Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το χρειάζομαι ως δεύτερο φορτιστή, δεν βιάζομαι για να το πάρω.

 

Από Ελλάδα κάτι αντίστοιχο ξεκινάει σε πολλαπλάσια τιμή (τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη που είμαι, γιατί σε αθηναικά site είχε ορισμένα καλά.

 

Να κανω μια ερωτηση αρχαριου. Εχει διαφορα αν σε ενα κινητο χρησιμοποιησω φορτιστη που βγαζει 1000 mA είτε 2000 mA ? Υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια στο κινητο ? Οι φορτιστες βγάζουν τα ίδια volt φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση αρχαριου. Εχει διαφορα αν σε ενα κινητο χρησιμοποιησω φορτιστη που βγαζει 1000 mA είτε 2000 mA ? Υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια στο κινητο ? Οι φορτιστες βγάζουν τα ίδια volt φυσικα.

Περισσότερα mA, ταχύτερη φόρτιση. Το κινητό θα τραβήξει όσα Ampere μπορεί, κι ας δίνει ο φορτιστής περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

έχω ένα laptop με έναν φορτιστή όπου τα χαρακτηριστικά του είναι

 

Το input 100-240V

 

Output 5V=3A/9V=3A/10V=5A/12V=5A/15V=4,33A/20V=3.25A 65W max

 

Λόγω του ότι γενικά κάνω ταξίδια και επειδή δεν θέλω να κουβαλάω πολλούς φορτιστές μαζί μου για τις συσκευές που εχω επιπλέον (tablet, 2 τηλέφωνα κλπ ) σκέφτομαι να παρω κάτι τέτοιο

 

https://www.nekteck.com/product/ul-listed-usb-c-charger-nekteck-4-port-72w-usb-wall-charger-with-type-c-60w-power-delivery-pd-charger-station-for-2017-macbook-pro-pixel-2-pixel-pixel-xl-galaxy-note-8-s8-s8-plus-more-black/

 

Είχα δει και ένα της anker ωστόσο αυτό που θέλω είναι να βγάζει τουλάχιστον 3A στα 20V ώστε να φορτίζει και πιο γρήγορα αλλα και να έχει συμβατότητα με το laptop.

 

Εκτός από τον παραπάνω που δεν τον γνωρίζω σαν μάρκα και δεν έρχεται Ελλάδα επίσημα έχετε κάποιον άλλον να προτείνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα, χρειάζομαι ένα φορτιστή όπως έχει τα τελευταία κινητα one plus, δηλαδή 30w μέσα στην συσκευή, η ερώτηση μου είναι αν αγοράσω από το alliexpres που γράφει ότι είναι γνήσιος θα έχω κάποιο θέμα; Είναι όντως γνήσιος; Θα φορτίζει όσο γρήγορα και ο άλλος; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Κάτοχος iPhone SE 2 και Apple Watch, ψάχνω κάτι όμορφο για να φορτιζω το κινητό και το ρολόι στο κομοδίνο. Δεν με καίει να είναι ασύρματη φόρτιση. Το θέμα είναι ότι όλα όσα βρηκα με αξιολογήσεις έχουν 90€ και πάνω, ενώ τα πιο φθηνά δεν έχουν αξιολογήσεις.

Έχει κάποιος δοκιμάσει κάτι τέτοιο σε λογική τιμή; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για τη μαρκα ''olaf'' του gearbest εχει κανεις αποψη; Θελω να παρω καμια 10ρια καλωδια και τα blitzwolf τα βρισκω 4πλασιες τιμες. Ειναι τοσο καλύτερα; Μιλαμε παντα για brained
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω εναν Blitzwolf φορτιστη τον BW-S6 με δυο θυρες

αλλου τον βλεπω να τον γραφουν 30w αλλου 18w

πως μπορω να τσεκαρω τελικα αν ειναι 30 η 18 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια πηρα πριν λιγες μερες τον Aukey PA-B6S το προβλημα ειναι οτι οταν φορτιζω ταυτοχρονα το Galaxy S10 μου στην θυρα USB A και ταυτοχρονα φορτιζω κατι αλλο στην μεσσαια USB C θυρα το samsung S10 δεν κανει γρηγορη φορτιση αυτο συμβαινει μονο με την μεσαια θυρα οποιοσδηποτε αλλος συνδιασμος δεν εχει προβλημα τι να κανω?

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, dimitris15 said:

παιδια πηρα πριν λιγες μερες τον Aukey PA-B6S το προβλημα ειναι οτι οταν φορτιζω ταυτοχρονα το Galaxy S10 μου στην θυρα USB A και ταυτοχρονα φορτιζω κατι αλλο στην μεσσαια USB C θυρα το samsung S10 δεν κανει γρηγορη φορτιση αυτο συμβαινει μονο με την μεσαια θυρα οποιοσδηποτε αλλος συνδιασμος δεν εχει προβλημα τι να κανω?

Δε βλέπω να έχει πρόβλημα ο φορτιστής. Αν θέλεις γρήγορη φόρτιση, πρέπει να το έχεις στη μεσαία θύρα USB-C (PD).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Δε βλέπω να έχει πρόβλημα ο φορτιστής. Αν θέλεις γρήγορη φόρτιση, πρέπει να το έχεις στη μεσαία θύρα USB-C (PD).

ΚΑΙ Η USB A δινει γρηγορη φορτιση αν το βαλω μονο του φορτιζει κανονικα. αν τωρα συνδεσω και USB A και μεσαι θυρα γινεται αυτο. το λιγοτερο που μπορει να δωσει ο φορτιστης ειναι 12W που αρκει για την γρηγορη φορτιση του S10

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, dimitris15 said:

ΚΑΙ Η USB A δινει γρηγορη φορτιση αν το βαλω μονο του φορτιζει κανονικα. αν τωρα συνδεσω και USB A και μεσαι θυρα γινεται αυτο. το λιγοτερο που μπορει να δωσει ο φορτιστης ειναι 12W που αρκει για την γρηγορη φορτιση του S10

Ναι, απλά θέλω να πω ότι εκτιμώ πως αν φορτίσεις το S10 μέσω της PD θύρας και συνδέσεις και κάτι άλλο στην USB-A, θα εξακολουθείς να έχεις γρήγορη φόρτιση στο κινητό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Ναι, απλά θέλω να πω ότι εκτιμώ πως αν φορτίσεις το S10 μέσω της PD θύρας και συνδέσεις και κάτι άλλο στην USB-A, θα εξακολουθείς να έχεις γρήγορη φόρτιση στο κινητό.

τελικα ανακαλυψα τι φταιει αν συνδιασεις USB A + την δευτερη usb C τοτε πεφτουν και οι 2 στα 12W το S10 φορτιζει με 15W. Ειναι ανοησια της aukey. Γιατι με την αλλη USB C δεν υπαρχει θεμα

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή είμαι ασχετος... δεν ειναι για κινητό... ψάχνω τροφοδοτικό γιατί έσπασε...

Βρίσκω στο internet αλλά δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο. Μια βοήθεια...

20211103_201821.jpg

20211101_092830.jpg

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα στη γειτονια σου και παρε εναν μετασχηματιστη 12Volt/1A. Εχε μαζι σου και τον παλιο για να δει τι βισμα χρειαζεται, αν και τα περισσοτερα εχουν αρκετα μεσα που μπαινοβγαινουν, γι' αυτες τις περιπτωσεις.

Πιο μικρο 700mA οπως αυτον που δειχνεις δυσκολα να βρεις, εκτος αν εχεις εσυ φυλαγμενο απο καμια παλια συσκευη. Πρεπει να κανει ομως και το βισμα, αν οχι το κοβεις και βαζεις του χαλασμενου. Αλλα δεν αξιζει ο κοπος, το πολυ ενα 10€ εχει ενας καινουριος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα και Χρονια πολλα, 

 

Θα με βοηθησετε και εμενα λιγο με τον φορτιστη?

 1. Λεω να αγορασω τον παρακατω φορτιστη.

https://www.skroutz.gr/s/29435073/XO-micro-USB-Cable-3x-USB-A-Wall-Adapter-Λευκό-L72.html?from=account_favorites#description

Βλεπω και βγαζει 

Τάση εξόδου: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A

Εμεις σπιτι εκτος απο το nova 5t δεν εχουμε κανενα με QC.

Υπαρχει περιπτωση αν συνδεθει καποιο απλο κινητο ή ταβλετ σε αυτο να το καψει ? να το φορτισει με 9v ή 12ν?

Το δικο μου νοβα5τ μπορει να υποστιριζει γρηγορη φορτιση αλλα οχι 9v ή 12ν

 

2. Μα καλα δεν υπαρχει καλωδιο micro usb φτηνο πουθενα? Πρεπει να δωσουμε 2,5€ + για ενα 3Α?? 

Απο που αγοραζεται εσεις micro usb? 

Μαλλο για αλι με βλεπω να φερω τουλαχιστον επωνυμα κινεζικα.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο φορτιστής μου έπεσε στο νερό του σκύλου για 4 δευτερόλεπτα. Δώστε τα φώτα σας για να αφαιρέσω την υγρασία. 

Ξερω για το ρυζι σε σακούλα. Επισης εχω UD-40. Καθε πρόταση καλοδεχούμενη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής μου έπεσε στο νερό του σκύλου για 4 δευτερόλεπτα. Δώστε τα φώτα σας για να αφαιρέσω την υγρασία. 
Ξερω για το ρυζι σε σακούλα. Επισης εχω UD-40. Καθε πρόταση καλοδεχούμενη. 
Δε το ρισκάρεις για κανένα λόγο. Εκτός αν έχεις συσκευή των 50€

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όντως κι εγώ είχα ξεχάσει έναν σε πλύσιμο και μετά με το που τον έβαλα σε πρίζα πέταξε σπίθα, φθηνός ήταν, εννοείται τον σουταρα

Link to comment
Share on other sites

Δε το ρισκάρεις για κανένα λόγο.. Και ακριβός να είναι όπως πχ ο γνήσιος Samsung, δεν αξίζει για ένα 20€ να χαλάσεις το κινητό σου ή να γίνει καμία χειρότερη ζημιά

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανένα καλώδιο USB-A / USB-C που να υποστηρίζει 120w ;

Sent from my 2107113SG using Tapatalk


Για ψάξε λίγο μήπως βρεις σκέτο το καλώδιο.

https://www.skroutz.gr/s/25534315/Baseus-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%98%CF%8D%CF%81%CE%B1-USB-A-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-2-%CE%98%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%82-USB-C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF-USB-C-120W-Power-Delivery-Quick-Charge-4-0-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C%CF%82-GaN2-Pro.html

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας χαλάνε και εσάς τα καλώδια ρε παιδιά; χαλάει τουλάχιστον ένα type C καλώδιο κάθε 4-5 μήνες... Και καλά καλώδια... Baseus κλπ... Βέβαια έχω και δύο μωρά, δε ξέρω αν τα πειράζουν αλλά σταματάνε να φορτίζουν γρήγορα και το αλλάζω και φορτίζει κανονικά...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DjTony said:

Σας χαλάνε και εσάς τα καλώδια ρε παιδιά; χαλάει τουλάχιστον ένα type C καλώδιο κάθε 4-5 μήνες... Και καλά καλώδια... Baseus κλπ... Βέβαια έχω και δύο μωρά, δε ξέρω αν τα πειράζουν αλλά σταματάνε να φορτίζουν γρήγορα και το αλλάζω και φορτίζει κανονικά...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Έχω ένα τέτοιο πάντως σχεδόν 1μιση χρόνο και ακόμη και μετά από τσάκισμα φορτίζει κανονικά QC3. Επίσης το χω μόνιμα στο πατωμα παρατημένο και το πατάω 😛

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2022 at 12:33 ΜΜ, DjTony said:

Σας χαλάνε και εσάς τα καλώδια ρε παιδιά; χαλάει τουλάχιστον ένα type C καλώδιο κάθε 4-5 μήνες... Και καλά καλώδια... Baseus κλπ... Βέβαια έχω και δύο μωρά, δε ξέρω αν τα πειράζουν αλλά σταματάνε να φορτίζουν γρήγορα και το αλλάζω και φορτίζει κανονικά...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

εγώ τα θεωρώ αναλώσιμα. Τελευταία έχω πάρει του IKEA και έχουν κρατήσει παραπάνω από όσο περίμενα


 

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...