Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια κατα ποσο ειναι σιγουρο οτι μπορει το n900 να φορεσει το maemo 6 οταν βγει?μη μας πουν μετα παρτε αλλες συσκευες αν θελετε αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό της ποιότητας και έντασης των ηχείων του Ν900. Στο συγκριτικό συμμετέχουν ακόμα τα N97, 5800, 5530 και N95.

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατα ποσο ειναι σιγουρο οτι μπορει το n900 να φορεσει το maemo 6 οταν βγει?μη μας πουν μετα παρτε αλλες συσκευες αν θελετε αυτο.

Δε θα συμβεί κάτι τέτοιο. Και ο λόγος που το Maemo 5 δε θα δουλεύει επίσημα στο N810 είναι λόγω του υλικού (omap 3) , ωστόσο υπάρχει ανεπίσημη μεταφορά από μικρή κοινότητα με ενίσχυση της Νόκια. (για παράδειγμα η τελευταία έκδοση έχει μεταφερθεί ανεπίσημα στο Ν770, και η Νόκια το χει στην ιστοσελίδα της ως hacked edition)

Link to comment
Share on other sites

Nokia N900 review, part 1. First impressions. Things I really liked.

 

http://www.unwiredview.com/2009/10/13/nokia-n900-review-part-1-first-impressions-things-i-really-liked/

Link to comment
Share on other sites

N900 GPS & Ovi Maps Demo - N97 & 5800 Running Ovi Maps Beta 3.03 Also.

 

http://www.youtube.com/watch?v=HoCNRreLPYE

 

First impressions of the Nokia N900 Maemo handset

 

Episode 37: First impressions of the Nokia N900 (Part 2)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα νεα.

μπραβο στην nokia.

ξερουμε αμα το qwerty εχει και

ελληνικα επανω??:O:O

 

Θα ειναι ελληνικο σε ολα 100%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Προσωπικά ανακουφίστηκα και προβαίνω άμεσα σε ακύρωση της παραγγελίας μου.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα το έπαιρνα, είναι για ελληνικά στο slide keyboard.

΄Εχω ήδη φτιάξει ένα, και το ήθελα για τις τελικές δοκιμές μου.

Τα παρατάω λοιπόν και δεν ξαναασχολούμαι.

Χάρηκα

P.S.= κάνω κι οικονομία :D

Τα ξαναλέμε σε maemo 6;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι η διαρκεια της μπαταριας θα ειναι το μονο προβλημα του λετε να βγαλουνε καμια με περισσοτερα mah?? Αυτην που φοραει ειναι 1320 νομιζω.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Nokia N900 review, pt2. First impressions. 6 things I hate about N900

 

http://www.unwiredview.com/2009/10/15/nokia-n900-review-pt2-first-impressions-6-things-i-hate-about-n900/

Link to comment
Share on other sites

Nokia N900 Keyboard Shortcuts

 

General

 

Ctrl + Backspace: From within an application this will take you back out to the visual task manager. (Thanks to Chanse for that one.)

Ctrl + C: Copy text

Ctrl + V: Paste text

Ctrl + X: Cut text

Ctrl + A: Select all

Ctrl + O: Open (if available)

Ctrl + N: Create a new item (if available)

Ctrl + S: Save (if available)

Ctrl + Z: Undo (if available)

Ctrl + Y: Redo (if available)

Ctrl + F: Open search bar (if available)

Ctrl + Right arrow: Move the insertion point to the end of the word

Ctrl + Left arrow: Move the insertion point to the beginning of the word

 

Web browser

 

Ctrl + N: Open a new window

Ctrl + R: Reload the current page

Ctrl + B: Open a bookmark

Ctrl + D: Add a bookmark

 

Email

 

Ctrl + Enter: Send a message

Ctrl + R: Reply to a message

 

RSS Reader

Ctrl + R: Refresh the feed

 

Screenshots

 

Ctrl + Shift + P: Capture a screenshot. Warm up those fingers first to try this out. (Thanks Nokia Experts reader Matti for the tip.)

 

 

Info: notification LED.

When it’s flashing blue, that means some application has triggered a notification of some sort.

If it’s orange, that means the battery is currently charging, and is not quite full. If it’s green,

that means the battery is fully charged, and you can go ahead and disconnect it

http://www.maemo-guru.com/2009/10/nokia-n900-keyboard-shortcuts-galore/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιος θα κάνει τρελό πάρτι όταν πιάσει στα χέρια του το Ν900, με όλες αυτές τις συντομεύσεις. :up: :up: :D

 

Και για όσους δεν εκτιμούσαν μέχρι πριν λίγο τα hardware qwerty πληκτρολόγια, δείτε και αυτό το βιντεάκι.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UpTzV3TGvHU]YouTube - Maemo 5 - Empowered by the keyboard[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε Μιχαλη το link προστεθηκε στο 1 post.. :)

 

Πως και πως το περιμενω :food:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Προσωπικά ανακουφίστηκα και προβαίνω άμεσα σε ακύρωση της παραγγελίας μου.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα το έπαιρνα, είναι για ελληνικά στο slide keyboard.

΄Εχω ήδη φτιάξει ένα, και το ήθελα για τις τελικές δοκιμές μου.

Τα παρατάω λοιπόν και δεν ξαναασχολούμαι.

Χάρηκα

P.S.= κάνω κι οικονομία :D

Τα ξαναλέμε σε maemo 6;)

 

Αν το παρουμε απο το εξωτερικο χωρις ελληνικα θα μπορουμε να τα περασουμε η θα σε χρειαστουμε;

 

http://www.maemo-guru.com/2009/10/nokia-n900-preview-first-impressions/

 

Κι αλλες πρωτες σκεψεις.

Σε ενα σημειο λεει οτι εχει καποια παραπονα απο το hardware αλλα θα μας τα πει αργοτερα.

Κοβω το κεφαλι μου οτι θα εχουν να κανουν με την μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρουμε απο το εξωτερικο χωρις ελληνικα θα μπορουμε να τα περασουμε η θα σε χρειαστουμε;

Αχρείαστος νά μαι !!! :lol:

Σοβαρά τώρα, τα maemos δεν είναι symbian 40 , 60 για να έχουν διαφορετικά product codes

ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζονται. Τουλάχιστον τόσα χρόνια έτσι συνέβαινε. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί αυτό να έχει αλλάξει τωρα. Oταν η nokia λέει ότι η συσκευή δεν προορίζεται για ελλάδα, σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει και ελληνικο μενού, και δεν θα υφίσταται ελληνικό slide keyboard.Νομίζω να έγινα σαφής.

Τωρα εαν τελευταία στιγμή προστεθεί και η ελλάδα στις "επιλεγμένες χώρες "...δεν το γνωρίζω .

Αλλά για να το δηλώνουν τόσο κατηγορηματικά , ορισμένα μέλη του forum και μάλιστα mods

ορισμένα απ αυτά, κάποια παραπάνω πληροφόρηση απο εμένα θα έχουν.

Προσωπικά το εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Είμαι απο τους λίγους που υποστήρηξαν την εν λόγω πλατφόρμα όσο κανείς άλλλος στην ελλάδα. Και όχι με λόγια , αλλά και εμπράκτως.

Θα χαρώ πολύ, να μπορεί το κάθε ελληνόπουλο να χαρεί αυτά που προσφέρονται από το maemo.

Τέλος πάντων...θα δούμε. θα μπορούσα να μιλαω ώρες για το maemo και όχι πάντα με θετικά σχόλια. Το μόνο παρήγορο στό όλο εγχείρημα, ήταν τόσα χρόνια οι τιμές των εν λόγω συσκευών. Με 200 άντε 300 κατοστάρικα είχες έναν αξιοπρεπέστατο επιπαλάμιο p.c.

Τώρα όμως τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν. Έλπιζω η nokia na κατανοεί ότι και οι προσδοκίες των καταναλωτών θα είναι και ανάλογες του ποσού των 550 ευρω , γιατί αλλιώς ...θα πέσει πολύ γέλιο, ή πολύ κλάμα. Αυτά, πολλά είπα :O

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστος νά μαι !!! :lol:

Σοβαρά τώρα, τα maemos δεν είναι symbian 40 , 60 για να έχουν διαφορετικά product codes

ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζονται. Τουλάχιστον τόσα χρόνια έτσι συνέβαινε. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί αυτό να έχει αλλάξει τωρα. Oταν η nokia λέει ότι η συσκευή δεν προορίζεται για ελλάδα, σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει και ελληνικο μενού, και δεν θα υφίσταται ελληνικό slide keyboard.Νομίζω να έγινα σαφής.

Τωρα εαν τελευταία στιγμή προστεθεί και η ελλάδα στις "επιλεγμένες χώρες "...δεν το γνωρίζω .

Αλλά για να το δηλώνουν τόσο κατηγορηματικά , ορισμένα μέλη του forum και μάλιστα mods

ορισμένα απ αυτά, κάποια παραπάνω πληροφόρηση απο εμένα θα έχουν.

Προσωπικά το εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Είμαι απο τους λίγους που υποστήρηξαν την εν λόγω πλατφόρμα όσο κανείς άλλλος στην ελλάδα. Και όχι με λόγια , αλλά και εμπράκτως.

Θα χαρώ πολύ, να μπορεί το κάθε ελληνόπουλο να χαρεί αυτά που προσφέρονται από το maemo.

Τέλος πάντων...θα δούμε. θα μπορούσα να μιλαω ώρες για το maemo και όχι πάντα με θετικά σχόλια. Το μόνο παρήγορο στό όλο εγχείρημα, ήταν τόσα χρόνια οι τιμές των εν λόγω συσκευών. Με 200 άντε 300 κατοστάρικα είχες έναν αξιοπρεπέστατο επιπαλάμιο p.c.

Τώρα όμως τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν. Έλπιζω η nokia na κατανοεί ότι και οι προσδοκίες των καταναλωτών θα είναι και ανάλογες του ποσού των 550 ευρω , γιατί αλλιώς ...θα πέσει πολύ γέλιο, ή πολύ κλάμα. Αυτά, πολλά είπα :O

 

Τι εννοει εδω ο porfyras?? Λετε να μας βγει μουφα τελικα?:blink:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Έχουμε συγκεντρώσει άπειρες πληροφορίες για το Ν900 και το λειτουργικό του στα ανάλογα θέματα, οπότε, ενημερώνεσαι και κρίνεις αν σε καλύπτει ή όχι η συγκεκριμένη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Έχουμε συγκεντρώσει άπειρες πληροφορίες για το Ν900 και το λειτουργικό του στα ανάλογα θέματα, οπότε, ενημερώνεσαι και κρίνεις αν σε καλύπτει ή όχι η συγκεκριμένη συσκευή.

 

Αυτο που εννοω ειναι αν αρχιζει κ βγαζει προβληματα το λειτουργικο που δεν τα ξερουμε ή απο θεμα hardware.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα κινητά φίλε έχουν bugs. Δεν υπάρχει κάποιο σταθερό ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοω ειναι αν αρχιζει κ βγαζει προβληματα το λειτουργικο που δεν τα ξερουμε ή απο θεμα hardware.

 

Και ποιος τα ξέρει; Κανένας μας δεν έχει/χρησιμοποιεί Ν900 ή έχει γενικά εμπειρία με το Maemo 5. Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος γι'αυτό που αγοράζεις, είναι να περιμένεις να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά η συσκευή, να την πάρουν οι πρώτοι ενδιαφερόμενοι και να περιμένεις να διαβάσεις τις εντυπώσεις τους. Το επόμενο βήμα είναι να χειριστείς εσύ ο ίδιος την συσκευή. Μέσα σε 5 μόλις λεπτά καταλαβαίνεις πολλά πράγματα.

 

Προς το παρόν, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να διαβάζεις τα σχόλια των τυχερών που έχουν στην κατοχή τους ένα Ν900.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος τα ξέρει; Κανένας μας δεν έχει/χρησιμοποιεί Ν900 ή έχει γενικά εμπειρία με το Maemo 5. Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος γι'αυτό που αγοράζεις, είναι να περιμένεις να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά η συσκευή, να την πάρουν οι πρώτοι ενδιαφερόμενοι και να περιμένεις να διαβάσεις τις εντυπώσεις τους. Το επόμενο βήμα είναι να χειριστείς εσύ ο ίδιος την συσκευή. Μέσα σε 5 μόλις λεπτά καταλαβαίνεις πολλά πράγματα.

 

Προς το παρόν, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να διαβάζεις τα σχόλια των τυχερών που έχουν στην κατοχή τους ένα Ν900.

 

Ετσι ειναι, αντε να βγει να δουμε. Λεω να το παρω απ το e-click ή το expansys. Δεν πιστευω να εχω κανενα προβλημα με την εγγυηση?

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και το επισημο βιντεο του Bounce απο τη Rovio:

 

 

(δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλα ειπα να το γραψω μηπως καποιος ειναι παιχνιδιαρης)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...