Jump to content

[Επίσημο] HTC Tattoo


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOS...SOS!!!!!!!!!!!

 

λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής: αν και δεν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά το σηματάκι είναι εκεί και αν και με ακούνε εγώ δεν μπορώ να ακούσω παρά μόνο με τα ακουστικά...!!!! άσε που δεν αναγνωρίζει το ΗΤC Sync και δεν μπορώ να κάνω restore τις επαφές!!!έχει κανένας καμία ιδέα η να παρω το Desire???!!!!

 

Δοκίμασε να κάνεις soft reset. Προηγουμένως φρόντισε να αποθηκεύσεις όλα τα αρχεία και ρυθμίσεις σου, γιατί θα διαγραφούν (όχι όσα είναι στην SD). Εάν δεν είναι θέμα hardware (δε νομίζω ότι είναι), το πρόβλημά σου θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να κάνεις soft reset. Προηγουμένως φρόντισε να αποθηκεύσεις όλα τα αρχεία και ρυθμίσεις σου, γιατί θα διαγραφούν (όχι όσα είναι στην SD). Εάν δεν είναι θέμα hardware (δε νομίζω ότι είναι), το πρόβλημά σου θα λυθεί.[/QUOT

 

έκανα hard reset και τίποτα....το PC δεν βλέπει σαν το βλέπει σαν κινητό απλά το φορτίζει.....no sync και το ακουστικό παραμένει εκεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος παραπάνω εννοούσε να επαναφέρεις τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το soft reset είναι απλή επανεκκίνηση και δε χρειάζεται να αποθηκεύσεις τίποτα, γιατί δε διαγράφεται τίποτα. Αυτό μπορείς να το κάνεις από ρυθμίσεις-> SD & Μνήμη συσκευής ->Εργοστασ.ρυθμίσεις και επιλέγεις επαναφορά τηλεφώνου. Αν το έκανες αυτό και δεν λύθηκε το πρόβλημα, ίσως να πρέπει να ξαναπεράσεις τη ρομ.

Οσον αφορά το Ηtc sync, υπάρχει πρόβλημα με τη φόρτωση του σωστού driver και γιαυτό συνήθως δεν μπορείς να συνδεθείς. To έχω ψάξει και εγώ αρκετά και ικανοποιητική λύση δεν έχω βρει. Άλλες φορές συνδέεται με την πρώτη και άλλες φορές με τίποτα. Έχω διαβάσει πάντως ότι στη διαχείριση συσκευών θα πρέπει ο driver να είναι o MyHTC, και αν όχι πρέπει να τον αλλάξεις. Βέβαια σε μένα ούτε και αυτό λειτουργεί πολλές φορές. Γιαυτό και δεν το χρησιμοποιώ συνήθως. Aπλά όταν κατάφερα κάποια στιγμή να συνδεθώ και περάστηκαν οι επαφές, πήρα ένα backup στο τηλέφωνο και τις επαναφέρω με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος παραπάνω εννοούσε να επαναφέρεις τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το soft reset είναι απλή επανεκκίνηση και δε χρειάζεται να αποθηκεύσεις τίποτα, γιατί δε διαγράφεται τίποτα. Αυτό μπορείς να το κάνεις από ρυθμίσεις-> SD & Μνήμη συσκευής ->Εργοστασ.ρυθμίσεις και επιλέγεις επαναφορά τηλεφώνου. Αν το έκανες αυτό και δεν λύθηκε το πρόβλημα, ίσως να πρέπει να ξαναπεράσεις τη ρομ.

Οσον αφορά το Ηtc sync, υπάρχει πρόβλημα με τη φόρτωση του σωστού driver και γιαυτό συνήθως δεν μπορείς να συνδεθείς. To έχω ψάξει και εγώ αρκετά και ικανοποιητική λύση δεν έχω βρει. Άλλες φορές συνδέεται με την πρώτη και άλλες φορές με τίποτα. Έχω διαβάσει πάντως ότι στη διαχείριση συσκευών θα πρέπει ο driver να είναι o MyHTC, και αν όχι πρέπει να τον αλλάξεις. Βέβαια σε μένα ούτε και αυτό λειτουργεί πολλές φορές. Γιαυτό και δεν το χρησιμοποιώ συνήθως. Aπλά όταν κατάφερα κάποια στιγμή να συνδεθώ και περάστηκαν οι επαφές, πήρα ένα backup στο τηλέφωνο και τις επαναφέρω με αυτόν τον τρόπο.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και soft k hard reset έκανα...τα εχασα όλα απο το κιν. και πρεπει να τα περάσω απο το outlook...καμια ιδεα που μπορώ να βρώ HTC rom Tattoo??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

thanks. το κατεβάζω...το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει με τίποτα το sync. προσπάθησα και έκανα re install to HTC SYNC αλλά τίποτα... όταν το συνδέω απλά το φορτίζει και όσο να πατάω από το κιν το ΗΤC sync τίποτα... καμία ιδέα;;;; οταν το συνδέω στο PC ούτε το θόρυβο του USB connect...

σε ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα είμαι νέος στο forum αλλά θα ήθελα να υποβάλλω την άποψη μου για το HTC Tattoo.

-Το παρέλαβα πριν 2 ημέρες κατόπιν παραγγελίας από ελληνικό site που εμπορεύεται ηλεκρονικά είδη. Κατέβαλα το ποσό των 255€ + 5€ τα έξοδα μεταφοράς.

-Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή μου γιατί σε αυτά τα χεήματα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο. Σε ειδικές γραμμές και όχι σε γενικές από ότι λένι άλλοι σου πρασφέρει πάρα πολλές δυνατότητες πλην της αδυναμίας του bluetooth να ανταλάξει δεδομένα, χωρίς αυτό απαραίτητα να οφείλεται στη έκδοση 1.6 δεδομένου ότι την ίδια έκδοση "φοράει" και το Xperia X10 με δυνατότητα όμως ανταλαγής δεδομένων.

- Άρα μάλλον η εταιρεία φταίει για αυτην την ατέλεια την οποία μπορει να την διορθώσει με την έκδοση 2.1 (Eclair). Κατά τα άλλα το λειτουργικό μου φαίνεται άψογο και στην ασύρματη σύνδεση (Wi-Fi) εξαιρετικά γρήγορο, η οθόνη του ανταποκρίνεται αρκετά καλά στην επαφή ενω γενικότερα η ποιότητα κατσκευής του αξιόλογη.

-Σε συνδυασμό των παραπάνω και δεδομένου ότι είχα την ατυχία να είμαι κάτοχος του Xperia Χ1 και λειτουργός των απάισιων WM 6.1 βρίσκω το HTC Tattoo την πλέον επιτηχυμένη αγορά για όποιον διαθέτει έν ποσό μέχρι 270€!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βέβαια η εταιρεία δεν προτίθεται να διορθώσει τίποτα, μιας και δεν θα υπάρξει update για το tattoo, με τη δικαιολογία ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει ικαονοποιητικά με νεώτερη έκδοση android. Τώρα το πως ήδη υπάρχουν custom ρομς για τη συσκευή με android 2.1 & 2.2 οι οποίες και ικανοποιητικά λειτουργούν και είναι πιο γρήγορες από τη stock 1.6 rom(εκτός από την κάμερα και το ραδιόφωνο, και αυτό γιατί οι drivers είναι κλειστοί και χρειάζεται reverse enginieering για να λειτουργήσουν), ας μας το εξηγήσουν οι ίδιοι.

Επίσης το bluetooth μπορεί να ανταλλάξει δεδομένα σε custom roms ακόμη και στην 1.6 έκδοση(βέβαια στην ανοιχτή έκδοση της google και όχι στην κλειστή της HTC).

Πάντως η συσκευή είναι όντως πολύ καλή για τα λεφτά της, και το μόνο της μειονέκτημα είναι ότι φέρει το λογισμικό και τους περιορισμούς της htc.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link και θα δεις ότι τρέχει την έκδοση 2.1 Eclair. Εκτός και αν γνωρίζεις κάτι καινούργιο σχετικά με το λειτουργικό. 'Οσο για το custom Rom αναφέρεσαι αν κατάλαβα se rooted συσκευές. Νομίζω ότι είναι αρκετά επισφαλές για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις να ασχολειθεί με κάτι τέτιοιο. Μπορεί η διαδικασία να είναι αρκετα εύκολη ωστόσο κρύβει πολλούς κινδύνους γιατί αφήνει απροστάτευτο το tattoo από "προβληματικές" apps.

 

Edited by kseslogiastos
Link to comment
Share on other sites

Στo link που παραθέτεις η ρομ είναι 2.1 και είναι custom rom. Δεν υπάρχει(και όπως φαίνεται ούτε πρόκειται) αντίστοιχη επίσημη. Και φυσικά χρειάζεται να έχει γίνει root ώστε να μπορεί να περαστεί.

Αυτά που έγραψα παραπάνω αφορούν τις επίσημες αναβαθμίσεις.

Αυτή τη στιγή και έγω τη 2.1 έχω στη συσκευή μου, και πριν απο λίγο είχα βάλει για δοκιμή τη νεώτερη έκδοση 2.2, η οποία χρειάζεται ακόμη δουλειά για να είναι σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Στo link που παραθέτεις η ρομ είναι 2.1 και είναι custom rom. Δεν υπάρχει(και όπως φαίνεται ούτε πρόκειται) αντίστοιχη επίσημη. Και φυσικά χρειάζεται να έχει γίνει root ώστε να μπορεί να περαστεί.

Αυτά που έγραψα παραπάνω αφορούν τις επίσημες αναβαθμίσεις.

Αυτή τη στιγή και έγω τη 2.1 έχω στη συσκευή μου, και πριν απο λίγο είχα βάλει για δοκιμή τη νεώτερη έκδοση 2.2, η οποία χρειάζεται ακόμη δουλειά για να είναι σταθερή.

 

Καλησπερα !! Απο που κατεβασες τη 2.1 ?? Λειτουργουν ολα στο τηλεφωνο ??

Ευχαριστω!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια ενημερωση ποτε θα παρει αναβαθμιση σε 2.1 η συσκευη?Αντε μας εχει ξεχασει τελειως η htc!!:shifty::shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!βγηκε νεα verision η 2.1 για το tattoo??αν ναι υπαρχει οδηγος μην κανουμε και καμια βλακεια??:)ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπερα το ειδα και το βρηκα μεταχειρισμενο στα 130ευρω αξιζει η αγορα του ; η μπαταρια του κραταει; τελος θα ηθελα να ρωτησω εαν παιρνει αναβαθμιση στο android 2.2 . εαν το συνκρινουμε με το ζτε racer και blade ; σε χαρακτηριστικα και αποδοση; . και τελος ηθελα να ρωτησω το σερβις της ΗΤC που ειναι ακριβωσ;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα το ειδα και το βρηκα μεταχειρισμενο στα 130ευρω αξιζει η αγορα του ; η μπαταρια του κραταει; τελος θα ηθελα να ρωτησω εαν παιρνει αναβαθμιση στο android 2.2 .

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι και από τις καλύτερες αγορές σήμερα (έστω και σε αυτά τα χρήματα).

 

εαν το συνκρινουμε με το ζτε racer και blade ; σε χαρακτηριστικα και αποδοση;

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

 

και τελος ηθελα να ρωτησω το σερβις της ΗΤC που ειναι ακριβωσ;.

 

ΑΘΗΝΑ (Χάρτης)

Αιγαίου Πελάγους 6

15341 Αγία Παρασκευή

Τηλ: +30 210 6068600

Fax: +30 210 6068699

info@ace-hellas.gr

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εθνικής Αντιστάσεως 7

55134 Καλαμαριά

Tηλ: 2310 438960

Fax: 2310 438987

north@ace-hellas.gr

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι είναι και από τις καλύτερες αγορές σήμερα (έστω και σε αυτά τα χρήματα).

 

 

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

 

 

 

ΑΘΗΝΑ (Χάρτης)

Αιγαίου Πελάγους 6

15341 Αγία Παρασκευή

Τηλ: +30 210 6068600

Fax: +30 210 6068699

info@ace-hellas.gr

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εθνικής Αντιστάσεως 7

55134 Καλαμαριά

Tηλ: 2310 438960

Fax: 2310 438987

north@ace-hellas.gr

 

οκ αρα να μην το παρω λες; . οκ σε ευχαριστω για το σερβις.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είναι κάπως υψηλή, καθώς μπορείς να βρεις μεταγενέστερα κινητά σε ίδια ή και μικρότερη τιμή ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είναι κάπως υψηλή, καθώς μπορείς να βρεις μεταγενέστερα κινητά σε ίδια ή και μικρότερη τιμή ;)

 

με 130ευρω μπορω να βρω ; . τι android εχει η συγκεκριμενη συσκευη ; . .2.2 ;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι android εχει η συγκεκριμενη συσκευη ; . .2.2 ;

 

Επίσημα δεν έχει πάρει ούτε 2.1 και ούτε πρόκειται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δεν έχει πάρει ούτε 2.1 και ούτε πρόκειται.

 

αρα 1,6; οπως και στο σονυ ερικσον χ10μινι που το αγοραζεις με την παλια εκδοση αλλα μπορεις να το αναβαθμισεις στην 2,2 αυτο. αρα δεν μου κανει εγω θελω 2,2 και πανω αρα απορριπτεται. ευχαριστω πολυ για την ενημερωση και την βοηθεια

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το x10 mini έχει τη 2.1 επίσημα και όχι τη 2.2 ;)

Κι επίσης με 130 ευρώ μπορείς να βρείς και καινούρια (ίσως μόνο το zte blade) και μεταχειρισμένα πολύ καλύτερα και πιο καινούρια κινητά. Ωστόσο για οποιαδήποτε απορία επ'αυτού, μπορείς να ανοίξεις καινούριο θέμα εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το x10 mini έχει τη 2.1 επίσημα και όχι τη 2.2 ;)

Κι επίσης με 130 ευρώ μπορείς να βρείς και καινούρια (ίσως μόνο το zte blade) και μεταχειρισμένα πολύ καλύτερα και πιο καινούρια κινητά. Ωστόσο για οποιαδήποτε απορία επ'αυτού, μπορείς να ανοίξεις καινούριο θέμα εδώ!

οκ. αρα ειναι πολυ παλιο για αυτο μου το λες αυτο. οκ καταλαβα. απο οτι βλεπω η htc ειναι πολυ ακριβη στα κινητα της και ηθελα να παρω htc.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...