Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχει λίγες μέρες που μου παρουσίασε ένα πρόβλημα το κινητό.

Στα ξαφνικά όταν το ξεκλειδώνω τρεμοπαίζει η οθόνη, και δε δείχνει φυσικά τίποτα, παρα μόνο χρώματα. Δε διακρίνεις τίποτα παρά μόνο να τρεμοπαίζει η οθόνη.

Ξέρετε τίποτα περί αυτού; Έκανα και πριν λίγο την τελευταία αναβάθμιση αλλά και πάλι τα ίδια.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτι κουλό που παρατήρησα. Το ξυπνητήρι αρχίζει να χτυπάει 5 λεπτα μετά την ώρα στην οποία το έχω ρυθμίσει να χτυπήσει.

Π.χ. το βάζω 15:30 και αρχίζει να χτυπαέι 15:35 :confused:

Να του κάνω κανα hard format να νιώσει;

Και εγώ το είχα στην αρχή αλλά μετά έστρωσε και δεν μου το έχει κάνει ξανά. Δεν του έκανα ούτε φορμάτ ούτε κάτι άλλο.

Αν δεν βαριέσαι δοκίμασε να κάνεις φορμάτ.

 

Καλησπέρα παιδιά. Έχει λίγες μέρες που μου παρουσίασε ένα πρόβλημα το κινητό.

Στα ξαφνικά όταν το ξεκλειδώνω τρεμοπαίζει η οθόνη, και δε δείχνει φυσικά τίποτα, παρα μόνο χρώματα. Δε διακρίνεις τίποτα παρά μόνο να τρεμοπαίζει η οθόνη.

Ξέρετε τίποτα περί αυτού; Έκανα και πριν λίγο την τελευταία αναβάθμιση αλλά και πάλι τα ίδια.

Είναι γνωστό θέμα με την οθόνη, θέλει αλλαγή. Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα, έχει αναφερθεί πολλές φορές. Είναι μέσα στην εγγύηση η αλλαγή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το FC μετέτρεψα το MP4 σε ΜΡ4 VGA,30fps το ξαναφόρτωσα στο κινητό πάω να ανοίξω το αρχείο βίντεο και συνεχίζει τα ίδια.Κάνει μερική αναπαραγωγή του αρχείου,παίζοντας μόνο ήχο.

Εβαλα την έκδοση 31.0.008 μεσω FOTA...αμέσως μόλις αγόρασα το κινητό και μάλλον αυτο ειναι bug της έκδοσης αυτής...

Αλήθεια,μπορώ να κάνω downgrade σε προηγούμενη?

Να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση δεν γίνεται. Δεν είναι πρόβλημα της 31γιατί και εγώ αυτήν έχω και παίζει μια χαρά τα βίντεο. Κάνε φορμάτ σε τηλέφωνο και κάρτα και λογικά θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φοβόμουνα δηλαδή...

Αντε πάλι απο την αρχη οι ρυθμίσεις,η εγκατάσταση του GMXT κλπ...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό θέμα με την οθόνη, θέλει αλλαγή. Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα, έχει αναφερθεί πολλές φορές. Είναι μέσα στην εγγύηση η αλλαγή.

 

Επειδή είναι πάααρα πολλά τα μηνύματα, ένα πράγμα μόνο αν μπορείς να μου πεις. Όσοι το αγοράσαμε από Vodafone το κινητό θα πρέπει αναγκαστικά να πάμε εκεί, ή πηγαίνουμε απευθείας στην Alpha Copy;

Και κάτι άσχετο. Έτσι μες τα νεύρα μου που ήμουν, πήρα το πιστολάκι να το ζεστάνω λιγάακι, γιατι λέω μπας και απ'το κρύο έγινε τπτ; και η ειρωνία είναι πως απ'την ώρα που το'κανα (εδώ και κάνα μισάωρο) έχει στρώσει... Άντε να δούμε..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Πας απευθείας σε Nokia Shop.

 

ΥΓ: Μια αναζήτηση αρκεί. Δεν ζητάει κανείς να διαβάζετε όλα τα μηνύματα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την οθόνη που ρωτάει και ο φίλος παραπάνω.. κοντευει μήνα το κινητό μου στο service. λυπάμαι ειλικρινά που μια τέτοια εταιρεία έχει ίσως το πιο αργό service!!
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την οθόνη που ρωτάει και ο φίλος παραπάνω.. κοντευει μήνα το κινητό μου στο service. λυπάμαι ειλικρινά που μια τέτοια εταιρεία έχει ίσως το πιο αργό service!!

 

Εμενα παντως που ειχα προβλημα με την οθονη πριν κανα μηνα, δε μου το αργησε καθολου το nokia shop στα Τρικαλα. Σε 2 ή 3 μερες το πηρα νομιζω και μου αλλαξαν οθονη.

Μονο μειον οτι μαλλον ο τεχνικος πρεπει να ετρωγε τιποτα απο πανω οταν το εφτιαχνε και αφησε ενα σωρο ψιχουλα μεσα, αλλα ενταξει του το πηγα παλι πισω και σε 1 ωρα το πηρα καθαρισμενο :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πήρα στο Nokia shop της περιοχής μου και μου είπανε να πάω από εκεί, και σε 20 λεπτά θα'μαι τελειωμένος. Είτε πάω την απόδειξη αγοράς, είτε πληρώνω το ανταλλακτικό γύρω στα 70€.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Αντι να κάνω format την κάρτα microSD έβαλα μια άλλη μέσα.Τραβηξα βίντεο το αποθήκευσα και το έβαλα στη συνέχεια να παίξει...

Τα ίδια..."Αδυνατη η αναπαραγωγή,επιχειρήται μερική αναπαραγωγή",με αποτελεσμα να κούγεται πάλι μόνο ο ήχος!!!

 

Πριν απο λίγο έκανα και hard format...

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου...

 

Ακυρο...

Εκανα hard format και ακολούθως restore των ρυθμίσεων μέσω PC Suite και το πρόβλημα παρέμεινε...

Τελικά ξανακάνω Hard format και πριν κάνω ρυθμίσεις άνοιξα ένα βιντεο απο τη διαχειρηση αρχειων και voila έπαιξε κανονικά.

Στη συνέχεια έκανα όλες τις ρυθμίσεις με το χέρι χωρίς restore απο pc suite.Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα!Ολα τα βιντεο παίχζουν κανονικά!!!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκαν ξαφνικά οι επιλογές σύνδεσης στους browsers και στις εφαρμογές, απο τρείς έμειναν δύο....

 

Αρχικά ήταν

1. Αλλο ή κρυφό δίκτυο (κάπως έτσι)

2. Cosmote internet

3. Cosmote Wap Gprs

 

Τώρα η επιλογή (1) χάθηκε και δε μπορώ να διαλέξω δίκτυο, τυχόν ελεύθερο κλπ με τίποτα

 

:wacko::cry:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτα που διαβασα στο θεμα του garmin αλλα και σε αυτο στην θεση σου θα εκανα hard format και format στην καρτα μνημης μετα θα τα περνουσα ολα απο την αρχη..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ'το Nokia store της περιοχής μου.

Πήγα εκεί για το πρόβλημα με τις γραμμές στην οθόνη. Μου είπε ότι έβαλε καινούργια οθόνη, αλλά συνεχιζε να κάνει τα ίδια προβλήματα και πως θα χρειαζότανε να το αφήσω για να βρει το πρόβλημα.

Το πήρα το κινητό και έφυγα. Έτυχε σε κανένα να έχει αυτές τις γραμμές στην οθόνη, και να είναι κάποιο άλλο πρόβλημα;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτα που διαβασα στο θεμα του garmin αλλα και σε αυτο στην θεση σου θα εκανα hard format και format στην καρτα μνημης μετα θα τα περνουσα ολα απο την αρχη..

 

Έκανα soft reset και δεν έγινε τίποτα, μετά έκανα φορματ μονο στη μνήμη κινητού και η "Aναζήτ. WLAN" επανήλθε στην επιλογή σύνδεσης, στα καλά καθούμενα βέβαια έφαγα κάνα δύοωρο μέχρι να ρυθμίσω το κινητό ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 5 μέρες συμβίωσης με τη συσκευή βλέπω οτι είναι ενα εξαιρετικό κινητό.Τα κάνει όλα και η τιμή του είναι ασυναγώνιστη.

Το καλύτερο κινητο ΝΟΚΙΑ που ειχα ποτέ.

Εξαιρετικά γρηγορο,πολύ πρακτική οθόνη αφής,δυνατή μπαταρία...

Μάλλον το Ν96 θα πάει στο συρτάρι

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 5 μέρες συμβίωσης με τη συσκευή βλέπω οτι είναι ενα εξαιρετικό κινητό.Τα κάνει όλα και η τιμή του είναι ασυναγώνιστη.

Το καλύτερο κινητο ΝΟΚΙΑ που ειχα ποτέ.

Εξαιρετικά γρηγορο,πολύ πρακτική οθόνη αφής,δυνατή μπαταρία...

Μάλλον το Ν96 θα πάει στο συρτάρι

 

 

χαχα! Μάλλον τελικά θα γίνει το πρώτο κινητό σου, και το long term test μαλλον ηταν short... το 5800 ειναι συνδυαζει τιμη με αποδοση και για αυτο παιρνει τις καλυτερες κριτικες. οσο για τις οθονες και τα προβληματα που διαβαζω παραπανω ειναι και θεμα προσωπικης χρησης.

 

Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν αναμενεται καποιο καινουργιο firmware 'η η ΝΟΚΙΑ το "παρατησε" το κινητο λογω νεων κυκλοφοριων. μην ξεχναμε οτι το κινητο βγηκε στις αρχες του χρονου... και ακομα καλα κρατει...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου αρέσει που ειναι ελαφρυ,εύχρηστο και με καλή μπαταρία.

Η οθόνη αφης ειναι απροβλημάτιστη,έχει καλή απόκριση και ευαισθησία.

Τα ηχεία του παράγουν εξαιρετικό ήχο με ικανό μπάσο.Καμμιά σχέση με το τσιριχτό Ν96 και το Ν82 που ειχα πρίν.

Το S60 5th edition δεν ξενίζει στη χρήση του,το GPS με το GMXT κλειδώνει σε χρόνο dt...

Oσο για την κάμερα που ειναι 3.2 και δεν ειναι 5.0 Mp δε χάλασε κι ο κόσμος...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ'το Nokia store της περιοχής μου.

Πήγα εκεί για το πρόβλημα με τις γραμμές στην οθόνη. Μου είπε ότι έβαλε καινούργια οθόνη, αλλά συνεχιζε να κάνει τα ίδια προβλήματα και πως θα χρειαζότανε να το αφήσω για να βρει το πρόβλημα.

Το πήρα το κινητό και έφυγα. Έτυχε σε κανένα να έχει αυτές τις γραμμές στην οθόνη, και να είναι κάποιο άλλο πρόβλημα;

 

σε πολλές περιπτώσεις ίσως (όπως η δική μου) για αυτό καθυστερεί πάνω από μήνα. είτε γτ υπάρχει και άλλο πρόβλημα εσωτερικό πχ ή γτ ακόμα και η παραμικρή πτώση (από μικρό ύψος) είναι δυνατή ώστε να προκαλέσει προβλήματα τόσο στην οθόνη όσο και σε εσωτερικά υποσυστήματα. άλλωστε σε 2 άλλες περιπτώσεις που ξέρω πήγε μια φορά στο service της Πάτρας (1 μήνας) και μετά έφυγε εξωτερικό (3 μήνες) [και τα δυο για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, οι οριζόντιες γρμμές].

Προσωπικά δεν ξέρω πια τι να περιμένω..

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου αρέσει που ειναι ελαφρυ,εύχρηστο και με καλή μπαταρία.

Η οθόνη αφης ειναι απροβλημάτιστη,έχει καλή απόκριση και ευαισθησία.

Τα ηχεία του παράγουν εξαιρετικό ήχο με ικανό μπάσο.Καμμιά σχέση με το τσιριχτό Ν96 και το Ν82 που ειχα πρίν.

Το S60 5th edition δεν ξενίζει στη χρήση του,το GPS με το GMXT κλειδώνει σε χρόνο dt...

Oσο για την κάμερα που ειναι 3.2 και δεν ειναι 5.0 Mp δε χάλασε κι ο κόσμος...

 

Θα το προτείνατε δηλαδή για την επόμενη αγορά κάποιου ή καλύτερα να κοιτάξει άλλα μοντέλα?

Σαν γραφή (απ' ότι έχω καταλάβει έχει 3 τρόπους) βολεύει αν θέλει να γράψει κανένας ή είναι ελαφρώς δύσχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου πηρε 1 με 2 μερες να συνηθισω με το πενακι να γραφω μια χαρα γρηγορα γενικα στο εικονικο πληκτρολογιο.

 

αν θες να βγαζει κατι απο μετριες και πανω φωτογραφιες δε το παιρνεις...

 

για browser ειναι καπως περιεργο να το συνηθισεις στην αρχη αν δεν εχεις ξαναδουλεψει οπως εγω σε κινητο αλλα και εκει μερα με τη μερα δεν θα εχεις προβλημα...

 

αν ομως θες ολα τα αλλα φυσικα και ναι αφου για την τιμη του ειναι κορυφαιο για μενα...

ποιοτητα κατασκευης δε μπορω να κρινω μιας και δεν ειχα αλλα τετοιο αντιστοιχο κινητο αλλα μπορεις να ρωτησεις για συγκρισεις με το 5530 που ειναι και 100 ευρω περιπου πιο φτηνο.

 

 

//ειμαι κατοχος του μια βδομαδα ετσι για να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου πηρε 1 με 2 μερες να συνηθισω με το πενακι να γραφω μια χαρα γρηγορα γενικα στο εικονικο πληκτρολογιο.

 

αν θες να βγαζει κατι απο μετριες και πανω φωτογραφιες δε το παιρνεις...

 

για browser ειναι καπως περιεργο να το συνηθισεις στην αρχη αν δεν εχεις ξαναδουλεψει οπως εγω σε κινητο αλλα και εκει μερα με τη μερα δεν θα εχεις προβλημα...

 

αν ομως θες ολα τα αλλα φυσικα και ναι αφου για την τιμη του ειναι κορυφαιο για μενα...

ποιοτητα κατασκευης δε μπορω να κρινω μιας και δεν ειχα αλλα τετοιο αντιστοιχο κινητο αλλα μπορεις να ρωτησεις για συγκρισεις με το 5530 που ειναι και 100 ευρω περιπου πιο φτηνο.

 

 

//ειμαι κατοχος του μια βδομαδα ετσι για να καταλαβεις.

 

Φίλτατε με κάλυψες πλήρως. Μόνο τα υπογραμμισμένα με ενδιαφέρουν ουσιαστικά μιας και το μεγάλο άγχος μου είναι αν θα μπορώ εύκολα να επεξεργάζομαι έγγραφα και mail με το συγκεκριμένο κινητό.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν γραφή (απ' ότι έχω καταλάβει έχει 3 τρόπους) βολεύει αν θέλει να γράψει κανένας ή είναι ελαφρώς δύσχρηστο?

Για την εισαγωγή κειμένου έχει 3 πληκτρολόγια (qwerty πλήρους οθόνης, qwerty μικρό και αλφαριθμητικό - την αναγνώριση γραφής την αφήνω απ'έξω αφού είναι εντελώς άχρηστη) και 3 τρόπους (γραφίδα, πέννα, δάχτυλο). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον συνδυασμό όλων αυτών σε βολεύει και δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για την εισαγωγή κειμένου έχει 3 πληκτρολόγια (qwerty πλήρους οθόνης, qwerty μικρό και αλφαριθμητικό - την αναγνώριση γραφής την αφήνω απ'έξω αφού είναι εντελώς άχρηστη) και 3 τρόπους (γραφίδα, πέννα, δάχτυλο). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον συνδυασμό όλων αυτών σε βολεύει και δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Συγγνώμη που εμμένω σε αυτό, τι εννοείς ότι η αναγνώριση γραφής είναι άχρηστη? Δεν αναγνωρίζει ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι κανει και λαθη φυσικα και λογικο ειναι αλλα επισης οτι αν μαθεις το πληκτρολογιο ειναι πολυ πιο γρηγορο και φυσικα το qwerty ακομα πιο γρηγορο αλλα φυσικα στην αρχη θελει να το συνηθισεις λιγο σαν καινουργιο πραγμα αν δε το εχεις ξαναδουλεψει.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αναγνωρίζει τα ελληνικά αλλά θα κάτσεις να γράψεις μήνυμα με αυτόν τον τρόπο; Εκτός και αν έχεις άφθονη ώρα για χάσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...