Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oι φωτο που παραθετει σου μοιαζουν με FOTA;

 

Απλά έλεγα μήπως γίνεται και απο εκεί...:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλανε δηλαδή ότι έχει το 5530.

Όλα αυτά που περιγράφετε είναι ήδη στο 5530.

Μοιάζει η Nokia να θέλει να κάνει όλες τις συσκευές ίδιες σε Software.

Καλό.:)

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

guys την πάτησα!πήγα να κάνω το update το κατέβασε μια χαρά και μετά μου έλεγε ότι δεν μπορεί να εντοπίσει το κινητό κάτι τέτοια και μετά έγινε άσπρη η οθόνη και κόλισε εκεί!έβγαλα την μπαταρία και τώρα δεν ανοίγει!κάνει συνέχεια δόνηση και τίποτα άλλο!τώρα αυτό το πιάνει η εγγύηση?θα μου το αντικαταστήσουν δωρεάν η θα πρέπει να πληρώσω??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα .

εχω το εν λογω κινητο (πρεπει να πω σε οποιον το σκεφτεται ας το αγορασει χωρις να το ξανασκεφτει πραγματικα πολυ καλο κινητο :D)

στο δικο μου ομως πανω δεξια διπλα ακριβως απο την μπαρα της μπαταριας που αναβοσβηνει το εικονιδιο του μηνυματος τι ειναι αυτο ρε παιδια και τι πρεπει να κανω για να σβηστει;

thanks

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο change log ότι υπάρχει αυτό: In the settings menu there is a new icon for ‘Phone Switch’ Στο μενού με τις ρυθμίσεις δεν βλέπω κάτι σχετικό με αυτή την ονομασία... Κάνω κάτι λάθος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

guys την πάτησα!πήγα να κάνω το update το κατέβασε μια χαρά και μετά μου έλεγε ότι δεν μπορεί να εντοπίσει το κινητό κάτι τέτοια και μετά έγινε άσπρη η οθόνη και κόλισε εκεί!έβγαλα την μπαταρία και τώρα δεν ανοίγει!κάνει συνέχεια δόνηση και τίποτα άλλο!τώρα αυτό το πιάνει η εγγύηση?θα μου το αντικαταστήσουν δωρεάν η θα πρέπει να πληρώσω??

 

Συνέχισε να το ανοίγεις κι ας κλείνει και κάποια στιγμή θα bootarei.

Link to comment
Share on other sites

guys την πάτησα!πήγα να κάνω το update το κατέβασε μια χαρά και μετά μου έλεγε ότι δεν μπορεί να εντοπίσει το κινητό κάτι τέτοια και μετά έγινε άσπρη η οθόνη και κόλισε εκεί!έβγαλα την μπαταρία και τώρα δεν ανοίγει!κάνει συνέχεια δόνηση και τίποτα άλλο!τώρα αυτό το πιάνει η εγγύηση?θα μου το αντικαταστήσουν δωρεάν η θα πρέπει να πληρώσω??

 

Όταν κάνεις αναβάθμιση τα κάνει αυτά, όταν σου έβγαλε την άσπρη οθόνη δεν είχε κολλήσει έκανε αναβάθμιση και έπρεπε να το αφήσεις μέχρι να ολοκληρωθεί.

Τώρα η καλύτερη λύση νομίζω είναι να πας σε ένα NOKIA Shop και να σου περάσουν από εκεί την αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hellooo to all εκάνα την αναβαθμιση αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα δεν εμφανιζετε η homescreen μηπως θελει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?
Link to comment
Share on other sites

hellooo to all εκάνα την αναβαθμιση αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα δεν εμφανιζετε η homescreen μηπως θελει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

 

 

καλησπερα!!!αυτο ψαχνω και εγω την homescreen.τι να κανουμε παιδια!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι να κανουμε φιλε μου πες τα με απλα ελληνικα γιατι ειμαστε κα ασχετοι εμεις.καναμε την αναβαθμηση μετα να κανουμε hard format δηλαδη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και επειτα φορματ στην καρτα μνημης??
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά...

Έχω μέρες να γράψω εδώ...

Ήμουν καταενθουσιασμένος με το κινητό,μέχρι που μετέφερα τις πρώτες εικόνες στον υπολογιστή...

Μου φάνηκε ότι το 4 χρονών Κ750i που είχα,έβγαζε καθαρότερες...

 

Μακάρι να φτιάξει κάτι με την επόμενη έκδοση λογισμικού...

 

edit

Tώρα πήρε το μάτι μου για την νέα έκδοση λογισμικού...

Να κάνω λοιπόν κάποιες ερωτ'ησεις πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε...

1) Έχω κι εγώ περάσει μόνος μου το product code

0559299: Balkans RED

αλλά από το μενού του κινητού μου λεει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση.

2) Το back up (στις επαφες κυρίως) θα το κάνω με το ovi suite,σωστά?

3) Δεν έχω δυστυχώς card reader,μπορώ να κάνω φορματ μέσω υπολογιστή στην κάρτα μνήμης με σωστό τρόπο?

4) Αν κατάλαβα καλά,πρώτα hard format και μετά αναβάθμιση?

 

Sorry αν σας έπρηξα...

 

Ευχαριστώ πολύ...

 

ΥΓ: Το κινητό είναι hackαρισμένο...

Edited by EOL
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Προσπαθω να κανω αντιγραφο ασφαλειας αλλα μου κολλισε στο 71% εδω και 30 λεπτα. Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα πηγα να κανω αναβαθμιση μεσα απο το wifi και μου βρηκε την ν 31.0.101 .Δεν υπαρχει η νεα αναβαθμιση μεσω κινητου?:(
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα περιμενω να βγει η fota και αν δε με ικανοποιησει τοτε θα προχωρησω στα ριζικα γιατι βαριεμαι την διαδικασια περασματος απο την αρχη σε τοσα πραγματα...

επισης οτι δεν χακαρεται με κανει πολυ διστακτικο για να καθομαι να μανουριαζομαι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να το καταλαβω εντελως...οταν υπαρχει καινουριο update ή οταν περνας της ιδια εκδοση ξανα στη συσκευη,τα αρχεια σβηνονται?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να το καταλαβω εντελως...οταν υπαρχει καινουριο update ή οταν περνας της ιδια εκδοση ξανα στη συσκευη,τα αρχεια σβηνονται?

 

γω εχω κανει 3-4 αναβαθμισεις και δεν μου εχει σβηστει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

...αν αλλάξω το product code του κινητού μου σε ελληνικό και μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα που χρήζει επισκευής Νοκια Store, και το γυρίσω πάλι στο προηγούμενο product (το παρων μου δλδ), θα το καταλάβουν ότι το είχα πείραξα? Υπάρχει δηλαδή κάτι σαν log στην μνήμη του κινητού που καταγράφει αυτές τις διαδικασίες?

 

Απάντηση κανείς?

 

ΌΜΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ πράγμα που με εξέπληξε αρνητικά ήταν το καλώδιο σύνδεσης usb!ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!:eek::blink:Αυτό είναι αίσχος!Πως θα το συνδέω;Θα έχω το κινητό στο πάτωμα;;;

 

Υπάρχουν επεκτάσεις καλωδίου USB επομένως συνδέεις την θυληκή με την αρσενική επαφή και συνδέεις αμφότερες τις άκρες σε κινητό και υπολογιστή.

 

στο δικο μου ομως πανω δεξια διπλα ακριβως απο την μπαρα της μπαταριας που αναβοσβηνει το εικονιδιο του μηνυματος τι ειναι αυτο ρε παιδια και τι πρεπει να κανω για να σβηστει;

thanks

:)

 

Πρέπει να έχει γεμίσει η μνήμη σου από μηνύματα. Πήγαινε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων να ελέγξεις πόσα και πού τα αποθηκεύει. Αλλιώς κάνε μία διαγραφή στα μηνύματα

 

Οταν κανεις διαμορφωση με δεξι κλικ στην καρτα (σε Windows) θα σου δωσει την επιλογη για τα 32ΚΒ. Χανεις ελαχιστα σε συνολικη χωρητικοτητα αλλα η αναγνωση της καρτας απο το κινητο ειναι γρηγοροτερη.

 

Μετα το κινητο ΔΕΝ ξαναχακαρεται.

 

1. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι μορφοποίηση της κάρτας μέσω του κινητού ΚΑΙ ΟΧΙ μέσω υπολογιστή (ενδέχεται να υπάρχουν κολλήματα)

2. Το HelloOX δεν λειτουργεί με το καινούργιο update? Άρα ακόμα δεν υπάρχει hacking για την νέα version?

 

Ρε παιδια για να το καταλαβω εντελως...οταν υπαρχει καινουριο update ή οταν περνας της ιδια εκδοση ξανα στη συσκευη,τα αρχεια σβηνονται?

 

Μέχρι την έκδοση 31.ΧΧΧ.ΧΧΧ που έκανα εγώ δεν υπήρχε θέμα διαγραφής αρχείων. Και γενικότερα ο προσανατολισμός της NOKIA έχει αλλάξει τα τελέυταία χρόνια σε αυτό το θέμα. Καλό βέβαια είναι να κάνεις ένα backup πριν από τέτοιες μεγάλες αλλαγές.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Και τώρα για το καινούργιο update.. ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! :):)ήθελα να ρωτήσω αν τελικά κάποιος έχει επίσημο changelog... αυτο έχω βρει μεχρι τωρα, δειτε το...

 

There is no official changelog yet so these are the main changes detected:

 

Kinetic scrolling everywhere except: main menu, application menu, browser;

Home style widget with Nokia 5530;

if you rotate the phone horizontally on messages, it automatically activates the QWERTY keyboard;

Refresh Icons “Sharing Online”, “Configuring Accessories”, “Configure Phone”;

Improved application “Updating Applications”, which also renames Upgrade SW;

The application “Data transfer” was also implemented in “Settings”;

Real Player Updated to 12 October 2009;

Touch more responsive;

Improved stability;

Update: kinetic Scrolling have been added to the firmware, Finally!

 

 

Επίσης για τα παιδία που έχουν το παρακάτω product code ισχυει η αναβαθμιση:

Latest available software for Nokia 5800 XpressMusic, product code 0573761

Version: 40.0.005

Edited by stagml
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

@stagml Όσες φορές και αν το αλλάξεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν κρατιούνται κάπου οι αλλαγές των product codes.

@rigasnic1982 Πήγαινε στα μηνύματα πάτα επιλογές, μπες στο φάκελο SIΜ και σβήσε ότι μηνύματα έχεις εκεί μέσα.

@andreas1022 Δεν χάνεις τίποτα από δεδομένα, εφαρμογές κτλ είτε αναβαθμίσεις μέσω FOTA ή NSU.

 

Το αναφέρω εδώ για να μην γεμίζει το θέμα του 5800 με ποστ που αφορούν το hack, μέχρι στιγμής η τελευταία έκδοση firmware δεν είναι hackable (http://helloox2.com/?page=news). Για ότι άλλο έχει σχέση με hack παρακαλώ στο αντίστοιχο θέμα. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...καποια δεδομενα και καποιες ερωτησεις, αν θελω να βαλω την καινουρια εκδοση v40.0.005 :

Δεδομενα :

1. Εχω συσκευη παραεισαγωγης (αγγλικη)

2. "Φοραει" την v31.0.101

 

Ερωτησεις :

1. Απο οτι εχω διαβασει πριν και μετα απο μια αναβαθμιση καλο ειναι να κανεις HFormat. Εαν αλλαξω το product number σε ελληνικο (προκειμενου να μην χασω τα ελληνικα), η διαδικασια αυτη δεν θα παυθει εφοσον θα κανω HFormat? Αν εχω καταλαβει καλα κανεις αλλαγη του code (μεσω Nem) και καπακι αναβαθμιση. Εαν ομως ειναι καλο πριν και μετα να κανεις HFormat, θα χαθει η διαδικασια αλλαγης του code?

2. Αν περασουμε τη νεα version θα μπορουμε να βαζουμε unsigned εφαρμογες, μεσω του γνωστου τροπου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...