Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Tips and Tricks (by worn_and_wicked)

 

Πρώτη ματιά

 

Δεν έχουν περάσει πάνω από δυο μήνες από τότε που η LG μας παρουσίασε για πρώτη φορά το LG GT505 και ήδη η συσκευή βρίσκεται στα ράφια των ελληνικών καταστημάτων για να την αγοράσετε. Είναι ένα τηλέφωνο που περίμενα να κοστίζει πολύ ακριβότερα, αλλά για άλλη μια φορά η LG με εξέπληξε με την τιμή του τηλεφώνου. Με 235 ευρώ μπορείτε να αποκτήσετε ένα τηλέφωνο που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αρκετά ακριβότερα μοντέλα. Διαθέτει κάμερα 5 Megapixels, A-GPS οθόνη αφής 3″ και πάρα πολλές ακόμα δυνατότητες. Ίσως το GT505 να αποτελεί το τέλειο τηλέφωνο για έναν χρήστη που ζητάει κάτι παραπάνω από την συσκευή του αλλά δεν θέλει να δώσει μια περιουσία.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Διαστάσεις: 107 x 54.5 x 11.8 mm

Βάρος: 110 gr

Χρόνος Ομιλίας: 3 ώρες

Xρόνος Αναμονής: 300 ώρες

Οθόνη: 3″ αφής TFT 262.000 χρωμάτων (240 x 400)

Κάρτα Μνήμης: microSD (TransFlash), εσωτερική μνήμη 60MB

Mobile Internet: WAP 2.0, GPRS/EDGE Class 10

Συνδεσιμότητα: Bluetooth 2.0 (A2DP), Wi-Fi 802.11b/g, HSDPA, A-GPS

Κάμερα: 5 Megapixels, autofocus, LED flash

Επιπλέον λειτουργίες: Accelerometer, ραδιόφωνο FM, εγγραφή και αναπαραγωγή Video, Mp3 player, Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF), προεγκατεστημένα παιχνίδια, Organiser, JAVA (MIDP 2.0), SMS (Τ9), MMS, Email, τηλεφωνικός κατάλογος 1000 ονομάτων

 

Εξωτερική εμφάνιση

 

Το GT505 είναι ένα από τα καλύτερα candy bar τηλέφωνα που έχουν κυκλοφορήσει τόσο από την LG όσο και από τις υπόλοιπες εταιρίες με τιμή κάτω από 250 ευρώ. Η σχεδίαση του μου θύμισε αρκετά το LG Viewty που είχα κάποτε, αλλά με πιο στρογγυλεμένες γωνίες.

Το μαύρο χρώμα του με την μεγάλη οθόνη που κυριαρχεί στην μπροστινή πλευρά του τηλεφώνου το κάνουν αρκετά κομψό και ελκυστικό. Ακριβώς πάνω από την οθόνη των 3″ υπάρχει η κάμερα για βιντεοκλήσεις και το ακουστικό της συσκευής. Κάτω από την οθόνη ο χρήστης θα συναντήσει τρία κουμπιά, τα δύο για απόρριψη και αποδοχή κλήσεων και το μεσαίο για λήψη φωτογραφιών.

Στο πίσω μέρος του GT505 ο χρήστης θα συναντήσει μόνο την κάμερα των 5 Megapixels και το LED flash για καλύτερες φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Εσωτερικός κόσμος

 

Ας αφήσουμε όμως την εξωτερική εμφάνιση του GT505 και ας περάσουμε στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Αν σας έλεγαν ότι με 235 ευρώ μπορείτε να αποκτήσετε ένα κινητό τηλέφωνο που να διαθέτει σχεδόν όλες τις προηγμένες δυνατότητες που υπάρχουν, νομίζω ότι δεν θα το πιστεύατε. Κι όμως το LG GT505 ενσωματώνει ότι μπορεί να ζητήσει ένας χρήστης από το τηλέφωνο του.

Σύμφωνα με την μαμά LG το GT505 προορίζεται κυρίως για χρήση ως GPS και γι αυτό διαθέτει οθόνη 3″ με ανάλυση 400 x 240 καθώς και 16 M χρώματα.

Η ενσωματωμένη φωτογραφική μηχανή ανάλυσης 5 Μegapixels θα σας δώσει τη δυνατότητα να τραβήξετε βίντεο και φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης. Ενώ χάρη στο ενσωματωμένο A-GPS μπορείτε όχι μόνο να βρείτε το δρόμο σας αλλά και να κάνετε geo tagging στις λήψεις σας για να γνωρίζετε που πραγματοποιήθηκαν.

Οι δυνατότητες όμως του κινητού δεν τελειώνουν εδώ. Μπορείτε να μοιραστείτε τα αρχεία σας μέσω Bluetooth ή να συνδεθείτε στο διαδίκτυο μέσω του ενσωματωμένου Wi-Fi. Αν είστε απ αυτούς που χρησιμοποιούν το δίκτυο της εταιρίας τους για να σερφάρουν στο διαδίκτυο μπορείτε να απολαύσετε υψηλές ταχύτητες πλοήγησης αφού η συσκευή υποστηρίζει HSDPA.

Μπορεί η ενσωματωμένη μνήμη του τηλεφώνου να είναι μόλις 60 MB, ωστόσο μπορείτε να την επεκτείνεται χρησιμοποιώντας κάρτες microSD.

Τέλος το GT505 περιλαμβάνει δέκτη FM και φυσικά τη δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων MP3 για να περάσετε τις ώρες σας ευχάριστα στην καθημερινή διαδρομή ή στο ταξίδι.

 

Συμπέρασμα

 

Μπορεί η τιμή του GT505 να είναι μόλις 235 ευρώ, ωστόσο τα τεχνικά του χαρακτηριστικά σίγουρα θα τα ζήλευαν μοντέλα με αρκετά υψηλότερη τιμή. Αν λοιπόν δεν θέλετε να δώσετε μια περιουσία για να αγοράσετε το επόμενο σας κινητό, πιστεύω ότι το GT505 είναι μια αξιόλογη επιλογή. Τόσο η ελκυστική του εξωτερική εμφάνιση όσο και η πληρότητα των τεχνικών του χαρακτηριστικών θα σας κάνουν να αγαπήσετε το GT505 και να μην μετανιώσετε για την αγορά σας.

 

Πηγη:http://www.mobiland.gr

 

 

http://www.mobilefonereviews.co.uk/images/phoneimages/LG-GT505.jpg

 

Υπαρχει ήδη στην ελληνικη αγορα απο το e-shop

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.001254

στη τιμη των 235,00 Euro

 

 

Αν και υπάρχει ήδη θεμα για το GT505 αυτο συνυπάρχει μαζι με το κινητο LG GW520 θεωρησα λοιπον "σωστο" να γινει ενα ξεχωριστο , αν θεωρειτε πως ειναι λαθος να το διαγραψετε

Edited by sakiss

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:drool::drool::drool:

Το έχω ερωτευτεί!Θέλω να πουλήσω το ΚΡ500 και να το αγοράσω!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ!:(:cry::sorry:´Εχω λιώσει αλλά δεν έχω βρεί τίποτα!:cry:Έχεις εσύ καμία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι απίστευτο. Σήμερα είδα οτι κυκλοφόρησε Ελλάδα. Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή για όλα αυτά που προσφέρει. Δείτε και ένα ελληνικό preview του LG GT505 . Θα προσπαθήσω να το έχω μέσα στην άλλη εβδομάδα για να γράψω ένα review αν εντοπίσω κάτι αρνητικό 1!
Link to comment
Share on other sites

Aχ ρε LG τί μας κάνεις!Βγάζεις τέλεια κινητά σε τέλειες τιμές!

235 και έχει τα πάντα!ΤΑ ΠΑΝΤΑ!.5MP,GPS κλπ, κλπ, κλπ....!

Θέλω να το αγοράσω!

Ανέβαστε καμία φωτογραφία!PLEASE!

Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρά τιμή, έχει σχεδόν τα πάντα αλλά με το GPS τι θα κάνετε ρε παιδιά?? Εντάξει υπάρχουν νομίζω μερικά προγράμματα αλλά δεν συγκρίνονται με άλλα της αγοράς όπως iGO, Destinator, Tom Tom κτλ.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως π εκανα και το τοπικ και ειδα και γω καμια παραπανω πληροφορια γιατι δεν εβρισκα τπτ αντε να γυρισω απο τις διακοπεσ να το αγορασω!!!

 

Από Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το πρόγραμμα GPS που θα έρχεται μαζί με το LG GT505 δεν μπορεί να συγκριθεί με το IGO και το Destinatora!! Ωστόσο κανένα τηλέφωνο με GPS και όλα τα υπόλοιπα δεν κοστίζει μόνο 235 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Περασα απο Γερμανο και Wind για το κινητο καθως και απο Multirama

Και πηρα τις εξης απαντησεις :O

 

Γερμανος: Δεν ηξεραν καν αν υπαρχει το κινητο [ Oυτε στην DB τους δεν το εχουν]

Wind: Ερχεται σε λιγες μερες στα 240 Ευρω

Multirama: Εμεις πουλαμε κινητα μονο κατ'οπιν παραγγελιας[Δηλαδη πρεπει να κανω την παραγγελια και μετα να περιμενω 2-3 μερες για να ερθει :P] x0a0xa0x0a0xa0xa0xa0

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

O Γερμανός ούτε στην σελίδα δεν το έχει!

Ο άνεμος πάντα στο κλέψιμο.

Το Multirama μάλλον θα το διαθέτει σε λίγες μέρες και στα μαγαζία!

Αχ μακάρι να το πάρω!Έχω τα λεφτά αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο είναι ετοιμοπαράδοτο με 235. Θα το έπαιρνα σήμερα, αλλά δεν είχα πληρωθεί. Από βδομάδα το τσίμπησα.
Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο είναι ετοιμοπαράδοτο με 235. Θα το έπαιρνα σήμερα, αλλά δεν είχα πληρωθεί. Από βδομάδα το τσίμπησα.

Ε για αυτό λέω Ο άνεμος πάντα στο κλέψιμο.

O Γερμανός ούτε στην σελίδα δεν το έχει!

Ο άνεμος πάντα στο κλέψιμο.

Το Multirama μάλλον θα το διαθέτει σε λίγες μέρες και στα μαγαζία!

Αχ μακάρι να το πάρω!Έχω τα λεφτά αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

----

Μόλις το πάρει κάποιος(ο Ρομανός πιστεύω:p) και δεν έχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα θα το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρει κάποιος(ο Ρομανός πιστεύω:p) και δεν έχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα θα το πάρω!

 

Δεν θα το παρω πριν παω και γυρισω απο τις διακοπες μου δλδ πριν τις 25/8 μην περιμενετε :(

 

ΥΓ ειναι Ρωμανός ;)

YΓ2. Επισης αλλαξα το (P)Review το αγγλικο με αυτο του mobiland.gr που ειναι στα Ελληνικα και πιο ευαγνωστο :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

:O Συγνωμη δεν το ήξερα!

Εγώ 22 θα γυρίσω.

Δεν ξέρω ποτέ και αν το πάρω.Θέλω πολύ. Θα το συζήτηση με τον αδερφό μου κιόλας. Τέλος παντων θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και μιλαμε μονο εμεις οι 2...Που να μπαινανε αλλοι 2-3 στην συζητηση μακαρι να ειχαμε κανα καλο review απο το gsmarena :(

 

http://aberdeen.gumtree.com/posting_images/82/42319882__1248180068__0__2-42d4f7ee84926bcfbb7fdbf43cd32e1d.__big__.jpg

 

http://farm3.static.flickr.com/2483/3738966857_b176481d6b.jpg

 

:)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

038dc2e23e8548ed9009f64d131beec4_Lg_GT505.jpg

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό αλλά ωραίο μενού της LG!

Κάνουμε και ένα hackαρισμα και βάζουμε το S-Class μενού.Αν και είχα διαβάσει πως έχει.

 

Εδώ έχει ωραίες φωτογραφίες και αναφέρει το S-Class μενού που λέω!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει A-Class μια παραλλαγη του S-Class

 

http://www.gsmarena.com/lg_gt505-2815.php ;)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

"Θα έρχεται εφοδιασμένο με το πρόγραμμα πλοήγησης WisePilot καθώς και το S-class User Interface που είδαμε για πρώτη φορά στο LG Arena. Κατά τα άλλα έχουμε υποστήριξη 3G, HSDPA, Wi-Fi και 5 Megapixels κάμερα."
Link to comment
Share on other sites

απο τι εχω διε παιζει σε πολλα site το ενα λεει A και το αλλο S αντε να βγει κανα review της προκοπης να μαθουμε

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...