Jump to content

Android - προτάσεις: Γενικές Εφαρμογές


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω πως περναμε εφαρμογες σε ενα κινητο android. ειναι σαν τα wm η θελει κατι το ιδιαιτερο.ευχαριστω
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω πως περναμε εφαρμογες σε ενα κινητο android. ειναι σαν τα wm η θελει κατι το ιδιαιτερο.ευχαριστω

 

Από την εφαρμογή Market στο κινητό (κάτι σαν το App Store) ή αν του έχεις κάνει root μπορείς να ρίχνεις τα .apk files χύμα στην κάρτα μνήμης και να τα εγκαθιστάς απλά με έναν file manager.

:)

Link to comment
Share on other sites

ή αν του έχεις κάνει root μπορείς να ρίχνεις τα .apk files χύμα στην κάρτα μνήμης και να τα εγκαθιστάς απλά με έναν file manager.

:)

 

αυτο γίνεται και χωρίς να το κανεις root

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή Market στο κινητό (κάτι σαν το App Store) ή αν του έχεις κάνει root μπορείς να ρίχνεις τα .apk files χύμα στην κάρτα μνήμης και να τα εγκαθιστάς απλά με έναν file manager.

:)

 

Δε χρειάζεται να είσαι root, για να εγκαταστήσεις εφαρμογές που έχεις ως apk στην κάρτα σου. Αρκεί στις ρυθμίσεις να έχεις επιλέξει ότι αποδέχεσαι να εγκαθιστάς εφαρμογές από άγνωστες (εκτός Market) πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Δε χρειάζεται να είσαι root, για να εγκαταστήσεις εφαρμογές που έχεις ως apk στην κάρτα σου. Αρκεί στις ρυθμίσεις να έχεις επιλέξει ότι αποδέχεσαι να εγκαθιστάς εφαρμογές από άγνωστες (εκτός Market) πηγές.

 

Σωστό!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να δοκιμασετε την εφαρμογη Layar απο το market.Mετα το σημερινο update ειναι ακομα καλυτερη.Για οποιον δεν ξερει τι ειναι ακριβως δειτε εδω: http://www.androidtapp.com/layar-reality-browser/

Πριν λιγο εψαχνα για σπιτια που νοικιαζονται στη γειτονια μου περιστρεφοντας απλα το κινητο μου και αναλογως προς τα που το εστρεφα μου εβγαζε το στιγμα του σπιτιου,φωτογραφια του αποσταση τηλεφωνο ιδιοκτητη κτλ.Εννοειται οτι μπορεις να ψαξεις για οτιδηποτε θες

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχει με το σημερινό update μπορείς να μας πεις; Γιατί παλιά που το είχα βάλει, μόνο το wikipedia layer έκανε κάποια δουλειά. Δεν το έψαξα μετά πολύ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ για την "αφελή" ερώτηση, αλλά από οτι έχω καταλάβει, μέσω της "νομιμης" οδού, εφαρμογές μπρούμε να εγκαθιστούμε μόνο μέσα από το κινητό μας σωστά;

Υπάρχει κάποιο site που να έχει τις εφαρμογές του market σε .apk μορφή ώστε να τις αποθηκεύουμε στο pc μας και να τις περνάμε όποτε θέλουμε στο κινητό; Είτε free, είτε κάποιο "μαγαζάκι" από αυτά που υπάρχουν σε άλλες πλατφόρμες...

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχει με το σημερινό update μπορείς να μας πεις; Γιατί παλιά που το είχα βάλει, μόνο το wikipedia layer έκανε κάποια δουλειά. Δεν το έψαξα μετά πολύ

 

Εχει πολυ περισσοτερες προεγκατεστημενες κατηγοριες αναζητησης και πλεον τις περισσοτερες τις εμφανιζει σε 3D

 

 

edit:Επισης κυκλοφορησε δωρεαν στο μαρκετ ο opera mini 5 beta.Οσοι εχετε εγκτεστημενη την προηγουμενη εκδοση δεν θα το δειτε σαν update πρεπει να το εγκαταστησετε σαν καινουργια εφαρμογη.Ο browser αυτος ειναι ιδανικος για τις περιπτωσεις που δεν εχουμε 3g καλυψη καθως και για οσους δεν θελουν να καταναλωνουν πολλα mb οταν μπαινουν στο internet μεσω του default browser

Edited by sardas

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

edit:Επισης κυκλοφορησε δωρεαν στο μαρκετ ο opera mini 5 beta.Οσοι εχετε εγκτεστημενη την προηγουμενη εκδοση δεν θα το δειτε σαν update πρεπει να το εγκαταστησετε σαν καινουργια εφαρμογη.Ο browser αυτος ειναι ιδανικος για τις περιπτωσεις που δεν εχουμε 3g καλυψη καθως και για οσους δεν θελουν να καταναλωνουν πολλα mb οταν μπαινουν στο internet μεσω του default browser

 

επιτέλους γιατι ο παλιος opera mini δεν ήταν καθολου σχεδιασμενος για touch phones!

 

thanks for the news ειναι πραγματικά ταχύτατος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Η λίστα με όσες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει εως τώρα (υπάρχουν όλες στο Market):

 

Advanced Task Killer: Απελευθερώνει μνήμη κλείνοντας ανοιχτές εφαρμογές

 

Air Control: Ωραίο game που προσπαθείς να προσγειώσεις αεροπλάνα και ελικόπτερα

 

AndroZip: Διαχείριση συμπιεσμένων αρχείων

 

Astro File Manager: Ο καλύτερος file manager για Android

 

Barcode Scanner

 

Compass: Ψηφιακή πυξίδα που εμφανίζει και την οδό στην οποία βρίσκεστε

 

XE Currency Converter: Μετατροπέας ισοτιμίας από το γνωστό site

 

Documents to Go: Η free έκδοση υποστηρίζει μόνο ανάγνωση word και excel αρχείων

 

Google Earth

 

Easy Note: Πανέμορφο App για notes κλπ

 

Eortologio Greek

 

FXCamera: Επιπλέον δυνατότητες για την κάμερα

 

GDocs: Διαχείριση Docs από το gmail account

 

Gesture Search: Αναζήτηση σε contacts, apps κλπ γράφοντας απλά χαρακτήρες με το δάχτυλο!

 

Goggles: Φωτογραφίζετε ότι θέλετε και εμφανίζει πληροφορίες για αυτό (τοπία-αξιοθέατα κλπ)!

 

Google Sky Map: real time αναζήτηση ουράνιων αντικειμένων

 

Jewels: Το γνωστό game

 

Layar: Εμφανίζει real time πληροφορίες στην οθόνη ενώ χρησιμοποιείτε την κάμερα (σημεία ενδιαφέροντος κλπ κλπ)

 

NetCounter: Μετράει τη χρήση δεδομένων μέσω WiFi, 3G, Gprs κλπ

 

NewsRob: RSS reader από το Google Reader

 

Photoshop.com: επεξεργασία εικόνας

 

Places Directory: Αναζήτηση σημείων ενδιαφέροντος στην περιοχή που βρισκόμαστε (τράπεζες, φαρμακεία, εστιατόρια κλπ)

 

Ringdroid: Δημιουργία Ringtones από οποιοδήποτε μουσικό κομμάτι έχουμε στο κινητό

 

Shazam: Αναγνώριση του μουσικού κομματιού που ακούμε από οποιαδήποτε πηγή (tv, radio klp)

 

Shopper (από την Google): Φωτογραφίζουμε οτιδήποτε (εξώφυλλο βιβλίου, cd, barcode κλπ) και μας εμφανίζει πληροφορίες για το προϊόν

 

Tube Download: Κατεβάζει οποιοδήποτε βίντεο από το youtube και το αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης

 

Twidroid: Από τους καλύτερους twitter clients

 

WaveSecure: Εντοπίζετε το κινητό σας στον χάρτη αν κλαπεί και σας στέλνει sms με τον αριθμό της sim που τοποθετείται στο κινητό ανά πάσα στιγμή. Επίσης κλειδώνετε το κινητό απο οπουδήποτε ή του κάνετε wipe!

 

Αυτά για την ώρα!

:)

Link to comment
Share on other sites

mp4 παιζει φιλε κανονικα

 

Σώστος!Τελικά ένα συγκεκριμένο βίντεο mp4 δεν μου παίζει..δεν μπόρω να καταλάβω γιατί.Απλά ήταν το πρώτο που δοκίμασα..:X

Black :knife: Ops
Link to comment
Share on other sites

Mε αφορμή το ποστ του BillDanos, μήπως να κάναμε ένα καινούργιο θέμα σχετικά με τις καλύτερες εφαρμογές ανα είδος που χρησιμοποιούμε όπως και σε άλλες πλατφόρμες; Πιστεύω εδώ θα είναι πιο ωφέλιμο το thread, δεδομένου του όγκου των εφαρμογών που έχει το market.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Mε αφορμή το ποστ του BillDanos, μήπως να κάναμε ένα καινούργιο θέμα σχετικά με τις καλύτερες εφαρμογές ανα είδος που χρησιμοποιούμε όπως και σε άλλες πλατφόρμες; Πιστεύω εδώ θα είναι πιο ωφέλιμο το thread, δεδομένου του όγκου των εφαρμογών που έχει το market.

 

Σωστός συμφωνώ και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω.

Επισης παιδια θα σας ενδιεφερε να μου προτεινεται μια εφαρμογη που θα θελατε για την ελληνικα πραγματικοτητα

πχ Αποδειξεις....

ενδιαφερομαι να ξεκινησω ενα project και θα ηθελα την γνωμη σας

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμοφή θεωρείται η καλύτερη για skype? Κάπου είχα διαβάσει οτι δε δουλεύει ακόμα καλά στο android...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Navigon GPS Navigator διαθέσιμο στο Μαρκετ! Είναι free για 30 ημέρες και μετά την εγκατάσταση κατεβάζουμε κανονικά τους χάρτες της χώρας που μας ενδιαφέρει (προφανώς και της Ελλάδας)! Λειτουργεί άψογα και έχει άπειρα ενημερωμένα σημεία ενδιαφέροντος κλπ. Η φωνητική καθοδήγηση ειναι στα Αγγλικά για την ώρα, αλλά ακούγεται επίσης πολύ χαμηλά σε ένταση από το ηχείο (είναι ακομη beta η εφαρμογή).

:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμοφή θεωρείται η καλύτερη για skype? Κάπου είχα διαβάσει οτι δε δουλεύει ακόμα καλά στο android...

 

Δοκιμασε το fring και το nimbuzz δεν ειναι μονο για skype αλλα για πολλα IM αλλα μπορεις και απο τα 2 να κανεις κληση μεσω skype.Aποτι διαβασα και εδω μεσα το skype αποσυρεται απο win mobile,android και java

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κατέβασα το navigon έχει ελληνική καθοδήγηση και ονόματα οδών και το μόνο αγγλικό είναι το μενού του. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν πρόγραμμα (λίγες επιλογές , δυσδίακριτα γραφικά και όχι τόσο καλός χάρτης).
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Εγώ που κατέβασα το navigon έχει ελληνική καθοδήγηση και ονόματα οδών και το μόνο αγγλικό είναι το μενού του. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν πρόγραμμα (λίγες επιλογές , δυσδίακριτα γραφικά και όχι τόσο καλός χάρτης).

 

Υποθέτω πως θα βελτιωθεί στη συνέχεια! Έτσι είχε ξεκινήσει και στο iphone και μετά από 2 ενημερώσεις έγινε ότι καλύτερο υπάρχει σε GPS! Όπως και να εχει, δεδομένου ότι δεν έχουμε ακόμη το Google Navigator στην Ελλάδα, το Navigon αποτελεί μία από τις καλύτερες λύσεις για offline GPS στο Android!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το fring και το nimbuzz δεν ειναι μονο για skype αλλα για πολλα IM αλλα μπορεις και απο τα 2 να κανεις κληση μεσω skype.Aποτι διαβασα και εδω μεσα το skype αποσυρεται απο win mobile,android και java

Γιατί;;;Δώσε κανένα link !

 

Α!άκυρο το βρήκα...δεν κοιτάω το myphone.gr, μόνο το φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κατέβασα το navigon έχει ελληνική καθοδήγηση και ονόματα οδών και το μόνο αγγλικό είναι το μενού του. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν πρόγρα

 

 

 

Υποθέτω πως θα βελτιωθεί στη συνέχεια! Έτσι είχε ξεκινήσει και στο iphone και μετά από 2 ενημερώσεις έγινε ότι καλύτερο υπάρχει σε GPS! Όπως και να εχει, δεδομένου ότι δεν έχουμε ακόμη το Google Navigator στην Ελλάδα, το Navigon αποτελεί μία από τις καλύτερες λύσεις για offline GPS στο Android!

 

:)

Νομίζω ότι sygic & igo είναι πολύ ανώτερα .

 

 

 

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...