Jump to content

Dual SIM adaptors


ageliki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
και ας μην είναι ενεργές και οι 2....δουλεύει σε όλα τα κινητά γιατί ενδιαφέρομαι για sony ericsson w910i και για samsung u700..μην το πάρω και μου μείνει στο ράφι....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φαίνεται να είναι πολύ χρήσιμος αυτός ο ανταπτορας για όσους θέλουν μια επιπλέον sim για το κινητό τους. Εχω και εγω όμως την απόρία; Είναι συμβατος με όλα τα κινητά; Είναι επικυνδυνο για το κινητο ή θα πάθουμε κανένα βραχυκυκλωμα; Το έχει κανένας δοκιμάσει;

Παιδιά τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα χρησιμοποιουσα ενα ανταπτορα για 2 σιμ (ειναι σε μεγεθος σιμ και πρεπει να κοψεις τα 2 τσιπακια απο τις 2 κανονικες σιμ και να τα βαλεις σε αυτον....ετσι δεν προεξειχε και τιποτα), σε ενα κ750 που ειχα (εχω ακομα)....μια χαρα δουλευε. και οχι, δεν ειναι ενεργες και οι δυο, κανεις εναλλαγη ειτε απο το μενου ειτε με συνδυασμο κουμπιων.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=m38&_nkw=NEWEST+dual+twin+SIM+card+adapter+adaptor+holder

 

Ίδιο με τη δεύτερη λύση του αρχικού post, με τη διαφορά πως στοιχίζει περίπου 2€, μαζί με τα μεταφορικά!!!

 

Το έχω εδώ κ λίγες ημέρες κ λειτουργεί άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχω ενεργό τον έναν αριθμό και τύχει κάποιος και με πάρει στον άλλον, ο καλών θα ακούει ότι το κινητό μου είναι κλειστό? :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχω ενεργό τον έναν αριθμό και τύχει κάποιος και με πάρει στον άλλον, ο καλών θα ακούει ότι το κινητό μου είναι κλειστό? :worry:

 

με τους adaptors αυτους μια απο τις 2 sim ειναι απενεργοποιημενη οποτε οταν σε καλουν σαυτην την sim το τηλεφωνο φαινεται κλειστο! απλα μππορεις να εναλλασεις τις sim online χωρις να κλεινεις τ κινητο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, υπάρχει τρόπος να έχω δύο SIM ενεργοποιημένες ταυτόχρονα σε μία συσκευή?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, υπάρχει τρόπος να έχω δύο SIM ενεργοποιημένες ταυτόχρονα σε μία συσκευή?

 

Οχι δυστυχως. Αυτο ειναι θεμα hardware κινητου... Πχ θελει να εχει 2 κεραιες... κτλ κτλ...δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση με ενα τσιπακι που ενωνεις 2 σιμ να γινει ολο αυτο! :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, υπάρχει τρόπος να έχω δύο SIM ενεργοποιημένες ταυτόχρονα σε μία συσκευή?

 

Μόνο με την υπηρεσία dual sim που έχουν οι εταιρίες, βγάζοντας νέα sim (με ένα μικρό κόστος) που φιλοξενεί τα 2 νούμερα. Σε αυτή τη περίπτωση "φαίνεται" πως λειτουργούν ταυτόχρονα κ τα 2, αφού στην πραγματικότητα έχει γίνει εκτροπή των κλήσεων από τη μία στην άλλη, δωρεάν.

 

Περισσότερες πληροφορίες στα site των παρόχων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο σε κινητά που έρχονται εκ Κίνας λειτουργούν οι 2 sim ταυτόχρονα..

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα λειτουργούν οι 2 κάρτες και σε 2 κινητά που έχει βγάλει η Samsung.Το ένα το είχα και λειτουργούσε άψογα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ο φίλος έχει δίκιο παραπάνω, είναι τα: Samsung D880 και Samsung D980 και επίσης το LG KS660 αλλά δεν ήξερα κατά πόσον λειτουργούν ταυτόχρονα και γι' αυτό δε τα ανέφερα.. :)

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αν δουλεύει σωστά το παρακάτω και αν πωλείται στην Ελλάδα.

 

http://ultraxs.com/image-A5B8_4B22053B.jpg

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε στο παρακάτω site

 

DuoSIM – how to convert a standard cell phone to dual SIM in 3 minutes

 

Ευχαριστώ. :)

 

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι μπορεί να έχεις On και τις 2 γραμμές με το παραπάνω αντάπτορα?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι μπορεί να έχεις On και τις 2 γραμμές με το παραπάνω αντάπτορα?

Αν διαβάσεις την πηγή από όπου πάρθηκε το εν λόγω gadget, θα δεις ότι λέει μεν ότι ειναι Dual Sim αλλά αλλάζεις από τον έναν αριθμό στον άλλον με το πάτημα ενός κουμπιού. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις την πηγή από όπου πάρθηκε το εν λόγω gadget, θα δεις ότι λέει μεν ότι ειναι Dual Sim αλλά αλλάζεις από τον έναν αριθμό στον άλλον με το πάτημα ενός κουμπιού. ;)

έχεις δίκιο:cool:άρα δεν λέει ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αν δουλεύει σωστά το παρακάτω και αν πωλείται στην Ελλάδα.

 

http://ultraxs.com/image-A5B8_4B22053B.jpg

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε στο παρακάτω site

 

DuoSIM – how to convert a standard cell phone to dual SIM in 3 minutes

 

Ευχαριστώ. :)

 

Πωλείται από ελληνικό eshop, αλλά με τιμή εξωφρενικά πάνω από από αυτή στο ebay.

Για παράδειγμα εγώ την αγόρασα (σε euro) 2.1 από ebay κ τη βρήκα Ελλάδα 17!

 

Όσο για ταυτόχρονη χρήση των 2 sim, αυτό γίνεται μόνο με συγκεκριμένα κινητά (ξεκινούν από 40€ στο ebay) ή με υπηρεσία dual sim των εταιριών, όπως έχει ήδη ειπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

κινητό με 40 €? :wacko:

 

αμα ειναι ταυτοχρονη λειτουργια των 2 αριθμων απο το δικτυο κινητης τηλεφωνιας με χρηση dual sim τοτε δεν υπαρχει λογος υπαρξης αυτου του gadget αφου το κανουν με 1 μονο sim. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με την cosmote σχετικά με την dual sim μου ανέφεραν οτι ναι μεν λειτουργούν και τα 2 κινητά ταυτόχρονα (οι εξερχόμενες κλήσεις γίνονται από τον πρωτεύον αριθμό, αλλά μπορείς να λάβεις κλήσεις και από τις 2 sim), αλλά δε μπορείς να λάβεις μηνύματα από τη δεύτερη sim.

Αυτό είναι νομίζω ενα σοβαρό μειονέκτημα..

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια γινεται εκτροπη κλησης απο το δευτερο στον πρωτευων αριθμο. αλλα αφου γινεται εκτροπη γιατι να μη λαμβανεις και τα μηνυματα απο τη δευτερη SIM? :worry::blink:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μόλις τώρα διάβασα ότι σε γνωστό μαγαζί ηλεκτρονικών στον Πειραιά σε μία κάρτα sim σου βάζουν μέχρι και 10 διαφορετικά νούμερα, αλλά δεν είναι open όλα παρά μόνο 1 !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το λεγομενο sim cloning. μπορεις να το κανεις και μονος σου αυτο. 12 € κοστιζει ο εξοπλισμος απο ebay. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...