Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια,για ολες τις υπολοιπες συσκευες βγαζει η νοκια αναβαθμιση του ovi maps με δωρεαν πλοηγηση και εμεις ακομα περιμενουμε να βγαλει για maemo κατι που να ειναι αξιοπρεπες......

 

 

ρε σεις στη νοκια

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!

οι γιορτες τελειωσαν

δουλευτε λιγο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

rDesktop

 

Με αυτό το utility μπορείτε να χειριστείτε από απόσταση οποιοδήποτε μηχάνημα χρησιμοποιεί windows xp, vista και 7 αρκεί να είναι ενεργοποιημένο το remote desktop. To δοκίμασα με μηχάνημα με windows 7 σε τοπικό δίκτυο και δουλεύει πολύ καλά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσετε τη διεύθυνση IP του μηχανήματος, το username και το password.

 

(Αν θυμάμαι καλά είναι στον κατάλογο extras-devel)

Link to comment
Share on other sites

ωραια,για ολες τις υπολοιπες συσκευες βγαζει η νοκια αναβαθμιση του ovi maps με δωρεαν πλοηγηση και εμεις ακομα περιμενουμε να βγαλει για maemo κατι που να ειναι αξιοπρεπες......

 

 

ρε σεις στη νοκια

ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!

οι γιορτες τελειωσαν

δουλευτε λιγο!!!!

 

+10000.... ελεος το εχουν βγλει για κατι 6730 Ε52 και κατι αλλα και οχι για ν900..

παιρνεις κινητο 580Ε και μετα περιμενεις τελευταίος....

Link to comment
Share on other sites

rDesktop

 

Με αυτό το utility μπορείτε να χειριστείτε από απόσταση οποιοδήποτε μηχάνημα χρησιμοποιεί windows xp, vista και 7 αρκεί να είναι ενεργοποιημένο το remote desktop. To δοκίμασα με μηχάνημα με windows 7 σε τοπικό δίκτυο και δουλεύει πολύ καλά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσετε τη διεύθυνση IP του μηχανήματος, το username και το password.

 

(Αν θυμάμαι καλά είναι στον κατάλογο extras-devel)

 

Άψογο! Thanx:D

 

'Εχει βρεί κανείς τρόπο να κάνει mount smb shares? Κάτι είχε πάρει το μάτι μου στο maemo.org αλλά ακόμα ήταν υπο δοκιμή...

Edited by applemaniac
Link to comment
Share on other sites

Άψογο! Thanx:D

 

'Εχει βρεί κανείς τρόπο να κάνει mount smb shares? Κάτι είχε πάρει το μάτι μου στο maemo.org αλλά ακόμα ήταν υπο δοκιμή...

 

Μια χαρά δουλεύει. Το χρησιμοποιώ για να κάνω mount shares στο δίκτυο και δεν είχα προβλήματα.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

rDesktop

 

Με αυτό το utility μπορείτε να χειριστείτε από απόσταση οποιοδήποτε μηχάνημα χρησιμοποιεί windows xp, vista και 7 αρκεί να είναι ενεργοποιημένο το remote desktop. To δοκίμασα με μηχάνημα με windows 7 σε τοπικό δίκτυο και δουλεύει πολύ καλά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσετε τη διεύθυνση IP του μηχανήματος, το username και το password.

 

(Αν θυμάμαι καλά είναι στον κατάλογο extras-devel)

 

Για όσους έχουν dynamic ΙP να υποθέσω ότι δεν μας κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. λοιπον εγv αυτο rdesktop δεν μπορω να το βρω στο extra devel το βρησκω μονο σε στο side του μαεμο και ειναι σε αρχειο deb.. πως κανουμε εγκατασταση αυτο αρχειο παιδια??

καπου το ειχα δει στο ποστ ποιο παλια εκανα ενα search κανενα μισαωρο και δεν μπορεσα να το ξαναβρω :(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. λοιπον εγv αυτο rdesktop δεν μπορω να το βρω στο extra devel το βρησκω μονο σε στο side του μαεμο και ειναι σε αρχειο deb.. πως κανουμε εγκατασταση αυτο αρχειο παιδια??

καπου το ειχα δει στο ποστ ποιο παλια εκανα ενα search κανενα μισαωρο και δεν μπορεσα να το ξαναβρω :(

Υπάρχουν οδηγίες στο Maemo Guides :). Για ότι απορία έχεις το ρωτάς στο αντίστοιχο θέμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν dynamic ΙP να υποθέσω ότι δεν μας κάνει ?

 

Μπορεις να χρησιμοποίησεις το http://www.dyndns.com για DNS του dynamic ΙP σου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστούμε για την ενημέρωση. :) Το δοκίμασες; Δουλεύει σωστά με τους ελληνικούς υπότιτλους;

 

To όνομα του αρχείου είναι Sutitles Support και θα το βρείτε στην κατηγορία Multimedia.

 

Πέρασα την εφαρμογή και δοκίμασα να παίξω το ίδιο video με υποτιτλους και χωρίς. Παρατηρώ ένα μικρό κόλλημα (σα να χάνει κάποια καρέ κάποιες φορές) όταν παίζει το βίντεο με τους υπότιτλους. Παρατήρησε κανείς κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θυμάμαι πως είχα διαβάσει κάπου πως μπορείς να δεις μια ταινία ή να ακούσεις ένα τραγούδι μέσα από το ασύρματο δίκτυο και αρχεία που βρίσκονται σε άλλα pc του δικτύου. Ξέρει κανείς τίποτα ?

 

Χρειάζεσαι την τελευταία έκδοση του media player δεν είμαι σίγουρος αν είναι διαθέσιμη για windows xp .

στο media player έχει μια επιλογή stream και τικαρεις allow devices to play my media .

Στο Ν900 ανοίγεις το file manager και θα σου βγάλει ένα νέο εικονίδιο κάτω κάτω .

Link to comment
Share on other sites

πως εμφανιζεται το εικονικο πληκτρολογιο? δεν τα εχω καταφερει μερι τωρα να το βρω.... οπως πως μπορν να κανω copy paste κατι απο μια σελιδα στο ιντερνετ Edited by ababapanos
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος πως πολλοί από εσας βλέπετε την σειρά 24. έχει δει κάποιος τα καινούργια επεισόδια στο κινητό του να μου πει πως φαίνονται ? Εμένα μόνο με mplayer παίζουν

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν αναπαράγεται ταινία στον mplayer με τους υπότιτλους να είναι σε ξεχωριστό αρχείο

Edited by telis7
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει. Το χρησιμοποιώ για να κάνω mount shares στο δίκτυο και δεν είχα προβλήματα.

 

Επειδή μάλλον άλλο κατάλαβες..εννοώ πώς μπορεί να κάνει mount smb shares το N900...:wacko:

Edited by applemaniac
Link to comment
Share on other sites

πως μπαινει κανεις στο extra?οδηγιεσ για το τηλεφωνο που μπορει να βρει κανεις?

Διάβασε το FAQ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=257194, αναφέρεται η ερωτησή σου. Γενικά το FAQ έχει αρκετές πληροφορίες :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές απορίες,

 

1. Εγκατέστησα την εφαρμογή dataplan monitor αλλά ο μετρητής δείχνει μόνιμα το 0. Γιατί ?

 

2. Ρύθμισα τo κινητό να λαμβάνει τα email μου από την otenet. Την πρώτη φορά έλαβε κανονικά όλα τα μυνήματα. Την 2η φορά όμως αδυνατεί και δεν μου εμφανίζει καν το inbox.

 

3. Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς την εφαρμογή knots2?

Edited by telis7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές απορίες,

 

1. Εγκατέστησα την εφαρμογή dataplan monitor αλλά ο μετρητής δείχνει μόνιμα το 0. Γιατί ?

 

2. Ρύθμισα τo κινητό να λαμβάνει τα email μου από την otenet. Την πρώτη φορά έλαβε κανονικά όλα τα μυνήματα. Την 2η φορά όμως αδυνατεί και δεν μου εμφανίζει καν το inbox.

 

3. Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς την εφαρμογή knots2?

 

1.Μπαινεις με gprs η με wifi?Αν μπαινεις με wifi λογικο να ειναι 0.

2.Απλα περιμενεις και το εμφανιζει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές απορίες,

 

1. Εγκατέστησα την εφαρμογή dataplan monitor αλλά ο μετρητής δείχνει μόνιμα το 0. Γιατί ?

 

2. Ρύθμισα τo κινητό να λαμβάνει τα email μου από την otenet. Την πρώτη φορά έλαβε κανονικά όλα τα μυνήματα. Την 2η φορά όμως αδυνατεί και δεν μου εμφανίζει καν το inbox.

 

3. Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς την εφαρμογή knots2?

 

Για το δευτερο που ρωτας, μου το κανει κι εμενα μερικες φορες, κανε reset τη συσκευη και ξαναμπες´Δεν εχω καταλαβει γιατι το κανει... Εχω την υποψια οτι οταν "βλεπει" updates εφαρμογων, κολλαει το inbox otenet

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

πως εμφανιζεται το εικονικο πληκτρολογιο? δεν τα εχω καταφερει μερι τωρα να το βρω.... οπως πως μπορν να κανω copy paste κατι απο μια σελιδα στο ιντερνετ

 

πατας στο σημειο που ειναι για να γραφεις αλλα με κλειστο το πληκτρολογιο γιατι αν ειναι ανοιχτο υποτιθεται πως θα γραψεις απο κει και δεν σου ανοιγει το εικονικο.οσο για το copy_paste σειρε απο αριστερα προς τα δεξια το μολυβακι η το δαχτυλο στην οθονη και μετα θα σου εμφανισει αριστερα το ποντικι του υπολογιστη.πατα το και θα μπορεις να κανεις κοπυ-πειστ.και αν θες διαβασε στο maemo broswer εχει διαφορα τετοια tips που σε βοηθουν να μαθεις το κιντο

Link to comment
Share on other sites

Ενώ συνδέομαι κανονικότατα μέσω δικτύου και ακούω μουσική από τον ενσωματωμένο player τα βίντεο ταινιών δεν τα βλέπω κολάει και ακούγεται μόνο ο ήχος. Αν το βάλω στη συσκευή παίζει κανονικά. Το παρατήρησε κάποιος άλλος, καμμία ιδέα-πρόταση...
Link to comment
Share on other sites

Μία καταπληκτική εφαρμογή για το n900 η οποία ονομάζεται stellarium. Δείτε
τι κάνει. Έχω πάθει πλάκα:p
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μία καταπληκτική εφαρμογή για το n900 η οποία ονομάζεται stellarium. Δείτε
τι κάνει. Έχω πάθει πλάκα:p

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...