Jump to content

[GPS Navigation] iGO My Way για iPhone 3G και iPhone 3GS


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ένα από τα δυο είναι jailbroken?

 

και τα 2 ειναι ακριβως με την ιδια διαδικασια jailbroken συσκευες....

 

δεν παιζει ρολο το jailbreak στις επιδοσεις...

 

οπως και να εχει το εχω δωσει πλεον το 3g....το 3gs ειναι απλα αψογο...

και πολυ γρυγορο και στο gps....θα δοκιμασω τις επομενες μερες και το iGo να σας πω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν παιζει ρολο το jailbreak στις επιδοσεις...

 

Δυστυχώς έχω διαφορετική εμπειρία σε αυτό το θέμα, αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, όλοι μας έχουμε το δικαίωμα της γνώμης :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

απο manual

 

Ευχαριστώ φίλε!

 

Με λίγα λόγια απ'οτι έχω καταλάβει το GPS στο iPhone 3G δεν είναι σχεδόν καθόλου χρήσιμο μιάς και για την ακριβή ανανέωση της θέσης αργεί πολύ. Βλέπω ότι σχεδόν όλοι έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια απ'οτι έχω καταλάβει το GPS στο iPhone 3G δεν είναι σχεδόν καθόλου χρήσιμο μιάς και για την ακριβή ανανέωση της θέσης αργεί πολύ. Βλέπω ότι σχεδόν όλοι έχουν πρόβλημα.

 

Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες αυτού του forum θα δεις ότι το θέμα κατά πόσο το GPS και τα λειτουργικά χαρακτηριστικά του iPhone μπορούν να χρησιμοποιηθούν αποτελεσματικά για το τρέξιμο εφαρμογών πλοήγησης (και όχι εφαρμογών που αξιοποιούν τα location services που είναι διαφορετικό πράγμα) έχει συζητηθεί εκτενέστατα.

 

Υπάρχει νομίζω μια τεράστια παρανόηση. Άλλο τι μπορεί μια συσκευή να κάνει και άλλο τι πρέπει και πόσο καλά μπορεί να το κάνει ...

 

Βεβαίως αυτό τυγχάνει σημαντικής εκμετάλλευσης από εταιρίες που βγάζουν τις εφαρμογές πλοήγησης τους και στην πλατφόρμα του iPhone, με αρκετά σημαντικό κόστος συγκριτικά με όλες τις άλλες εφαρμογές που κυκλοφορούν στο AppStore, βασιζόμενες στη "δίψα" των χρηστών της συσκευής για να αποδείξουν άλλη μία σημαντική λειτουργικότητα της αγαπημένης τους συσκευής.

 

Το επιμύθιο τουλάχιστον σε ότι αφορά τη δική μου άποψη την οποία ασφαλώς δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν:

Υπάρχουν εξαιρετικές συσκευές προσωπικής πλοήγησης στην αγορά ενώ το iPhone είναι μια εξαιρετική και μοναδική συσκευή για ένα σωρό σημαντικές χρήσεις εκτός της πλοήγησης σε πραγματικό χρόνο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες αυτού του forum θα δεις ότι το θέμα κατά πόσο το GPS και τα λειτουργικά χαρακτηριστικά του iPhone μπορούν να χρησιμοποιηθούν αποτελεσματικά για το τρέξιμο εφαρμογών πλοήγησης (και όχι εφαρμογών που αξιοποιούν τα location services που είναι διαφορετικό πράγμα) έχει συζητηθεί εκτενέστατα.

 

Υπάρχει νομίζω μια τεράστια παρανόηση. Άλλο τι μπορεί μια συσκευή να κάνει και άλλο τι πρέπει και πόσο καλά μπορεί να το κάνει ...

 

Βεβαίως αυτό τυγχάνει σημαντικής εκμετάλλευσης από εταιρίες που βγάζουν τις εφαρμογές πλοήγησης τους και στην πλατφόρμα του iPhone, με αρκετά σημαντικό κόστος συγκριτικά με όλες τις άλλες εφαρμογές που κυκλοφορούν στο AppStore, βασιζόμενες στη "δίψα" των χρηστών της συσκευής για να αποδείξουν άλλη μία σημαντική λειτουργικότητα της αγαπημένης τους συσκευής.

 

Το επιμύθιο τουλάχιστον σε ότι αφορά τη δική μου άποψη την οποία ασφαλώς δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν:

Υπάρχουν εξαιρετικές συσκευές προσωπικής πλοήγησης στην αγορά ενώ το iPhone είναι μια εξαιρετική και μοναδική συσκευή για ένα σωρό σημαντικές χρήσεις εκτός της πλοήγησης σε πραγματικό χρόνο.

 

Δεν ξέρω πού ειναι η ενοτητα που μιλάνε για το θέμα του GPS στο iPhone αν θές πές μου γιατί πραγματικά θα είναι χρήσιμο να την διαβάσω. Τώρα όσον αφορά αυτό που λές ότι το iPhone δεν κάνει κατα την προσωπική σου άποψη (σεβαστή δεν θέλω να σε προσβάλω) για GPS το θεωρώ λάθος γιατί έχει όλα τα χαρακτηριστικά στο να μπορέσει να τρέξει κανονικότατα βαριές εφαρμογές και πόσο μάλλον προγράμματα πλοήγησης. Θα συμφωνήσω στο ότι μπορεί να μην κάνει το 3G για GPS όπως δείχνει γιατί αν κατάλαβα καλά είναι θέμα hardware για το λόγω ότι δεν έχει μαγννητόμετρο σύμφωνα με τα λόγια του "Flareman" Υπάρχει λόγος γι' αυτό: το πρόγραμμα χρησιμοποιεί το CoreLocation framework της Apple (συγκεκριμένα την κλάση CLHeading), που στις μεν παλιότερες συσκευές χρειάζεται λίγα δευτερόλεπτα για να αντιληφθεί την αλλαγή στην κατεύθυνση, να βρει το νέο διάνυσμα και να καθορίσει διεύθυνση. Στο 3GS υπάρχει το μαγνητόμετρο (πυξίδα) και η ιδιότητα του προσανατολισμού ενημερώνεται ακαριαία. Επομένως το iPhone 3GS κάνει κατά την προσωπική μου γνώμη. Ίσως και το 3G να κάνει αλλά να διορθώνεται με κάποιο update μελλοντικά ή κάποιο update software πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το igo δεν λεει να μου τρεξει με τιποτα στο 3g μου....κατεβασα τρεις διαφορετικες εκδοσεις απο απουλο και καμια δε παιζει...κρασαρει πριν ανοιξει...τι μπορει να φταιει??καποιος που κατεβασε απο εκει του παιζει??μπορει να μου πει ποιο version απο αυτα που υπαρχουν κατεβασε??θελω για ολη την ευρωπη
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το igo δεν λεει να μου τρεξει με τιποτα στο 3g μου....κατεβασα τρεις διαφορετικες εκδοσεις απο απουλο και καμια δε παιζει...κρασαρει πριν ανοιξει...τι μπορει να φταιει??καποιος που κατεβασε απο εκει του παιζει??μπορει να μου πει ποιο version απο αυτα που υπαρχουν κατεβασε??θελω για ολη την ευρωπη

 

Ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα!Ειχα εγκατεστημενο το mobilelog και μου κρασαρε συνεχεια(το igo)!Με το που το απεγκατεστησα,δουλεψε!!Αλλα περιμενα 10-15 λεπτα-σε ανοιχτο ουρανο-και δεν ειχε σημα:mad:Οποτε την ψωνησα και το απεγκατεστησα...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ έβαλα την έκδοση για Ελλάδα και Κύπρο γύρω στα 160 ΜΒ (σε δυο αρχεία), άνοιξα και το EDGE την πρώτη φορά που το ετρεξα και βρήκε σήμα κανονικά έτρεξε μια χαρά

μετά απενεργοποιησα το EDGE και τώρα δουλεύει κανονικά

ελπίζω καυτό το tip να βοήθησα

καλή πλοήγηση σε όλους :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει να βάλω το igo ή το navigator στο iphone μου? Έχω το 3G με 3.0.1OS.

 

Δε βρίσκω στο forum κάποιον "οδηγό" για την διαδικασία την οποία περνάμε σπασμένες εφαρμογές παρά μόνο γενικόλογα όπως "κατέβασέ το μέσω το installous" κλπ. Προσπάθησα με το installous να βάλω το iGo αλλά όλα με παραπέμπουν σε ένα link το οποίο έχει κατάληξη txt και όχι ipa. :(

 

Τι κάνω λάθος? Το ψάχνω μέρες, έλεος έχω κολλήσει!:wacko:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει τη διάθεση να με βοηθήσει και ζητώ συγνώμη από τους mods αν υπάρχει κάπου γραμμένο και δε το βρίσκω.

Η πληροφορία στο myphone είναι τεράστια και το search engine δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται όπως θα θέλαμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανοίγεις το Cydia και κατεβάζεις το AppSync. Αν δεν το βρίσκεις πρέπει να προσθέσεις στο Sources το http://Http://cydia.hackulo.us . Μετά την εγκατάσταση του AppSync πρέπει να κατεβάσεις και μια εφαρμογή δωρεάν από το App Store. Πηγαίνεις στον υπολογιστή και βάζεις στο url το link του Appulo (ψάξε στο google) και στο Appulo βρες την εφαρμογή που θες και κατέβασε την. Τώρα αν είναι σε .txt (έτσι ήταν και εμένα το iGO) πρέπει να το ανοίξεις και να πάρεις τα δύο link για το RapidShare και να τα κατεβάσεις. Όταν κατεβούν κάνεις extract και σου βγάζει ένα .ipa. Κάνεις διπλό κλικ πάνω του και το βάζει στο iTunes. Συγχρονίζεις το κινητό και αυτό ήταν! ;):):)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανοίγεις το Cydia και κατεβάζεις το AppSync. Αν δεν το βρίσκεις πρέπει να προσθέσεις στο Sources το http://Http://cydia.hackulo.us . Μετά την εγκατάσταση του AppSync πρέπει να κατεβάσεις και μια εφαρμογή δωρεάν από το App Store. Πηγαίνεις στον υπολογιστή και βάζεις στο url το link του Appulo (ψάξε στο google) και στο Appulo βρες την εφαρμογή που θες και κατέβασε την. Τώρα αν είναι σε .txt (έτσι ήταν και εμένα το iGO) πρέπει να το ανοίξεις και να πάρεις τα δύο link για το RapidShare και να τα κατεβάσεις. Όταν κατεβούν κάνεις extract και σου βγάζει ένα .ipa. Κάνεις διπλό κλικ πάνω του και το βάζει στο iTunes. Συγχρονίζεις το κινητό και αυτό ήταν! ;):):)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

 

Είσαι άψογος! 2 μέρες ψάχνω! Είμαι newbie στο θέμα του iphone!! Ευχαριστώ πολύυ! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κατεβασα κ το εγκατεστησα ολα δουλευουν μια χαρα εκτος την φωνητικη καθοδηγηση.Ενω εχω επιλεγμενα τα ελληνικα σαν φωνη δεν μιλαει καθολου.Καμια ιδεα??
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αθόρυβο το κινητό? Ψήλωσε την ένταση. Αν είναι από Appulo κατέβασε το από άλλον cR@C|<er

 

edit: Κάνε και κάνα Restart!

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κι εγώ ότι στο δικό μου 3GS δουλεύει άψογα, μέχρι στιγμής κανένα παράπονο!

τελικα αξιζει to igo περισσοτερο απο το navigon?

Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

τελικα αξιζει to igo περισσοτερο απο το navigon?

 

Αν είχα το Navigon θα σου απαντούσα, αλλά δεν το έχω για να συγκρίνω. Πάντως το iGo είναι πολύ παρόμοιο με την Windows Mobile εκδοχή του, άρα είναι καλό πρόγραμμα. Μόνο που στο iPhone μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι... χθες μετά από πολλές σκέψεις κατέβασα κανονικα το ιGo στο iphone 3G που έχω και πλήρωσα τα 89,99ευρώ. Συμπεράσματα...

1.Ομολογώ ότι ήταν ρίσκο, αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. Το δοκίμασα σε όλη τη Σαλονίκη σχεδόν που τη γυρνούσα χθες, πολύ απλά καταπληκτικό. Άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του..

2.Απλά ίσως είναι ελαφρώς χαμηλή η φωνή της Κυρίας (σημειωτέον σου μιλάει και στον πληθυντικό ευγενείας...) και

3.όσο είναι στο αυτοκίνητο πρέπει να είναι συνεχώς στο ρεύμα.με 2,5 ώρες σερί λειτουργίας του GPS μπαταρία τέλος. Μετά αναγκαστικά μπήκε ο φορτιστής.

Όλα καλά λοιπόν. Το συστήνω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι... χθες μετά από πολλές σκέψεις κατέβασα κανονικα το ιGo στο iphone 3G που έχω και πλήρωσα τα 89,99ευρώ. Συμπεράσματα...

1.Ομολογώ ότι ήταν ρίσκο, αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. Το δοκίμασα σε όλη τη Σαλονίκη σχεδόν που τη γυρνούσα χθες, πολύ απλά καταπληκτικό. Άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του..

2.Απλά ίσως είναι ελαφρώς χαμηλή η φωνή της Κυρίας (σημειωτέον σου μιλάει και στον πληθυντικό ευγενείας...) και

3.όσο είναι στο αυτοκίνητο πρέπει να είναι συνεχώς στο ρεύμα.με 2,5 ώρες σερί λειτουργίας του GPS μπαταρία τέλος. Μετά αναγκαστικά μπήκε ο φορτιστής.

Όλα καλά λοιπόν. Το συστήνω...

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Όπως είδα έχεις το iPhone 3G. Παραήρησες καθόλου να αργεί να σε εντοπίσει το GPS στο που βρίσκεσαι κάθε δευτερόλπετο με αποτέλεσμα να γίνεται μπέρδεμα στην πλογηση λόγω αργού εντοπισμού θέσης. π.χ. θα είχες στίψει και αυτό ακόμα θα νόμιζε ότι δεν είχες.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ εχτές, αφού με βοήθησε ο φίλος μου ο andreas_ku990 :) , και νομίζω ότι το διαπίστωσα κι εγώ αυτό. Βέβαια δεν έχω βάση στο αυτοκίνητο για το iphone ακόμη, οπότε ίσως φταίει και αυτό, το ότι το άλλαζα συνεχώς θέση. Επίσης για 15 λεπτά χρήσης που έκανα το iphone έκαιγε μετά και επιπλέον η μπαταρία είχε αδειάσει αρκετά! Ένας φορτιστής χρειάζεται για τη χρήση του gps.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ εχτές, αφού με βοήθησε ο φίλος μου ο andreas_ku990 :) , και νομίζω ότι το διαπίστωσα κι εγώ αυτό. Βέβαια δεν έχω βάση στο αυτοκίνητο για το iphone ακόμη, οπότε ίσως φταίει και αυτό, το ότι το άλλαζα συνεχώς θέση. Επίσης για 15 λεπτά χρήσης που έκανα το iphone έκαιγε μετά και επιπλέον η μπαταρία είχε αδειάσει αρκετά! Ένας φορτιστής χρειάζεται για τη χρήση του gps.

Δεν φταιει που δεν εχεις βαση.

Πριν αγορασω βαση το κραταγα στο χερι και επιανε ακομα και στο καθισμα!

 

ps

φορτιστης ναι, απαραιτητος!

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ εχτές, αφού με βοήθησε ο φίλος μου ο andreas_ku990 :) , και νομίζω ότι το διαπίστωσα κι εγώ αυτό. Βέβαια δεν έχω βάση στο αυτοκίνητο για το iphone ακόμη, οπότε ίσως φταίει και αυτό, το ότι το άλλαζα συνεχώς θέση. Επίσης για 15 λεπτά χρήσης που έκανα το iphone έκαιγε μετά και επιπλέον η μπαταρία είχε αδειάσει αρκετά! Ένας φορτιστής χρειάζεται για τη χρήση του gps.

 

Εγώ το έχω σε μία βάση που είχα ένα προηγούμενο κινητό ακι τα ίδια χάλια. Κριμας πάω για 3GS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει που δεν εχεις βαση.

Πριν αγορασω βαση το κραταγα στο χερι και επιανε ακομα και στο καθισμα!

 

ps

φορτιστης ναι, απαραιτητος!

Παντού πιάνει μέσα στο αυτοκίνητο! Το θέμα είναι να μην έχει καθυστερήσεις!Anyway, θα το δουλεψω αυτές τις μέρες και θα δούμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα σε μενα εφταιγε το bitesms...το απενεργοποιησα απο sbsettings και ολα καλα..

 

Πάλι καλά που υπάρχουν και τα fora για να ξέρουμε τι μπορεί να φταίει...:p

 

Και εμένα το bite ήθελε off...

 

Thanks mate!!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει λίγο πρόβλημα, όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο και σταματάει η λειτουργία του iGo, μετά ζορίζεται λίγο στο να επανέλθει. Θέλει κανα2 λεπτά.

2. Η αλήθεια είναι ότι χάνεται λίγο στις πολυκατοικίες και σ' αυτά αλλά επανέρχεται βρίσκοντας άμεσα τη θέση.

3. Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα, ειδικά σε όσους έχουν το 3Gs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...