Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ό,τι προλάβουμε να κάνουμε clone μόνο για φέτος πάντως, γιατί από το 2009 λήγουν σχεδόν όλες οι V1 κάρτες, οπότε μέχρι να βγει νέο σύστημα για V2, V3 δεν θα μπορούμε να κάνουμε νέες κάρτες (οι παλιές θα ισχύουν κανονικά)

 

Δεν το επιασα αυτο...για ξαναριχτο :p....

 

...εννοεις οτι οι νεες θα ειναι μονο V2 και V3;;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

zalaros, minovg

ευχαρηστω για τη βοηθεια............

 

δοκιμασα σε 1 αρχαιο λαπτοπ που βρηκα στην ντουλαπα, και καταφερα να διαβασω μια παλια καρτα παναφον (κατι ειναι και αυτο)..........

 

προφανως εχω καποιο προβλημα συμβατοτητας με τον κομπιουτερ, η τους ντριβερ του προγραμματος οπως ειπατε..............αν και οι ντραιβερ με τη βερσιον 6.6 και αρκετη προσπαθεια εγκατασταθηκαν κανονικα!!!

 

θα το ψαξω κι αλλο μεχρι να βρω λυση....................

 

οποιαδηποτε αλλη προταση περι καλυτερης version του SIM SCANNER για WINDOWS XP η για οτιδοιποτε μπορει να βελτιωσει τη συμβατοτητα του programmer με τον pc...................ειναι φυσικα δεκτη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το επιασα αυτο...για ξαναριχτο :p....

 

...εννοεις οτι οι νεες θα ειναι μονο V2 και V3;;;;

Ήδη η COSMOTE δεν δίνει πλέον V1 κάρτες. Αν κάνει κάποιος φορητότητα ή νέα σύνδεση του δίνουν τις νέες ΣΙΜ που είναι 3G SIM, οι λεγόμενες ΣΙΜ 3ης γενιάς (V3). Η Βόνταφον ούτως ή άλλως ποτέ δεν έδινε V1, υποθέτω και η WIND σιγά-σιγά θα δίνει V3 κάρτες 3ης γενιάς. Οπότε ό,τι κλωνοποιήσουμε, κλωνοποιήσαμε μέχρι τέλος του χρόνου. Θα μείνουμε με τις υπάρχουσες. Γιαυτό κρατήστε ό,τι είναι να κρατήσετε.

δοκιμασα σε 1 αρχαιο λαπτοπ που βρηκα στην ντουλαπα, και καταφερα να διαβασω μια παλια καρτα παναφον (κατι ειναι και αυτο)..........

Ε; :confused::confused::confused: Διάβασε κάρτα Vodafone; :ninja: Πόσο παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Η VF αν θυμάμαι καλά μέχρι το 99 έδινε V1 κάρτες.

 

Εγώ πάντως κάρτα της παναφον απο το 2000 (θαλασσί χρώματος) δεν την διαβάζει μιλάω για σύνδεση

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

 

Ε; :confused::confused::confused: Διάβασε κάρτα Vodafone; :ninja: Πόσο παλιά;

 

 

ειναι σιγουρα πριν το 2000..........την ειχα παρει με συνδεση τοτε που η παναφον εδινε δωρο και μια τηλεοραση (με νεα συνδεση)..........πλεον η καρτα ειναι ανενεργη και την ξεθαψα να κανω καμια δοκιμη!

το χρωμα τις ειναι μοβ πισω, και πορτοκαλι με πρασινο μπροστα.

 

 

το θεμα ειναι να βρω γιατι μου κολλαει το προγραμμα της σιμμαξ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο στην ελλάδα θα γίνει ή παντού?

Αν γίνει παντού τότε έχουμε περισσότερες πιθανότητες στο να βγεί πρόγραμμα που να διαβάζει V2 και V3.

Θα βγεί όμως? Πως το βλέπετε?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο στην ελλάδα θα γίνει ή παντού?

Αν γίνει παντού τότε έχουμε περισσότερες πιθανότητες στο να βγεί πρόγραμμα που να διαβάζει V2 και V3.

Θα βγεί όμως? Πως το βλέπετε?

 

Από το 1999 το ψάχνουν και ακόμα τίποτα...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο στην ελλάδα θα γίνει ή παντού?

Αν γίνει παντού τότε έχουμε περισσότερες πιθανότητες στο να βγεί πρόγραμμα που να διαβάζει V2 και V3.

Θα βγεί όμως? Πως το βλέπετε?

Ήδη στο εξωτερικό σπάνια βρίσκεις V1 κάρτες (στη Γερμανία πχ. νομίζω καμία εταιρεία εδώ και χρόνια δε δίνει V1 ΣΙΜ). Τα κινεζάκια κάνουν χρυσές δουλειές από Ελλάδα μόνο. :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη λύση?

Μπα ε?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Από το 1999 το ψάχνουν και ακόμα τίποτα...

 

δεν νομιζω οτι θα μπορεσει ποτε να γινει αυτο....

...ο Κi των καρτων νεα γενιας V2, V3 δεν σπαει....

 

Ήδη στο εξωτερικό σπάνια βρίσκεις V1 κάρτες (στη Γερμανία πχ. νομίζω καμία εταιρεία εδώ και χρόνια δε δίνει V1 ΣΙΜ). Τα κινεζάκια κάνουν χρυσές δουλειές από Ελλάδα μόνο. :p

 

αυτο δεν ειναι αληθεια....εχω κλωνοποιησει ισλανδικη, εγγλεζικη και ολλανδικη καρτα που αγορασα σχετικα προσφατα (1-2 χρονια)....

 

Ήδη η COSMOTE δεν δίνει πλέον V1 κάρτες. Αν κάνει κάποιος φορητότητα ή νέα σύνδεση του δίνουν τις νέες ΣΙΜ που είναι 3G SIM, οι λεγόμενες ΣΙΜ 3ης γενιάς (V3). Η Βόνταφον ούτως ή άλλως ποτέ δεν έδινε V1, υποθέτω και η WIND σιγά-σιγά θα δίνει V3 κάρτες 3ης γενιάς. Οπότε ό,τι κλωνοποιήσουμε, κλωνοποιήσαμε μέχρι τέλος του χρόνου. Θα μείνουμε με τις υπάρχουσες. Γιαυτό κρατήστε ό,τι είναι να κρατήσετε.

 

Ε; :confused::confused::confused: Διάβασε κάρτα Vodafone; :ninja: Πόσο παλιά;

 

στα καρτοκινητα δινουν ακομα V1 καρτες....τοσο η Κοσμο οσο και η Wind ... προσφατα το τσεκαρα ισως ημουν τυχερος δεν ξευρω :p......στα συμβολαια οντως ισχυει αλλα να πανε να κοψουν τον λαιμο τους :lol::lol:...τωρα στο μελλον...ισως να γινει και στα καρτοκινητα αυτο που λες...:wacko:

 

...οσο για την καρτα vodafone που κλωνοποιησε το παλλικαρι....βρηκα μια καρτα απο καρτοκινητο (μη ενεργη) απο το 1997...δεν αντιγραφετε....

 

...εχω καρτες απο καρτοκινητα Voda (1998 και 1999) ενεργες....ουτε αυτες αντιγραφονται....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι θα μπορεσει ποτε να γινει αυτο....

...ο Κi των καρτων νεα γενιας V2, V3 δεν σπαει....

 

 

 

αυτο δεν ειναι αληθεια....εχω κλωνοποιησει ισλανδικη, εγγλεζικη και ολλανδικη καρτα που αγορασα σχετικα προσφατα (1-2 χρονια)....

 

 

 

στα καρτοκινητα δινουν ακομα V1 καρτες....τοσο η Κοσμο οσο και η Wind ... προσφατα το τσεκαρα ισως ημουν τυχερος δεν ξευρω :p......στα συμβολαια οντως ισχυει αλλα να πανε να κοψουν τον λαιμο τους :lol::lol:...τωρα στο μελλον...ισως να γινει και στα καρτοκινητα αυτο που λες...:wacko:

 

...οσο για την καρτα vodafone που κλωνοποιησε το παλλικαρι....βρηκα μια καρτα απο καρτοκινητο (μη ενεργη) απο το 1997...δεν αντιγραφετε....

 

...εχω καρτες απο καρτοκινητα Voda (1998 και 1999) ενεργες....ουτε αυτες αντιγραφονται....

 

Πριν λίγες ημέρες που εκανα φορητότητα σε καρτοκινητο κοσμοτέ μου εδωσαν 3G sim καρτα..............

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες που εκανα φορητότητα σε καρτοκινητο κοσμοτέ μου εδωσαν 3G sim καρτα..............

 

:wacko::cry::(

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες που εκανα φορητότητα σε καρτοκινητο κοσμοτέ μου εδωσαν 3G sim καρτα..............

O μοναδικός λόγος που δεν έκανα φορητότητα στην Κοσμοτέ είναι αυτός. Πήρα και ξαναπήρα τηλέφωνο στην Κοσμοτέ και τους έλεγα: «Θέλω να έρθω στην εταιρεία σας, αλλά... ΔΕΝ θέλω να μου δώσετε 3G ΣΙΜ. Γίνεται;» Αφού ρωτούσε 2-3 και με κρατούσε στην αναμονή η απάντηση ήταν αρνητική. Και μάλιστα αναρωτιόταν γιατί να μην θέλω 3G ΣΙΜ. Δεν της είπα τον ακριβή λόγο, απλά της έλεγα δήθεν ότι δε θα ήταν συμβατό με την συσκευή μου κλπ. Βέβαια αυτή με παρέπεμπε στο γεγονός ότι άλλο 3G σήμα και άλλο 3G κάρτα, αλλά άντε να της πεις την αλήθεια... :p

Link to comment
Share on other sites

O μοναδικός λόγος που δεν έκανα φορητότητα στην Κοσμοτέ είναι αυτός. Πήρα και ξαναπήρα τηλέφωνο στην Κοσμοτέ και τους έλεγα: «Θέλω να έρθω στην εταιρεία σας, αλλά... ΔΕΝ θέλω να μου δώσετε 3G ΣΙΜ. Γίνεται;» Αφού ρωτούσε 2-3 και με κρατούσε στην αναμονή η απάντηση ήταν αρνητική. Και μάλιστα αναρωτιόταν γιατί να μην θέλω 3G ΣΙΜ. Δεν της είπα τον ακριβή λόγο, απλά της έλεγα δήθεν ότι δε θα ήταν συμβατό με την συσκευή μου κλπ. Βέβαια αυτή με παρέπεμπε στο γεγονός ότι άλλο 3G σήμα και άλλο 3G κάρτα, αλλά άντε να της πεις την αλήθεια... :p

Και όμως υπάρχει λύση και για αυτό ;) Ζητάς από την Cosmote την υπηρεσία 2 σε 1 (δεν θυμάμαι ακριβώς πως την ονομάζει η Cosmote) και έχεις 2 νούμερα (διαφορετικά πχ ένα συμβόλαιο και μία κάρτα) σε μία κάρτα sim. Αυτές οι κάρτες που δίνουν για το 2 σε 1 είναι απλές και όχι usim και κλωνοποιούνται κανονικότατα :D;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει λύση και για αυτό ;) Ζητάς από την Cosmote την υπηρεσία 2 σε 1 (δεν θυμάμαι ακριβώς πως την ονομάζει η Cosmote) και έχεις 2 νούμερα (διαφορετικά πχ ένα συμβόλαιο και μία κάρτα) σε μία κάρτα sim. Αυτές οι κάρτες που δίνουν για το 2 σε 1 είναι απλές και όχι usim και κλωνοποιούνται κανονικότατα :D;)

ΟΜΩΣ στην 2σε1 ΔΕΝ σου επιτρέπει νομίζω την υπηρεσία 1λεπτό προς δυο αριθμούς της εταιρείας... Όπως κάνει και η Βόνταφον με την Together... :( :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ στην 2σε1 ΔΕΝ σου επιτρέπει νομίζω την υπηρεσία 1λεπτό προς δυο αριθμούς της εταιρείας... Όπως κάνει και η Βόνταφον με την Together... :( :mad:

 

...αυτο ναι...ισχυει...το εχω δοκιμασει...η 2 σε 1 δεν εχει 1λεπτό προς δυο αριθμούς της εταιρείας.....:wacko:;):(:mad:

 

..minovg...η μονη λυση ειναι να αλλαξεις νουμερο....να παρεις ενα καρτοκινητο απο το περιπερο....αυτα απο οτι φαινεται ειναι ακομα V1...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...αυτο ναι...ισχυει...το εχω δοκιμασει...η 2 σε 1 δεν εχει 1λεπτό προς δυο αριθμούς της εταιρείας.....:wacko:;):(:mad:

 

..minovg...η μονη λυση ειναι να αλλαξεις νουμερο....να παρεις ενα καρτοκινητο απο το περιπερο....αυτα απο οτι φαινεται ειναι ακομα V1...

Η λύση είναι αυτή που έχω κάνει. :p

 

- Μια συσκευή για το «σταθερό» κινητό (αυτό που γνωρίζουν όλοι και σε αυτό σε καλούν) με σύνδεση στο μηδέν πάγιο της Βόνταφον (παρέμεινα σε αυτήν γιατί μου έδωσε 130ευρώ επιδότηση, τη στιγμή που Κοσμοτέ και Γουίντ δίνανε μόνο 60€),

 

- Μια συσκευή για την 12ιν1 ΣΙΜΜΑΞ που θα έχει όλα τα Κοσμοτέ/Wind καρτοκινητά και καλώ 24 αριθμούς με 1σεντ το λεπτό και

 

- Μια τρίτη συσκευή για τα υπόλοιπα 2 - προς το παρόν - καρτοκινητά ala carte της Βόνταφον με εναλλαγή καρτών ΣΙΜ ανάλογα με το ποιον βονταφονίτη θέλω να καλέσω. :lol:

 

Το κακό είναι ότι κουβαλάω 3 συσκευές μαζί μου συνεχώς... :worry: :p

 

Επίσης να προσθέσω ότι στην δεύτερη συσκευή έχω πάντα ανοιχτό ένα από τα καρτοκινητά Wind στο οποίο έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία Wind Plus nonstop για να έχω απεριόριστο ίντερνετ δωρεάν με μηνιαία χρέωση 3,49€. Επιπροσθέτως, σε αυτό το Wind με καλούν και οι άλλοι ΣΙΜΜΑΞ-ίτες φίλοι, αφού είναι Wind και μπορούν να με βρίσκουν με 1σεντ το λεπτό (το κύριό μου τηλέφωνο είναι Βόνταφον όπως είπα, άρα δε μπορούν να με βάλουν σε 12ιν1 εκεί ;) )

 

Η τρίτη συσκευή δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα ανοιχτή. :p

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι αυτή που έχω κάνει. :p

 

- Μια συσκευή για το «σταθερό» κινητό (αυτό που γνωρίζουν όλοι και σε αυτό σε καλούν) με σύνδεση στο μηδέν πάγιο της Βόνταφον (παρέμεινα σε αυτήν γιατί μου έδωσε 130ευρώ επιδότηση, τη στιγμή που Κοσμοτέ και Γουίντ δίνανε μόνο 60€),

 

- Μια συσκευή για την 12ιν1 ΣΙΜΜΑΞ που θα έχει όλα τα Κοσμοτέ/Wind καρτοκινητά και καλώ 24 αριθμούς με 1σεντ το λεπτό και

 

- Μια τρίτη συσκευή για τα υπόλοιπα 2 - προς το παρόν - καρτοκινητά ala carte της Βόνταφον με εναλλαγή καρτών ΣΙΜ ανάλογα με το ποιον βονταφονίτη θέλω να καλέσω. :lol:

 

Το κακό είναι ότι κουβαλάω 3 συσκευές μαζί μου συνεχώς... :worry: :p

 

Επίσης να προσθέσω ότι στην δεύτερη συσκευή έχω πάντα ανοιχτό ένα από τα καρτοκινητά Wind στο οποίο έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία Wind Plus nonstop για να έχω απεριόριστο ίντερνετ δωρεάν με μηνιαία χρέωση 3,49€. Επιπροσθέτως, σε αυτό το Wind με καλούν και οι άλλοι ΣΙΜΜΑΞ-ίτες φίλοι, αφού είναι Wind και μπορούν να με βρίσκουν με 1σεντ το λεπτό (το κύριό μου τηλέφωνο είναι Βόνταφον όπως είπα, άρα δε μπορούν να με βάλουν σε 12ιν1 εκεί ;) )

 

Η τρίτη συσκευή δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα ανοιχτή. :p

To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.Ειχα κάρτα sim 3G απο μια συνδεση που είχα και την μετέτρεψα σε καρτοκινητό.Όπου και αν πήγα να ρωτήσω (κυρίως στον Γερμανό) μoυ έλεγαν οτι δεν γίνετε να μου αντικαταστήσουν την κάρτα με μια παλιά γιατί τωρα δίνουν μόνο USIM....Mεχρι που πήγα στην cosmote Κολωνακίου που μου την άλλαξαν και ενεργοποιήσανε στο ''αψε σβύσε'' με κόστος 14 ευρώ!!!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

...οσο για την καρτα vodafone που κλωνοποιησε το παλλικαρι....βρηκα μια καρτα απο καρτοκινητο (μη ενεργη) απο το 1997...δεν αντιγραφετε....

QUOTE]

 

den tin klonopiisa alla apla thn diavase o sim editor!

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει και ξερει...............

 

ας προτηνει μαγαζια που προμηθευουν ΑΚΟΜΑ καρτες V1 του πελατες!!!!

 

αν δηλαδη παω αυριο σε καταστημα cosmote η germanos η frog

...η νεα καρτοκινητη που θα μου δωσουν θα ειναι V1????

 

πειτε μαγαζια που μπορει ακομα να πουλανε καρτες V1 αυτη τη στιγμη!!!!!!

 

 

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει και ξερει...............

 

ας προτηνει μαγαζια που προμηθευουν ΑΚΟΜΑ καρτες V1 του πελατες!!!!

 

αν δηλαδη παω αυριο σε καταστημα cosmote η germanos η frog

...η νεα καρτοκινητη που θα μου δωσουν θα ειναι V1????

 

πειτε μαγαζια που μπορει ακομα να πουλανε καρτες V1 αυτη τη στιγμη!!!!!!

 

 

ευχαριστω!!!!!

Εχω εγώ μερικές αν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι.......πως/που σε βρησκω?

Στο πέταλο του Χαριλάου θα τον βρεις στα σίγουρα. :p :lol:

 

Έχει στην Ομόνοια, στο Μοναστηράκι αν είσαι από Αθήνα. Αν δεν είσαι «Αθηναίος» έχει άπειρα πακέτα στο emarket.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...