Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια πρόβλημα! Μόλις μου έπεσε σε νερό το 5800... Τι να κάνω? ΤΟ σκούπισα και το στέγνωσα λίγο με το πιστολάκι. Τίποτα άλλο? Βοηθείστε πλζ ελπίζω να μην έπαθε κάτι... :(

 

Γέμισε ένα τάπερ με ρύζι, βγάλε τη μπαταρία από το τηλέφωνο, βύθισέ το εκεί μέσα και άφησέ το 2-3 μέρες.

(Μη γελάτε, έχω σώσει κινητό έτσι!!! :lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το δοκίμασα λίγο να δω αν θα ανοίξει. Χωρίς sim ανοίγει κανονικά. Από τη στιγμή που θα βάλω τη sim κάνει τη δόνηση ότι ανοίγει και καλά αλλά μένει εκεί με μία μαύρη οθόνη και τα λαμπάκαι των πλήκτρων ανοιχτά. Πόσο άσχημα είναι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να ειχε προβλημα με την οθονη (οταν εμφανιζονται οι οριζοντιες γραμμες) και να το εστειλε για επισκευη? Εαν ναι του ειπαν απο που ξεκιναει το προβλημα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να ειχε προβλημα με την οθονη (οταν εμφανιζονται οι οριζοντιες γραμμες) και να το εστειλε για επισκευη? Εαν ναι του ειπαν απο που ξεκιναει το προβλημα?

 

Ναι, άλλαξαν την οθόνη (μετά από πολύ συζήτηση για να το κάνουν) έτσι τουλάχιστον είπαν και έγραψαν στο χαρτί του service.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να το βαλω σε λειτουργια αεροπλανου?

Απλά ενεργοποιείς το προφίλ Εκτός Σύνδεσης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να ειχε προβλημα με την οθονη (οταν εμφανιζονται οι οριζοντιες γραμμες) και να το εστειλε για επισκευη? Εαν ναι του ειπαν απο που ξεκιναει το προβλημα?

 

Ναι, άλλαξαν την οθόνη (μετά από πολύ συζήτηση για να το κάνουν) έτσι τουλάχιστον είπαν και έγραψαν στο χαρτί του service.

Και μενα οθονη μου αλλαξαν αλλα χωρις καθολου συζητηση. Μου ειπαν θα το ελενξουν, το εκαναν και σε 2 μερες με πηραν τηλ να παω να το παρω με αλλαγμενη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλαξαν την οθόνη (μετά από πολύ συζήτηση για να το κάνουν) έτσι τουλάχιστον είπαν και έγραψαν στο χαρτί του service.

Και μενα οθονη μου αλλαξαν αλλα χωρις καθολου συζητηση. Μου ειπαν θα το ελενξουν, το εκαναν και σε 2 μερες με πηραν τηλ να παω να το παρω με αλλαγμενη οθονη.

Σας ευχαριστω για την απαντηση. Σκεφτομαι να καθαρισω τις επαφες εκει που κουμπωνει η οθονη μηπως και στρωσει. Το εχει δοκιμασει κανεις??

 

Δεν εχω κανενα προβλημα να το στειλω για επισκευη αλλα θα φοβαμαι οτι θα αργησω να το παρω πισω :O

μπορείτε να προτείνετε καμιά καλή τιμή για να βάλω αγγελία για να πουλήσω το 5800 μου που το έχω 8 μήνες; :O

Mε μια απλη αναζητηση στο Buy and Sell θα δεις ποσο τα πουλανε ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το 5800 με την τελευταία έκδοση λογισμικού και ασκάλιστο (λόγω έλλειψης χρόνου)

 

Προχτές ενώ όλα δούλευαν κανονικά πάω να δημιουργήσω ένα νέο προφίλ (μενού > ρυθμίσεις > προφίλ) για να το βάλω να χτυπάει σε συγκεκριμένες ομάδες χρηστών.

 

Έχω ξανακάνει προφίλ και λειτουργεί μια χαρά.

 

Τώρα χάθηκε το παλιό προφίλ, και ενώ στο μενού το αρχικό των προφίλ(εκεί που εμφανίζονται όλα) ενώ φαίνεται το Δημιουργία Νέου, πατάω και δεν κάνει τίποτα.

 

Επίσης από το συγκεκριμένο μενού δεν ενεργοποιείται (ούτε προσωρινά ούτε μόνιμα) ούτε διαμορφώνεται κανένα από τα default προφίλ.

 

γενικά δεν έχω προσθέσει ούτε μουσική από όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.

 

ξαναέβαλα μέσω του ovi το λογισμικό 3 φορές (αφού είχα κάνει backup, μετά που χάλασε) αλλά δε γίνεται τίποτα.

΄

Any help γιατί μου είναι ΠΟΛΥ χρήσιμη η συγκεκριμένη λειτουργία, και ουσιαστικά χωρίς αυτή το κινητό μου είναι άχρηστο (δε το λέω για να ανεβάσω το ratio της ερώτησης).

 

 

Καμιά ιδέα;

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλοσώρισα στο myphone. είμαι και εγώ κάτοχος ενός 5800 εδώ και λίγες μέρες και προσπάθησα να διαβάσω τις περισσότερες σελίδες του topic και η αλήθεια είναι ότι βοηθήθηκα αρκετά. μια απορία που έχω. όταν έχω συνδεδεμένο το bluetooth ακουστικό υπάρχει τρόπος μουσική/φωνητική πλοήγηση κλπ να ακούγονται κανονικά από τα ηχεία του κινητού και όχι από το ακουστικό του bluetooth?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλοσώρισα στο myphone. είμαι και εγώ κάτοχος ενός 5800 εδώ και λίγες μέρες και προσπάθησα να διαβάσω τις περισσότερες σελίδες του topic και η αλήθεια είναι ότι βοηθήθηκα αρκετά. μια απορία που έχω. όταν έχω συνδεδεμένο το bluetooth ακουστικό υπάρχει τρόπος μουσική/φωνητική πλοήγηση κλπ να ακούγονται κανονικά από τα ηχεία του κινητού και όχι από το ακουστικό του bluetooth?

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το προφίλ Α2DP, το οποίο είναι υπεύθυνο γι' να περνάει τους ήχους στο ακουστικό BT δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί και έτσι όλοι οι ήχοι περνάνε μέσα από το ΒΤ ακουστικό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

όταν όμως μιλάς απο το ακουστικό σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις πχ ανοιχτή ακρόαση και να ακούς απο τα ηχεία του κινητού.αλλά όπως βλέπω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και για τις υπόλοιπες λειτουργίες.ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το 5800 με την τελευταία έκδοση λογισμικού και ασκάλιστο (λόγω έλλειψης χρόνου)

 

Προχτές ενώ όλα δούλευαν κανονικά πάω να δημιουργήσω ένα νέο προφίλ (μενού > ρυθμίσεις > προφίλ) για να το βάλω να χτυπάει σε συγκεκριμένες ομάδες χρηστών.

 

Έχω ξανακάνει προφίλ και λειτουργεί μια χαρά.

 

Τώρα χάθηκε το παλιό προφίλ, και ενώ στο μενού το αρχικό των προφίλ(εκεί που εμφανίζονται όλα) ενώ φαίνεται το Δημιουργία Νέου, πατάω και δεν κάνει τίποτα.

 

Επίσης από το συγκεκριμένο μενού δεν ενεργοποιείται (ούτε προσωρινά ούτε μόνιμα) ούτε διαμορφώνεται κανένα από τα default προφίλ.

 

γενικά δεν έχω προσθέσει ούτε μουσική από όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.

 

ξαναέβαλα μέσω του ovi το λογισμικό 3 φορές (αφού είχα κάνει backup, μετά που χάλασε) αλλά δε γίνεται τίποτα.

΄

Any help γιατί μου είναι ΠΟΛΥ χρήσιμη η συγκεκριμένη λειτουργία, και ουσιαστικά χωρίς αυτή το κινητό μου είναι άχρηστο (δε το λέω για να ανεβάσω το ratio της ερώτησης).

 

Καταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Δοκιμασε να κανεις hard format και περασε μονο τις επαφες, εικονες κ.τ.λ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εκτος του οτι (ξανα)κολλαει μολις το ανοιγω,ή και σε ακυρες στιγμες μου βγαζει "Σφαλμα συστηματος"..θελει παλι format??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Δοκιμασε να κανεις hard format και περασε μονο τις επαφες, εικονες κ.τ.λ.

 

Καλώς σας βρήκα (σαν εγεγραμμένος πλέον).

 

Θα το κοιτάξω το Σ/Κ, με παραξενεύει πάντως ότι είναι η ΜΟΝΗ λειτουργία που είναι off!!!

 

Ευχαριστώ.

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)Σήμερα (μετά απο πολύ ψάξιμο) κατάφερα να βάλω το n-gage στο Nokia 5800 v40 και μπορω να πω ότι είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα...:p
Link to comment
Share on other sites

έχει καταφέρει κάποιος να λύσει το θέμα με τις αποσυνδέσεις bluetooth ακουστικού με το κινητό?μιλάμε για bt i-tech το οποίο κάποιες φορές δεν μπορεί να κρατήσει την σύνδεση.απότι είχα διαβάσει σε παλιοτερα posts υπήρχε θέμα με την έκδοση λογισμικού αλλά ήδη έχω την τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι;; πειτε οτι κανω backup με ολες τις επιλογες που μου δινει δλδ εκτος απο τον τηλ. καταλογο τις εικονες, κανω backup και τις ρυθμισεις και γενικα ολα.. αν κανω hard format στο κιν και μετα επεναφερω το backup τοτε θα υπαρχουν οι εφαρμογες και τα σχετικα η θα πρεπει να τα ξαναπερναω ενα ενα;;;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα υπάρχουν, αλλά αυτόματα θα περαστεί και όλη η σαβούρα που υπάρχει τώρα στο κινητό σου.

Ποιος ο λόγος να κάνεις hard format αν επαναφέρεις ξανά στη συσκευή ό,τι άχρηστο στοιχείο υπάρχει τώρα στο κινητό...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα παλι θα καθομαι να περναω μια μια τις εφαρμογες και στο τελος θα δω οτι κατι ασχετο δεν θα δουλευει και θα μου σπασει τα νευρα... :cry: ευχαριστω παντως
Link to comment
Share on other sites

εκανε αναβαθμιση software ενας φιλος μου και του σβηστηκαν τα ελληνικα!

τι να κανει?

θυμαμαι οτι καπου το ειχα δει εδω μεσα οτι κατι πρεπει να αλλαξεις,αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται για να το ψαξω:wacko:

Link to comment
Share on other sites

εκανε αναβαθμιση software ενας φιλος μου και του σβηστηκαν τα ελληνικα!

τι να κανει?

θυμαμαι οτι καπου το ειχα δει εδω μεσα οτι κατι πρεπει να αλλαξεις,αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται για να το ψαξω:wacko:

 

S60 5th Edition Platform FAQ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...