Jump to content

[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Σχολιασμός Maemo/MeeGo OS


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

yeap!

εχει και επισημα site τωρα http://jolla.com/

 

και το video με το sailfish ui

ειμαι αναμεσα σε blackberry 10 και αυτο...

εκει που ειχαμε ενα,το N9.. επεσε κοσμος :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

yeap!

εχει και επισημα site τωρα http://jolla.com/

 

και το video με το sailfish ui

ειμαι αναμεσα σε blackberry 10 και αυτο...

εκει που ειχαμε ενα,το N9.. επεσε κοσμος :p

 

Δεν με ενθουσισε και τοσο το σχετικο βιντεο που κυκλοφορησε ελπιζω να βγει περισσοτερ υλικο αμεσα...

Λες να ειναι δυνατον να το περασουμε στο ν9??? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενθουσισε και τοσο το σχετικο βιντεο που κυκλοφορησε ελπιζω να βγει περισσοτερ υλικο αμεσα...

Λες να ειναι δυνατον να το περασουμε στο ν9??? :D

επισημα οχι,το ξεκαθαρισε η jolla απο την αρχη μιας και το n9 ειναι της nokia..

αλλα αφου το sailfish παρουσιαστηκε σε n9 και

σιγουρα θα το παρουμε ανεπισημα..

απλα μετραμε μερες/μηνες δεν ξερω και εγω τι τελος παντων! :D

δεν παιζει να μην βγει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδατε???

 

ναι ειναι το γνωστο και αγαπημενο Ν950...:D δεν ειναι κατι καινουριο:(

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μα σοβαρα δεν το γνωριζα. Δηλαδη του το φορεσε κανονικα οπως εμεις το το ICS???? Αρα θα μπει και στο δικο μας??!
From N9
Link to comment
Share on other sites

Μα σοβαρα δεν το γνωριζα. Δηλαδη του το φορεσε κανονικα οπως εμεις το το ICS???? Αρα θα μπει και στο δικο μας??!

 

ναι και εχει ηδη επιβεβαιωθει απο την jolla..

αναμενομενο ηταν κιολας

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε . Αναμονη τοτε. Ελπιζω να δεχετε κλησεις και να ειναι πιο σταθερο απο το αντροιτ
From N9
Link to comment
Share on other sites

http://www.facebook.com/N9.Fan.Club?ref=stream

 

Sailfish will boot on your N9 soon. more info and tutorials will be released later on but now I can assure you that you can easily run it on your N9 when it released, fully functional, with a bit of tweaks.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

ελα jolla...... δωστα ολα.......:lol::lol::lol:

σορρυ παιδια αλλα δε κρατηθηκα.

παντως απο τα πρωτα βιντεο που εχουν κυκλοφορησει, δειχνει αρκετα καλο. αντε να το δουμε και στο κινητο μας!!!

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το θεμα δεν ειναι το λειτουργικο, που ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι τοσο ομορφο και ευχρηστο οσο το hamartan, το θεμα ειναι οι εφαρμογες που λειπουν και δεν υπαρχουν ουτε στο jolla, τουλαχιστον οχι βραχυπροθεσμα, και η εξελιξη του os αν και γενικα βλεπω δυστυχως να μην τραβαει πολυ το project (μακαρι να βγω ψευτης)
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια, το θεμα δεν ειναι το λειτουργικο, που ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι τοσο ομορφο και ευχρηστο οσο το hamartan, το θεμα ειναι οι εφαρμογες που λειπουν και δεν υπαρχουν ουτε στο jolla, τουλαχιστον οχι βραχυπροθεσμα, και η εξελιξη του os αν και γενικα βλεπω δυστυχως να μην τραβαει πολυ το project (μακαρι να βγω ψευτης)

γιατι το λες αυτο?

 

για τις εφαρμογες εχεις δικιο αλλα θα τρεχει εφαρμογες του android

και καπου διαβασα οτι τρεχουν καλυτερα στο sailfish απο οτι στο android το ιδιο(υπερβολες αλλα ενταξει :p)

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?

 

για τις εφαρμογες εχεις δικιο αλλα θα τρεχει εφαρμογες του android

και καπου διαβασα οτι τρεχουν καλυτερα στο sailfish απο οτι στο android το ιδιο(υπερβολες αλλα ενταξει :p)

 

για το ότι θα τρέχει τις εφαρμογές του android θα ήθελα πρώτα να το δω...

κάτι τέτοιο λεγόταν και με κάποιο mod για το n9 αλλά ακόμη περιμένετε...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

για το ότι θα τρέχει τις εφαρμογές του android θα ήθελα πρώτα να το δω...

κάτι τέτοιο λεγόταν και με κάποιο mod για το n9 αλλά ακόμη περιμένετε...

ειχαν βγει δυο εταιριες..αλλα ηθελαν συνεργασια με την εταιρια(στην προκειμενη nokia) για να το κανουν αυτο,δεν ηταν για τους τελικους χρηστες(αφου ειναι βλακες..μια χαρα θα πουλουσε!:p)

 

η κοινοτητα εβγαλε το apkenv που παιζει ολα τα angry birds και το fruit ninja :p και απο οτι διαβασα στο maemo.org με αυτον τον τροπο δεν παιζει να παιξουν ποτε οι εφαρμογες...

Link to comment
Share on other sites

για το ότι θα τρέχει τις εφαρμογές του android θα ήθελα πρώτα να το δω...

κάτι τέτοιο λεγόταν και με κάποιο mod για το n9 αλλά ακόμη περιμένετε...

 

Έγινε και στο n9 ... Το mod λέγεται nitdroid, νομίζω πιάνεται :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και στο n9 ... Το mod λέγεται nitdroid, νομίζω πιάνεται :p

 

το θέμα για μένα δεν είναι να έχεις σε dual boot το android, αν θες το android πας σε μια απο τις τόσες συσκευές με android

το θέμα είναι να έχεις harmatan και να τρέχεις εφαρμογές του android

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

το θέμα για μένα δεν είναι να έχεις σε dual boot το android, αν θες το android πας σε μια απο τις τόσες συσκευές με android

το θέμα είναι να έχεις harmatan και να τρέχεις εφαρμογές του android

 

Και να τις κλείνω με swιpe προς τα κάτω, ναι και εγώ το θέλω, αλλά δεν μπορούμε να τα χουμε και όλα ... :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

το θέμα για μένα δεν είναι να έχεις σε dual boot το android, αν θες το android πας σε μια απο τις τόσες συσκευές με android

 

Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά το android. Όχι να μην μπορείς να κανείς τηλέφωνα κλπ.

Όσο για τις χαρές που βλέπω για τον ερχομό τού sailfish δεν τις καταλαβαίνω. Είναι καλύτερο από το meego? Δεν το νομίζω. Αυτό που χρειάζεται να λυθεί είναι το θέμα των εφαρμογών και ο μόνος (ίσως μαγικός) τρόπος είναι να μπορούν να δουλέψουν οι εφαρμογές του android.

Υ.Γ. Αχ ρε nokia. Τι έγκλημα έκανες με το Ν9? Αχ...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά το android. Όχι να μην μπορείς να κανείς τηλέφωνα κλπ.

ε ναι, ενω με το nindroid ολα δουλευουν τελεια.. :rolleyes:

παρεπιπτωντος εγω με android εδω και πανω απο 2 χρονια, μια χαρα τηλεφωνα παιρνω, αλλα ας μην το κανουμε vs το θεμα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά το android. Όχι να μην μπορείς να κανείς τηλέφωνα κλπ.

Όσο για τις χαρές που βλέπω για τον ερχομό τού sailfish δεν τις καταλαβαίνω. Είναι καλύτερο από το meego? Δεν το νομίζω. Αυτό που χρειάζεται να λυθεί είναι το θέμα των εφαρμογών και ο μόνος (ίσως μαγικός) τρόπος είναι να μπορούν να δουλέψουν οι εφαρμογές του android.

Υ.Γ. Αχ ρε nokia. Τι έγκλημα έκανες με το Ν9? Αχ...

η χαρα με το sailfish ειναι οτι εκεινο θα ειναι σαν το meego και θα εχει υποστηριξει-εφαρμογες κλπ..ολα οσα δεν εχει το n9 δηλαδη αφου το αφησε η nokia στην τυχη του

 

ε ναι, ενω με το nindroid ολα δουλευουν τελεια.. :rolleyes:

παρεπιπτωντος εγω με android εδω και πανω απο 2 χρονια, μια χαρα τηλεφωνα παιρνω, αλλα ας μην το κανουμε vs το θεμα...

οχι vs.. εννοει οτι στο nitdroid δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο..δεν δουλευει το μικροφωνο,η καμερα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε Dark_ds γιατί μερικοί είναι ετοιμοπόλεμοι...:)

Αν πάντως συμβεί αυτό που λες (να τρέχουν οι εφαρμογές του android κυρίως) τότε θα τρέξω να πάρω πίσω το Ν9 μου.

Αν λειτουργούσε πλήρως το android στο Ν9 τώρα δεν θα έσπαζα το κεφάλι μου για τον διάδοχο του Ν8 μου (όταν έρθει εκείνη η ώρα)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε Dark_ds γιατί μερικοί είναι ετοιμοπόλεμοι...:)

Αν πάντως συμβεί αυτό που λες (να τρέχουν οι εφαρμογές του android κυρίως) τότε θα τρέξω να πάρω πίσω το Ν9 μου.

Αν λειτουργούσε πλήρως το android στο Ν9 τώρα δεν θα έσπαζα το κεφάλι μου για τον διάδοχο του Ν8 μου (όταν έρθει εκείνη η ώρα)

 

δεν είναι θέμα πολέμου, είναι θέμα παρεξήγησης που πολλές φορές μπορεί να προκύψει απο το γραπτό λόγο, άμα έχει ακουστά... :rolleyes:

και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω, έχεις το harmatan, γιατί θες να λειτουργείς σε αυτό android? πάρε android συσκευή

το θέμα είναι να έχεις το harmatan με συμβατότητα σε android εφαρμογές, άμα κάποιος θέλει αμιγώς android υπάρχουν πολύ καλύτερες τεχνολογικά συσκευές απο ότι το n9

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ τον γραπτό λόγο. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.

Συμφωνώ ότι το ιδανικό είναι να τρέχουν εφαρμογές android στο harmatan αλλά μέχρι τότε (ίσως να μην συμβεί ποτέ) η λύση του android ως δεύτερη επιλογή στο τηλέφωνο είναι ιδανική.

Αν ήθελα android συσκευή τότε ναι, θα την έπαιρνα. Βρες μου μια με την μαγεία του Ν9 και με την ποιότητα της Nokia. Γι αυτό θεωρώ αναγκαίο κακό το android στο Ν9... Φιλικα πάντα.

Υ.Γ. Ναι, εχω κόλλημα με την nokia. Δεν είμαι αντικειμενικός.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ τον γραπτό λόγο. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.

Συμφωνώ ότι το ιδανικό είναι να τρέχουν εφαρμογές android στο harmatan αλλά μέχρι τότε (ίσως να μην συμβεί ποτέ) η λύση του android ως δεύτερη επιλογή στο τηλέφωνο είναι ιδανική.

Αν ήθελα android συσκευή τότε ναι, θα την έπαιρνα. Βρες μου μια με την μαγεία του Ν9 και με την ποιότητα της Nokia. Γι αυτό θεωρώ αναγκαίο κακό το android στο Ν9... Φιλικα πάντα.

Υ.Γ. Ναι, εχω κόλλημα με την nokia. Δεν είμαι αντικειμενικός.

 

δηλαδή θες ένα πλήρως android κινητό στο πλαίσιο του n9??

προσωπικά διαφωνώ και με αφήνει αδιάφορο κάτι τέτοιο

αν ήθελα κάτι το πολύ ποιοτικό σε android θα το έβρισκα μιας και υπάρχουν αρκετές συσκευές με εφάμιλη ή και καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο το N9

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...