Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ένα μικρό προβληματάκι με τον τερματισμό λειτουργίας του pc.Με το ubuntu 12.04 που εγκατέστησα το pc σβήνει εντελώς.Με τα win7 τερματίζει η λειτουργία των windows αλλά το fun εξακολουθεί να δουλεύει και πρέπει να κρατήσω το κουμπί πατημένο για 3-4 δευτερόλεπτα για να σβήσει εντελώς.Επειδή δεν είμαι expert θα ήθελα κάποια βοήθεια για να λυθεί το πρόβλημα.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ένα μικρό προβληματάκι με τον τερματισμό λειτουργίας του pc.Με το ubuntu 12.04 που εγκατέστησα το pc σβήνει εντελώς.Με τα win7 τερματίζει η λειτουργία των windows αλλά το fun εξακολουθεί να δουλεύει και πρέπει να κρατήσω το κουμπί πατημένο για 3-4 δευτερόλεπτα για να σβήσει εντελώς.Επειδή δεν είμαι expert θα ήθελα κάποια βοήθεια για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Μήπως αντί να τερματίζει, μπαίνει σε αναστολή;

Link to comment
Share on other sites

΄Οχι.Τερματίζει και δουλεύει μόνο το fan του επεξεργαστή.Στα ubuntu σβήνει στα win7 συνεχίζει.Δεν ξέρω αν πρέπει να τροποποιήσω κάτι στο bios.Από την παροχή ενέργειας δεν έβγαλα άκρη.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

΄Οχι.Τερματίζει και δουλεύει μόνο το fan του επεξεργαστή.Στα ubuntu σβήνει στα win7 συνεχίζει.Δεν ξέρω αν πρέπει να τροποποιήσω κάτι στο bios.Από την παροχή ενέργειας δεν έβγαλα άκρη.

 

Τελικά τη λύση τη βρήκα σε άλλο forum εντοπίζοντας το πρόβλημα και με το είδος της motherboard.

<<Go into the windows control panel and the device manager to the tab for IEEE-1394 Bus Host Controllers and click the tab to expand it then right click for properties and under power managment click "Allow the computer to turn off this device...." and all is back the way it should be!>>

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πως μπορώ να μεγαλώσω τον δικτη από το ποντίκι επάνω στην επιφάνια εργασίας

 

Δεξι κλικ στο desktop--> personalize--> change mouse pointers--> απο τις επιλογες που σου δινει διαλεξε μια που να ειναι extra large.

 

Αν δεν επαρκουν αυτα μπορεις να κατεβασεις δικους σου κερσορες! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεξι κλικ στο desktop--> personalize--> change mouse pointers--> απο τις επιλογες που σου δινει διαλεξε μια που να ειναι extra large.

 

Αν δεν επαρκουν αυτα μπορεις να κατεβασεις δικους σου κερσορες! :)

 

Εγινε φίλε σε ευχαριστώ θα το κάνω το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θέλω να δω μια ταινία μέσω του vlc και ενώ έχω την τελευταία έκδοση, μου βγάζει τους υπότιτλους με ακαταλαβίστικα σύμβολα. Στο partition με τα linux παίζει μια χαρά το vlc από την άλλη. Κανά hint για το τι φταίει;;;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω μια ταινία μέσω του vlc και ενώ έχω την τελευταία έκδοση, μου βγάζει τους υπότιτλους με ακαταλαβίστικα σύμβολα. Στο partition με τα linux παίζει μια χαρά το vlc από την άλλη. Κανά hint για το τι φταίει;;;

 

Γύρισε την κωδικοποίηση σε "Windows 1253"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου εφερε ενα laptop Vaio ο κολλητος μου και παρατηρω οτι αν εγκαταστησω ενα προγραμμα που εχει ελληνικο μενου τα γραμματα ειναι αλαμπουρνεζικα... Δηλαδη συμβολα και τετοια χαζα.. Τα home εχει, αυθεντικα, εκανα ολες τις ενημερωσεις και τα σχετικα, ελληνικη γλωσσα σε ολα αλλα λυση δεν βρηκα... Καμια ιδεα παιδια..?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Στο Regional settings φρόντισε το Language for non unicode programs να είναι ΚΑΙ αυτό στα Ελληνικά.

 

Τωρα βεβαια δεν παιζει ταινιες...! Στον media player ενω εδειχνε εικονα και οτι να ναι γραμματα, τωρα δειχνει μαυρη οθονη και τα γραμματα σωστα..! Thanks παντως..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μου ειπε ενας φιλος οτι τα windows 7 κατεβαζουν απο μονα τους , τους drivers .. Εκανα φορματ χθες , εκανα ολες τις αναβαθμισεις απτο windows update αλλα τιποτα .. ισχυει με καποιο τροπο ή να κατσω να τους εγκαταστησω εναν εναν ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουν drivers για τις συσκευές που είναι πολύ διαδεδομένες. Για πιο σπάνιες, καινούριες ή μη πιστοποιημένες συσκευές θα κατεβάσεις τους drivers από το site της κατασκευάστριας εταιρίας. Αν και εγώ προτείνω να το κάνει αυτό κανείς και γενικότερα, μιας και έτσι έχει τον πιο πρόσφατο driver.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εχτές τα 7άρια σε ένα netbook που αγόρασα πρόσφατα. Το μηχάνημα είναι πολύ γρήγορο για τις προδιαγραφές του αλλά τα bug παραμένουν bug.

1) Μετά από αυτόματο update η οθόνη μόλις κάνεις login παραμένει μαύρη και το μόνο που γίνεται είναι ctrl+alt+del και σβήσιμο, ευτυχώς φυσιολογικό. Από safe mode ξεκινάει κανονικά. Μπήκα λοιπόν σε safe mode και επανέφερα το σύστημα σε προηγούμενη κατάσταση και εντόπισα τις update που προκαλούν το πρόβλημα. Ο ΙΕ 10 και άλλο ένα προαιρετικό. Πιθανότατα είναι πρόβλημα με τον οδηγό της κάρτας γραφικών (intel GMA 3600)

2) Δεν κάνει ασφαλή αφαίρεση υλικού στο USB stick E3131 της Huawei που έχω.

Και τα δυο bug είναι γνωστά, και όπως καταλαβαίνετε τα 7 δε με ενθουσίασαν. Με το καλημέρα 2 προβλήματα.

 

Κατεβάζουν drivers για τις συσκευές που είναι πολύ διαδεδομένες. Για πιο σπάνιες, καινούριες ή μη πιστοποιημένες συσκευές θα κατεβάσεις τους drivers από το site της κατασκευάστριας εταιρίας. Αν και εγώ προτείνω να το κάνει αυτό κανείς και γενικότερα, μιας και έτσι έχει τον πιο πρόσφατο driver.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή τους κατεβάζουν αυτόματα από το αυτόματο update?

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή τους κατεβάζουν αυτόματα από το αυτόματο update?

 

αν ειναι ενεργοποιημενες οι αυτοματες ενημερωσεις κατεβαινουν αυτοματα σαν μια οποιαδηποτε ενημερωση...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω απελπισμένα λύση στο πρόβλημα μου γιατι χρειάζομαι το πισί μου αύριο το πρωί αλλά δε βλέπω σωτηρία. Μου πετάει διαρκώς εδω και δύο μέρες τις κλασσικές μπλε οθόνες. Ίσα που μπαίνει στην επιφ εργασίας και ξαναβγάζει μπλε οθόνες και κάνει επανεκκίνηση. Υποψιάζομαι μήπως φταίει το utorrent που είναι το μοναδικό προγράμμα που πέρασα τελευταία... Αλλά το απεγκατέστησα από safe mode και πάλι τπτ. Άλλο κάτι ιδιαίτερο δεν πέρασα από προγράμμα ενώ και απο hardware δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο.

 

System restore δεν προλαβαίνω να κάνω γιατί όπως είπα με το που μπαίνει επιφάνεια εργασίας βγάζει μπλε οθόνη ενώ στο safe mode δε με αφήνε να κανω system restore..

 

Ένα Vaio έχω, μοντέλο δε θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή, μπορώ να το δώσω αργότερα αν χρειάζεται..

 

Οι δύο μπλε οθόνες που μου πετάει συνέχεια είναι οι πιο κάτω

 

[ATTACH]33484[/ATTACH]

 

[ATTACH]33485[/ATTACH]

 

Μου είπαν σε άλλο φόρουμ ότι είστε απείροι γκουρού εδώ μέσα και θα με βοηθήσετε οπότε απλά εκλιπαρώ για τη βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα η μητρική σου. Από τις πολλές επανεκκινήσεις που θα κάνεις έστω και σε safe mode θα σου το βγάζει και εκεί. :(:(

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα η μητρική σου. Από τις πολλές επανεκκινήσεις που θα κάνεις έστω και σε safe mode θα σου το βγάζει και εκεί. :(:(

 

Θέμα σημαίνει να έχει καεί;

Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις γιατί το PC σου πετάει bsod δεν ειναι γρήγορη διαδικασία. Διάβασε προσεκτικά αυτό το κείμενο: http://www.insomnia.gr/topic/434908-bsod%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B9/
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πήγα σήμερα σε έναν φίλο τεχνικο. Μου είπε ότι το άνοιξε και έφταιγε η ram η μία η οποία ήταν λίγο βγαλμένη και δεν εφάρμοζε καλά. Όντως το άνοιξα και δούλεψε κανονικά αλλά αυτο που με προβλημάτισε είναι ότι μετά από κανα τέταρτο κανονικής δουλειάς έβγαλε άλλη μία μπλε οθόνη. Το ξανάνοιξα και μετά δούλεψε κανονικότατα για καμία ώρα χωρίς πρόβλημα. Τι να πω ελπίζω να έφτιαξε... Τώρα το μεσημέρι θα το ξανανοίξω να δουλέψω και βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα στο λαπτοπ τησ μανας μου περασα windows 7 αλλα οταν ανοιγει ο υπολογιστης μου πεταει ενα χ κοκκινο και μου γραφει nsis erorr

error lanching installer

τι μπορω να κανω για μην μου το βγαζει αυτο;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο λαπτοπ τησ μανας μου περασα windows 7 αλλα οταν ανοιγει ο υπολογιστης μου πεταει ενα χ κοκκινο και μου γραφει nsis erorr

error lanching installer

τι μπορω να κανω για μην μου το βγαζει αυτο;

 

http://nsis.sourceforge.net/Why_do_I_get_NSIS_Error

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...