Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://prepaid-wireless-internet-access.wetpaint.com/page/Germany

 

 

Εγώ αυτο ΕΙΧΑ κοιτάξει πριν πάω και για Γερμανία ανανεώνεται αμέσως ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι να προτιμήσω σε κάρτοκινητό κυρίως για χρήση internet και για κλήσεις προς Ελλάδα μπορεί να παίξει τίποτα

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι να προτιμήσω σε κάρτοκινητό κυρίως για χρήση internet και για κλήσεις προς Ελλάδα μπορεί να παίξει τίποτα

Ευχαριστώ.

 

Η o2 είχε στο καρτοκινητό της, ένα πακέτο "world friends". Μπορούσες να διαλέξεις 3 σταθερά και 2 κινητά σε πολλές χώρες, μαζί και την Ελλάδα, όπου οι κλήσεις κόστιζαν όσο η εθνικές κλήσεις εντός Γερμανίας. 15 λεπτά/λεπτό. Δεν ξέρω αν την προσφέρουν ακόμα την υπηρεσία.

 

Και για ίντερνετ, με 10€ το μήνα έχεις 300MB με περιορισμό ταχύτητας μετά την κατανάλωσή τους. Απεριόριστο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι να προτιμήσω σε κάρτοκινητό κυρίως για χρήση internet και για κλήσεις προς Ελλάδα μπορεί να παίξει τίποτα

Ευχαριστώ.

Δες τη fonic 0,09 για κλήσεις προς σταθερά και 0,29 για κλήσεις προς κινητά. Ρίξε μια ματιά στις τελευταίες 2-3 σελίδες αυτού του νήματος.

Η o2 είχε στο καρτοκινητό της, ένα πακέτο "world friends". Μπορούσες να διαλέξεις 3 σταθερά και 2 κινητά σε πολλές χώρες, μαζί και την Ελλάδα, όπου οι κλήσεις κόστιζαν όσο η εθνικές κλήσεις εντός Γερμανίας. 15 λεπτά/λεπτό. Δεν ξέρω αν την προσφέρουν ακόμα την υπηρεσία.

 

Και για ίντερνετ, με 10€ το μήνα έχεις 300MB με περιορισμό ταχύτητας μετά την κατανάλωσή τους. Απεριόριστο δηλαδή.

Η fonic είναι φτηνότερη και χρησιμοποιεί το δίκτυο της Ο2. Ίσως να υπάρχουν και άλλες φτηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Επισης πολυ φθηνη ειναι και η Ortel Mobile, χρησιμοποιει το δικτυο της e-plus και πεφτει ελαχιστα οταν παιρνεις προς ξενα δικτυα, ισως πιο λιγο απο ο,τι πεφτουν τα ελληνικα καρτοκινητα σε εγχωριες κλησεις. Επισης πλεον με 10€ νομιζω εχεις flat internet 3G, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Ειχα καιρο να την ανανεωσω και πλεον μου εχει ληξει...
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα βρεθώ για μια εβδομάδα στη Γερμανία.

 

Υπάρχει καμία πρόταση κυρίως για Internet και αν γίνεται και χρόνο ομιλίας προς Ελλάδα.

 

Είδα στο site της Ortel τα πακετάκια που έχει. Υπάρχει κάτι καλύτερο;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα βρεθώ για μια εβδομάδα στη Γερμανία.

 

Υπάρχει καμία πρόταση κυρίως για Internet και αν γίνεται και χρόνο ομιλίας προς Ελλάδα.

 

Είδα στο site της Ortel τα πακετάκια που έχει. Υπάρχει κάτι καλύτερο;

Δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις και δεν ξέρω αυτήν που λες, αλλά όταν έμενα εκεί η Fonic ήταν η επιλογή μου.

ΑΛΛΑ δεν είναι τόσο απλό επειδή η ενεργοποίηση απαιτεί έγγραφα όπως στην Ελλάδα, και επομένως ένας MVNO που δεν έχει δικά του καταστήματα πρέπει να λάβει τα έγγραφα ταχυδρομικά πριν ενεργοποιήσει την κάρτα...

Για αυτό σε βλέπω να μπαίνεις σε ένα κατάστημα κινητής για να κάνεις δουλειά σου, και επομένως με λιγότερες επιλογές.

 

Σε ένα κατάστημα Debitel μπορεί να έχουν μερικές επιλογές.

http://www.mobilcom-debitel.de

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις και δεν ξέρω αυτήν που λες, αλλά όταν έμενα εκεί η Fonic ήταν η επιλογή μου.

ΑΛΛΑ δεν είναι τόσο απλό επειδή η ενεργοποίηση απαιτεί έγγραφα όπως στην Ελλάδα, και επομένως ένας MVNO που δεν έχει δικά του καταστήματα πρέπει να λάβει τα έγγραφα ταχυδρομικά πριν ενεργοποιήσει την κάρτα...

Για αυτό σε βλέπω να μπαίνεις σε ένα κατάστημα κινητής για να κάνεις δουλειά σου, και επομένως με λιγότερες επιλογές.

 

Σε ένα κατάστημα Debitel μπορεί να έχουν μερικές επιλογές.

http://www.mobilcom-debitel.de

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω και στο αεροδρόμιο μήπως υπάρχει τίποτα, διαφορετικά σε κατάστημα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω και στο αεροδρόμιο μήπως υπάρχει τίποτα, διαφορετικά σε κατάστημα.

 

 

Κοίτα σε Fonic , LIDL mobile , medion απο τα Aldi που εχουν γενικα φτηνα για ελλαδα 0,09 σεντ το λεπτο προς σταθερα και 0,39 προς κινητα και ιντερνετ σε λογικες τιμες.Ολες οι sim ενεργοποιουνται μεσω ιντερνετ registrierung/aktivierung ευκολα .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε Fonic , LIDL mobile , medion απο τα Aldi που εχουν γενικα φτηνα για ελλαδα 0,09 σεντ το λεπτο προς σταθερα και 0,39 προς κινητα και ιντερνετ σε λογικες τιμες.Ολες οι sim ενεργοποιουνται μεσω ιντερνετ registrierung/aktivierung ευκολα .

 

Από το Aldi η κάρτα θα είναι ενεργή άμεσα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από το Aldi η κάρτα θα είναι ενεργή άμεσα;

 

Oχι αν εννοεις την αγορασα την βαζω στο κινητο και μιλαω.Την αγοραζεις πας στο ιντερνετ βαζεις τα στοιχεια σου ονομα διευθυνση κτλ και μετα εισαι ετοιμος.Εγω σε κατι ταξιδια που εκανα παντα αγοραζα καρτοκινητο για οσες μερες εμενα.Την fonic την ειχα παρει νομιζω απο το LIDL και την Medion απο τα σουπερμαρκετ τα ALDI (ALDITALK λεγεται για την ακριβεια). και στις 2 περιπτωσεις ενεργοποιηση εκανα online.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα μια O2 prepaid με 10€ 500 mb και απεριόριστη ομιλία και μηνύματα προς Ο2. Όλοι όσοι με ενδιαφέρουν έχουν Ο2, οπότε με βόλεψε. Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα μια O2 prepaid με 10€ 500 mb και απεριόριστα ομιλία και μηνύματα προς Ο2. Όλοι όσοι με ενδιαφέρουν έχουν Ο2, οπότε με βόλεψε.

Καλημέρα

Επειδή πρέπει να αγοράσω και εγώ μία τον άλλο μήνα , μπορείς να γράψεις από που την πήρες και τι χρειάστηκε να παρουσιάσεις για να στην δώσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή πρέπει να αγοράσω και εγώ μία τον άλλο μήνα , μπορείς να γράψεις από που την πήρες και τι χρειάστηκε να παρουσιάσεις για να στην δώσουν ;

 

Σε οποιοδήποτε κατάστημα O2 με το διαβατήριο σου. Περίπου 15 λεπτά θα χρειαστείς.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Γενικα καρτοκινητα των εταιρειων t-mobile,vodafone,E-plus,O2 μπορεις να τα ταυτοποιησεις στα shop των εταιρειων που θα βρεις σχεδον παντου.Οι υπολοιπες τωρα καρτοκινητες τυπου fonic simyo alditalk κτλ που πωλουνται σε σουπερ μαρκετ πολυκαταστηματα τουρκικα παντοπολεια κτλ συνηθως ενεργοποιουνται μεσω ιντερνετ απο τις ιστοσελιδες τους.Το καλο ειναι οτι στην Γερμανια μπορεις να βρεις παντου καρτες ανανεωσεις ολες τις ωρες ...ακομα και σε αυτοματα μηχανηματα οπως των τσιγαρων μπορεις να αγοραζεις και καρτες χρονου ομιλιας χρησιμοποιωντας χρεωστικη καρτα.(δεν θυμαμαι αν παιρνουν λεφτα οπως των τσιγαρων)
Link to comment
Share on other sites

Και η Congstar.de είναι καλή με σήμα D1 δηλαδή Deutsche Telekom.

Επίσης η Deutschlandsim.de που δίνει την επιλογή ανάμεσα σε δίκτυα D1 και O2.

Στην Fonic το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι πως τα πακέτα του internet είναι μέχρι 500GB αλλά πχ με 19,90 σου δίνει απεριόριστα τηλεφωνήματα προς όλους.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα παίδες,θα είμαι Γερμανία το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες και έψαχνα να δω αν με συμφέρει να πάρω κάποιο καρτοκινητό,κυρίως για το internet.

 

Υπάρχει καμία συμφέρουσα πρόταση σε mobile internet με 1gb min???

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παίδες,θα είμαι Γερμανία το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες και έψαχνα να δω αν με συμφέρει να πάρω κάποιο καρτοκινητό,κυρίως για το internet.

 

Υπάρχει καμία συμφέρουσα πρόταση σε mobile internet με 1gb min???

 

http://www.prepaidvergleich.com/ θα βρεις πολυ πραμα.. απο καρτοκινητη στην Γερμανια αλλο τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
http://www.prepaidvergleich.com/ θα βρεις πολυ πραμα.. απο καρτοκινητη στην Γερμανια αλλο τιποτα...

Τα δεδομενα αλαξαν ο καιρος περασε ...

οποιος βρεθει στη Γερμανια εχω να του προτεινω

Για μονιμους >

AY YLDIZ Καρτα προπληρωμενη με 14.90 ευρω απεριοριστα ολα τα Γερμανικα κινητα κ σταθερα

κ στην ιδια εταιρια με 20 ευρω δινει 5GB internet

Συνολο 35 ευρω το μηνα κ εισαι ησυχος.

Για περαστικους >

LEBARA Σου παρεχει με 20 ευρω 750 λεπτα χρονο ομιλιας προς 48 χωρες *εε* κ εχεις κ 500MB internet

και αν εξαντληθουν ο χρονος πριν τις 30 μερες σου δινει με 10 ευρω ακομη 500 λεπτα .

ειναι το προγραμμα FLEX XL και οταν τελειωσουν στελνεις MEHR .

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομενα αλαξαν ο καιρος περασε ...

οποιος βρεθει στη Γερμανια εχω να του προτεινω

Για μονιμους >

AY YLDIZ Καρτα προπληρωμενη με 14.90 ευρω απεριοριστα ολα τα Γερμανικα κινητα κ σταθερα

κ στην ιδια εταιρια με 20 ευρω δινει 5GB internet

Συνολο 35 ευρω το μηνα κ εισαι ησυχος.

Για περαστικους >

LEBARA Σου παρεχει με 20 ευρω 750 λεπτα χρονο ομιλιας προς 48 χωρες *εε* κ εχεις κ 500MB internet

και αν εξαντληθουν ο χρονος πριν τις 30 μερες σου δινει με 10 ευρω ακομη 500 λεπτα .

ειναι το προγραμμα FLEX XL και οταν τελειωσουν στελνεις MEHR .

Για μόνιμους θεωρώ αυτήν την στιγμή πως η καλύτερη προσφορά είναι η εξής: https://www.sim.de

Το πλεονέκτημα της παραπάνω εταιρείας είναι το LTE της Ο2.

Επίσης καλές προσφορές έχουν και οι Winsim και Deutschlandsim.de

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μένω πάλι Γερμανία (μετά από 3 χρόνια) και τον παλιό μου αριθμό που ήταν στην Fonic έκανα αίτηση για να τον μεταφέρω στη Simyo που δίνει 3GB LTE.

Το δίκτυο είναι της E-Plus αλλά η E-Plus συγχωνεύτηκε με την Ο2 και σιγά-σιγά προχωράει και η ενοποίηση του δικτύου, οπότε ακόμα και αν στην αρχή το δίκτυο της Ε-Plus είναι τραγικό θα κάνω λίγη υπομονή. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την Aldi Talk, ειδικά αν μένετε κοντά σε σύνορα ή/και αλλάζετε συχνά χώρες, καθώς έχει χαμηλές σχετικά χρεώσεις και τις διατηρεί οπουδήποτε κι αν είσαι στην Ε.Ε., δηλαδή δεν έχει χρεώσεις roaming εντός Ε.Ε.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eγώ μένω πάλι Γερμανία (μετά από 3 χρόνια) και τον παλιό μου αριθμό που ήταν στην Fonic έκανα αίτηση για να τον μεταφέρω στη Simyo που δίνει 3GB LTE.

Το δίκτυο είναι της E-Plus αλλά η E-Plus συγχωνεύτηκε με την Ο2 και σιγά-σιγά προχωράει και η ενοποίηση του δικτύου, οπότε ακόμα και αν στην αρχή το δίκτυο της Ε-Plus είναι τραγικό θα κάνω λίγη υπομονή. :)

 

το κακο ειναι οτι με την συγχωνευση φαινεται οτι τα ιμολογια θα αυξηθουνε πιθανοτατα αλλα ισως οι MVO κρατησουν τα φτηνα καρτοκινητα τους. http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2056005

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα

θα είμαι γερμανία για καμιά βδομάδα και ενδιαφέρομαι για καρτοκινητό.

Η βασική μου ανάγκη είναι δεδομένα (καμιά 500 MB με 1GB νομίζω μου φτάνουν), φτηνός χρόνος ομιλίας προς γερμανικούς αριθμούς ή και ελληνικούς θα εκτιμηθεί δεόντως αλλά δεν είναι απαραίτητος.

Τι μου προτείνεται να πάρω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...