Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους, καταφερα και εσπασα το μπροστινο τζαμι, και το μεταλλικο πλαισιο στραβωσε.:(

Μαλλον παω για νεα καπακια εμπρος και πισω.

Ξερει κανεις αν αξιζει να παρω απο ebay?

Κυριως ανησυχω για το τζαμι τι ποιοτητας θα ειναι, εχουμε καποια γνωμη;

Φανταζομαι τα original θα ειναι πανακριβα ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον, για την περιπτωση που καποιος ψαχνεται ακομα, βρηκα το μπροστινο τζαμι Ελλαδα 13 ευρω.

Το μεταλλικο πλαισιο ομως παει με ολο το κουτι του κομπλε εμπρος και πισω, και απο εδω γυρω στα 50 συνολικα.

Το βρηκα e-bay με τα κουμπια του και τα πληκτρολογια, κατω απο 10 ευρω, και το περιμενω.

http://www.ebay.com/itm/Black-New-Faceplate-Housing-Cover-Case-for-Nokia-N86-8MP-Keypad-Tools-/230893072908?ssPageName=ADME:L:OU:CA:3160

Δεν θελω να το παροπλισω, γιατι το εχω βολευτει πολυ, και μου κραταει παρεα σε καποια ανακαινιση που κανω περιβαλλον οικοδομης δηλαδη, χωρις να ανησυχω για σκονη και κακουχιες, εξ ου και το σπασιμο της προσοψης, μου επεσε σκαλα επανω με βαρος.

Η προσοψη που βρηκα εδω ειναι μαμα, γυαλινη δηλαδη με αντοχη σε γρατζουνιες, του e-bay δεν ειμαι σιγουρος, θα ενημερωσω μολις ερθει για κανεναν αλλο επισης καμενο με αυτο το τηλεφωνο.:lol:

Edited by ganian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tωρα το ειδα αυτο το μυνημα.

Την ελαβες την προσοψη τελικα? Πως σου φαινεται? Aσε με να μαντεψω - εκτος απο το καπακι της μπαταριας εφυγε στα σκουπιδια?

 

Εγω που πηρα παρομοια (για γνησια την αγορασα τρομαρα μου) βγηκε οτι να'ναι. Δεν πατιουνται τα soft keys.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tωρα το ειδα αυτο το μυνημα.

Την ελαβες την προσοψη τελικα? Πως σου φαινεται? Aσε με να μαντεψω - εκτος απο το καπακι της μπαταριας εφυγε στα σκουπιδια?

 

Εγω που πηρα παρομοια (για γνησια την αγορασα τρομαρα μου) βγηκε οτι να'ναι. Δεν πατιουνται τα soft keys.

 

Nαι την παρελαβα, το μονο μελανο σημειο ειναι το υποτιθεμενο τζαμακι ειναι πλαστικο, αλλα ειχα ηδη παρει το γνησιο απο εδω, και εβαλα αυτο.

Κατα τα αλλα, το νικελενιο πλαισιο που ηθελα μια χαρα, το εχω μονταρει και ειναι ο.κ.

Μαλιστα παραγγειλα και την λευκη ετσι για αλλαγη.

Soft keys ποια εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ασπρα που βρισκονται ακριβως κατω απο την οθονη.

 

Χρησιμοποιησες καποιο αλλο κομματι εκτος απο το πανω μερος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ασπρα που βρισκονται ακριβως κατω απο την οθονη.

 

Χρησιμοποιησες καποιο αλλο κομματι εκτος απο το πανω μερος?

 

Oχι, τα υπολοιπα ειναι σαν καινουρια αφου μεχρι τωρα το προσεχα πολυ.

Παντως ηταν προσεγμενο, ειχε μεσα μεχρι και τα αυτοκολλητα αφρωδη που μπαινουν αναμεσα στα κοματια για να μην βαζουν σκονη η να μην τριζουν.

Μεχρι και κατσαβιδακια και πλαστικα λεβιεδακια ειχε μεσα για το ανοιγμα.

Οταν ερθει η ασπρη θα αλλαξω και τα υπολοιπα και θα πω.

Τα συγκεκριμενα κουμπια παντως πατιωνται μια χαρα.

Μονο μελανο σημειο πιστευω το μπροστινο μερος που ειναι πλαστικο, αλλιως ειναι ο.κ.

Μαλιστα πηρα και μια θηκη διαφανη απο σκληρο πλαστικο, για να μην το κακοποιησω και παλι.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν μια βδομάδα έλαβα ένα sms το οποίο ήταν σημαντικό για μένα, από αυτά που πρέπει να τα ξαναδιαβάσουμε αρκετές φορές για να τα χωνέψουμε... Με κάποιες γρήγορες κινήσεις που δεν επεξεργάστηκα το έσβησα. Προσπάθησα με αναζήτηση στο ίντερνετ να κάνω recover το sms, καθώς πολλοί ισχυρίζονται ότι γίνεται, επειδή μένει σαν αρχείο μέσα στους φακέλους συστήματος...

Είναι πραγματικά σημαντικό για μένα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις μια προσπαθεια μεσω του παροχου σου;

 

Δοθεισης αφορμης να πω οτι το ασπρο καλυμα ηταν απαραδεκτο σε σχεση με το μαυρο που ηταν πολυ καλυτερο, του ζητησα και μου εκανε επιστροφη χρηματων αφου μου ζητησε φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις μια προσπαθεια μεσω του παροχου σου;

 

Τι εννοείς? Να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω να μου ξαναστείλουν το τάδε sms, που στάλθηκε την τάδε μέρα, τάδε ώρα,από το τάδε νούμερο?Υπάρχει τέτοια δυνατότητα γενικά?

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ πάλι..

Πήρα τηλέφωνο στη wind κ μου είπε ότι μπορούν να μου στείλουν μια αναφορά ότι έλαβα sms την τάδε μέρα κ ώρα απο το τάδε νούμερο αλλά όχι το περιεχόμενο κ με παρέπεμψαν στη νοκια μήπως μπορούν αυτοί.

Κάποια ιδέα για να κάνω κάτι μόνος;

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη μετα απο αρκετα χρονια μου παρουσιασε προβλημα στην καμερα (κολαει), σκεφτομαι να το ξανααγορασω γιατι με ικανοποιει ακομα για αυτα που προσφερει, αν το παρω απο εδω http://www.ebay.com/itm/Nokia-N86-2-6-Symbian-OS-WiFi-Smartphone-Unlocked-Black-Cell-Mobile-Phone-DSUS-/131369816996?pt=Cell_Phones&var=&hash=item1e964053a4

θα ειναι Νοκια η κακεκτυπη Κινεζια;

Αξιζει η αγορα, η καλυτερα να το επισκευασω εχουμε καποια γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως φαινεται ειναι ανακατασκευη.

 

Το μπροστινο μερος δεν ειναι γνησιο και αυτο φαινεται απο το εντελως μαυρο πλαισιο.

Τα γραμματα στο cover της καμερας ειναι ασημι αντι για χρυσα.

Το λογοτυπο της νοκια καθως και το "Ν86" μπροστα δεν φαινονται σχεδον καθολου.

 

Μπορει να ειναι μαπα, μπορει να ειναι καλο. Σε καμια περιπτωση ομως οπως το γνησιο. Αλλαξα το μπροστα μερος στο δικο μου με ενα τετοιο ακριβως (μαυρο πλαισιο - λογοτυπα που δεν φαινονται) και ειναι ΟΚ με εξαιρεση τα soft keys που ειναι ακριβως στο ιδιο υψος με το τζαμι και σχεδον δεν πατιουνται.

 

Το πισω καπακι ειναι αψογο παντως.

 

Εγω δεν θα το εκανα, αγορασε καλυτερα σκετο το module της καμερας, εχει παρει το ματι μου ενα στο ebay.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, εγω παρ'ολο που ειμαι κατοχος δεν προσεξα τιποτα απο ολες αυτες τις λεπτομερειες.

Να εισαι καλα.

Στην αλλαγη του module της καμερας πρεπει να προσεξω κατι;

Θα μπορεσω λες να την κανω μονος μου η χρειαζεται ειδικο εξοπλισμο;

Σταθμο συγκολλησης/αποκολλησης ισως;

Και κατι ακομα, οταν ειχα προσπαθησει να αλλαξω το πλαστικο που ειναι το πορτακι της καμερας, προσεξα οτι πανω στο πλαστικο απο το μεσα μερος ηταν κατι σαν αυτοκολλητες καλωδιοταινιες που μαλλον τροφοδοτουσαν τα led του flash αλλα το ανταλλακτικο δεν τις ειχε πανω και επρεπε να ξεκολλησω τις παλιες αλλα φαινοταν οτι δεν θα ξεκολλουσαν ευκολα και ισως γινοταν ζημια.

Αυτες τις καλωδιοταινιες θα τις βρω λες σαν ανταλλακτικο;

Link to comment
Share on other sites

Τα γνησια ανταλλακτικα εχουν ολα τα 'περιφερειακα' ετοιμα επανω τους

 

Δες αυτο πχ

http://www.ebay.de/itm/Kamera-Abdeckung-Deckel-Linse-Verschluss-Cover-fur-Nokia-N86-Schwarz-NEU-/360548802341?pt=DE_Handy_Organizer_Ersatzteile_Werkzeuge&hash=item53f2621f25

Stand, flash, καλυμμα, μαζι με τις επαφες για το φλας και τον πομπο.

 

Αντιστοιχα το σασι για παραδειγμα ερχεται με ηχεια και διαφορα ψιψιψινια, η οθονη ερχεται σετ μαζι με τα πληκτρα της ολα κομπλε, ο μηχανισμος του slide με καλωδιοταινιες επανω του ετοιμες κτλ

 

Μονο τα κινεζικα ερχονται εντελως γυμνα και απαιτουν μεταμοσχευση απο αυτα που εχεις ηδη.

 

Τωρα το module της καμερας

http://www.ebay.de/itm/Nokia-N86-Kamera-Camera-Cam-Modul-Kameramodul-Linse-Lens-Hauptkamera-Ruckkamera-/170776641068?pt=DE_Handy_Organizer_Ersatzteile_Werkzeuge&hash=item27c314be2c

δεν φαινεται να απαιτει συγκολληση, δεν ξερω αν ειναι κολλημενο στο σασι με κολλα ομως. Αυτο θα πρεπει να το δεις μονος σου. Η αλλαγη εμενα παντως μου φαινεται απλη, βγαζεις το ενα βαζεις το αλλο. Αν και προσωπικα δεν εχω φτασει σε σημειο να σηκωσω πλακετα, οποτε δεν ξερω τι αλλο μπορει να χρειαστει.

 

Τωρα για τις καλωδιοταινιες που λες, τις βρισκεις και μονες τους στο ebay αν παρουσιαστει προβλημα.

Για ανταλλακτικα γενικα δες εδω

http://www.ebay.de/sch/Ersatzteile-Werkzeuge-/43304/i.html?_from=R40&_nkw=nokia+n86

 

Ετοιμασου να βαλεις το χερι στην τσεπη ομως :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι σε ευχαριστω πολυ.

Τοτε θα δοκιμασω με original πλαστικο καλυμα καμερας.

Η καμερα φαινεται να εχει επαφες στο κατω μερος της και μαλλον ξεκολλαει με μηχανημα, θα το δω ομως.

Παντως δεν ειναι και "φαρμακειο" οι τιμες, τα περιμενα πιο ακριβα τα ανταλλακτικα.

Δηλαδη το πλαστικο με τα led για 3 περιπου ευρω κομπλε ειναι καλη τιμη.

Στο Γερμανικο που εβαλες λινκ ειναι γνησια;

Link to comment
Share on other sites

Καποια ναι, καποια οχι. Εξαρταται. Ειναι ευκολο να την πατησει καποιος γενικα.

 

Τωρα οι τιμες λιγο απο εδω, λιγο απο εκει, μαζευονται τα λεφτα (βαλε και τα μεταφορικα). Για να φτιαξω το δικο μου εντελως (μπροστα προσοψη, μεσαιο μερος, slide, καπακι και φλας/camera cover) φανταζομαι θα μου φυγει κανα 100αρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο, ειναι πολυ καλο κινητο, ιδιως η καμερα του βγαζει πολυ καλες φωτο.

Εγω σκεφτηκα καποια στιγμη να παω για το 1020 αλλα διαβαζω οτι εχει προβληματα.

Ετσι και αλλιως εμενα μονο σαν κινητο με ενδιαφερει και για φωτο, αντε και ραδιοφωνο.

Θα το μαζεψω οσο μπορω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε συγκριτικο που εκανα με Moto G 2014 (επισης 8mp) η καμερα του χανει ελαφρως :sorry:

 

Εχει ομως το πιο δυνατο led που εχω συναντησει σε κινητο μεχρι στιγμης:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μπορει να μην ειναι το καλυτερο φωτοκινητο, αλλα βγαζει πολυ καλες φωτο.

Επειτα ολα αυτα τα χρονια μεχρι που το κακοποιησα, δεν μου εβγαλε προβληματα, σε συγκριση με καποια πιο συγχρονα.

Και η αυτονομια του αν σκεφτουμε οτι ειμαι ακομα με την μαμμα μπατταρια, μια χαρα.

Το μονο που ισως με ενοχλει λιγακι ειναι το βαρος του, αλλα το παραβλεπω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βλέπω έχει καιρό να ανανεωθεί το θέμα. Ως λάτρης φωτοκινητων και ιδιαίτερα της Νόκια ψάχνω να βρω το Ν86 αλλά ένα που βρήκα δεν έχει ελληνικά. Η Navifirm δείχνει να μην συνδέεται πια για να κατεβάσει τα πακέτα και σε ένα γνωστό σάιτ που είχε συλλογή με όλες τις γλώσσες για τα κινητά της Νόκια, τα αρχεία έχουν διαγραφεί.

 

Έχει κανένας τα πακέτα γλωσσών στα ελληνικά; Αν τα έχω λογικά με Phoenix μπορώ να τα περάσω και όλα θα είναι εντάξει.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Στην πρώτη σελίδα του θέματος λέει ότι δεν απαντάει χακαρεται. Ισχυει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι χακάρεται με τη μέθωδο του Norton Symbian hack. Θα σου το στείλω σελίγο.
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει κρατήσει κανένας μήπως το ελληνικό firmware? Εναλλακτικά υπάρχει κάποιο custom με ελληνικά; Ξέρω κάποια CFW αλλά χωρίς ελληνικά μέσα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει, θα σου το στείλω σελίγο.
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...