Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ τα θεωρώ αναλώσιμα. Τελευταία έχω πάρει του IKEA και έχουν κρατήσει παραπάνω από όσο περίμενα

 
Το θέμα είναι ότι παίρνω μάρκες καλώδια, ακριβά... Baseus, ugreen κλπ κλπ.. Θα το δω όμως και για του ΙΚΕΑ που λες.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσουν αρνητικά την μπαταρία του κινητού οι συνεχείς ασύρματες φορτίσεις; Μιλάμε για καλό ασύρματο φορτιστή της Anker και όχι  κάποιο φτηνό no name.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2022 at 1:51 ΠΜ, vastegial_74 said:

Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσουν αρνητικά την μπαταρία του κινητού οι συνεχείς ασύρματες φορτίσεις; Μιλάμε για καλό ασύρματο φορτιστή της Anker και όχι  κάποιο φτηνό no name.

Σαφώς και όχι. 7 χρόνια φορτίζω όλες μου τις συσκευές ασύρματα, από την εποχή του Samsung S6+ Edge μέχρι τώρα το iPhone 13 Pro Max.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/1/2021 at 12:06 ΠΜ, Tr3LaRaS said:

Εχω εναν Blitzwolf φορτιστη τον BW-S6 με δυο θυρες

αλλου τον βλεπω να τον γραφουν 30w αλλου 18w

πως μπορω να τσεκαρω τελικα αν ειναι 30 η 18 ?

Στείλτε και ένα μήνυμα στην κατασκευάστρια εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/9/2020 at 4:10 ΜΜ, tamp said:

Καλησπέρα, χρειάζομαι ένα φορτιστή όπως έχει τα τελευταία κινητα one plus, δηλαδή 30w μέσα στην συσκευή, η ερώτηση μου είναι αν αγοράσω από το alliexpres που γράφει ότι είναι γνήσιος θα έχω κάποιο θέμα; Είναι όντως γνήσιος; Θα φορτίζει όσο γρήγορα και ο άλλος; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

Διαβασε τις αξιολογησεις.

Εκει καποιοι που τα τεσταρουν γραφουν εαν εχουν πραγματικη φορτιση 30w

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχω τον ασύρματο φορτιστή συνεχώς στην πρίζα, θα πάθει κάτι; 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω τον ασύρματο φορτιστή συνεχώς στην πρίζα, θα πάθει κάτι; 
Μπα.κι εγώ μόνιμα εδώ και χρόνια.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !! Θέλω να αγοράσω έναν απλό αλλά ποιοτικό φορτιστή.

Βρήκα αυτόν εδώ  που είναι της xtar που είναι πολύ γνωστή για φορτιστές μπαταριών, και φαντάζομαι ότι ότι θα είναι ποιοτικός. Αν κάποιος βέβαια έχει να μου προτείνει κάποιον άλλο είναι καλοδεχούμενο.

 

Η ερώτηση μου είναι ότι αυτός είναι qc3.0, και θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει πόσα ampere δίνει στα 5v σε συσκευές που δεν υποστηρίζουν quick charge (καμίας γενιάς).

Διάβασα στο ίντερνετ για 1.8, αλλού 2.0 ή και ακόμα και  2.4 ampere και έχω μπερδευτεί λίγο.

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψαχνω εναν καλο ασυρματο φορτιστη για χρηση σε iphone 13 και Samsung S22.

 

Κοιτάζω προς baseus ειδα τον συγκεκριμενο σε προσφορα. Αξιζει; Δεν εχω τρελες απαιτησεις περισσοτερο για "κοινοχρηστο" τον θελω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 5:14 ΜΜ, manolog3 said:

Ψαχνω εναν καλο ασυρματο φορτιστη για χρηση σε iphone 13 και Samsung S22.

 

Κοιτάζω προς baseus ειδα τον συγκεκριμενο σε προσφορα. Αξιζει; Δεν εχω τρελες απαιτησεις περισσοτερο για "κοινοχρηστο" τον θελω.

Έχω δει έναν ολόιδιο σε χρήση από την εταιρία blitzwolf, δουλεύει μια χαρά απλά ανάλογα την θήκη που φοράει η συσκευή ίσως να μην πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον παρακάτω φορτιστή

https://www.kafkas.gr/ilektronika/gadgets/perifereiaka-kinitis-tilefonias/sas-fortistis-type-c-5-9vdc-2-2a-17w-lefkos_292077/

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jiimmy said:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον παρακάτω φορτιστή

https://www.kafkas.gr/ilektronika/gadgets/perifereiaka-kinitis-tilefonias/sas-fortistis-type-c-5-9vdc-2-2a-17w-lefkos_292077/

https://www.skroutz.gr/s/30971080/Baseus-Φορτιστής-Χωρίς-Καλώδιο-με-Θύρα-USB-C-20W-Power-Delivery-Λευκός-Super-Si.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Δες και αυτόν.  Baseus αξιοπιστία και καλύτερη τιμή. 

Για ποια συσκευή τον θέλεις; Πόσα watt σηκώνει;

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας επειδή έχω μπερδευτεί...

Έχω ένα φορτιστή αγορασμένο από το banggood, ο οποίος αναγράφει πως υποστηρίζει qc 3.0

Ο φορτιστής έχει δύο θύρες, πάνω στις οποίες γράφει 2.1Α

Στο πλάι που είναι οι τεχνικές προδιαγραφές του γράφει 5V/3A, 9V/2.4A και 12V/1.8A

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Από τί εξαρτάται η τάση που θα δώσει κατά την φόρτιση (αφού έχει επιλογή για 5, 9 και 12 volts);

2) Για iphone 11 είναι επαρκής; Το πρότυπο qc 3.0 είναι συμβατό με τα iphones ή χρειάζομαι φορτιστή που να υποστηρίζει αποκλειστικά pd;

3) Τί καλώδιο θα πρέπει να πάρω; Να υποστηρίζει 3 ή 2.4 amber;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

@nikkal

Kαλησπέρα.

1) Η έξοδος του φορτιστή μπορεί να δώσει διάφορες τιμές ισχύος (VxA). Η επιλογή γίνεται ανάλογα με αυτά που θα ζητήσει το κινητό. Το κινητό είναι αυτό που λέει στον φορτιστή τί να δώσει.
2) Το 11άρι υποστηρίζει P.D 2. Από όσο ξέρω δεν υποστηρίζει QC. Άρα εάν συνδέσεις φορτιστή QC, θα φορτίζει αλλά με σταθερή "χαμηλή" ισχύ.
3) To PD χρησιμοποιεί κυρίως 3Α. Και σε μεγάλες ισχύς πιάνει 5Α. Γύρω στα 20W είναι το μέγιστο που τραβάει το 11άρι αν θυμάμαι καλά. Χαμηλή ισχύ (για την σημερινή εποχή). Άρα με 3Α είναι ΟΚ.

Πρόταση:
1) Πάρε έναν φθηνό επώνυμο PD φορτιστή (π.χ Samsung 25W ή τον Apple18άρι που όμως έχει 2πλάσια τιμή) και με το καλώδιο που έχει στην συσκευασία θα είσαι σούπερ. Θα πιάσεις το ταβάνι ταχύτητας φόρτισης του 11.
2) Εάν θες και καλώδιο τότε πάρε ένα 3Α. 

Y.Γ
Έχω ένα 11άρι και ένα XR.
Με Samsung 25άρι και καλώδιο 3Α φορτίζουν "γρήγορα" (σε εισαγωγικά γιατί το γρήγορα είναι υποκειμενικό). Από 25-80 πάνε σε κάνα μισάωρο.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

@nikkal

Kαλησπέρα.

1) Η έξοδος του φορτιστή μπορεί να δώσει διάφορες τιμές ισχύος (VxA). Η επιλογή γίνεται ανάλογα με αυτά που θα ζητήσει το κινητό. Το κινητό είναι αυτό που λέει στον φορτιστή τί να δώσει.
2) Το 11άρι υποστηρίζει P.D 2. Από όσο ξέρω δεν υποστηρίζει QC. Άρα εάν συνδέσεις φορτιστή QC, θα φορτίζει αλλά με σταθερή "χαμηλή" ισχύ.
3) To PD χρησιμοποιεί κυρίως 3Α. Και σε μεγάλες ισχύς πιάνει 5Α. Γύρω στα 20W είναι το μέγιστο που τραβάει το 11άρι αν θυμάμαι καλά. Χαμηλή ισχύ (για την σημερινή εποχή). Άρα με 3Α είναι ΟΚ.

Πρόταση:
1) Πάρε έναν φθηνό επώνυμο PD φορτιστή (π.χ Samsung 25W ή τον Apple18άρι που όμως έχει 2πλάσια τιμή) και με το καλώδιο που έχει στην συσκευασία θα είσαι σούπερ. Θα πιάσεις το ταβάνι ταχύτητας φόρτισης του 11.
2) Εάν θες και καλώδιο τότε πάρε ένα 3Α. 

Y.Γ
Έχω ένα 11άρι και ένα XR.
Με Samsung 25άρι και καλώδιο 3Α φορτίζουν "γρήγορα" (σε εισαγωγικά γιατί το γρήγορα είναι υποκειμενικό). Από 25-80 πάνε σε κάνα μισάωρο.

Άρα με λίγα λόγια προτείνεις να πάρω έναν επώνυμο φορτιστή, που να υποστηρίζει το πρότυπο pd.

Και προφανώς εκεί έχω δύο εναλλακτικές...

Είτε να πάρω φορτιστή με έξοδο type c οπότε βολευομαι με το εργοστασιακο καλώδιο (π.χ. https://www.e-shop.gr/apple-20watt-travel-charger-iphone-ipad-usb-type-c-mhje3-p-TEL.078093 ή https://www.e-shop.gr/samsung-travel-charger-ep-ta800nw-25watt-usb-no-cable-white-bulk-p-TEL.201766 ή https://www.e-shop.gr/xiaomi-mi-33w-wall-charger-type-a-type-c-bhr4996gl-p-TEL.085615) είτε με έξοδο την κλασικη usb type a οπότε θα χρειαστώ καλώδιο usb σε lightning, το όποιο προφανώς θα πρέπει να υποστηρίζει 3Α (π.χ. https://www.e-shop.gr/baseus-travel-charger-gan3-pd-30w-usb-type-c-black-p-TEL.203937).

Απορία 1η:

Με ποια από τις δύο παραπάνω εναλλακτικές έχω ταχύτερη φόρτιση;

Απορία 2η:

Το εργοστασιακό καλώδιο που συνοδεύει τη συσκευή ξέρουμε πόσα αμπέρ υποστηρίζει;

Απορία 3η (γενικότερη):

Το πόση ισχύ ζητάει το κάθε κινητό από τον φορτιστή πού μπορώ να το βρω; Έχω πχ ένα Poco X3 στα χέρια μου και τον φορτιστή μου με τα χαρακτηριστικά που έγραψα (5v/3A, 9v/2.4A, 12v/1.8A). Πως γνωρίζω ποιον από τους συνδυασμούς ισχύος θα επιλέξει;

ΥΓ: Συγγνώμη για τις απορίες, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω!

 

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

@nikkal

1)
Φορτιστή θα πρότεινα δαγκωτό Type C. Από μένα ή Apple 20W ή Samsung 25W
Άσε τα Type A. Τελείωσαν.
Εφόσον θα τον χρησιμοποιήσεις για το 11άρι, δεν χρειάζεται να αναζητάς ψηλά watt. Όσα και να πάρεις, πάνω από 20 αποκλείεται να ζητήσει το 11άρι.
Τώρα, εάν έχεις φορτιστές Type A και θες να τους αξιοποιήσεις, τότε παίρνεις έναν αντάπτορα TypeA TypeC και κάνεις χρήστη και των "παλιών" φορτιστών. Σε γνωστά κινεζομάγαζα οι αντάπτορες αυτοί κάνουν 1-2€ και δουλέυουν άψογα (εάν και όταν χρειατσεί).

2)
Δεν γνωρίζω. Είναι Type-C όμως όπότε τα 3Α τα έχει σίγουρα. Εξάλλου, το PD 2.0 που υποστηρίζει το 11άρι, και για τα watt που σηκώνει, θέλει καλώδιο 3Α.
Τα καλώδια με type A σύνδεση έχουν ταβάνι στα Αmpere. Δεν μπορεί να τα περάσει π.χ 5Α ρεύμα. Δεν ξέρω κάν εάν μπορεί να τα περάσει 3Α. Γιαυτό βλέπεις ότι όλοι οι φορτιστές μεγάλης ισχύος να είναι με υποδοχή Type C (και φυσικά απαιτούν καλώδιο Type C)

3)
Η ισχύς που ζητάει το κάθε κινητό είναι μεταβαλλόμενη. Ξεκινάει από ψηλά Watt και όσο αυξάνει η φόρτιση τα Watt πέφτουν. 
πχ βάζεις το κινητό για φόρτιση με 20%. Τα watt (στο 11άρι) πάνε περίπου 18-20. Όταν πάει η μπαταρία 70% τότε πάνε 10. Όταν πάει 80% πάνε στο 5. Πάνω από 90% είναι ακόμα χαμηλότερα.
Τυχαία τα παραπάνω νούμερα (αλλά και αρκετά κοντά στην πραγματικότητα).
Για να δεις την στιγμιαία ισχύ (γιατί είπαμε ότι συνεχώς αλλάζει) πρέπει να έχεις έναν μετρητή ανάμεσα στο κινητό και τον φορτιστή. Έτσι θα βλέπεις ανά πάσα στιγμή την ισχύ εξόδου του φορτιστή (που εξαρτάται από το τί ζητάει το κινητό)

Ελπίζω να βοήθησα 🙂
Και εγώ δεν είμαι ειδικός.
Από το ψάξε ψάξε σε ξένα site, απο συγκρίσεις μεταξύ διαφόρων άρθρων, και έχοντας 2-3 γνώσεις πάνω στο θέμα για να μπορώ να πετάω εκτός τις "μπούρδες" που γράφονται (και είναι πολλές), έχω καταλήξει στα παραπάνω συμπεράσματα.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, pavlidisc said:

@nikkal

1)
Φορτιστή θα πρότεινα δαγκωτό Type C. Από μένα ή Apple 20W ή Samsung 25W
Άσε τα Type A. Τελείωσαν.
Εφόσον θα τον χρησιμοποιήσεις για το 11άρι, δεν χρειάζεται να αναζητάς ψηλά watt. Όσα και να πάρεις, πάνω από 20 αποκλείεται να ζητήσει το 11άρι.
Τώρα, εάν έχεις φορτιστές Type A και θες να τους αξιοποιήσεις, τότε παίρνεις έναν αντάπτορα TypeA TypeC και κάνεις χρήστη και των "παλιών" φορτιστών. Σε γνωστά κινεζομάγαζα οι αντάπτορες αυτοί κάνουν 1-2€ και δουλέυουν άψογα (εάν και όταν χρειατσεί).

2)
Δεν γνωρίζω. Είναι Type-C όμως όπότε τα 3Α τα έχει σίγουρα. Εξάλλου, το PD 2.0 που υποστηρίζει το 11άρι, και για τα watt που σηκώνει, θέλει καλώδιο 3Α.
Τα καλώδια με type A σύνδεση έχουν ταβάνι στα Αmpere. Δεν μπορεί να τα περάσει π.χ 5Α ρεύμα. Δεν ξέρω κάν εάν μπορεί να τα περάσει 3Α. Γιαυτό βλέπεις ότι όλοι οι φορτιστές μεγάλης ισχύος να είναι με υποδοχή Type C (και φυσικά απαιτούν καλώδιο Type C)

3)
Η ισχύς που ζητάει το κάθε κινητό είναι μεταβαλλόμενη. Ξεκινάει από ψηλά Watt και όσο αυξάνει η φόρτιση τα Watt πέφτουν. 
πχ βάζεις το κινητό για φόρτιση με 20%. Τα watt (στο 11άρι) πάνε περίπου 18-20. Όταν πάει η μπαταρία 70% τότε πάνε 10. Όταν πάει 80% πάνε στο 5. Πάνω από 90% είναι ακόμα χαμηλότερα.
Τυχαία τα παραπάνω νούμερα (αλλά και αρκετά κοντά στην πραγματικότητα).
Για να δεις την στιγμιαία ισχύ (γιατί είπαμε ότι συνεχώς αλλάζει) πρέπει να έχεις έναν μετρητή ανάμεσα στο κινητό και τον φορτιστή. Έτσι θα βλέπεις ανά πάσα στιγμή την ισχύ εξόδου του φορτιστή (που εξαρτάται από το τί ζητάει το κινητό)

Ελπίζω να βοήθησα 🙂
Και εγώ δεν είμαι ειδικός.
Από το ψάξε ψάξε σε ξένα site, απο συγκρίσεις μεταξύ διαφόρων άρθρων, και έχοντας 2-3 γνώσεις πάνω στο θέμα για να μπορώ να πετάω εκτός τις "μπούρδες" που γράφονται (και είναι πολλές), έχω καταλήξει στα παραπάνω συμπεράσματα.

Δεν βοήθησες απλά... Σχεδόν βρήκα το φως μου!!!

Βασικά, φορτιστή με έξοδο type a τον σκέφτηκα καθώς υπάρχει στο σπίτι η καλή μαρτυρία για αυτόν (γνήσιος, από Poco)

https://www.skroutz.gr/s/37879215/Xiaomi-Φορτιστής-Χωρίς-Καλώδιο-με-Θύρα-USB-A-33W-Λευκός-MDY-11-EZ-Bulk.html

(λόγω usb 3.1 βγάζει έως 20v) ο οποίος δίνει μέγιστη ισχύ 33w (11v*3A) και μας καλύπτει (ακόμα) απόλυτα.

Βέβαια, δεν ξέρω πόσα αμπέρ σηκώνει το (επίσης) γνήσιο καλώδιό του, άρα δεν έχω και εικόνα για τα συνολικά watts.

Τέλος πάντων...

Το θέμα είναι εάν θα πάρω samsung ή apple. Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου πως:

"Το μόνο αρνητικό για φόρτιση σε iphone είναι ότι (το βράδυ) δεν λειτουργεί το "Optimized Battery Charging" που φορτίζει μέχρι το 80% και μετά αργά αργά μέχρι το 100% πριν το καθιερωμένο ξυπνήμα"

Άρα ίσως θα πρέπει να πάω στον Apple...

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή από xiaomi (redmi note 8.) χρησιμοποιώ στο 13 μίνι και μια χαρά φορτίζει μέχρι 80% και μετά αργά με 100% 

Να συμπληρώσω ότι ο φορτιστής είναι type a και πήρα τον παρακάτω ανταπτορα στα 10€

 https://www.istorm.gr/satechi-usb-a-to-usb-c-adapter.html

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nikkal said:

Το θέμα είναι εάν θα πάρω samsung ή apple. Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου πως:

"Το μόνο αρνητικό για φόρτιση σε iphone είναι ότι (το βράδυ) δεν λειτουργεί το "Optimized Battery Charging" που φορτίζει μέχρι το 80% και μετά αργά αργά μέχρι το 100% πριν το καθιερωμένο ξυπνήμα"

Άρα ίσως θα πρέπει να πάω στον Apple...

Εάν πήγαινα σε καινούριο, θα πήγαινα σε Apple.
Πρόσεξε από που θα αγοράσεις γιατί κυκλοφορεί πολύ μαϊμού έξω.

Εγώ έχω 2 Samsung συσκευές στο σπίτι, οπότε χρησιμοποιώ τους 25Watt P.D 3 που είχαν στα κουτιά τους (παλιές καλές εποχές).
Δεν φορτίζω με κάποια ρουτίνα, ούτε βράδυ, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει το "Optimized Battery Charging" ή όχι.
Πάντως σίγουρα μετά το 80% "κόβει" πολύ. Και μετά το 90% πάει χελώνα. Άλλο αυτό όμως (αυτό είναι θέμα P.D) και άλλο το σταματάω στο 80 και ξεκινάω πάλι λίγο πριν ξυπνήσεις (το οποίο στα iPhone συνδέεται άμεσα και με το πρόγραμμα ύπνου ή το ξυπνητήρι).

11 ώρες πριν, nikkal said:

Βασικά, φορτιστή με έξοδο type a τον σκέφτηκα καθώς υπάρχει στο σπίτι η καλή μαρτυρία για αυτόν (γνήσιος, από Poco)

https://www.skroutz.gr/s/37879215/Xiaomi-Φορτιστής-Χωρίς-Καλώδιο-με-Θύρα-USB-A-33W-Λευκός-MDY-11-EZ-Bulk.html

(λόγω usb 3.1 βγάζει έως 20v) ο οποίος δίνει μέγιστη ισχύ 33w (11v*3A) και μας καλύπτει (ακόμα) απόλυτα.

Βέβαια, δεν ξέρω πόσα αμπέρ σηκώνει το (επίσης) γνήσιο καλώδιό του, άρα δεν έχω και εικόνα για τα συνολικά watts.

Και με αυτό θα κάνεις δουλειά.
Βάζεις έναν αντάπτορα όπως είπε ο @molπιο πάνω και θα είσαι οκ.
Πήρα 2-3 τέτοια από Κινεζομάγαζο (1-2€ ανά τεμάχιο) και τα έχω για να χρησιμοποιώ και τους παλιούς φορτιστές όταν και εάν χρειαστεί. Ειδικά εάν βρεις κάναν 5W Apple (σταθερό), ή όποιον άλλο παλιό με χαμηλή ισχύ, κοτσάρεις έναν αντάπτορα επάνω και το παρατάς όλο το βράδυ στην πρίζα χωρίς να σε απασχολεί εάν και πότε θα δουλέψει το "Optimized Battery Charging".

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mol said:

Φορτιστή από xiaomi (redmi note 8.) χρησιμοποιώ στο 13 μίνι και μια χαρά φορτίζει μέχρι 80% και μετά αργά με 100% 

Να συμπληρώσω ότι ο φορτιστής είναι type a και πήρα τον παρακάτω ανταπτορα στα 10€

 https://www.istorm.gr/satechi-usb-a-to-usb-c-adapter.html

Καλημέρα.

Υπάρχει και τέτοιος στο σπίτι!

Άρα χρειάζομαι είτε τον ανταπτορα είτε καλώδιο type a σε lightining.

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

Εάν πήγαινα σε καινούριο, θα πήγαινα σε Apple.
Πρόσεξε από που θα αγοράσεις γιατί κυκλοφορεί πολύ μαϊμού έξω.

Εγώ έχω 2 Samsung συσκευές στο σπίτι, οπότε χρησιμοποιώ τους 25Watt P.D 3 που είχαν στα κουτιά τους (παλιές καλές εποχές).
Δεν φορτίζω με κάποια ρουτίνα, ούτε βράδυ, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει το "Optimized Battery Charging" ή όχι.
Πάντως σίγουρα μετά το 80% "κόβει" πολύ. Και μετά το 90% πάει χελώνα. Άλλο αυτό όμως (αυτό είναι θέμα P.D) και άλλο το σταματάω στο 80 και ξεκινάω πάλι λίγο πριν ξυπνήσεις (το οποίο στα iPhone συνδέεται άμεσα και με το πρόγραμμα ύπνου ή το ξυπνητήρι).

Και με αυτό θα κάνεις δουλειά.
Βάζεις έναν αντάπτορα όπως είπε ο @molπιο πάνω και θα είσαι οκ.
Πήρα 2-3 τέτοια από Κινεζομάγαζο (1-2€ ανά τεμάχιο) και τα έχω για να χρησιμοποιώ και τους παλιούς φορτιστές όταν και εάν χρειαστεί. Ειδικά εάν βρεις κάναν 5W Apple (σταθερό), ή όποιον άλλο παλιό με χαμηλή ισχύ, κοτσάρεις έναν αντάπτορα επάνω και το παρατάς όλο το βράδυ στην πρίζα χωρίς να σε απασχολεί εάν και πότε θα δουλέψει το "Optimized Battery Charging".

Καλημέρα.

Ομοίως και εδώ...

Είτε αγοράζω ανταπτορα από Κίνα μεριά είτε καλώδιο type a σε lightning από εδώ. Δεν ξέρω, όμως, ποιά από τις δύο εναλλακτικές έχει καλύτερο αποτέλεσμα ως προς την ταχύτητα φόρτισης.

Εαν τελικά θα πάρω φορτιστή θα τον αγοράσω από επώνυμο καταστημα, ακριβώς για να αποφύγω τα συμπαθή διποδα!

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Το Φθηνό καλώδιο type a σε lighting δε θα δώσει το max που μπορεί να τραβήξει. 

Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και με κινέζικο ανταπτορα.

 

Προτίμησα να δώσω 10 ευρώ και να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο"

Link to comment
Share on other sites

20 watt ζητάει το 11.
Δεν είναι αμάν και ντέ η μεγάλη ισχύς.
Γενικά η όλη συζήτηση περί ταχείας φόρτισης του 11 είναι κυρίως εγκυκλοπαιδική και λιγότερο ουσιώδης.
Όταν μιλάς για 15-20 watt φόρτισης, ούτε τα type A ούτε τα type C μετράνε πολύ. Πάνω κάτω τα watt θα τα πάρεις με ότι "ισχυρό" και να φορτίσεις.
Σιγά τον πολυέλαιο δηλαδή.
Απλά εάν είναι να πάρεις καινούριο, ε πάρε μια και καλή type c για να είσαι πιο κοντά στο 2023.

Μια χαρά περνάει και από τον Κινέζικo αντάπτορα η ισχύς που ζητάει το 11. 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να πιάσεις τις ονομαστικές ταχύτητες του 11 (από 20-70 γιατί από εκεί και πάνω η ταχύτητα είναι αργή έτσι κι αλλιώς), θες φορτιστή P.D και καλώδιο Type-C (αν όχι μαμά, τουλάχιστον MFi Certified).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...