Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα σου γράφω κάτι σαν χάρακας είναι ΑΣΠΡΟ..!!!

 

Εμενα δεν θυμαμαι να ειχε μεσα το κουτι... Το εβαλα προσεκτικα χωρισ τον χαρακα και μπηκε τελεια! Στο GT500 μιας φιλησ μου ομως, το εβαλα παλι εγω και δεν μπηκε καλα, εκανε φουσκαλες. Πρεπει να κολλησεις πρωτα την μια ακρη και σιγα σιγα να πατας την ζελατινα να κολλαει μεχρι την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση, μπορώ να βάλω διαδρομή ακόμη κι αν δεν έχει πιάσει κάποιο δορυφόρο??? το μενού είναι στα ΑΓΓΛΙΚΑ μπορεί να είναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ???

 

Τιποτα φιλε μ.Εγω βαζω στα Αγγλικα οταν εχω λοκαρει δορυφορο γιατι οι χαρτες που ειχε ηταν greeklish και ετσι μ λειτουργησε! Το θεμα ειναι οτι χθες που εβαλα τους Garmin οπως μ ειπες παω να εισαγω πολη και μ βγαζει επαρχιακες και αλλες (μαλλον κατσικοχωρια) οτι να ναι!! Που ειναι οι περιοχες της Αθηνας οεο??:wacko:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. Παιδιά μάλλον έχω πρόβλημα με το gps.

Αρχικά λοκαρε δορυφόρο και με το wisepilot και αργότερα με το we-travel.πάντα το gps ρυθμισμένο στο αυτόνομο.συνήθως λόκαρε σε κανα 10-λεπτο με το we-travel.Μια μέρα ενώ ήμουν στο λεωφορείο, δε λόκαρε με τπτ ούτε στο μισάωρο(το δοκίμασα και στο δρόμο).Έκανα ξανά εγκατάσταση το we-travel, και μια επαναφορά ρυθμίσεων (γιατί δεν άνοιγε σε κάποια φάση το .jad) αλλά τα κατάφερα και το εγκατέστησα κανονικά. Σήμερα προσπάθησα να λοκάρω δορυφόρο με το we-travel και αφού δεν τα κατάφερα δοκίμασα με jocking.. τελικά και το jocking μετά από κάποια φάση μου έβγαλε ένα x δίπλα στο εικονίδιο του δορυφόρου. Έχετε να προτείνετε κάτι??? ή θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. Παιδιά μάλλον έχω πρόβλημα με το gps.

Αρχικά λοκαρε δορυφόρο και με το wisepilot και αργότερα με το we-travel.πάντα το gps ρυθμισμένο στο αυτόνομο.συνήθως λόκαρε σε κανα 10-λεπτο με το we-travel.Μια μέρα ενώ ήμουν στο λεωφορείο, δε λόκαρε με τπτ ούτε στο μισάωρο(το δοκίμασα και στο δρόμο).Έκανα ξανά εγκατάσταση το we-travel, και μια επαναφορά ρυθμίσεων (γιατί δεν άνοιγε σε κάποια φάση το .jad) αλλά τα κατάφερα και το εγκατέστησα κανονικά. Σήμερα προσπάθησα να λοκάρω δορυφόρο με το we-travel και αφού δεν τα κατάφερα δοκίμασα με jocking.. τελικά και το jocking μετά από κάποια φάση μου έβγαλε ένα x δίπλα στο εικονίδιο του δορυφόρου. Έχετε να προτείνετε κάτι??? ή θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση? ευχαριστώ.

και εγω το ιδιο σκεφτομαι για το δικο μου, μηπως εχει προβλημα! δεν εχει και κανα εικονιδιο να καταλαβαινω τουλαχιστον οτι οντως ψαχνει! βεβαια παιζει ρολο και ο καιρος , συννεφια κτλ(νομιζω...)!!ποση ωρα σας παιρνει περιπου να βρειτε δορυφορο?και οταν λετε ανοικτο μερος πιο ανοικτο απο πλατεια?παιζει ρολο αν το εχεις στα χερια σου ή αφημενο κατω καπου???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως υπάρχει τρόπος να ηχογραφήσω μία κλήση;

όταν μιλάς πατά το μικρόφωνο που είναι πανό δεξιά στην οθόνη

του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς τι γίνετε με το ραδιόφωνο του GT505; πρέπει να πάρω καινούρια ακουστικά; Δεν πιάνει τίποτα μέχρι στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ειχα προβλημα με το ραδιο και το πηγα στο σερβις.Τους ειπα να το κανουν μια αναβαθμηση το firmware και εφτιαξε.Κανε backup τα δεδομενα σου και πανε.Θα το παρεις σε μια ωρα πισω.
Link to comment
Share on other sites

Για το gps βρήκα αυτό:

 

1. Change setting in connections setting as follow:

GPS type: assisted GPS

 

2.Access the hidden menu by dialing: 3845#*505#

3. Go to GPS test

4. In the User setting, set these items:

Session type: Tracking

Operation Mode: Stand alone

Quality: leave it default

Log enable: Enable

5. In the System setting, set as follow:

Protocol select: Control plane

SUPL_HSLP_Addr: leave it as default

Notification type: Always accept

CP molr type: Assisstance data

 

6. After that, back to the previous menu, and try to use Get Position, leave it awhile to get the position. When it is counting, it's not done yet. It's done when giving the LAT, LON, and Altitude...etc..

 

 

Εγώ το έκανα και δούλεψε. Αλλά δεν έκανα την πρώτη ρύθιση.Βέβαια παρακάτω, στη ρύθμιση αυτή: CP molr type: Assisstance data... νομίζω πως σε χρεώνει.(πάντως δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο πάνω αριστερά που να δείχνει ότι κάνει χρήση δεδομένων)

 

Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι μπορεί να χρεώνει αυτή η ρύθμιση, ας το πει για να μην έρθει κανένας λογαριασμός..!!

Link to comment
Share on other sites

Για το gps βρήκα αυτό:

 

1. Change setting in connections setting as follow:

GPS type: assisted GPS

 

2.Access the hidden menu by dialing: 3845#*505#

3. Go to GPS test

4. In the User setting, set these items:

Session type: Tracking

Operation Mode: Stand alone

Quality: leave it default

Log enable: Enable

5. In the System setting, set as follow:

Protocol select: Control plane

SUPL_HSLP_Addr: leave it as default

Notification type: Always accept

CP molr type: Assisstance data

 

6. After that, back to the previous menu, and try to use Get Position, leave it awhile to get the position. When it is counting, it's not done yet. It's done when giving the LAT, LON, and Altitude...etc..

 

 

Εγώ το έκανα και δούλεψε. Αλλά δεν έκανα την πρώτη ρύθιση.Βέβαια παρακάτω, στη ρύθμιση αυτή: CP molr type: Assisstance data... νομίζω πως σε χρεώνει.(πάντως δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο πάνω αριστερά που να δείχνει ότι κάνει χρήση δεδομένων)

 

Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι μπορεί να χρεώνει αυτή η ρύθμιση, ας το πει για να μην έρθει κανένας λογαριασμός..!!

Απ΄οτι καταλαβα μαλλον δεν σε χρεωνει. αυτο που με απασχολει ειναι οτι διαβασα οτι υπαρχει περιπτωση να σβηστουν δεδομενα αν ενω εισαι στο gps test πατησεις κατι αλλο εκτος απο το κεντρικο κουμπι ( το multitask δηλαδη). εσυ πως ακριβως εκανες την διαδικασια δηλαδη πως το εκλεισες το test?

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη.. μίλησα με κάποιον από την τεχνική υποστήριξη της lg και μου είπε ότι το gps σε χρεώνει μόνο όταν συνδέεται με το wisepilot ή googlemaps και αυτό για το λόγο ότι κατεβάζει χάρτες εκείνη την ώρα. όσον αφορά το υποβοηθούμενο, αν δε κατεβάσει χάρτες,δε χρεώνει..απλά παίρνει πληροφορίες από τις κυψέλες του δικτύου, ή κάτι τέτοιο.Αν κάνω λάθος και γνωρίζει κάποιος, ας με διορθώσει

 

το τεστ το άφησα να ολοκληρωθεί, αλλά με βάση τα τελευταία, έκανα factory reset γιατί δεν ξέρω ακριβώς τί είναι οι ρυθμίσεις και το άφησα στο υποβοηθούμενο, όπου και σε 3-5 λεπτά λόκαρε, με τις εργοστασιακές. αλλά προσοχή γιατί με το factory reset, απ'το hidden menu χάνονται και οι εφαρμογές.

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Τροποποίηση" για να προσθέσεις κάτι στο μήνυμά σου.
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη.. μίλησα με κάποιον από την τεχνική υποστήριξη της lg και μου είπε ότι το gps σε χρεώνει μόνο όταν συνδέεται με το wisepilot ή googlemaps και αυτό για το λόγο ότι κατεβάζει χάρτες εκείνη την ώρα. όσον αφορά το υποβοηθούμενο, αν δε κατεβάσει χάρτες,δε χρεώνει..απλά παίρνει πληροφορίες από τις κυψέλες του δικτύου, ή κάτι τέτοιο.Αν κάνω λάθος και γνωρίζει κάποιος, ας με διορθώσει

εγω με αυτονομο το εχω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. το τεστ που λες ( και συγγνωμη για το πρηξιμο) οταν ολοκληρωθηκε ηταν σαν τις εικονες στο site? (αν μιλαμε για το ιδιο site βεβαια) δηλαδη σου εδωσε δεδομενα θεσης?και οταν γυρισες να τρεξεις την εφαρμογη(οποιαδηποτε.. google maps, mgmaps κτλ) ετρεχε απο πισω το test ή το ειχες κλεισει? thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

το τεστ ήταν όπως του site. από 'κει και πέρα πάτησα το κόκκινο κουμπί για να φύγω από αυτό το μενού.αλλά υπάρχει μια πιθανότητα να έτρεχε από πίσω το τεστ, γιατί κατά λάθος πάτησα σε μια φάση μετά, ενώ ήμουν στις εικόνες, το μεσαίο κουμπί και νομίζω μου έδειξε πως έτρεχε και κάτι άλλο από πίσω.

 

πάντως εγώ λοκάρω δορυφόρο από το jocking και μετά π.χ. πάω και στο we-travel. αλλά και με τις εργοστασιακές το jocking lockαρε, δορυφόρο.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει το googlemaps σε fullscreen ?? είναι αρκετά σπαστικό με τα βελάκια από κάτω..!

 

Ευχαριστώ

Edited by Spidey
Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση όταν θες να προσθέσεις κάτι σε υπάρχον μήνυμά σου.
Link to comment
Share on other sites

Google Maps 2.3.2 Full Screen LG GT505 - Λήψη

Η τελευταία έκδοση του Google Maps σε πλήρη οθόνη

 

GT505 Tools

 

Αντικαθιστούμε τον φάκελο map με αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστούμε τον φάκελο map με αυτόν?

Το google Maps είναι εφαρμογή που είναι προεγκατεστημένη μέσα στην συσκευή.

Δεν σχετίζεται με το WeTravel,είναι ανεξάρτητη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει το παλιο πακετο του Wetravel.Για να εισαγω το καινουργιο με τα google maps πως θα το κανω?Απλα copy-paste? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυστυχώς προέκυψε πρόβλημα... στη μέση/κάτω στην οθόνη εμφανίστηκαν 2ημιδιάφανα/άσπρα σημάδια που δυστυχώς είναι ορατότατα σε μαύρο φόντο... οι λεκέδες είναι τύπου λαδιά laptop όταν ακουμπάς με το δάχτυλο την οθόνη αλλά ημιδιάφανοι/άσπροι. Εννοείται ότι μόνο το αφρολεξ μου λείπει από τις τσέπες(εννοώντας ότι το προσέχω σαν τα μάτια μου). Δε νομίζω να κάνουν πολλά στη vodafone αλλά δε χάνω κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Για το gps βρήκα αυτό:

 

1. Change setting in connections setting as follow:

GPS type: assisted GPS

 

2.Access the hidden menu by dialing: 3845#*505#

3. Go to GPS test

4. In the User setting, set these items:

Session type: Tracking

Operation Mode: Stand alone

Quality: leave it default

Log enable: Enable

5. In the System setting, set as follow:

Protocol select: Control plane

SUPL_HSLP_Addr: leave it as default

Notification type: Always accept

CP molr type: Assisstance data

 

6. After that, back to the previous menu, and try to use Get Position, leave it awhile to get the position. When it is counting, it's not done yet. It's done when giving the LAT, LON, and Altitude...etc..

 

 

Εγώ το έκανα και δούλεψε. Αλλά δεν έκανα την πρώτη ρύθιση.Βέβαια παρακάτω, στη ρύθμιση αυτή: CP molr type: Assisstance data... νομίζω πως σε χρεώνει.(πάντως δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο πάνω αριστερά που να δείχνει ότι κάνει χρήση δεδομένων)

 

Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι μπορεί να χρεώνει αυτή η ρύθμιση, ας το πει για να μην έρθει κανένας λογαριασμός..!!

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την πληροφόρηση...

Μία ερώτηση

αυτό ουσιαστικά είναι χρήση του gps με ποιο πρόγραμμα του κινητού;

και την κλήση του 3845#*505# πως την κάνεις; το δοκίμασα αλλά απέτυχε

 

Αφου λοιπόν η lg λεει ότι το navigator σε χρεώνει μόνο όταν κατεβάζει τους χάρτες, αρα εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε στο navigator έτοιμους χάρτες;

ε;

τι λέτε κι οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ειχα προβλημα με το ραδιο και το πηγα στο σερβις.Τους ειπα να το κανουν μια αναβαθμηση το firmware και εφτιαξε.Κανε backup τα δεδομενα σου και πανε.Θα το παρεις σε μια ωρα πισω.

ευχαριστώ αυτό θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια..Αγορασα το κινητο πριν μια εβδομαδα..ε απο τοτε προσπαθω να λειτουργησω το youtube αλλα τιποτα. Η σελιδα ανοιγει κανονικα αλλα δεν μπορω να δω κανε βιντεο..Διαλεγω το βιντεο με πηγαινει στην οθονη που λεει συνδεση μενει εκει για καποια δευτερολεπτα και μετα μου βγαζει "Σφαλμα χρονου αναμονης.Εξοδος.."

Εσβησα cache και cookies αλλα και παλι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

σήμερα αγόρασα το κινητό και όσα διάβασα εδώ μου φαίνονται αλαμπουρνέζικα. Θα μελετήσω καλά και θα επανέλθω με απορίες. Προς το παρόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο πάνω μέρος της οθόνης έχουν εμφανιστεί τρια τετραγωνα με τους αριθμούς 1, 2, 3 μέσα. Αν πατήσεις πάνω σε κάθε τετράγωνο γίνεται μπλε ενώ τα άλλα είναι γκρι. Τι σημαίνουν αυτά τα τετράγωνα και πώς φεύγουν; Επίσης, πάνω πάνω δίπλα από τη μπαταρία υπάρχει ένα σημαδάκι σαν ηχείο και παραδίπλα δυο μικρά ορθογώνια το ένα μέσα στο άλλο. Γιατί είναι εκεί;

Το Wi-fi μου δούλεψε αλλά δεν μπόρεσα να ανοίξω τα e-mails μου. Αλλά ίσως δεν προσπάθησα αρκετά και δεν μελέτησα. Υπάρχει μήπως κανένας "οδηγός" πιο αναλυτικός από αυτόν που υπάρχει στις οδηγίες χρήσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

σήμερα αγόρασα το κινητό και όσα διάβασα εδώ μου φαίνονται αλαμπουρνέζικα. Θα μελετήσω καλά και θα επανέλθω με απορίες. Προς το παρόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο πάνω μέρος της οθόνης έχουν εμφανιστεί τρια τετραγωνα με τους αριθμούς 1, 2, 3 μέσα. Αν πατήσεις πάνω σε κάθε τετράγωνο γίνεται μπλε ενώ τα άλλα είναι γκρι. Τι σημαίνουν αυτά τα τετράγωνα και πώς φεύγουν; Επίσης, πάνω πάνω δίπλα από τη μπαταρία υπάρχει ένα σημαδάκι σαν ηχείο και παραδίπλα δυο μικρά ορθογώνια το ένα μέσα στο άλλο. Γιατί είναι εκεί;

Το Wi-fi μου δούλεψε αλλά δεν μπόρεσα να ανοίξω τα e-mails μου. Αλλά ίσως δεν προσπάθησα αρκετά και δεν μελέτησα. Υπάρχει μήπως κανένας "οδηγός" πιο αναλυτικός από αυτόν που υπάρχει στις οδηγίες χρήσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετώ

 

Αν κάνεις μια ανάγνωση το βιβλιαράκι με της οδηγίες..!!! θα σου λυθούν αρκετές απορίες και θα δεις όλες της δυνατότητες του LG GT505

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

σήμερα αγόρασα το κινητό και όσα διάβασα εδώ μου φαίνονται αλαμπουρνέζικα. Θα μελετήσω καλά και θα επανέλθω με απορίες. Προς το παρόν θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο πάνω μέρος της οθόνης έχουν εμφανιστεί τρια τετραγωνα με τους αριθμούς 1, 2, 3 μέσα. Αν πατήσεις πάνω σε κάθε τετράγωνο γίνεται μπλε ενώ τα άλλα είναι γκρι. Τι σημαίνουν αυτά τα τετράγωνα και πώς φεύγουν; Επίσης, πάνω πάνω δίπλα από τη μπαταρία υπάρχει ένα σημαδάκι σαν ηχείο και παραδίπλα δυο μικρά ορθογώνια το ένα μέσα στο άλλο. Γιατί είναι εκεί;

Το Wi-fi μου δούλεψε αλλά δεν μπόρεσα να ανοίξω τα e-mails μου. Αλλά ίσως δεν προσπάθησα αρκετά και δεν μελέτησα. Υπάρχει μήπως κανένας "οδηγός" πιο αναλυτικός από αυτόν που υπάρχει στις οδηγίες χρήσης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετώ

 

Αυτά που "εμφανίστηκαν" είναι ένα μενού ταχείας κλήσης που έχει το κινητό.

Στο 1 βάζεις την πρώτη ομάδα επαφών και ούτο καθέξής.

Το μενού αυτό εμφανίζεται και εξαφανίζεται σύρωντας το δάκτυλο σου στην οθόνη (πχ απο δεξιά πρς αριστερά στο μέσον της οθόνης).

Το σηματάκι που λές σαν ηχείο είναι "ηχείο"

Τα δύο μικρά τετράγωνα σημαίνουν κάποια ανοιχτή διαδικασία (με το μεσαίο πλήκτρο θα τις δεις στο "Εκτελούμενες εφαρμογές)

Για να καταφέρεις να δείς τα email σου πρέπει να βρείς τα SMTP και POP3 των παρόχων του email σου και να τα ρυθμίσεις (πχ στο gmail είναι ήδη ρυθμισμένα).Έπειτα πρέπει απο τον λογαριασμό email να επιτρέψεις τα ανάλογα πρωτόκολλα.

 

Αλλά παρ'όλα αυτά που σου είπα διάβασε το βιβλιαράκι γιατί ίσως κάτι δεν είναι έτσι ακριβώς όπως το περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια..Αγορασα το κινητο πριν μια εβδομαδα..ε απο τοτε προσπαθω να λειτουργησω το youtube αλλα τιποτα. Η σελιδα ανοιγει κανονικα αλλα δεν μπορω να δω κανε βιντεο..Διαλεγω το βιντεο με πηγαινει στην οθονη που λεει συνδεση μενει εκει για καποια δευτερολεπτα και μετα μου βγαζει "Σφαλμα χρονου αναμονης.Εξοδος.."

Εσβησα cache και cookies αλλα και παλι τιποτα..

 

Και εγώ δεν μπορώ να δώ βίντεο απο το youtube ίσως επειδή έχω την πρώτη έκδοση firmware στο κινητό μου.

Ωστόσο μπορώ να δώ βίντεο απο το metacafe κλπ κλπ.

Οι λύσεις είναι δύο :

1. Αναβάθμιση του firmware του κινητού

2. Αναβάθμιση του YouTube :ninja:

 

Πρέπει το youtube να αποκτήσει πλήρη συμβατότητα με τη συσκευή μου κι όχι εγώ με αυτό :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...