Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια που μπορουμε να βρουμε θεματα μονο για 5530?

 

ξέρεις τι πιστεύω ότι παίχτηκε με τα θέματα που λες στο κινητό σου?

Δεν φταίει ότι ήτανε θέματα για το 5800 μιας και το λειτουργικό είναι το ίδιο.. Πιστεύω φταίει κάποιο εφέ ενός θέματος που είχες εγκαταστήσει.. αυτό μάλλον σου έκανε τη ζημιά...

 

Θέματα συγκεκριμένα για το ΝΟΚΙΑ 5530 δεν θα βρεις... το 5800 υπάρχει πολύ πιο πολύ καιρό και είναι λογικό να έχει κατακλυστεί το ίντερνετ με θέματα για το συγκεκριμένο κινητό παρά για το 5530 που υπάρχει στην αγορά 2-3 μήνες τώρα..

Αλλά πιστεύω αυτό που σου έγραψα πιο πάνω... Επίσης να ξέρεις ότι για κάθε θέμα τα εφέ απενεργοποιούνται αμα θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,σημερα αγορασα κι εγω το 5530!

Δεν ειμαι γκατζετακιας ωστε να μπορω να κρινω σωστα,αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με οσα βλεπω στο κινητο!

Λοιπον η ερωτηση μου..

Για συνχρονισμο με το PC ωστε να περναω τα διαφορα περα δωθε τι να χρησιμοποιησω?

Πηγα να βαλω το Ovi που εδωσε σε cd αλλα ειχε προβλημα στην εγκατασταση του MTP USB. Το ιδιο κι οταν εβαλα το PC Suite αρχικα μεχρι να κανει update. Να σημειωσω εδω οτι εχω Windows 7. Φταιει οτι δεν υποστηριζοταν? Τελικα καταφερα τωρα να δουλεψω το PC Suite,αλλα δε μπορω να πω οτι μου αρεσει.. Μου φαινεται δυσχρηστο και αργο.. Υπαρχει αλλο προγραμμα? Το Οβι ειναι καλο και ποτε θα ειναι συμβατο με τα 7?

Υπαρχει καποιο αλλο καλο προγραμμα γενικοτερα μηπως?

 

Επισης επειδη ειμαι νεος εντελως σε αυτης της τεχνολογιας τα κινητα με τις εφαρμογες,ποια ειναι τα σαιτ που μπορω να ψαχνω αφοβα και να βρισκω ο,τι θελω. Πχ προγραμμα για να ανοιγω αρχεια word pdf klp στο κινητο.

 

Αααα ξεχασα.. Πως μπορω απο παλιο Νοκια να μεταφερω φακελο με μηνυματα? Στη "μεταφορα" δεν εχει επιλογη για μηνυματα,ενω και το νοκια 7610 δεν στελνει με μπλουτουθ φακελο μηνυματων και μνμτα γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Διάβασε το "Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ". Απαντά σε όλα τα ερωτήματά σου.

Είτε OVI Suite, είτε PC Suite, είναι το ίδιο. Τα γραφικά αλλάζουν...

Τα Windows 7 είναι συμβατά και με τις δύο σουίτες.

 

Τα μηνύματα θα τα περάσεις μέσω back up. Θα δημιουργήσεις το back up από το 7610 και μετά θα το επαναφέρεις στο 5530. Το back up θα το πάρεις μέσω του PC Suite ή του OVI Suite, αλλά λόγω παλαιότητας του 7610 ίσως να μην γίνεται...

Δοκίμασέ το.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου...

 

Εχω 2 ακομα ερωτησεις (σορρυ!)

η πρωτη ειναι οτι το κινητο δεν εχει 3g/gps,σωστα? Ετσι μου το πουλησαν τουλαχιστον. Γιατι ομως οταν ψαχνω για wi-fi οταν δεν υπαρχει καποιο δικτυο μου λεει για δικτυο κοσμοτε? Αυτο πως θα συνδεθει?? Εχω ή δεν εχω τελικα 3g? Η' WAP? Δε τα ξερω κιολας τι ειναι ολα αυτα,ουτε και θελω να τα χρησιμοποιησω γιατι χρεωνουν πολυ απ'οσο ξερω. Εχω μπερδευτει παντως με αυτο το θεμα,τι ισχυει?

 

η δευτερη ειναι με την ενημερωση λογισμικου. Διαβασα στο παραπανω πολυ καλο λινκ πως γινεται κλπ,αλλα η ερωτηση ειναι,χρειαζεται πραγματικα να γινει? Ειναι ουσιωδη τα update,βελτιωνουν πραγματικα το κινητο και σε τι? Επισης υπαρχει κινδυνος να φαει κανα κολλημα το κινητο και αντι για καλυτερα να γινει χειροτερο κλπ? Γιατι η εργοστασιακη εκδοση δεν ειναι η καλυτερη? Με αλλα λογια ποσο αναγκαιο ειναι το update του λογισμικου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου...

 

Εχω 2 ακομα ερωτησεις (σορρυ!)

η πρωτη ειναι οτι το κινητο δεν εχει 3g/gps,σωστα? Ετσι μου το πουλησαν τουλαχιστον. Γιατι ομως οταν ψαχνω για wi-fi οταν δεν υπαρχει καποιο δικτυο μου λεει για δικτυο κοσμοτε? Αυτο πως θα συνδεθει?? Εχω ή δεν εχω τελικα 3g? Η' WAP? Δε τα ξερω κιολας τι ειναι ολα αυτα,ουτε και θελω να τα χρησιμοποιησω γιατι χρεωνουν πολυ απ'οσο ξερω. Εχω μπερδευτει παντως με αυτο το θεμα,τι ισχυει?

 

η δευτερη ειναι με την ενημερωση λογισμικου. Διαβασα στο παραπανω πολυ καλο λινκ πως γινεται κλπ,αλλα η ερωτηση ειναι,χρειαζεται πραγματικα να γινει? Ειναι ουσιωδη τα update,βελτιωνουν πραγματικα το κινητο και σε τι? Επισης υπαρχει κινδυνος να φαει κανα κολλημα το κινητο και αντι για καλυτερα να γινει χειροτερο κλπ? Γιατι η εργοστασιακη εκδοση δεν ειναι η καλυτερη? Με αλλα λογια ποσο αναγκαιο ειναι το update του λογισμικου?

 

 

Δεν εχει 3G, αλλα μπορεις να συνδεθεις μεσω δικτυου κανονικα αλλα θα εχεις χαμηλες ταχυτητες. Μην το επιχειρησεις παντως ειναι πανακριβα, εκτος αν αγορασεις πακετα δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου...

 

Εχω 2 ακομα ερωτησεις (σορρυ!)

η πρωτη ειναι οτι το κινητο δεν εχει 3g/gps,σωστα? Ετσι μου το πουλησαν τουλαχιστον. Γιατι ομως οταν ψαχνω για wi-fi οταν δεν υπαρχει καποιο δικτυο μου λεει για δικτυο κοσμοτε? Αυτο πως θα συνδεθει?? Εχω ή δεν εχω τελικα 3g? Η' WAP? Δε τα ξερω κιολας τι ειναι ολα αυτα,ουτε και θελω να τα χρησιμοποιησω γιατι χρεωνουν πολυ απ'οσο ξερω. Εχω μπερδευτει παντως με αυτο το θεμα,τι ισχυει?

 

η δευτερη ειναι με την ενημερωση λογισμικου. Διαβασα στο παραπανω πολυ καλο λινκ πως γινεται κλπ,αλλα η ερωτηση ειναι,χρειαζεται πραγματικα να γινει? Ειναι ουσιωδη τα update,βελτιωνουν πραγματικα το κινητο και σε τι? Επισης υπαρχει κινδυνος να φαει κανα κολλημα το κινητο και αντι για καλυτερα να γινει χειροτερο κλπ? Γιατι η εργοστασιακη εκδοση δεν ειναι η καλυτερη? Με αλλα λογια ποσο αναγκαιο ειναι το update του λογισμικου?

 

Δεν εχει 3G, αλλα μπορεις να συνδεθεις μεσω δικτυου κανονικα αλλα θα εχεις χαμηλες ταχυτητες. Μην το επιχειρησεις παντως ειναι πανακριβα, εκτος αν αγορασεις πακετα δεδομενων.

 

καταρχήν καλορίζικο το κινητό...

 

όπως θα έχεις καταλάβει πιστεύω, έχεις ένα κινητό με πάρα πολλές δυνατότητες που μπορείς να του κάνεις άπειρες τροποποιήσεις ώστε να υπακούει πιστά τις καθημερινές σου ανάγκες...

Φρόντισε να διαβάσεις το Thread με τις εφαρμογές όπως και το Thread για τα θέματα..

Εκεί θα σου λυθούν πολλές απορίες όσον αφορά το Symbian 60 5th Edition...

 

Στα ερωτήματα σου τώρα...

1)όταν κάποια εφαρμογή ή ο Browser θέλει να συνδεθεί στο ίντερνετ τότε σου δίνει δύο επιλογές ουσιαστικά.. Η μια είναι να ψάξει για wifi hotspot και η άλλη είναι να συνδεθείς μέσω GPRS... Το Wifi προφανώς είναι δωρεάν, η σύνδεση όμως με το GPRS κοστίζει αρκετά ακριβά όπως είπε ο haigoeo... Θα σου πρότεινα να πας σε κατάστημα COSMOTE ή σε κάποιο κατάστημα "Γερμανός" για να σου δώσουν ΣΑΦΗΣ οδηγίες πως να ενεργοποιήσεις το πακέτο των 40mb το μήνα με 3,5 ευρώ "πάγιο"...

Για απλή πλοήγηση και Facebook τα 40mb είναι υπεραρκετά...!!!!

 

2)ΝΑΙ είναι πολύ βασικό να κάνεις τις Αναβαθμίσεις (αφού έχεις κάνει το ανάλογο backup μέσω του OVI Suite)... Βέβαια δεν θα πάθει κάτι το κινητό σου αν δεν την κάνεις αλλά κάποια bugs θα λυθούν....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα καποια Mp3 σε ενα φακελο στη καρτα και στον player δεν τα βλεπω, πως τα βαζω στο player??
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανεις ανανεωση βιβλιοθηκης.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mantsag1 με βοηθησες τρομερα!! σοβαρα!

 

Κατεβασα το software updater αλλα δε μπορω να το εγκαταστησω,λεει το λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζεται,εχω windows 7. Οποτε να υποθεσω οσοι εχουν windows 7 δε μπορουν να κανουν update προς το παρων?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ mantsag1 με βοηθησες τρομερα!! σοβαρα!

 

Κατεβασα το software updater αλλα δε μπορω να το εγκαταστησω,λεει το λειτουργικο συστημα δεν υποστηριζεται,εχω windows 7. Οποτε να υποθεσω οσοι εχουν windows 7 δε μπορουν να κανουν update προς το παρων?

 

Για τα windows 7 δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αλλά αν θες μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στη συσκευή μέσω του FOTA

 

Υ.Γ. Στο internet υπάρχει τρόπος να γίνει εγκατάσταση του NSU στα windows 7 μέσω του troubleshoot combatibility αλλά καλύτερα να το κάνεις με FOTA

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...απο αποδοση μπαταριας το κινητο πως ειναι :worry: (10 λεπτα ομιλιας την ημερα-20 λεπτα wifi).
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...απο αποδοση μπαταριας το κινητο πως ειναι :worry: (10 λεπτα ομιλιας την ημερα-20 λεπτα wifi).

 

Αμα το αφηνεις ανοιχτο και το βραδυ θελει φορτιση καθε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 πρωτες μου φορτισεις τις εκανα παντως περιπου ανα 1,5 μερα...

 

Να ρωτησω και κατι τελευταιο παιδια, υπαρχει καπως η δυνατοτητα να ψηλωσω τον ηχο περισσοτερο? Τα ακουστικα κανουν καλη δουλεια ωστε να μην εχεις εξωτερικους θορυβους,αλλα θα ηθελα κομματακι υψηλοτερη ενταση απο αυτη που εχει στο φουλ.. Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις επιλέξεις στη κλίμακα έντασης ήχου το ανώτερο σημείο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...απο αποδοση μπαταριας το κινητο πως ειναι :worry: (10 λεπτα ομιλιας την ημερα-20 λεπτα wifi).

Αμα το αφηνεις ανοιχτο και το βραδυ θελει φορτιση καθε 2 μερες.

Τις 2 πρωτες μου φορτισεις τις εκανα παντως περιπου ανα 1,5 μερα...

http://img410.imageshack.us/img410/1746/ionbatteryscreen.jpg

Γενικά μου κρατάει 2 - 3 μέρες (βλέπε φωτογραφία!!!) με ελαφριά χρήση, δηλαδή ομιλία 45 λεπτά τη μέρα, 5 SMS και λίγο πλοήγηση στο ίντερνετ και facebook της τάξεως των 20 λεπτών το πολύ.. Η φωτεινότητα πάντα χαμηλομένη πολύ χαμηλά (το βράδυ φαίνεται σούπερ αλλά τη μέρα με ήλιο δεν πολυφαίνεται)

 

@Anathering Για τον ήχο που λές δεν είχα τέτοιο πρόβλημα εγώ (χρησιμοποιώ την εφαρμογή "folder Play" για μουσική)...

μήπως έχεις κουφαθεί λίγο απο τα mp3 :music::lol:?

Στα σοβαρά τώρα μήπως φταίνε τα ακουστικά που χρησιμοποιείς? δοκίμασες και άλλα ακουστικά?

Π.χ. όταν αγόρασα το PSP μου, με τα ακουστικά που είχε μέσα το πακέτο άκουγα τον ήχο κανονικά, ΑΛΛΑ όταν δοκίμασα άλλα ακουστικά (της Logitech και όχι ακριβά) ο ήχος ήταν πιο δυνατός!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το προγραμμα που εχει default για μουσικη,γενικοτερα δεν εχω προσθεσει καμια εφαρμογη..

 

Ενταξει δε λεω οτι ειναι χαμηλο,μια χαρα ακους,απλα ελεγα μηπως γινεται να ανεβει κι αλλο με προγραμμα ή ρυθμιση.

Τα ακουστικα που δινει η Νοκια χρησιμοποιω!

Ε οσο να'ναι οταν ακους Slayer θες να ειναι τουμπανα τα ριφφ στο αυτι σου χαχαχα.. Ή οταν ακουω ηρεμες ατμοσφαιριλες,πρεπει να σε κυκλωνει και να σε βαζει μεσα,οχι να ακουγεται απλα,αλλιως δεν εχει νοημα.. Με καταλαβαινετε ελπιζω :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.Είμαι ένας απο τους ευχαριστημένους κατόχους 5530 εδώ και εναμιση μηνα.Μια ερώτηση μόνο αν σας έχει συμβεί το παρακάτω:Κατά την απάντηση εισερχόμενης κλήσης ενώ είναι κλειδωμένο το τ/φ πατάω να απαντήσω και ενώ απαντάω κανονικά και μιλάω η οθόνη έχει μείνει κολλημένη όπως ειναι πριν απαντήσω.Το κακό δεν είναι αυτό,αφού τελειώσω με την κλήση το τ/φ δεν πέρνει χαμπάρι,και χρειαζεται να το κλείσω και να το ξανανοίξω για να ξαναδεχτεί και να απαντήσω επομενες κλήσεις.Αυτό μου το έκανε δυο φορες χτες πραγμα πολύ σπαστικό όπως φαντάζεστε.Να σας πώ δεν το έχω χακάρει και απο εφαρμογές μόνο το εορτολόγιο και το άλλο για τον καιρό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια. :D

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος που το αποκτησε προσφατα τι περιεχει η συσκευασια?

 

* Nokia 5530 XpressMusic

* Μπαταρία BL-4U της Nokia

* Φορτιστής ταξιδιού AC-8 της Nokia

* Καλώδιο σύνδεσης CA-101 της Nokia

* Στερεοφωνικό ακουστικό WH-205 της Nokia

* Κάρτα μνήμης microSD MU-41 4GB της Nokia

* MiniDVD

* Οδηγός χρήσης

Link to comment
Share on other sites

* Nokia 5530 XpressMusic

* Μπαταρία BL-4U της Nokia

* Φορτιστής ταξιδιού AC-8 της Nokia

* Καλώδιο σύνδεσης CA-101 της Nokia

* Στερεοφωνικό ακουστικό WH-205 της Nokia

* Κάρτα μνήμης microSD MU-41 4GB της Nokia

* MiniDVD

* Οδηγός χρήσης

 

Γιατί νομίζω ότι εμένα δεν είχε κάρτα μνήμης:confused:? Το πήρα το Σεπρέμβριο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω ότι εμένα δεν είχε κάρτα μνήμης:confused:? Το πήρα το Σεπρέμβριο...

 

H κάρτα μνήμης βρίσκεται ήδη τοποθετημένη στο κινητό με την αγορά του. Οταν άνοιξες την πλαινή υποδοχή για να βάλεις την SIM, θα έπρεπε δίπλα στην υποδοχή της SIM να να υπήρχε τοποθετημένη μια κάρτα μνήμης 4 GB.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

mantsag1 θα ηθελα να μου στειλεις την σελιδα που κατεβασες το ion battery!!!εχω κατεβασει κ εγω ion battery αλλα μολις παω να το κανω εγκατασταση μου(ολα καλα απλα επειδη δεν θελω να παθω το ιδιο προβλημα)μου λεει το κινητο λιγο πριν την εγκατασταση <the vdeo resolution off the screen wil change>.σου εβγαζε κ εσενα κατι αντιστοιχο?δεν θελω να κανω την εγκατασταση κ να μου αλλαξει τιποτα!!:p

 

 

Προσωπικά μηνύματα

 

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

FAQ:Πληροφορίες για τα Προσωπικά Μηνύματα (PM)

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα μνήμης βρίσκεται ήδη τοποθετημένη στο κινητό με την αγορά του. Οταν άνοιξες την πλαινή υποδοχή για να βάλεις την SIM, θα έπρεπε δίπλα στην υποδοχή της SIM να να υπήρχε τοποθετημένη μια κάρτα μνήμης 4 GB.

Έκανα λάθος... έχεις δίκιο όντως ήταν μέσα...:this:

 

mantsag1 θα ηθελα να μου στειλεις την σελιδα που κατεβασες το ion battery!!!εχω κατεβασει κ εγω ion battery αλλα μολις παω να το κανω εγκατασταση μου(ολα καλα απλα επειδη δεν θελω να παθω το ιδιο προβλημα)μου λεει το κινητο λιγο πριν την εγκατασταση <the vdeo resolution off the screen wil change>.σου εβγαζε κ εσενα κατι αντιστοιχο?δεν θελω να κανω την εγκατασταση κ να μου αλλαξει τιποτα!!:p

 

όχι δεν μου έβγαλε κάποια τέτοια ειδοποίηση απ'οτι θυμάμαι...

 

Παιδιά θα πω κάτι γενικό όσο αφορά το κινητό μας και το Symbian 5th... Αυτό κάνω εγώ δηλαδή γενικά...

Μη φοβάστε να του εγκαταστήσετε όποια εφαρμογή σας ενδιαφέρει και ας είναι και για symbian 3rd.. Μετά την εγκατάσταση το χειρότερο που μπορεί να συμβεί θα είναι να μη δουλέψει η εφαρμογή οπότε με μια απλή απεγκατάσταση τη ξεφορτονόμαστε...

Στη χειρότερη το κινητό με ένα hard-reset επανέρχεται όπως το πήραμε απο το μαγαζί πρίν του ξανακάνουμε τα ίδια!!!!:w00t:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...