Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας μου χαλασε το καλωδιο micro usb σε usb του Padfone...Οποιο καλωδιο και να παρω δεν θα εχω προβλημα , σωστα ; Επισης μηπως ξερει κανενας που μπορω να βρω φορτιστη αυτοκινητου;

Ευχαριστω

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μου χαλασε το καλωδιο micro usb σε usb του Padfone...Οποιο καλωδιο και να παρω δεν θα εχω προβλημα , σωστα ; Επισης μηπως ξερει κανενας που μπορω να βρω φορτιστη αυτοκινητου;

Ευχαριστω

http://www.skroutz.gr/c/585/kalodia-dedomenwn.html?from=catspan&keyphrase=micro+usb+cable

http://www.skroutz.gr/c/581/fortistes-kinhtwn-tilefwnwn.html?from=catspan&keyphrase=car+charger+usb

Link to comment
Share on other sites

Έχει σε προσφορά το eshop αυτόν τον φορτιστή Nokia http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.012945&sid=1

Έχει output 1300ma οπότε θα φορτίζει πολύ γρήγορα. Έχει κανείς εμπειρία από τόσο γρήγορο φορτιστή για το αν φθείρεται πιο γρήγορα η μπαταρία; Πάντως για ώρα ανάγκης όπου θες γρήγορη φόρτιση είναι ότι πρέπει και σκέφτομαι να τον χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο φορτιστή είχε εξ' αρχής στην συσκευασία το κινητό μου. Τα 1300ma είναι αρκετά. Όσο να 'ναι με λιγότερα ma διατηρείς καλύτερα την μπαταρία, αλλά προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Προτιμώ να αλλάξω μπαταρία σε ένα χρόνο αν δω ότι η απόδοσή της έχει πέσει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο φορτιστή είχε εξ' αρχής στην συσκευασία το κινητό μου. Τα 1300ma είναι αρκετά. Όσο να 'ναι με λιγότερα ma διατηρείς καλύτερα την μπαταρία, αλλά προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε αυτό. Προτιμώ να αλλάξω μπαταρία σε ένα χρόνο αν δω ότι η απόδοσή της έχει πέσει πολύ.

 

Έχεις παρατηρήσει πολύ μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της φόρτισης σε σχέση με φορτιστή των 700ma;

Εκτός από τη φθορά στη μπαταρία, μπορεί να έχει και άλλες απρόοπτες συνέπειες; πχ έκρηξη ή άμεση βλάβη της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κινητό αν και δεν έχω δοκιμάσει με άλλο φορτιστή, σίγουρα υπάρχει διαφορά σε σχέση με έναν των 700ma. Κάνει μία ώρα να φορτίσει. Η μπαταρία είναι 1300mah.

Τώρα αν υπήρχε κίνδυνος για έκρηξη, βλάβη ή κάτι άλλο δε νομίζω η nokia να έβαζε στις συσκευασίες των κινητών τέτοιου είδους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το forum και χρονια πολλα. Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω με το κινητο. Εχω το κινητο x720d την Μ.Παρασκευη μετα απο καποιο προβλημα με την φορτιση του στο σημειο που μπαινει το καλωδιο δεν ξαναφορτισε.

Ανοιξα το κινητο και ειδα οτι το φις που μπαινει το καλωδιο επανω στην πλακετα εχει βγει...δυστηχως ειναι πολυ λεπτοδουλεια σε σημειο που δεν ξερω εαν μπορει αν φτιαχτει. Αν και δοκιμασα δεν γινεται τιποτα...ξεκολαει και παλι...

ψαχνω βαση για μπαταριες που μπορω να τις φορτιζω εξωτερικα. Η μπαταρια επανω λεει

Rating 3.7 dc / 2200mAh / 8.14Whr και ειναι 3 επαφων. Οι διαστασεις ειναι 5,50 * 7.

Το serial που εχει λεει 2C7A21CC216483 Part no: 35h00157-06M

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι διαφορα site την λενε σαν

Battery type ¨1600mAh Rechargable polymer lithium battery.

Εχει καποιος μια ιδεα πως θα μπορουσε ναμε βοηθησει με βαση για φορτιση μπαταριων...

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και δυο χρονια φορτιζω τριων ειδων μπαταριες με αυτο

http://www.focalprice.com/MC318O/Phone_Battery_Universal_Charger_with_LED_Indicator_Orange.html

Μονο στην περιπτωση που οι επαφες της μπαταριας ειναι ακριβως στο πλαι δεν τις πιανει το μηχανημα.

Θα βρεις αναλογα μηχανακια και σε αλλα sites.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου , βεβαια σαν φωτογραφια δεν μπορω να δω που εχει ανριβως τις υποδοχες για την φορτιση.

Η μπαταρια η δικη μου ειναι περιπου σαν τον galaxy νομιζω ειναι μεγαλη. για αυτο εγραψα και τις διαστασεις...τωρα οκ σαν κοστος ειναι τιποτα να το δοκιμασω...εχεις καποια αλλη ιδεα ? και ξερεις γμτ πιο ειναι το ασχημο ειναι dual sim και βολευτηκα με το εταιρικο και με το προσωπικο και τωρα κουβαλαω 2 κινητα χωρις τις επαφες απο το 1

Link to comment
Share on other sites

Στους φορτιστες αυτου του τυπου δεν εχουν σημασια οι διαστασεις της μπαταριας και ο συγκεκριμενος φορτιζει μεχρι 3000mAh.

Το διαφανες πλαστικο σηκωνεται σαν μανταλακι και βαζεις απο κατω την μπαταρια ρυθμιζοντας τους ακροδεκτες που ειναι κινητοι ωστε να εφαπτονται στους πολους.

Δεν ταιριαζει μονο οταν οι πολοι εχουν προσωπο στο πλαι οπως στο Acer X960 που εχω.

Αλλου τυπου universal φορτιστες δεν εχω δει.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ guideman , θα το παραγγειλω. Ετσι θελω να πιστευω με μικρο κοστος λυθηκε το προβλημα μου.

Ευχαριστώ και παλι.

 

guideman εγκυκλοπαιδικα να σε ρωτησω κατι...

στην 3 επαφη η οποια δεν χαρακτηριζεται σαν - η + μιλαμε να φανταστω σαν γειωση ?????

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα μην σε προβληματιζει η τριτη επαφη.

Στο μηχανακι που εχω εγω που προφανως δεν ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο στο λινκ αφου το πηρα δυο χρονια πριν, δεν ρυθμιζεις πολικοτητα, βαζεις τα ελασματα πανω στους πολους οπως ναναι και εφ οσον αναβει το λαμπακι ειναι ετοιμο για φορτιση οποτε το βαζεις στην πριζα.

Σε καποια απο τις μπαταριες που γεμιζω δεν ειναι σημαδεμενη η πολικοτητα οποτε αν ο ενας πολος απο τους δυο που θα συνδεσω ειναι ο νεκρος, απλα δεν αναβει, οποτε αλλαζω και εφ οσον αναψει το βαζω στην πριζα.

Αν πετυχεις αναποδη πολικοτητα δεν εχει σημασια, την αντιστρεφει μονο του (σε αυτο που εχω εγω παντα)

Εσυ για καλο και για κακο οταν παρεις ριξε μια ματια στις οδηγιες γιατι εχω την εντυπωση οτι καποια δεν ρυθμιζουν πολικοτητα απο μονα τους.

Και αυτο επισης σε πιο φτηνο αλλα 2000mAh

http://www.focalprice.com/MC284O/Universal_Mobile_Phone_Charger_Orange.html

Μπορεις οπως σου ειπα τετοιο φορτιστη να βρεις στα περισσοτερα Κινεζικα sites που πουλανε κινητα.

Εγω τοτε το πηρα απο αυτους, εχω παρει αρκετα gadgets αλλα και μερικα κινητα (οχι αντροιντ γιατι δεν εχουν brands) αλλα ειναι εξυπηρετικοι και αξιοπιστοι.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Η Νokia προχώρησε στην ανακοίνωση ενός ακόμη αξεσουάρ, το οποίο έρχεται να εμπλουτίσει ακόμα πιο πολύ την γκάμα των αξεσουάρ για τα κινητά της τηλέφωνα!

 

Αυτήν την φορά έχουμε να κάνουμε με έναν εξωτερικό USB φορτιστή ο οποίος έρχεται σε μία πλειάδα χρωμάτων και υποστηρίζεται από όσες συσκευές διαθέτουν micro-USB.

 

Ο φορτιστής διαθέτει ένα αυστηρά τετράγωνο industrial design το οποίο θυμίζει πολύ έντονα τον σχεδιασμό των live tiles που διαθέτει το λειτουργικό σύστημα της Microsoft.

 

Η μπαταρία που βρίσκεται εντός του αξεσουάρ έχει χωρητικότητα 1720mAh, ζυγίζει μόλις 65gr και η τιμή του λογικά θα είναι κάτω από το όριο των $40.

 

Source: gadgeta.me

Link to comment
Share on other sites

αν σε μπαταρία 2200 την φορτίζω με 2Α είναι too much?

γιατί με 0.5A φορτίζει ώρες ατέλειωτες

 

υπάρχει κάποια εφαρμογή για να δω την κατάσταση της μπαταρίας μου?Τι γίνεται κατά την διάρκεια της φόρτισης?

Link to comment
Share on other sites

αν σε μπαταρία 2200 την φορτίζω με 2Α είναι too much?

γιατί με 0.5A φορτίζει ώρες ατέλειωτες

 

υπάρχει κάποια εφαρμογή για να δω την κατάσταση της μπαταρίας μου?Τι γίνεται κατά την διάρκεια της φόρτισης?

2Α σε κινητό ειναι καταστροφή , δεν νομίζω να αντέχει κανενα κινητό τόσα, θα περιορίζει το ρεύμα πιο κάτω κ μπορεί να κάνεις ζημιά στο κύκλωμα φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

το κινητό δεν θα πάρει όσο αντέχει?

Το Note2 νομίζω έχει 2100ma φορτιστή με 3000 μπαταρία

 

ένας 1000άρης δηλαδή είναι οκ?

Edited by kaloudis
Link to comment
Share on other sites

το κινητό δεν θα πάρει όσο αντέχει?

Το Note2 νομίζω έχει 2100ma φορτιστή με 3000 μπαταρία

 

ένας 1000άρης δηλαδή είναι οκ?

To Note 2 ειναι εξαίρεση, ειναι θηρίο:lol: Για τα απλά κινητά μέχρι 1300-1400mAh ειναι υπεραρκετά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου φαίνεται το 2A. Προσωπικά δε θα το δοκίμαζα με μία 1200άρα ή έστω 1500άρα μπαταρία που έχουν τα περισσότερα κινητά. Θεωρώ ότι ένα λογικό νούμερο των 1000-1300mA για ένα φορτιστή πρίζας ή αυτοκινήτου δε θα προκαλέσει πρόβλημα.

Και φυσικά όταν υπάρχει η δυνατότητα για αργή φόρτιση (π.χ. από τη USB ενός υπολογιστή που δίνει 500mA, ή με έναν αργό φορτιστή, π.χ. στα 700mA) είναι το πιο υγιές για τη διάρκεια ζωής μία μπαταρίας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου φαίνεται το 2A. Προσωπικά δε θα το δοκίμαζα με μία 1200άρα ή έστω 1500άρα μπαταρία που έχουν τα περισσότερα κινητά. Θεωρώ ότι ένα λογικό νούμερο των 1000-1300mA για ένα φορτιστή πρίζας ή αυτοκινήτου δε θα προκαλέσει πρόβλημα.

Και φυσικά όταν υπάρχει η δυνατότητα για αργή φόρτιση (π.χ. από τη USB ενός υπολογιστή που δίνει 500mA, ή με έναν αργό φορτιστή, π.χ. στα 700mA) είναι το πιο υγιές για τη διάρκεια ζωής μία μπαταρίας.

Ακριβώς! Καταρχάς στα περισσότερα κινητά αν δώσεις 2Α, κάποια στιγμή θα καεί από υπερθέρμανση το κύκλωμα φόρτισης, δεν το αντέχουν.

τα 2Α είναι για μπαταρία 2200

καμία σχέση, δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω ζαλιστεί στο ψάξιμο βρήκα τούτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.505401&sid=1

 

1)εσείς τι μπαταρίες έχετε και με τι φορτιστή?

2)Πόση ώρα κρατάει η φόρτισή τους?

3) 0,5Α για 2200 μπαταρία δεν είναι λίγος?

4)κάποιος άλλος φορτιστής εκτός αυτού που έβαλα το λινκ?

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω ζαλιστεί στο ψάξιμο βρήκα τούτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.505401&sid=1

 

1)εσείς τι μπαταρίες έχετε και με τι φορτιστή?

2)Πόση ώρα κρατάει η φόρτισή τους?

3) 0,5Α για 2200 μπαταρία δεν είναι λίγος?

4)κάποιος άλλος φορτιστής εκτός αυτού που έβαλα το λινκ?

1) Φορτιστή ότι θέλεις παίρνεις, αν έχεις πχ μπαταρία 2000mAh, με έναν φορτιστή 1000mAh θα φορτίζει σε περίπου 2 ώρες

3) 0.5Α ειναι γενικά λίγο για ένα smartphone, και με τέτοια μπαταρία θα κάνει πάνω από 4 ώρες

4) αυτό που δείχνεις είναι φθηνιάρικος, δώσε τουλάχιστον 5€

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο είναι σε προσφορά

Αν θυμάμαι καλά είχε 6-7 ευρώ

 

Αν θες τη γνώμη μου πάρε αυτόν εδώ. Για μένα προτιμότερο να είναι επώνυμος, για ασφάλεια. Με τους φορτιστές της Nokia δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Είναι κι αυτός σε προσφορά, μόλις τον παρήγγειλα. Κι επίσης είναι 1300άρης. Θα φορτίζεις ακόμα γρηγορότερα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...