Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με συγκεκριμμενο 3μετρο καλωδιο δεν φορτιζει το G3 ουτε σε φορτιστη LG ουτε samsung και στο pc φορτιζει κανονικα τι μπορει να παιζει:confused: μου φαινεται κουλο

Σίγουρα φορτίζει στο pc ή απλά σου δείχνει ότι φορτίζει;

Να με συγχωρείς αλλά θεωρώ ότι έχει,αν όχι απόλυτη τουλάχιστον ένα 9/10,σχέση.Η γνώση προγραμματισμού ή και μονταρίσματος υπολογιστή ή ακόμη και η άκρατη γνώση σχετικά με τα κινητά,δεν μπορεί να μην συνδυάζεται με γνώσεις ελαχίστου επιπέδου ηλεκτρονικών συστημάτων στην 1η περίπτωση ή στην πρακτική γνώση περί μπαταριών και συνθηκών φόρτισης στην 2η.

 

Επίσης υπάρχει και η πρακτική μορφή του πρόγματος,όλοι έχουν αγοράσει καλώδια φόρτισης,φορτιστές και μπαταρίες μέσω νετ,σίγουρα λοιπόν υπάρχουν θετικές και αρνητικές εμπειρίες να μοιραστούν οι συμφορουμίτες.

Εγώ δυστυχώς ανήκω στην κατηγορία με τις πολλές αρνητικές που όπου μπορώ τις μοιραζομαι για να γλυτώσει κάποιος έστω και 0,5 σεντ.

 

Ξαναλέω δεν κατηγορώ κάποιον,δεν θα μπορούσα άλλωστε,απλά επισημαίνω την παραδοξότητα.

Ουδεμία σχέση έχει η πληροφορική κι ο προγραμματισμός με την ηλεκτρονική, και στο λέω ως ηλεκτρονικός που ασχολούμαι ενεργά και με την πληροφορική και τον προγραμματισμό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν φορτίσω με φορτιστή 600mA ενα ακουστικό Bluetooth το οποίο (μάλλον) χρειάζεται 750mA θα υπάρχει πρόβλημα λέτε? Και το ακουστικό και ο φορτιστής είναι της ίδιας εταιρίας. Το ακουστικό είναι το Plantronics Voyager Edge και ο φορτιστής είναι από ένα παλαιότερο μοντέλο το Plantronics M100.
Link to comment
Share on other sites

Αν φορτίσω με φορτιστή 600mA ενα ακουστικό Bluetooth το οποίο (μάλλον) χρειάζεται 750mA θα υπάρχει πρόβλημα λέτε? Και το ακουστικό και ο φορτιστής είναι της ίδιας εταιρίας. Το ακουστικό είναι το Plantronics Voyager Edge και ο φορτιστής είναι από ένα παλαιότερο μοντέλο το Plantronics M100.

Κανενα απολύτως πρόβλημα, απλά θα φορτίζει λιγάκι πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Που μπορώ να βρω φορτιστή για το xperia mini γιατι μου χαλασε ο παλιος?

Στο ebay θα βρεις σίγουρα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βρω? αγορασα εναν και κανει 2 μερες και παλι δεν φορτιζει 100% τι πρεπει να προσεξω γενικα?
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βρω? αγορασα εναν και κανει 2 μερες και παλι δεν φορτιζει 100% τι πρεπει να προσεξω γενικα?

Να έχει καλό feedback ο πωλητής, αυτό είναι βασικό. Επίσης αν σου πουλάει τον φορτιστή 1 ευρώ και δώρο τα μεταφορικά...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

κανα καταστημα στην αθηνα υπαρχει? γιατι δεν εχω αλλο κινητο και δεν μπορω να περιμενω..!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το κινητό έχει θύρα micro-usb, οπουδήποτε βρίσκεις τετοιους φορτιστες΄ή universal, που βαζει το καλωδιο σου. Στο skroutz να κοιτάξεις, χιλιους φορτιστές θα βρεις
Link to comment
Share on other sites

Για φτηνή και καλή, ψιλοεπώνυμη λύση φορτιστή, τουλάχιστον στα 2Α τί προτείνετε;

 

Έχω βρει στο ebay της Samsung φορτιστή στα 4€, όσο το έψαξα φαίνεται να είναι αυθεντικός αλλά εκτός συσκευασίας

Στο banggood βρήκα αυτόν της Nilkin σε retail συσκευασία.

 

Ποιόν θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω φορτιστή για το xperia mini γιατι μου χαλασε ο παλιος?

 

 

μπορει να με βοηθησει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Για φτηνή και καλή, ψιλοεπώνυμη λύση φορτιστή, τουλάχιστον στα 2Α τί προτείνετε;

 

Έχω βρει στο ebay της Samsung φορτιστή στα 4€, όσο το έψαξα φαίνεται να είναι αυθεντικός αλλά εκτός συσκευασίας

Στο banggood βρήκα αυτόν της Nilkin σε retail συσκευασία.

 

Ποιόν θα προτείνατε;

 

Βρήκα κι αυτόν της Axgio με 2*2.4A + 2*1A συνολικά 4 θύρες. Σε ένα σχόλιο στο Αμαζον τον επαινούν αλλά δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες.

http://www.tinydeal.com/axgio-usb20-4-ports-1a24a-ac-power-adapter-us-plug-p-135143.html

Link to comment
Share on other sites

τα μαιμου ολα αργουν να φορτησουν την συσκευη;

Τι εννοείς; Πήρες καινουριο φορτιστή; Πόση ώρα κανει να φορτίσει και ποσα mAh λέει πως είναι; Αν κάνει πολλες ωρες, έχει προβλημα η συσκευή ή η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Πήρες καινουριο φορτιστή; Πόση ώρα κανει να φορτίσει και ποσα mAh λέει πως είναι; Αν κάνει πολλες ωρες, έχει προβλημα η συσκευή ή η μπαταρία

 

καινούργιο καλώδιο πήρα,το καλώδιο είχε πρόβλημα και έτρεμε,το θέμα είναι ότι αγόρασα καλώδιο αλλά έχει λίγα αμπέρ δεν γράφει πόσα και αργεί πάρα πολύ για να φορτήσει,μπορεί να θέλει και 30 ώρες σερί από ότι βλέπω!

 

Επίσης το δοκίμασα και στο xperia ray που έχω και εκεί το ίδιο πρόβλημα δημιουργεί ο συγκεκριμένος φορτιστής,ενώ ο ορίντζιναλ λειτουργεί στην πένα

Edited by redmanftw
Link to comment
Share on other sites

καινούργιο καλώδιο πήρα,το καλώδιο είχε πρόβλημα και έτρεμε,το θέμα είναι ότι αγόρασα καλώδιο αλλά έχει λίγα αμπέρ δεν γράφει πόσα και αργεί πάρα πολύ για να φορτήσει,μπορεί να θέλει και 30 ώρες σερί από ότι βλέπω!

 

Επίσης το δοκίμασα και στο xperia ray που έχω και εκεί το ίδιο πρόβλημα δημιουργεί ο συγκεκριμένος φορτιστής,ενώ ο ορίντζιναλ λειτουργεί στην πένα

Δηλαδη ο ίδιος φορτιστής με το νέο καλώδιο δεν φορτίζει στην ουσία; προφανώς το καλώδιο είναι ελλατωματικο. Πάρε άλλο καλώδιο, στο eshop με κάτω απο 2€ παίρνεις καλώδιο microusb 2 μέτρων

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο ίδιος φορτιστής με το νέο καλώδιο δεν φορτίζει στην ουσία; προφανώς το καλώδιο είναι ελλατωματικο. Πάρε άλλο καλώδιο, στο eshop με κάτω απο 2€ παίρνεις καλώδιο microusb 2 μέτρων

 

εχεις καποιο λινκ που να ειναι απο καποιο καταστημα της αθηνας ωστε να το παρω αμεσα?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαιρωντας πακιστανικους φορτιστες και λοιπους φθηνους τριτων εταιριων, προκυπτει προβλημα αν φορτιζω κινητα, tablet, συσκευες απο universal φορτιστη με το αντιστοιχο καλωδιο?

 

Εχω oshungo mushroom, με 1200 mA, και δε ξερω ποσα Volt. Μπορω με αυτο και το αντιστοιχο καλωδιο να φορτιζω οτι συσκευη εχω η πρεπει να τιαριαζουν τα ρευματα επακριβως

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτό το βύσμα με τα δύο δοντάκια, αλλά να βγάζει σε micro usb;
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς τέτοιου τύπου φορτιστή?

http://www.ebaypa.com/albums/20120002/poa288317-7.jpg

http://www.ebay.com/itm/6-Port-USB-Home-Travel-Wall-Charger-Power-Adapter-US-Plug-For-iPhone-6-Cellphone-/131308958477

 

Αναφέρει ότι το μέγιστο που αποδίδει είναι 6A, αλλά δεν αναφέρει ξεχωριστά ανά θύρα. Σίγουρα από μία θύρα δεν μπορεί να βγάζει 6A, ίσως είναι 1A ανά υποδοχή. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που άλλη θύρα να βγάζει 500mA και άλλη θύρα να βγάζει πχ 2A? Κάποιο δοκιμασμένο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα και συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχει αναφερθεί ξανά.

Το κινητό μου αργεί υπερβολικά να φορτίσει, περισσότερες από 6 ώρες για πλήρη φόρτιση (2500 μπαταρία). Έβαλα ένα app που λέγεται "ampere" που σου λέει και καλά με πόσα ampere φορτίζει το κινητό την ώρα που το έχεις στον φορτιστή... Όταν το φορτίζω από usb θύρα του υπολογιστή, μου βγάζει ~500 mA (πράγμα λογικό, καθώς η usb 2.0 βγάζει μέχρι τόσο)... Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με τον φορτιστή ο οποίος είναι 1Α βγάζει πάλι 500 mA και κάνει περίπου την ίδια ώρα για να φορτίσει... Να σημειώσω ότι ο φορτιστής έχει αποσπώμενο καλώδιο και έχω δοκιμάσει με διάφορα (με το ίδιο πάντα αποτέλεσμα)... Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίειι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα κ ταμπλετ με android (σχεδον ολα) για να φορτιζουν φουλ ταχυτητα πρεπει ο φορτιστης να εχει " βραχυκυκλωμενα " τα δυο καλωδια " data ". Αλλιως θεωρει οτι εχεις συνδεσει σε pc και τραβαει μονο 500mah. Παρε ενα καλωδιο charge only αν δεν εχεις φορτιστη που εχει βραχυκυκλωμενα data, η φτιαξε ενα charge only usb cable μονος σου που εχει κ το πλεονεκτημα να εχεις ασφαλεια οταν φορτιζεις απο οπουδηποτε (πχ public charge dock) χωρις να μπορει καποιος να χακαρει το κινητο σου. Ειναι πολυ ευκολο ψαξε στο youtube.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα φορτιστη αυτοκινητου για να φορτιζω smartphone και tablet. Οσο πιο φθηνος τοσο καλυτερα αλλα ως προτεραιότητα θελω να ειναι ασφαλης. Αγορα ειτε απο σκρουτζ ειτε απο ebay. Και κατι ακομα μιας που ανοιξα θεμα για φορτιστη, οι φορτιστες εχουν διαφορετικα mAh? Ο φορτιστης του S4mini παντως δεν γραφει ποσα ειναι. Οσο πιο πολλα mAh τοσο πιο γρηγορα φορτιζει? Δεν δημιουργει προβλημα στο κινητο ετσι? Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα κ ταμπλετ με android (σχεδον ολα) για να φορτιζουν φουλ ταχυτητα πρεπει ο φορτιστης να εχει " βραχυκυκλωμενα " τα δυο καλωδια " data ". Αλλιως θεωρει οτι εχεις συνδεσει σε pc και τραβαει μονο 500mah. Παρε ενα καλωδιο charge only αν δεν εχεις φορτιστη που εχει βραχυκυκλωμενα data, η φτιαξε ενα charge only usb cable μονος σου που εχει κ το πλεονεκτημα να εχεις ασφαλεια οταν φορτιζεις απο οπουδηποτε (πχ public charge dock) χωρις να μπορει καποιος να χακαρει το κινητο σου. Ειναι πολυ ευκολο ψαξε στο youtube.

 

Τhanks. Έκανα αυτό που είπες (έφτιαξα ένα τέτοιο καλώδιο) και τώρα από usb 2.0 port φορτίζει με ~800, πολύ καλά δηλ... Με το ίδιο καλώδιο αυτό που έφτιαξα σε φορτιστή θεωρητικά 1Α, φορτίζει όπως με οποιοδήποτε άλλο καλώδιο (~500), οπότε αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα και του φορτιστή... Σε ευχαριστώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...