Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή αν κάτι γίνει και πρέπει οπωσδήποτε να "καθαρίσει" η συσκευή, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του hard reset?

Φαντάσου να είσαι διακοπές και για κάποιο λόγο να μπλοκάρει το "καμάρι" σου. Είσαι απλά αβοήθητος. Σε αντίστοιχη περίπτωση, σε ένα S60, προσωπικά θα έκανα hard reset, και, καθώς έχω πάντα όλα τα installers των εφαρμογών στην κάρτα μνήμης μου, θα μπορούσα να το φέρω σε πλήρη λειτουργκότητα.

 

Δεν κατέχω τις τεχνικές γνώσεις για το λόγο που γίνεται αυτό, αλλά πραγματικά απορώ γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα του hard reset στην πλατφόρμα Maemo γενικότερα. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να αναφέρει στο preview: Clear device -> deletes all user files and settings, i.e. reverts the whole device to a factory state

σημαίνει ότι υπάρχει πλέον η δυνατότητα του hard reset. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να το έγραψε χωρίς να το έχει τεστάρει. Ας ελπίσουμε ότι θα μας δίνεται αυτή η δυνατότητα για έκτακτες περιπτώσεις όπως αυτή που περιέγραψε ο φίλος Πάνος.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να είσαι διακοπές και για κάποιο λόγο να μπλοκάρει το "καμάρι" σου. Είσαι απλά αβοήθητος. Σε αντίστοιχη περίπτωση, σε ένα S60, προσωπικά θα έκανα hard reset...

 

...πραγματικά απορώ γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα του hard reset στην πλατφόρμα Maemo γενικότερα. :what:

 

Η πλατφόρμα maemo δεν έχει καμία σχέση με symbian - παίζει σε "άλλη κλάση" πολύ απλά.

 

Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα του hard reset (αν όντως τελικά ισχύει κάτι τέτοιο)? Ίσως λόγω τεχνικών περιορισμών... Ίσως, διότι δεν χρειάζεται.

 

Δεν ξέρω κάθε πότε σας μπλοκάρουν τα symbian, αλλά με το n810 και maemo προηγούμενης γενιάς, δεν χρειάστηκε ποτέ hard reset. Όταν κολλήσει, κάνεις ένα reboot και αυτό ήταν. Αν θα κολλάει περισσότερο το νέο maemo ή αν θα είναι πιο buggy μένει να το δούμε στην πράξη.

 

Ε, τώρα, αν είσαι μακριά από υπολογιστή και θέλεις να "παίξεις" με ό,τι δοκιμαστικό software κυκλοφορεί στα πειραματικά repos του κάθε developer, αναλαμβάνεις κάποιο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μόλις ανακοινώθηκε διάβασα ότι θα έχει και πυξίδα κάτι όμως απ' ότι βλέπω δεν αληθεύει. Ξέρετε κάτι;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μόλις ανακοινώθηκε διάβασα ότι θα έχει και πυξίδα κάτι όμως απ' ότι βλέπω δεν αληθεύει. Ξέρετε κάτι;

 

Δεν έχει πυξίδα - μέχρι αυτά που ξέρουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά δεν έχει. Αν και απ'ότι διαβάζω δεν υπάρχει λόγος-τουλάχιστον στην πλοήγηση- αφού έχει πολύ καλό δέκτη και βρίσκει πολύ γρήγορα την κατεύθυνση σου. Τα μόνα παραδείγματα που εχω δει τελευταία είναι για augmented reality κάτι που εδώ δεν πρόκειται να δούμε..με λίγα λόγια πιστεύω ότι δεν χρησιμεύει κάπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Για να αναφέρει στο preview: Clear device -> deletes all user files and settings, i.e. reverts the whole device to a factory state

σημαίνει ότι υπάρχει πλέον η δυνατότητα του hard reset. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να το έγραψε χωρίς να το έχει τεστάρει. Ας ελπίσουμε ότι θα μας δίνεται αυτή η δυνατότητα για έκτακτες περιπτώσεις όπως αυτή που περιέγραψε ο φίλος Πάνος.

 

κανονικα υπαρχει η δυνατοτητα και λειτουργει . Χρειαστηκε να την χρησιμοποιησω μια φορα γιατι χωρις καποιο προφανη λογο το file system ειχει γινει μπ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που περιμενω για να κανω προπαραγγελια ειναι να δω την αυτονομια της μπαταριας.

Μου τη σπαει να κουβαλαω και δευτερη συσκευη μαζι μου για τηλεφωνα.

Ελπιζω το Ν900 να βγαζει ολοκληρη μερα χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι οι κατοχοι του 5800 που θα το παρουν αφου εχουν την ιδια μπαταρια..Οταν-με το καλο-το παρω θα εχω ηδη μια 2η!

 

Κατι αλλο. Στον browser τα διαφορα links θα μπορουμε να τα ανοιγουμε σε νεα tabs πατωντας πχ το ctrl+κλικ ή θα ανοιγουν αυτοματα σε tabs?

 

Επισης, στο παραπανω βιντεο παταει ctrl+return και παει απο τον browser στον task manager?

Τελος, με την ελευση του flash 10.1 λογικα δε θα δουμε και αναβαθμιση στο N900?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για την Αμερικάνικη έκδοση.

 

Ιδού το αγγλικό για την Ευρωπαϊκή:

http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N900_UG_en.pdf

 

καθώς και στα ελληνικά(!):

http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N900_UG_el.pdf

 

(όχι, δεν έχω εσωτερικές πληφορορίες, απλά μάντεψα τα URL)

 

Απ' ότι φαίνεται στο ελληνικό manual, τα menu της συσκευής θα είναι στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται στο ελληνικό manual, τα menu της συσκευής θα είναι στα αγγλικά.

 

Βασικα το μενου λιγη σημασια εχει.

Αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι αν θα γραφει ελληνικα.

Ειναι κριμα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις το smartsearch εξαιτιας ελλειψης ελληνικων και να στελνεις μηνυματα σε greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι οι κατοχοι του 5800 που θα το παρουν αφου εχουν την ιδια μπαταρια.

Επισης, στο παραπανω βιντεο παταει ctrl+return και παει απο τον browser στον task manager?

Την πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα, είχε σχεδόν άδεια μπαταρία. Για καλή μου τύχη υπήρχαν 3 ακόμα συσκευές που φοράνε ακριβώς την ίδια μπαταρία. Πάρα πολύ σημαντική λεπτομέρια. ;)

 

Με το ctrl + backspace, μπορείς να μεταβείς άμεσα στον task manager όπου και αν είσαι (παιχνίδι, εφαρμογή, browser κτλ). Πολύ χρήσιμη συντόμευση καθώς σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει στο πάνω μέρος της οθόνης η μπάρα για να πατήσεις το πλήκτρο του μενού/task manager.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το μενου λιγη σημασια εχει.

Αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι αν θα γραφει ελληνικα.

Ειναι κριμα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις το smartsearch εξαιτιας ελλειψης ελληνικων και να στελνεις μηνυματα σε greeklish.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι υποστηρίζονται ελληνικά στο εικονικό πληκτρολόγιο και στην αναγνώριση γραφής! Και φαίνεται πως είναι εύκολο να φτιαχτεί και για το hardware

 

[...]Κατι αλλο. Στον browser τα διαφορα links θα μπορουμε να τα ανοιγουμε σε νεα tabs πατωντας πχ το ctrl+κλικ ή θα ανοιγουν αυτοματα σε tabs?[...]

Στον microb που είναι ο προεγκατεστημένος browser νομίζω δεν υπάρχουν tabs. Μπορείς να τα ανοίξεις όμως σε νέο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω καταλάβει, δεν υφίσταται διαφορά tab με παράθυρο. Όλα τα review αναφέρουν tab αλλά ο browser, τα βλέπει όλα σαν διαφορετικά processes και στον task manager φαίνονται σαν ξεχωριστό παράθυρο.
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη τιμη:https://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?product=E2F130C6-F96B-4EB2-99A7-B603C85D55A1&category=

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω . Το Nokia n900 θα έχει ovi store , και θα μπορείς να κατεβαζεις εφαρμογές ? γιατί στο βίντεο είδα το ovi store .
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές υπάρχει ο Application Manager όπου υπάρχουν τα ανάλογα repositories με εφαρμογές ταξινομημένες σε κατηγορίες. Σε ποιο ακριβώς λεπτό το είδες το Ovi Store; Γατί αυτό που φαίνεται για ακρετή ώρα και ονομάζεται Ovi by Nokia είναι το Ovi Maps.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια για το Maemo δεν υπαρχει καποιο App store?

Υπάρχει ο Application Manager που είναι ένα γραφικό περιβάλλον για το apt, όπως το synaptic στο desktop linux. Δεν νομίζω να υπάρχουν εμπορικές εφαρμογές ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, αυτή την δουλειά την έχει αναλάβει ο Application Manager.

 

http://img39.imageshack.us/img39/7926/scr244sm.jpg http://img403.imageshack.us/img403/2428/scr245sm.jpg

 

http://img53.imageshack.us/img53/2438/scr246sm.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Απορια: Το a-gps που εχει για το geotagging σημαινει χρεωση δικτυου ή οχι?

Επισης τα Nokia maps απο Ovi ειναι δωρεαν ή τσουχτερα???

Απο οτι εχω καταλαβει εγω, δωρεαν ειναι οι χαρτες, αλλα πληρωνεις αν θελεις υπηρεσια πλοήγησης...

 

Εχω μπερδευτει. ...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, ότι δηλαδή ισχύει σε όλες υπόλοιπες συσκευές της Nokia. Δωρεάν εφαρμογή και χάρτες, όπως επίσης και οι αναβαθμίσεις τους, αλλά για να έχεις φωνητική καθηδόγηση, θα πρέπει να αγοράσεις άδεια.

 

Όσο για το A-GPS και το geotagging, θα χρειαστεί να συνδεθεί για να κατεβάσει ελάχιστα δεδομένα. Τα δεδομένα αυτά είναι συνήθως 5ΚΒ. Για να μάθεις πόσο είναι αυτό σε ευρώ, αρκεί να ανατρέξεις στον τιμοκατάλογο του παρόχου σου.

 

___________________________________

 

Το N900 θα υποστηρίξει Flash 10.1.

Nokia N900 running Flash 10.1 for mobile

 

During the Adobe MAX 2009 keynote, the Adobe CTO showed the Nokia N900 running Flash 10.1 for mobile in the browser.

 

Flash 10.1 is the new runtime from Adobe for mobile devices. This new runtime will be used by Nokia on other devices in the first half of 2010. Hopefully there will be a standalone version.

 

http://blogs.forum.nokia.com/blog/alessandro-paces-forum-nokia-blog/2009/10/06/nokia-n900-running-flash-10.1-for-mobile

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...