Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Παρήγγειλα την συσκευή από ebay μαζί με μια κάρτα 12in1.

1. Πατάω να μου σκανάρει την κάρτα μου (cosmote). Μου φτιάχνει ένα dat αρχείο, λίγο μικρό και μου ζητάει να το αποθηκεύσω κάπου. Το αποθηκεύω. Όταν το ανοίγω με έναν text editor μέσα που έχει κινέζικα.

2. Όταν πατάω να κάνω write το αρχείο στην sim max κάρτα μου βγάζει write failed. Επίσης δεν μου διαβάζει την sim max κάρτα, δηλαδή δεν μου δείχνει ποιες θέσεις είναι γραμμένες και ποιες ελεύθερες.

 

Καμιά βοήθεια;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Boy katebase to MagicSim einai poli pio eykolo!!!

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Boy katebase to MagicSim einai poli pio eykolo!!!

Υπάρχουν πολλές εκδόσεις Magic SIM, σε εμένα έπαιζαν μόνο οι 2 από αυτές που είχε το CD! Και τα αρχεία DAT μεταξύ των εκδόσεων είναι ασύμβατα. Δοκίμασε τες όλες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ε, για ποιες άλλες;

 

...μερικα τηλεφωνα εχουν software+hardware οπου μπορουν να παρουν νουμερα εκτακτης αναγκης χωρις καρτα SIM....παλαιοτερα μοντελα δεν την ειχαν αυτην την δυνατοτητα....

 

..τα αρχεια DAT δεν ειναι απολυτα ασυμβατα μεταξυ των διαφορων εκδοδεων της Magic SIM....πχ...μεταξυ της 4.8 (που χριεσιμοποιω για την 12αρα) και της 6.χ (που χρεισιμοποιω για την 16αρα) υπαρχει συμβατοτητα αρχειων DAT....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

..τα αρχεια DAT δεν ειναι απολυτα ασυμβατα μεταξυ των διαφορων εκδοδεων της Magic SIM....πχ...μεταξυ της 4.8 (που χριεσιμοποιω για την 12αρα) και της 6.χ (που χρεισιμοποιω για την 16αρα) υπαρχει συμβατοτητα αρχειων DAT....

Ισχύει, και αυτό γιατί στην ουσία παίρνει το output από το προγραμματάκι του dejan και το κλειδώνει με κωδικό, αλλά κάθε έκδοση έχει άλλο αλγόριθμο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα GSM modem που ξέρω δέχονται κάρτες SIM. Αν βρεις κάποιο που αντί για SIM δέχεται το IMSI και το Ki τότε θα κάνει και αυτό που θέλεις.

Περισσότερα για το Network authentication που κάνει η κάρτα SIM θα βρεις στη Wikipedia.

 

Οκ τοτε θα το ψαξω περισσοτερο. Παντως πιστευω πως θεωρητικα ειναι δυνατο να υλοποιηθει κατι τετοιο, ασχετα με το αν ηδη το εχει η δεν το εχει κανει κανεις.

 

Επιπροσθετως γιατι καποια κινητα θελουν ρεσταρτ και αλλα οχι, για να αλλαζουν τους αριθμους?

 

Αγορασω ενα κλασσικο μονοχρωμο νοκια πριν κανα διμηνο, και μολις κανω την αλλγη θελει χειροκινητα ρεσταρτ.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθετως γιατι καποια κινητα θελουν ρεσταρτ και αλλα οχι, για να αλλαζουν τους αριθμους?

 

Αγορασω ενα κλασσικο μονοχρωμο νοκια πριν κανα διμηνο, και μολις κανω την αλλγη θελει χειροκινητα ρεσταρτ.

Αυτό εξαρτάται από το πως διαχειρίζεται το SIM Registration το τηλέφωνο. Τα παλιά κινητά συνήθως έκαναν SIM Register μόνο κατά τη διάρκεια του boot. Τα καινούρια κάνουν monitor την κάρτα και μόλις αυτή αλλάξει IMSI κάνουν ξανά register (στην ουσία από το μενού της κάρτας αλλάζεις το IMSI).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα αρκετά το topic αλλά παραμένουν κάποιες ερώτησεις.

 

1. Αν πάρω μια SIM MAX 12in1 μπορώ να δέχομαι κλήσεις ανα πάσα στιγμή σε όλους τους αριθμούς που έχω στην κάρτα, η μόνο στον αριθμό που έχω ενεργοποιημένο κάθε φορά?

 

2. Θέλω να κάνω clone μια Vodafone. ΟΚ ξέρω δεν γίνετε. Είναι δυνατόν όμως να παρώ ένα dual sim adapter και να βάλω στην μία θέση την vodafone (που λογικά θα την δει) και στην άλλη θέση την SIM MAX 12in1? Θα μπορώ να δω όλους τους αριθμούς? Και ξανά. Θα μπορώ να δέχομαι κλησεις σε όλους τους αριθμούς?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Hybrid LG KS20 English rom: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2538692#post2538692

[how to] flash LG KS20 with new rom, all included: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=369481

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα αρκετά το topic αλλά παραμένουν κάποιες ερώτησεις.

 

1. Αν πάρω μια SIM MAX 12in1 μπορώ να δέχομαι κλήσεις ανα πάσα στιγμή σε όλους τους αριθμούς που έχω στην κάρτα, η μόνο στον αριθμό που έχω ενεργοποιημένο κάθε φορά?

 

2. Θέλω να κάνω clone μια Vodafone. ΟΚ ξέρω δεν γίνετε. Είναι δυνατόν όμως να παρώ ένα dual sim adapter και να βάλω στην μία θέση την vodafone (που λογικά θα την δει) και στην άλλη θέση την SIM MAX 12in1? Θα μπορώ να δω όλους τους αριθμούς? Και ξανά. Θα μπορώ να δέχομαι κλησεις σε όλους τους αριθμούς?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

1. Μόνο στον ενεργό αριθμό μπορείς να δέχεσαι κλήσεις- μηνύματα.

2. Δεν μπορεί κανένα πρόγραμμα να σπάσει τον κωδικό της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα αρκετά το topic αλλά παραμένουν κάποιες ερώτησεις.

 

2. Θέλω να κάνω clone μια Vodafone. ΟΚ ξέρω δεν γίνετε. Είναι δυνατόν όμως να παρώ ένα dual sim adapter και να βάλω στην μία θέση την vodafone (που λογικά θα την δει) και στην άλλη θέση την SIM MAX 12in1? Θα μπορώ να δω όλους τους αριθμούς? Και ξανά. Θα μπορώ να δέχομαι κλησεις σε όλους τους αριθμούς?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Αυτο μπορει να γινει μονο εαν η simmax ειναι συμβατη με το dual sim adapter.Σε αυτη την περιπτωση θα ειναι ενεργος μονο ενας αριθμος η' της vodafone η' ο επιλεγμενος αριθμος της simmax.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Hybrid LG KS20 English rom: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2538692#post2538692

[how to] flash LG KS20 with new rom, all included: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=369481

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, πριν 2 εβδομάδες αγόρασα το διάφανο kit και όλα πήγαν ρολόι.

Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω και άλλες κάρτες οπότε πήρα μια δεκάδα από αυτές τις γαλάζιες, (δεν έχουν την μαύρη γραμμή κάτω).

Ομως δεν αναγνωρίζονται , μου τις βγάζει invalid card, με όποιο πρόγραμμα και να προσπάθησα MagicSim , SIM Scanner κλπ δεν κατάφερα να κάνω τίποτα και τις 10. Το MagicSim μου τις αναγνωρίζει σαν sim απλές.

Τις έχει δουλέψει κανένας, έχει κανένας καμιά ιδέα ή την πάτησα;

Link to comment
Share on other sites

:confused:συγνωμη αν ξαναρωτω χιλιοειπωμενη ερωτηση.οι sim της momad κλωνοποιουνται?της wind συμβολαιο?thanks και χιλια συγνωμη αν ξαναρωτω χιλιοειπωμενα πραγματα!

ΥΓ:ειδα στη αρχη του τοπικ καποιο συνφορουμιτη να λεει για περισσοτερες πληροφοριες σε pm.αν και εχουν περασει καμποσα...χρονια:lol::pμπορω να χω και γω αυτες τις πληροφοριες????:X

:superman:
Link to comment
Share on other sites

:confused:συγνωμη αν ξαναρωτω χιλιοειπωμενη ερωτηση.οι sim της momad κλωνοποιουνται?της wind συμβολαιο?

 

Momad ναι, Wind συμβολαιο μονο αν ειναι παλια η sim.

Link to comment
Share on other sites

ζητω συγγνωμη απο τους διαχειριστές, αλλά δε έβρισκα που ειναι το σωστο μέρος να το ποστάρω...

 

το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ 3 διαφορετικές εταιρίες για τις προσφορες τους (καρτοκινητά όλα).

είμαι αναγκασμένος λοιπόν να κουβαλώ 3 κινητά κ τους ανάλογους φορτιστές.

 

υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό?

1. θα μπορούσα πχ να κάνω μια κάρτα μου να είναι frog + cosmote μαζί? (δύσκολο το κόβω)

2. μετά πήρα κάπου το μάτι μου αυτές τις σιμ από ebay που ενώνεις 2 σιμ ταυτόχρονα, πήρα αλλά εκτός του ότι συχνά κολλά το κινητο, απαιτεί να έχεις κ τις παλίες συσκευεες , κυρίς νοκια που είχαν συγκεκριμενη θέση για την υποδπχη της σιμ ώστε να ταιριάζει σωστά αυτός ο αντάπτορας... οπότε εγκατέλειψα...

3. τέλος άκουσα για τα κινητα dual sim οπως το d880 samsung, αλλά μιλάμε κ για έξοδο των 200€.

 

καμιά ιδέα κανείς??

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει! ασχολήθηκα με με sim cloning! ώστε σε μια άδεια σιμ να κοπιάρω της γνήσιες κ να είναι όλα σε μία, αλλά η vodafone k i frog που κυρίως με ενδιαφέρουν σε κοπιάρονται.

 

τι άλλο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει! ασχολήθηκα με με sim cloning! ώστε σε μια άδεια σιμ να κοπιάρω της γνήσιες κ να είναι όλα σε μία, αλλά η vodafone k i frog που κυρίως με ενδιαφέρουν σε κοπιάρονται.

 

τι άλλο προτείνετε?

 

η frog κοπιαρεται. μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κινητό τηλέφωνο dual sim στο οποίο θα τοποθετήσεις στη μία θέση κλωνοποιημένη κάρτα με όσα νούμερα θέλεις και στην άλλη μία κάρτα vodafone.

 

Στο ebay επίσης υπάρχουν κινητά τηλέφωνα που παίρνουν 3 κάρτες σιμ, από τις οποίες μπορουν όμως να λειτουργούν ταυτόχρονα μόνο οι 2.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay υπαρχουν σκετες 12αρες καρτες? Γιατι εξαψα κανα 2 φορες αλλα δεν βρηκα..
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay υπαρχουν σκετες 12αρες καρτες? Γιατι εξαψα κανα 2 φορες αλλα δεν βρηκα..

Εχουν αποσυρθεί γιατί είχαν βγει προβληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αποσυρθεί γιατί είχαν βγει προβληματικές.

 

σαν τη προβλημα δηλαδη;;; :confused:...

 

...γιατι οι δικες μου δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...