Jump to content

[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Σχολιασμός Maemo/MeeGo OS


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Community SSU in testing level

 

Το update απ την κοινότητα λοιπόν έγινε διαθέσιμο. Περιλαμβάνοντας bugfixes καθώς και experimental portrait mode απευθύνεται σε "power-users, developers, Nokia/Maemo/MeeGo engineers, testers, documentation writers" όπως ανεφέρει καθώς μπορεί να προκαλέσει προβλήματα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχετε την PR1.3 γιατί βασίζεται σ αυτή.

 

Για να το εγκαταστήσετε μπορείτε να μπείτε εδώ και να δείτε όλες τις λεπτομέρειες και τις οδηγίες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Who is it for?

 

Long-term: all N900 users/owners.

 

For now: power-users, developers, Nokia/Maemo/MeeGo engineers, testers, documentation writers and those willing to risk a re-flash in order to help.

 

 

Δηλαδη μας λεει πως δεν ειναι ακομα ετοιμο για τους μεσους χρηστες.

Στην ουσια δηλαδη θα ειναι ενα PR1.3 + ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μας λεει πως δεν ειναι ακομα ετοιμο για τους μεσους χρηστες.

Στην ουσια δηλαδη θα ειναι ενα PR1.3 + ?

 

Ναι και στις δύο ερωτήσεις. Ακόμη δεν έχουμε changelog και αυτοί που το εγκατέστησαν συνάντησαν ήδη κάποια bugs.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

We’ll Be Right Back

 

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2010/05/nokia-qt-sdk-logo.png

 

For a while we will not be pushing changes to the MeeGo style branch of Qt components, as we are busy finalizing it and are unable to make certain pieces of the final user experience public. Bear with us for a while, the code will be released upstream as soon as we can.

 

http://mynokiablog.com/2011/01/31/nokia-has-something-to-hide-and-it-looks-like-a-new-ui/

 

http://labs.qt.nokia.com/2011/01/31/well-be-right-back/

Link to comment
Share on other sites

Κρύβουν το UI μέχρι να ανακοινωθεί επίσημα για να μην υπάρξει αντιγραφή του από τον ανταγωνισμό.

Θεμιτό!

 

:)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε αναμονή λοιπόν!

Ελπίζω η αναβάμιση να είναι αφενός εύκολη (όπως οι αναβαθμίσεις fota της Nokia) αφετέρου δωρεάν :)

 

Η πλάκα είναι πως έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στα παιδιά από ότι στη Nokia

Έχω την αίσθηση πως θα είναι η πρώτη φορά που θα πάθουμε πλάκα με το τι μπορεί να κάνει το κινητό μας......

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

anapospaste οπως καταλαβαινεις... εισαι ο Ελληνας -tester- αντιπροσωπος μας.

Προσωπικα αν δε δω τα δικα σου σχολια σε τουτο'δω το forum, εγω δεν το διακινδυνευω... :rolleyes:

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

anapospaste οπως καταλαβαινεις... εισαι ο Ελληνας -tester- αντιπροσωπος μας.

Προσωπικα αν δε δω τα δικα σου σχολια σε τουτο'δω το forum, εγω δεν το διακινδυνευω... :rolleyes:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Η βοήθειά του είναι τρομερή & τον εμπιστεύομαι!

Μακάρι να μπορούσαμε όλοι μας να βοηθουσαμε τόσο πολύ :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Μη λέτε τέτοια γιατί ντρέπομαι..:rolleyes:. Ευχαριστώ για τα καλά αλλά λίγο υπερβολικά σας λόγια:)
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η κίνηση της nokia μπορεί να μας βγει και σε καλό για εμάς του κάτοχους maemo. Η κοινότητα βλέπω να παραμένει στο maemo να ρίξει τις δυνάμεις της εκεί και πλέον τελείως απεξαρτημένη από την nokia να δούμε πράματα και θάματα για το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Το ovi store αρχίζει και γεμίζει με εφαρμογές για το Ν900 οπότε μάλλον ναι, κάτι σημαίνει κι αυτό. Γενικά βλέπω σαν να συσπειρωθήκαμε περισσότερο με την κίνηση της Νοκια.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Digia αγοράζει από τη Nokia τα εμπορικά δικαιώματα του Qt

 

http://www.digia.com/C2256FEF0043E9C1/0/405002251

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Η Digia αγοράζει από τη Nokia τα εμπορικά δικαιώματα του Qt

 

http://www.digia.com/C2256FEF0043E9C1/0/405002251

επειδη τ αγγλικα μου ειναι χαλια μηπως θα σου ηταν ευκολο να μας εξηγησεις (η καποιος αλλος )με δυο λογια τι σημαινει αυτο;καλο η κακο; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Moυ ηρθε τωρα στο Τube η αναβαθμιση του Ovi Store. Και φυσικα διαβαζω πως και τα S^3 την εχουν παρει.

 

Εμεις με το Ν900 ...τιιιποτα. Ακομα στο Ovi Beta ειμαστε...

Edited by thePRODIGY
ειχα γραψει "suite" αντι για "store"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moυ ηρθε τωρα στο Τube η αναβαθμιση του Ovi Store. Και φυσικα διαβαζω πως και τα S^3 την εχουν παρει.

 

Εμεις με το Ν900 ...τιιιποτα. Ακομα στο Ovi Beta ειμαστε...

 

Καλά δεν είναι μόνο αυτό το τραγικό από την Nokia, αλλά ότι δεν είναι καν εφαρμογή. Αλλά ουσιαστικά σύνδεσμος για το Ovi Store.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Στις 28 απριλιου θα διατεθει στο ιντερνετ η τελικη official εκδοση για το Ν900!

Συγκεκριμενα: http://www.youmobile.org/blogs/entry/N900-to-Get-MeeGo-1-2-Update-in-28-April-Officially-Confirmed-by-Nokia

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικά νέα! Μακάρι να έχει την υποστήριξη απο την maemo κοινότητα με CSSU! Και φυσικά να έχει επιπλέον software δυνατότητες! Προϋπόθεση να τρέχει σωστά και όχι όπως σε κατι preview που έχουμε δει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

με τα update της κοινοτητας τι θα γινει ομως;θα πρεπει να τα απεγκαταστησουμε για να βαλουμε meego?κι αν ναι πως ξερει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Από τι φαίνετε μάλλον θα πάμε για dual boot γιατί αλλιώς αν είναι να πρέπει να απεγκαταστήσουμε το maemo εγώ δεν πάω σε αναβάθμιση με τπτ. Μια χαρά είναι το maemo.
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ν900 αθανατο!!

 

Oποτε σε λιγο καιρο θα εχουμε ,χαρη στην κοινοτητα, ενα τελειοποιημενο maemo 5 συν meego επισημα!

 

λατρευω Ν900

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά έχω κρατήσει τηλέφωνο τόσο καιρό! Αναρωτιέμαι πως θα (πρέπει να) είναι η επόμενη συσκευή μου
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ. Τι να πάρεις που δεν θα το βαρεθείς σχετικά γρήγορα; Αν κάποια στιγμή αποφασίσω να αλλάξω συσκευή πιθανόν να είναι το Ν950 και μόνο. Μετά το χάος:ninja:
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...