Jump to content

Θέλω να γίνω Dj


exosceleton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν το έχεις με τις δημόσιες σχέσεις, δεν πας πουθενά στο χώρο αυτόν. Γιαυτό και εγώ μιλάω μόνο για mainstream μαγαζιά γιατί έστω και εκεί μπορείς να κάνεις το κέφι σου για καμιά ώρα, ΑΝ είσαι καλός , όπως λέτε.

 

τα ειπες ολα σε μια σειρα ρε φιλε. οσο καλος και αν εισαι, αν δεν εχεις τραπεζια στο ονομα σου κ κοσμο απο πισω να σε στηριζει δε παιζεις ποτε σε μεγαλο μαγαζι...

σε γνωστο μαγαζι του λεκανοπεδιου, μου ζητησαν να τους παω 50-80 ατομα για να παιξω ενα βραδυ. και φανταστειτε οτι ειναι φιλοι μου χωμενοι στο συγκεκριμενο μαγαζι οποτε δεν πηγαινα μονος μου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ Ε ΜΑΙΛ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κανείς αν γίνεται να έχω echo effect σε μίκτη allen & heath xone 42 χωρίς εφεδιέρα;

 

Δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας...σας παρακαλω θα ηθελα να με βοηθησετε...εχω βρει 2 μεταχειρισμενα cdj 800 mk2 και ενα μικτη Vestax VMC 004, XLU USB...τι καρτα ηχου χρειάζομαι για να τ συνδεσω με το traktor? χρειαζομαι κατι παραπανω? αα, το Traktor πρεπει να ειναι οπωσδήποτε αυθεντικό?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα θα συνεχισω......Λοιπον εχω 2 cdieres stanton c303 και εναν μεικτη m303...........απο οσο ξερω δεν υποστηριζουν midi H πιο οικονομικη λυση για να τα συνδεσω με mac και traktor ετσι ωστε ομως να πειραζω cue ροδελες κτλ απο cdieres πιοσ ειναι? TO timecodes εχει καμοια σχεση με αυτο που ρωταω?Δεν γνωριζω καθολου τις εννοιες...... μεγαλωσα με δισκακια παιδια :O
I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας λοιπον θα ηθελα να με βοιηθησετε στο θεμα πως μπορω να αρχισω να δουλευω πανω σε πικ απ!

καποιος?

Edited by kornor
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

για timecodes ποια entry level soundcard εχετε δοκιμασει?win +mac

http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?from=most-popular&keyphrase=numark+io -διαφορα ασημης με μαυρης?-

vs

http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?from=catspan&keyphrase=traktor+audio

 

@asterios+cbb με κατι απο τα παραπανω εισαι οκ.αν θες καλυτερο latency πας στα 100-250ε ή firewire συνδεση αν εχει το λαπτοπ σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση στα σεμιναρια του Αντ1 για dj χρειαζονται να εχεις βγαλει γυμνασιο-λυκειο?

 

Αντί να σπαταλήσεις τα λεφτά σου στα αστεία αυτά "σεμινάρια" (όχι μόνο του ant1), δώστα στο να αγοράσεις κάποιον ψιλοσοβαρό εξοπλισμό (όχι λαπτοπ και κάρτες κτλ) και πειραματίσου-αυτοδιδάξου σπίτι σου. Και καλύτερα, και περισσότερα θα μάθεις, και θα σου μείνουν τα μηχανήματα. Τα σεμινάρια αυτά μπορείς να τα δεις και στο youtube πατώντας στο search: "how to dj" .....

Link to comment
Share on other sites

Αντί να σπαταλήσεις τα λεφτά σου στα αστεία αυτά "σεμινάρια" (όχι μόνο του ant1), δώστα στο να αγοράσεις κάποιον ψιλοσοβαρό εξοπλισμό (όχι λαπτοπ και κάρτες κτλ) και πειραματίσου-αυτοδιδάξου σπίτι σου. Και καλύτερα, και περισσότερα θα μάθεις, και θα σου μείνουν τα μηχανήματα. Τα σεμινάρια αυτά μπορείς να τα δεις και στο youtube πατώντας στο search: "how to dj" .....

 

Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι ναι, να αγοράσεις έναν μεταχειρισμένο εξοπλισμό και να πειραματιστείς. Παράλληλά μπορείς να μαθαίνεις και από το YToutube.

 

Δε νομίζω οτι είναι εποχές για τέτοια έξοδα... προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θελω με καποιον τροπο τα τραγουδια που κατεβαζω , απο torrents, rapidshare, youtube, να τα κανω να παιζουν σε σταθερη ενταση. Δεν μπορω καθε φορα που αλλαζει ενα τραγουδι να ακουγεται πολυ πιο δυνατα, ή να ακουγεται αρκετα χαμηλα ή να εχει πολυ περισσοτερο/λιγοτερο μπασο ή πριμα.

 

Παρακαλω τα φωτα σας για το τι μπορω να κανω επ' αυτου.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
για timecodes ποια entry level soundcard εχετε δοκιμασει?win +mac

http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?from=most-popular&keyphrase=numark+io -διαφορα ασημης με μαυρης?-

vs

http://www.skroutz.gr/c/901/mousikos-eksoplismos-ypologist.html?from=catspan&keyphrase=traktor+audio

 

@asterios+cbb με κατι απο τα παραπανω εισαι οκ.αν θες καλυτερο latency πας στα 100-250ε ή firewire συνδεση αν εχει το λαπτοπ σου

 

Οι κάρτες αυτές δε μπορούν να σου προσφέρουν τη DVS λειτουργία (η αλλιώς timecodes).

 

Για να κάνεις τη χρήση των timecode cd's η vinyls χρειάζεσαι μία κάρτα ήχου με τουλάχιστον 4 stereo inputs και 4 stereo outputs.

 

Εγώ έχω την Audio 4 DJ της Native Instruments, την οποία θα βρεις πλέον μόνο μεταχειρησμένη και θα σου πρότεινα την Traktor Audio 6 της ίδιας εταιρίας.

 

Το καλύτερο θα ήταν να αγοράσεις το πακέτο Traktor Scratch 2 Duo, που σου προσφέρει και την Audio 6, και το Traktor 2, και τα timecode cd's και vinyls.

 

Πολλές απο τις εκδόσεις του Traktor που κυκλοφορούν σπασμένες στο internet παρουσιάζουν προβλήματα.Καλύτερα να αγοράσεις την Official που είναι μέσα στο πακέτο.

 

Α και παραλίγο να το ξεχάσω...

 

Αυτό το λαπτοπ που έχεις...Ξέχνα το... :lol:

 

Αν θες να πας σε χρήση timecodes

ή

1)θα κάνεις format και clean install windows, θα χρειαστείς και λίγο tweaking για να μην έχεις προβλήματα latency και drop-outs (κοψίματα στον ήχο δηλαδή), θα αγοράσεις έναν εξωτερικό σκληρό για να έχεις τη μουσική σου προκειμένου να μην επιβαρρύνεις το λειτουργικό, θα εγκαταστήσεις ΜΟΝΟ το Traktor και τους ASIO Drivers της κάρτας ήχου και θα έχεις μόνιμα κλειστό το wi-fi την ώρα που παίζεις μουσική.

 

ή

2)Θα τα σκάσεις χοντρά να πάρεις ενα mac, όπου θα κάνεις όλα τα προηγούμενα εκτός απο το format και το tweaking.

 

Εγώ ακολούθησα τη πρώτη επιλογή κ ως τώρα μ έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Ποια η διαφορά του TRAKTOR PRO με το TRAKTOR SCRATCH PRO ;

 

2. Όσοι παίζετε μουσική, μόνο σε 320kbps ποιότητα; Με 128 - 192 - 256 ακούγονται παραμορφωμένα ή με παράσιτα;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

τις λίγες φορές που έχω παίξει σε Club, όχι επαγγεματικά, έχω παίξει με vDJ. τα κομμάτια ήταν κυρίως VBR high quality, αλλά και μερικά 128άρια που έβαλαν δεν άλλαξαν τον ήχο προς το κακό

 

το τρακτέρι το έχω δοκιμάσει και δεν με βόλεψε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kai apo emena .. douleuo xronia os dj.. opote tha sou doso kapoies sumvoules.... des pragmatika ti eidous dj thes na gineis... thes na paizeis ena idos? thes na vgazeis ena merokamato se sunikiaka magazia....? mipos na asxolitheis kai me paragogi? arxika prepei na deis ti sou aresei kai ti theleis na kaneis kai analogos tha praxeis... oso gia ta seminaria tha sou prosferoun gnosi kai kapoies gnorimies.. ti na sou xrisimeusei auto an esu thes vevea na paizeis se sunikiaka magazia gia na perneis ena merokamataki... oso gia ta programmata edo des merika apo ta poio gnosta pou xrisimopoioun oi perisoteroi kai oxi adika... http://djunkies.gr/programma-dj.html me oti kai na asxolitheis prepei na sou aresei kai na exeis orexi na to kaneis gia na mporeis na exeis kai mia exelixi.... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχω σκυλομετανοιωσει που δεν καταφερα να ασχοληθω με αυτο.εστω να παω σε καποια σεμιναρια να παιζω για εμενα μονο.

 

οποιος το γουσταρει πραγματικα να μην το αφησει.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

παιζω μουσικη πανω απο 20 χρονια και ειπα στα γεραματα να παρω ενα λαπτοπ και να παιζω με αυτο μουσικη...

το προβλημα μου ειναι που δεν ξερω τη να εχει αυτο το λαπτοπ μεσα για να ειναι καλο γρηγορο να μη κολαει...

μπορει καποιος να μου προτηνη καποιο ?

διαθετω μεχρι 700-880 ευρω.

λεω για ενα sony vaio....

και κατι τελευτεο windows η mac ?

 

Midi Equipment - DJ Controller πηρα αυτο.

http://www.djmarket.gr/virtual-pc-dj-computer-deejay-akiyama-syncron-virtual-controller-p-2885.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, βασικά τη εξοπλισμός χρειάζεται για να δημιουργήσεις την δική σου μουσική πχ trance η house δηλαδή να φτιάξεις μουσική σαν αυτήν που ακούμε πχ του tiesto η του armin απλά δυσκολεύομαι να καταλάβω πως την δημιουργείς αυτήν την μουσική και τι μηχανήματα θέλει,έλαβα κάποια απάντηση από κάπου, δεν κάνω διαφήμιση

 

Σε γενικές γραμμές για την παραγωγή μουσικής χρειάζεστε έναν υπολογιστή, ένα πρόγραμμα παραγωγής μουσικής (Ableton, Cubase, FL Studio), μια midi επιφάνεια εργασίας ή keyboard http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=15331&LANG=GR και http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=17384&LANG=GR, μια κάρτα ήχου (π.χ. http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16671&LANG=GR ) και ένα ζευγάρι studio monitors http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10571&LANG=GR.

 

αυτά μου είπαν και δεν ξέρω αν είναι σωστά δηλαδή με αυτά όλα μπορείς να φτιάξεις trance η house?συγνώμη αν ρωτάω βλακείες αλλά είμαι άσχετος.

:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω ενα κολλημα με την μουσικη και πιο συγκεκριμενα την ηλεκτρονικη , House , Dubstep .. anyway προσφατα κατεβασα το dj virtual δν μπορω να πω καλο προγραμματακι αλλα αλλιως ειναι να πατας τα κουμπια επισης εχω κανει καναλι στο youtube οπου ανεβαζω καποια remix καποια videos καποια instrumentals ακομα και dubstep αλλα χωρις καμια ανταποκριση. Είμαι βεβαια ακομα αρχάρια αλλα θελω καποιος να κατσει να μου διξει αλλα δεν εχω εξοπλισμο θα μπορουσε να μου πει καποιος πόσο θα κωστιζαν ενα κανονικο dj studio (πχ Pioneer) το σωστο cd player και καλα ακουστικα αλλα και ηχεια (κλ τα ηχεια αφηστε τα εχω woofer) Δεν εχω πει ακομα στους γονεις μ οτι ασχολουμε με αυτο οπότε θα ηθελα να μου πειτε εαν θα βγει οικονομικος ο εξοπλισμος για να μην παθουν εγκεφαλικο !!

Είναι το ονειρο μου και πιστευω πως το αξιζω .... εχετε κανεναν τρόπο να μαθευτω στον κόσμο και να καταλάβει την αξία μ ??

Επίσης περίπου ολοι οι γνωστοί μ ξερουν οτι ασχολουμε με αυτο (εκτος απ τους γονεις μ) και το μονο που καταφερα να κανω ειναι να " ρεμιξαρω" Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΡΕΜΙΞΑΡΙΣΜΑ !!! 4-5 τραγούδια σε πάρτυ φίλων μ !! HEEELP

ΑΑΑΑαααα και πείτε κανά καλό ονομα για να μαθευτει ευκολα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχω σκυλομετανοιωσει που δεν καταφερα να ασχοληθω με αυτο.εστω να παω σε καποια σεμιναρια να παιζω για εμενα μονο.

 

οποιος το γουσταρει πραγματικα να μην το αφησει.

 

Αν θες την γνώμη μου,αυτο το πραγμα δεν εχει την αναγκη σεμιναρίου,για μένα η το χεις η δεν το χεις.

Εγω ας πούμε,δεν μου αρέσει να παίζω μέσω υπολογιστη,κατι που έχουν υιοθετήσειολλα μαγαζιά πλεον,μου αρέσει ο παραδοσιακός τρόπος....

Με τα pioneer η Newmark και τον ιδρώτα να κυλάει απο το μέτωπο μου για οτ άγχος της σωστής αλλαγής.

Είχα ασχοληθεί παλιότερα με το είδος κι εχω και επαγγελματικά μηχανήματα.αυτοδιδακτος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχετε κανεναν τρόπο να μαθευτω στον κόσμο και να καταλάβει την αξία μ ?.......... και το μονο που καταφερα να κανω ειναι να " ρεμιξαρω" Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΡΕΜΙΞΑΡΙΣΜΑ !!! 4-5 τραγούδια σε πάρτυ φίλων μ !................. και πείτε κανά καλό ονομα για να μαθευτει ευκολα !!

 

Αυτη την στιγμη δεν εχεις καμια αξια οσον αφορα το επαγγελμα. Οπως ειπε και ο ταξιδιωτης η το χεις η δεν το χεις. Dj ολοι μπορουν να γινουν σημερα, ειτε λιγο ειτε πολυ. Οπως και τραγουδιστες, οπως και ηθοποιοι.

 

Πιστευω ολοι μας θελουμε στην ακρη του μυαλου μας καποτε να γινουμε dj... και ο κοσμος απο κατω μας να ακουει την μουσικη που ακουμε και μεις... και να φανταζομαστε οτι του αρεσει... :happy:...

 

Μουσικη ηχοληψια νομιζω σπουδαζουν σε ιεκ οσοι θελουν να ασχολειθουν με αυτο..;)

Link to comment
Share on other sites

Μπάρμαν πιστευω ειναι κατι δυσκολο να γινεις.. πρεπει να μαθεις ολα τα ποτα, συνδιασμους κτλ. Αυτο μαλιστα! Δεν μπορει να το κανει ο καθενας..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...