Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το καλοκαίρι είχα πάρει aldi για μια βδομάδα και βολευτηκα. Τώρα ας πει και κάνας που να έχει πάει πιο πρόσφατα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα είμαι γερμανία για καμιά βδομάδα και ενδιαφέρομαι για καρτοκινητό.

Η βασική μου ανάγκη είναι δεδομένα (καμιά 500 MB με 1GB νομίζω μου φτάνουν), φτηνός χρόνος ομιλίας προς γερμανικούς αριθμούς ή και ελληνικούς θα εκτιμηθεί δεόντως αλλά δεν είναι απαραίτητος.

Τι μου προτείνεται να πάρω;

Ευχαριστώ

 

Έγω είχα βολευτεί με lidl νομίζω

Πάντως για κλήσεις δες προς voip μεριά. Συνήθως πολύ καλύτερες τιμές (freevoipdeal.com, voipyo.com)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Kαλησπερα

 

Φιλος μου θα παει ισως για μονιμα στη γερμανια, θελει να βρει ενα καρτοκινητο και να εχει ενα καλο πακετο ιντερνετ για να χαζευει τις ελευθερες ωρες και να μιλαει μεσο voip.

Ειδα το simyo.de χωρις δεσμευση με 3GB ιντερνετ στα 14,9/μηνα και τηλεφωνικες κλησεις με 9 Cent το λεπτο. Σωστα τα γραφω ?

Το δικτυο της εταιρειας ειναι καλο ή θα εχει προβλημα με το σημα ? θα θελει να εχει καλο 3g για να μιλαει μεσο voip στην ελλαδα. Δεν πιστευω να μπολκαρει η simyo το voip ?

 

 

Υπαρχει καποια αλλη που να δινει απο 2 εως 5 Gb ιντερνετ ?

Υπαρχει καποια αλλη προταση ?

 

Ευχαριστω για την οποια απαντηση :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Simyo ειναι μια απο τις 100+ ισως virtual operator η συγκεκριμενη ειναι στο δικτυο E plus (Τα 2 κορυφαια ειναι Telekom - Vodafone ) και οπως διαβαζω το VOIP ΔΕΝ υποστηριζεται σε ολες τις ταριφες φλατ με ιντερνετ .. και αυτη η προσφορα του φιλου σου.

Die Nutzung von Voice over IP (VoIP), Tethering, WLAN und Peer to Peer (P2P) Verbindungen ist ausgeschlossen.

 

https://www.simyo.de/static/media/leistungsbeschreibung-all-net-flat.pdf

 

Η πιο γνωστη που ειναι μαλιστα θυγατρικη της τελεκομ και χρησιμοποιει το δικτυο της η Congstar εχει και αυτη απειρες επιλογες για ιντερνετ και νομιζω οτι στις ταριφες τις μπορει να χρησιμοποιησει το VOIP... δινει και LTE

Γενικα VOIP υποστηριζουν ολα τα συμβολαια τα οποια ειναι πραγματικα φτηνα και δινουν και τοπ τηλεφωνα με πολυ μικρο κοστος θα το ανακαλυψει βεβαια στην πορεια.

Παρολα αυτα με μια προχειρη αναζητηση σε καποια αναλογα πορταλ βλεπω οτι η Fonic (χρησιμοποιει το δικτυο της Ο2) δινει με 500ΜΒ και ανω VOIP ....

 

http://prepaid-vergleich-online.de/5731/prepaid-karten-mit-voip-nutzung/

 

Γενικα θελει πολυ ψαξιμο.Καθε εταιρια φυσικα εχει στην σελιδα της για το τι υπηρεσιες επιτρεπονται και τι οχι στις υπηρεσιες ιντερνετ.τα p2p οπως τορεντ και αυτα ειναι δια ροπαλου απαγορευμενα ετσι και αλλιως .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για σιγουρα μιλησα και με simyo αλλα και με την Congstar καμια δεν δινει VOIP στα καρτοκινητα τους.

Μονο η Congstar δινει VOIP στις ταριφες ΜΟΝΟ για ιντερνετ για ταμπλετ κινητο λαπτοπ κτλ.Δηλαδη οχι για το πακετο που ενδιαφερεται ο φιλος σου ομιλια ιντερνετ και μηνυματα.Και απο οτι ειδα ολες το ιδιο υποστηριζουν.Οποτε αν εχει ταμπλετ ισως τον βολεψει με κατι τετοιο.Και μενα πολλοι φιλοι μου στην Γερμανια που ειχαν ειδικα iphone απλα κανανε υπομονη στην αρχη για VOIP η μεσω WIFI .. μεχρι που σχεδον ολοι κανανε συνδεσεις.

http://prntscr.com/8cj92t (η επιβεβαιωση απο την εξυπηρετηση πελατων Congstar & simyo )

 

Voip σε prepaid με LTE Congstar οριστε και οι ταριφες https://www.congstar.de/handytarife/datentarife/?tw=1

Αν ο φιλος σου ψαχτει λιγο ισως βρει και κατι αλλο παντως οι γνωστοτερες ισχυει οτι σου εγραψα παραπανω

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι αψογος, σε ευχαριστω πολυ για ολες της πληροφοριες :bow:

Ο φιλος μου εχει ενα δικαρτο huawei οποτε θα του προτεινω και πιστευω πως θα τον βολεψει η καρτα της congstar , στην μια θυρα θα κρατησει το νουμερο που εχει και στην αλλη θυρα θα βαλει την καρτα sim της congstar για να εχει ιντερνετ και voip

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για καρτοκινητη Lebara.de από εμένα. Δίκτυο T-Mobile ελεύθερο voip καλά πακέτα ίντερνετ και ομιλίας προς Ελλάδα σταθερά
Link to comment
Share on other sites

@Kathan7: Μια χαρα θα το κανει αν εχει dual sim και για την αρχη θα την βρει την ακρη του.Το θεμα ειναι να εχει τουμπανο σημα εκει που θα ειναι.

 

Για prepaid η fonic και η lidl mobile επιτρεπουν το voip.

Nαι αλλα τα πακετα ιντερνετ που εχουν με μαξιμουμ 500ΜΒ δεν φτανουν ουτε για ζητω!!!!!

 

Για καρτοκινητη Lebara.de από εμένα. Δίκτυο T-Mobile ελεύθερο voip καλά πακέτα ίντερνετ και ομιλίας προς Ελλάδα σταθερά

 

Φιλε εδω φαινεται ενδιαφερον.Βεβαια δεν αναφερει τιποτα για το VOIP αλλα βλεπω εχει πολυ καλες τιμες και μαλιστα φλατ τηλεφωνα γερμανια σταθερα κινητα μηνυματα και 3 γιγα ιντερνετ με μολις 24 ευρω.

Μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ? Πως και ειναι τοσο φτηνη αλλα δεν ειναι γνωστη οπως Congstar simyo blau fonic κτλ κτλ ?

Δινει και LTE γιατι οι περισσοτερες discount δινουν μεχρι 21Mbps downstream και λιγες δινουν LTE μεχρι 41mbps.

 

http://www.lebara.de/allnet

 

o θεμα ειναι οτι και η Levara.de στους ορους χρησης του ιντερνετ αλλα και των υπηρεσιων το γραφει πεντακαθαρα... οτι υπηρεσιες VOIP δεν υποστηριζονται!!!.

Δηλαδη αλλα γραφουν και αλλα κανουν??? Δωσε μας πληροφοριες αν γινεται η αν εισαι συνδρομητης της lebara

http://prntscr.com/8ctf49

 

Και ολο το κατεβατο.. http://www.lebara.de/medias/sys_master/8894548672542.pdf

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Φίλε την χρησιμοποιούσα 2 χρόνια . Lte δεν έπιασα ποτέ. 3G όμως έπιανα παντού. Viber whatsapp καιSkype όμως δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μίλαω για φωνητικές κλήσεις και βιντεο.πολυ καλή λύση για επικοινωνία με Ελλάδα και άλλες χώρες του κόσμου είναι και η εφαρμογή MoboleVoip.Ψαξτην λίγο αν δεν την έχεις υπόψιν. Εγώ με το που την ανακάλυψα και μετά με βοήθησε ακόμα πιο πολύ στο θέμα οικονομικές έως τζάμπα κλήσεις

Η Lebara γνωστή είναι στην Γερμανία όπως και γενικότερα στην Ευρώπη. Πάρε μια καρτούλα και αποκτάς ίδια άποψη. Έχει το πλεονέκτημα ότι θα πακέτα οπότε θες τα ενεργοποιείς και οπότε θες τα απενεργοποιεις. Κατά περιόδους Καλές προσφορές έχει και η lycamobile αλλά έχει το αρνητικό ότι αν θες να αλλάξεις εταιρία δεν μπορείς να κρατήσεις το νούμερο σου. Στην lebara.de μπορείς να κάνεις φορητοτητα.μερικά πράγματα στην Γερμανία δεν είναι αυτονόητα

Ένα άλλο καλό είναι ότι επιτρέπει το tethering ενώ η lycamobile και πιθανόν άλλες εταιρίες δεν το επιτρεπουν

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα την δοκιμασω αρχες Οκτ που θα ανεβω Γερμανια και θα σου στειλω εντυπωσεις.Φαινεται παντως καλη αν ειχε και 4G θα ηταν ακομα πιο καλη χαχα
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια, τη lebara.de μπορει να την αγορασει σε καποιο καταστημα ή πρεπει να την κανει παραγγελια μεσα απο το site της και να του την στειλουν μεσω ταχυδρομειου στη διευθυνση που θα δηλωσει ? http://www.lebara.de/kostenlose-sim

Το πακετο με τα 3gb στα 24,99 ειναι καρτοκινητο ή συνδεση ? http://www.lebara.de/allnet

Καρτα ανανεωσης υπολοιπου αγοραζει ευκολα σε καταστηματα ?

Επισης αν το πακετο με τα 3gb στα 24,99 ειναι καρτοκινητο, για να ενεργοποιει το πακετο Allnet 3GBAllnet Plus στελνει sms ALLNET3GB στο 55255 ?

Αν ειναι καρτοκινητο θα μπορει να το διακοψει/''παρατησει'' χωρις καμια δεσμευση ?

Σας κουραζω αλλα δεν ξερω Γερμανικα και παλευω με τη google μεταφραση στο site της lebara

 

Του εχω κατεβασει την εφαρμογη mobilevoip και του αγορασα 10 ευρω στην freevoipdeal με χρεωσεις για κλησεις προς την Ελλαδα

Greece (Landline) € 0.005 +vat = € 0.006

Greece (Mobile) € 0.015 +vat = € 0.018

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια, τη lebara.de μπορει να την αγορασει σε καποιο καταστημα ή πρεπει να την κανει παραγγελια μεσα απο το site της και να του την στειλουν μεσω ταχυδρομειου στη διευθυνση που θα δηλωσει ? http://www.lebara.de/kostenlose-sim

Το πακετο με τα 3gb στα 24,99 ειναι καρτοκινητο ή συνδεση ? http://www.lebara.de/allnet

Καρτα ανανεωσης υπολοιπου αγοραζει ευκολα σε καταστηματα ?

Επισης αν το πακετο με τα 3gb στα 24,99 ειναι καρτοκινητο, για να ενεργοποιει το πακετο Allnet 3GBAllnet Plus στελνει sms ALLNET3GB στο 55255 ?

Αν ειναι καρτοκινητο θα μπορει να το διακοψει/''παρατησει'' χωρις καμια δεσμευση ?

Σας κουραζω αλλα δεν ξερω Γερμανικα και παλευω με τη google μεταφραση στο site της lebara

 

Του εχω κατεβασει την εφαρμογη mobilevoip και του αγορασα 10 ευρω στην freevoipdeal με χρεωσεις για κλησεις προς την Ελλαδα

Greece (Landline) € 0.005 +vat = € 0.006

Greece (Mobile) € 0.015 +vat = € 0.018

Είναι καρτοκινητη. Κάρτα εγώ είχα αγοράσει από μαγαζάκι αλλά μπορείς φυσικά και ονλαιν. Κάρτες ανανέωσης υπάρχουν παντού. Μινιμαρκετ βενζινάδικα κυριολεκτικά παντού. Τα πακέτα μπορείς να τα ακυρωσεις οπότε θες πριν φυσικά ανανεωθούν. Πχ εγώ τον ένα μήνα ήθελα 1 Gb έβαλα το 1gb. Αν τον άλλο μήνα ήθελα 3 Gb ακυρωνα 24 ώρεςπριν ανανεωθει το 1 gb και ενεργοποιούν τα 3 gb για τον επόμενο μήνα. Ή δεν ενεργοποιούν κανένα αν πχ ήταν να ερθω Ελλάδα.είναι πολύ flexibel που λένε και οι *φιλοι* μας οι Γερμανοί

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν επιλέξει κάποιο πακέτο κάνει μόνο του αυτόματη ανανέωση στον μήνα αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο σε χρήματα μέσα στο λογαριασμό του ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το λινκ το store locator της lebara.de μπορει να βρει που πουλανε στην περιοχη του καρτες sim.Βεβαια οση ωρα δοκιμαζω δεν μου ανοιγει το λινκ αλλα ειναι το μονο που εχει στην σελιδα.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν επιλέξει κάποιο πακέτο κάνει μόνο του αυτόματη ανανέωση στον μήνα αρκεί να υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο σε χρήματα μέσα στο λογαριασμό του ?

Ακριβώς. Αν πάλι δεν υπάρχει το αντίστοιχο υπόλοιπο απλά δεν ανανεώνει

Link to comment
Share on other sites

Άψογα !

Παλικάρι 1000 ευχαριστώ για όλες της απαντήσεις και τα λινκ !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σημερα ενεργοποιησα μια καρτα της levara.de με 19.99 τον μηνα εχω 500 λεπτα τον μηνα σε ολα τα κινητα σταθερα της ευρωπης και 1 γιγα ιντερνετ και απο lebara σε lebara δωρεαν.Πραγματικα φτηνα και δουλευει και το VOIP μια χαρα.Εχει και με 29.99 με 3 Γιγα ιντερνετ και 1000 λεπτα προς ολους οταν λεμε ολους εννοουμε σε σταθερα κινητα γερμανιας και σε σταθερα κινητα ευρωπης ΗΠΑ και μερικων αλλων χωρων.Χρησιμοποιει το δικτυο της Τελεκομ! Απλα κορυφη σημα παντου ακομα και στα μετρο λεμε.αξιξει ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ποια καρτοκινητη μου προτεινετε με 1gb internet (θα προτιμουσα 2) τουλαχιστον και 100 ή 200 λεπτα προς ολους? Τα σμσ δεν με ενδιαφερουν. Τιμη αν γινεται στα δεκα ευρω, χωρις συμβολαιο.

 

Για την winsim ξερετε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ποια καρτοκινητη μου προτεινετε με 1gb internet (θα προτιμουσα 2) τουλαχιστον και 100 ή 200 λεπτα προς ολους? Τα σμσ δεν με ενδιαφερουν. Τιμη αν γινεται στα δεκα ευρω, χωρις συμβολαιο.

 

Για την winsim ξερετε τιποτα?

 

Simyo

Fonic

Lebara

Lyca

Ortel

(χωρίς σειρά προτίμησης)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα θα παω στην winsim. Με 8,99 δινει 2gb internet , 100 λεπτα προς ολους και απεριοριστα sms.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...