Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εγκληματικό να βομβαρδίζετε τον κόσμο με τόσα βίντεο για τις δυνατότητες του λειτουργικού και να προσπαθείτε να τον σαγηνεύσετε με τρόπο απροκάλυπτο.

 

Πόσα να αντέξουμε πια;;; :lol: :lol:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις δικιο φιλε.

Για το λινκ που ανεβασα λιγο πριν ο τυπος ουσιαστικα μενει πολυ ευχαριστημενος απο τη συσκευη, λεει οτι οπωσδηποτε θα την αγορασει και υποστηριζει οτι το φοβερο με αυτη τη συσκευη δεν ειναι αυτα που κανει αλλα το οτι τα κανει με πολυ καλο τροπο (δηλαδη γρηγορα, ευχρηστα και ομορφα). Επισης υποστηριζει οτι η αισθηση που σου αφηνει ειναι πραγματικα αισθηση υπολογιστη αφου δεν εχει βελακια πισω μπροστα πανω κατω αλλα με ενα πατημα της οθονης μπορεις να βρεθεις εκει που θες. Χαρακτηριστικο ειναι οτι για να πας στις ρυθμισεις μιας εφαρμογης δεν χρειαζεται να πας Μενου>Ρυθμισεις κ.τ.λ. αλλα απλα πατας μια φορα στην πανω μπαρα.

 

Ελπιζω τα παιδια απο εδω που το ειχαν στα χερια τους να φτιαξουν ενα ελληνικο review για να πληροφορηθουμε απο πρωτο χερι.

 

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου βεβαια δεν το ειπα μονο για σενα αυτο.:) αντε να βγει και εδω να το δουμε...παντως πρεπει να ερθει και εδω και να υποστηριζει και ελληνικα πληρως αφου το ελληνικο σαιτ της νοκια το εχει με απασα την λεπτομερεια...ανοιπομονω να το παρω και ευτυχως γλητωσα απο το i8930 και Ν97 τελεικα οποιος εχει υπομονη ανταμιβεται...ειδομεν...:)

Link to comment
Share on other sites

Στο website της Nokia USA λέει ότι στη συσκευασία θα συμπεριλαμβάνεται USB καλώδιο.

 

Included items:

 

* Extended Li-ion Battery (BL-5J)

* Travel Charger (AC-10U)

* Stereo Headset (WH-205)

* Data Cable (CA-101)

* AV Cable (CA-75U )

* Cleaning Cloth

* One Year Warranty

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αμα κυκλοφορησει και σε αλλο χρωμα??

π.χ.λευκο??

παντως ειναι ενα τηλ.που με κανει να αφησω πισω

το iphone μου.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νεα χαμηλοτερη τιμη σε 2 μερες μεσα:http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=187231

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

πως και??

συνηθως το expansys εχει αλλες εκπληξεις(περι τιμων).

καλυτερα απο ελλαδα να ημαστε και σιγουροι.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί άλλο χρώμα και δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο ;)

 

Εκπληκτική η τιμή του expansys, λέτε στο τέλος να το δούμε κάτω από 600; :shifty::shifty:

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ποτε τελικα θα ερθει στην ελλαδα παιδια?κατι σιγουρο αν ξερετε πειτε μου.

 

Tιποτα ακομη φιλε μου επισημο. Ειπαν τον Οκτωβρη σε επιλεγμενες αγορες αλλα δεν ξερουμε τιποτα.

Πσντως αν η τιμη του ειναι εκει στα 600 ειναι πολυ καλα..:up:

Link to comment
Share on other sites

[...]Υ.Γ. φόρος πρωτοτυπίας, ο [fóros prototipías] : αύξηση του κόστους ενός προιόντος στην Ελλάδα (και αντιστοίχως του κέρδους του πωλητή) σε σχέση με το αντίστοιχο στις υπόλοιπες χώρες επειδή το προϊον είναι πρωτότυπο ή/και μοδάτο ή/και φέρει cool όνομα. Ο φόρος πρωτοτυπίας δημιουργήθηκε στην Ελλάδα όταν αντιλήφθηκαν οι έμποροι κινητών τηλεφώνων ότι ο Έλληνας καταναλωτής αγοράζει τα παραπάνω κινητά όσο ακριβά και αν είναι, προκειμένου να είναι ο πρώτος στο οικείο του περιβάλλον που τα διαθέτει.[...]

http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/worthy.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/worthy.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/worthy.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/worthy.gif

πως και??

συνηθως το expansys εχει αλλες εκπληξεις(περι τιμων).

καλυτερα απο ελλαδα να ημαστε και σιγουροι.:D

Τι λες;;;:blink: Προτιμάς τις ελληνικές τιμές από αυτές του eXpansys που συνήθως είναι και 100€ κάτω;;;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι λες;;;:blink: Προτιμάς τις ελληνικές τιμές από αυτές του eXpansys που συνήθως είναι και 100€ κάτω;;;:wacko:

 

Οχι παντοτε ειδικα σε καποια high-end μοντελα σαν και αυτο πολλες φορες ειναι πανω απο την τιμη που ερχεται εδω.

Συνηθως αποτι εχω παρατηρησει τα HTC τα φερνει πιο φθηνα αποτι πωλουνται εδω.

Μπορει οντως να ναι πιο χαμηλα αποτι θα ερθει εδω αλλα εγω δεν θα βιαζομουν!

Link to comment
Share on other sites

Οχι παντοτε ειδικα σε καποια high-end μοντελα σαν και αυτο πολλες φορες ειναι πανω απο την τιμη που ερχεται εδω.

Συνηθως αποτι εχω παρατηρησει τα HTC τα φερνει πιο φθηνα αποτι πωλουνται εδω.

Μπορει οντως να ναι πιο χαμηλα αποτι θα ερθει εδω αλλα εγω δεν θα βιαζομουν!

Ακριβώς τ' αντίθετο. Στα φθηνά είναι πιο ακριβό το expansys και στ' ακριβά πιο φθηνό σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ενα βιντεακι με screenshots απο το N900:

 

 

Δειχνει πολλα πραγματα και λεπτομερειες που δεν ειχαν φανει στα βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τ' αντίθετο. Στα φθηνά είναι πιο ακριβό το expansys και στ' ακριβά πιο φθηνό σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα

 

Καλα δεν εχει και πολυ σημασια. Θα ερθει στην Ελλαδα και βλεπουμε..;)

Να ρωτησω οσους το ειχαν στα χερια τους.

Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει αλλα θα ρωτησω. Το desktop δηλαδη την αρχικη οθονη αναμονης την διαμορφωνεις με οτι συντμευσεις θες εσυ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ότι θες εσύ, είτε είναι συντομεύσεις εφαρμογών, είτε widget, είτε επαφές, είτε να αφήσεις κενό κάποιο desktop. Μπορείς να έχεις μέχρι 4 ή 5 διαφορετικά desktop (δεν θυμάμαι ακριβώς). Και αλλάζουν με απλό "σύρσιμο" του κάθε desktop. Η επιφάνεια εργασίας του Ν900 είναι όπως αυτή των Android. Είναι πολύ βολική και την παραμετροποίεις όπως θες εσύ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμη που ειναι Linux δεν περιμενα κατι διαφορετικο.:rolleyes:

Πρεπει να ναι παρα πολυ βολικο. Αυτο με τα εναλλασομενα deskotop μου θυμιζει καπως το XPERIA.

Πρεπει να ναι πολυ δυνατο μηχανημα. Εχω αρχισει να το σκεφτομαι αν ερθει σε μια λογικη τιμουλα..

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτότυπο που είδα όντως δείχνει να είναι ότι πιο αξιόλογο έχει βγάλει η nokia τον τελευταίο καιρό. Το μόνο που ίσως προβληματίσει τους χρήστες είναι ότι όλα λειτουργούν σε landscape και ίσως αυτό κάποια στιγμή σε κουράσει γιατί θα πρέπει να το κρατάς συνέχεια με τα 2 χέρια. Ακόμα ένα εντυπωσιακό χαρακτηριστικό είναι ότι το multitasking είναι live. Δηλαδή όταν έχεις πολλά παράθυρα ανοιχτά με εφαρμογές, μόλις αλλάξει κάτι σε κάποιο από αυτά θα το δεις αμέσως.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πρωτογνωρα πραγματα για κινητη τηλεφωνια αλλα ειπαμε mobile computing.:rotfl:

Aπο εφαρμογες πλοηγησης ειναι νωρις ακομη ε? Μονο nokia maps να φανταστω..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ακριβως ειπε ρε παιδια οτι δεν θα εχει καλωδιο στο κουτι και αρχισε ολη αυτη η χωρις ιδιαιτερη χρησιμοτητα συζητηση γυρω απο το Micro USB?

 

Στο πρωτότυπο που είδα όντως δείχνει να είναι ότι πιο αξιόλογο έχει βγάλει η nokia τον τελευταίο καιρό. Το μόνο που ίσως προβληματίσει τους χρήστες είναι ότι όλα λειτουργούν σε landscape και ίσως αυτό κάποια στιγμή σε κουράσει γιατί θα πρέπει να το κρατάς συνέχεια με τα 2 χέρια. Ακόμα ένα εντυπωσιακό χαρακτηριστικό είναι ότι το multitasking είναι live. Δηλαδή όταν έχεις πολλά παράθυρα ανοιχτά με εφαρμογές, μόλις αλλάξει κάτι σε κάποιο από αυτά θα το δεις αμέσως.

 

 

 

Πες τα πες τα :p

 

Κανεις δεν δινει σημασια σε αυτες τις σημαντικες αλλαγες , ολο οι διαφορες με το μηλοφωνο ειναι το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ακριβως ειπε ρε παιδια οτι δεν θα εχει καλωδιο στο κουτι και αρχισε ολη αυτη η χωρις ιδιαιτερη χρησιμοτητα συζητηση γυρω απο το Micro USB?

H eXpansys.

 

Πρωτογνωρα πραγματα για κινητη τηλεφωνια αλλα ειπαμε mobile computing.:rotfl:

Aπο εφαρμογες πλοηγησης ειναι νωρις ακομη ε? Μονο nokia maps να φανταστω..

Λογικά θα υπάρξουν κι αυτές που υπήρχαν πριν (Mapper, Navit, Roadmap κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα για το καλώδιο ξεκίνησε όταν ρώτησε κάποιο παιδί τι άλλο θα έχει μέσα η συσκευασία και του απάντησα τι θα έχει όπως το έχει ανεβάσει η nokia στο site του Ν900.

Το Ν900 είναι μια τελείως διαφορετική προσέγγιση στο θέμα κινητό. Ξεφεύγουμε από τα καθιερωμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες του symbian το οποίο είναι λειτουργικό για ΚΙΝΗΤΑ (μην το ξεχνάμε αυτό) και περνάμε σε λειτουργικό υπολογιστή που θα λειτουργεί ΚΑΙ ως τηλέφωνο. Ας αφήσουμε τις συγκρίσεις με μηλόφωνα, symbian και τα λοιπά. Κάθε συσκευή έχει τον χαρακτήρας της και στην τελική όποιον βολέψει, αν δεν του αρέσει κάτι πάει αλλού.

 

Υ.Γ. (1) Χτύπημα για το μήλο μου RIP? Πλάκα κάνω :lol:

Υ.Γ. (2) Τελικά τοι έγινε με το Ν900? Βρήκες άκρη?

Υ.Γ. (3) Ποιό κινητό είναι στα δεξιά του Χ6?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

H eXpansys.

 

 

Τοσο σημαντικη αξιοπιστη σοβαρη πηγη .

 

Δεν εχει δωσει ποτε high end συσκευη η Νοκια χωρις καλωδιο δεδομενων στο κουτι και θα το κανει τωρα σε αυτη , με αυτο το κοστος και μαλιστα σε συσκευη που στηριζει πολλες ελπιδες να εξοικιωθει ο κοσμος με την τεχνολογια αυτη , τις multimedia δυνατοτητες της κλπ .

Και θα το κανει για να βγαλει λεφτα απο την πωληση του καλωδιου σαν αξεσουαρ?

Ποσα λεφτα ? 4-5 ευρω? Γιατι αν πωλειται 10 εξω το καλωδιο , αφαιροντας το ΦΠΑ , το κερδος του καταστηματος και της Alpha Copy μαζι με τα υπολοιπα εξοδα δεν μενουν και περισσοτερα .

Και τι την εμποδιζει να αυξησει την τιμη πωλησης κατα 5 ευρω και να παρει τα λεφτα της , ειδικα απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε την τιμη πωλησης του ακριβως για να ξερουμε αν ανεβηκε 4-5 ευρω επειδη εχει το καλωδιο .

 

Ειναι σοβαρη συζητηση αυτη τωρα?

 

:worry:

 

Υ.Γ. (1) Χτύπημα για το μήλο μου RIP? Πλάκα κάνω :lol:

Υ.Γ. (2) Τελικά τοι έγινε με το Ν900? Βρήκες άκρη?

Υ.Γ. (3) Ποιό κινητό είναι στα δεξιά του Χ6?

 

Το συμπαθω στα ορια του λογικου το μηλο οποτε δεν το χτυπαω , διαφορετικη προσεγγιση αγορας η καθε συσκευη :p

 

Περιμενω να επιστραφει εν λειτουργια

 

Το 5530 ειναι ρε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω την άποψη σου για το μήλο και σε πειράζω. Συμφωνώ ότι είναι τελείως διαφορετική προσέγγιση, εξάλλου το είπα και στο ποστ μου πριν.

Άντε με το καλό να το λάβεις και αυτή την φορά μην πειράξεις κανένα θέμα :p

Εντάξει μην χτυπάς :lol:, όλα μοιάζουν από μακρυά (5800, 5530, 5230).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω την άποψη σου για το μήλο και σε πειράζω. Συμφωνώ ότι είναι τελείως διαφορετική προσέγγιση, εξάλλου το είπα και στο ποστ μου πριν.

Άντε με το καλό να το λάβεις και αυτή την φορά μην πειράξεις κανένα θέμα :p

Εντάξει μην χτυπάς :lol:, όλα μοιάζουν από μακρυά (5800, 5530, 5230).

 

Nαι , ενω απο κοντα δεν μοιαζουν καθολου νομιζεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

[...]Περιμενω να επιστραφει εν λειτουργια[...]

Δε το φλάσαρες;;; Ή δεν έχoυν βγει ακόμα τα images και o flasher;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...