Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9530AMEA_PBr5.0.0_rel808_PL4.2.0.179_A5.0.0.419_Bell_Mobility_Inc και με Ελληνικά χάρη στο τρικ και τρέχει άψογα...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτή έχει και τώρα, προσωπικά θα προτιμούσα κάποια διαφορετική - ίσως κάτι να μην κάθεται καλά με κάποια εφαρμογή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν αρκετούς μήνες μου ήρθε μήνυμα για νέα έκδοση των google maps και προχώρησα (μαύρη η ώρα!) στην αναβάθμιση...

Δυστυχώς, στην έκδοση αυτή μου εμφανίεται εικονικο πληκτρολόγιο στη μισή οθόνη και οι χάρτες στην υπόλοιπη μισή. Κι επιπλέον ο χειρισμός είναι πολύ δύσκολος με την touch οθόνη, μάλλον προορίζονταν για άλλο μοντέλο η αναβάθμιση κι όχι για το Storm 1... Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βρώ παλαιότερη έκδοση των google maps για το Storm 1? ¨οσο κι αν προσπάθησα στην αντίστοιχη ιστοσελίδα, δεν βρήκα τρόπο, μόνο την τελευταία έκδοση έχει διαθέσιμη... :(

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε options -> applications, κάνε highlight το google maps στη λίστα και πάτα bb button -> disable compatibility mode.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρωτα απο ολα καλησπερα.

 

εχω στην κατοχη μου δυο μουρα. Το ενα ειναι ενα storm 2 και το αλλο ειναι ενα storm 1 . οπως μπορει καποιος να φανταστει κραταω το 2 για την παρτη μου και δινω το 1 στον πατερα μου. Ολα πηγαιναν καλα και για τους δυο μας ως που μια μερα αποφασισα να κανω μια αναβαθμιση στο 1 μεσω του desctop manager. Το συνδεσα κανονικα στον υπολογιστη μου (οπως συνδεα και αλλες φορες το 2 ) ανοιξα τον manager αλλα αυτος αρνηται να το δει. Το αποσυνδεω και συνδεω το 2 ( το δικο μου) , ολα μια χαρα........ Με λιγα λογια δεν μου αναγνωριζει το storm 1 σαν τηλεφωνο αλλα σαν MTP. Οχι τιποτα απλα καποια στιγμη πρεπει να του κανω και ενα back up αλλα και μια αναβαθμιση γιατι δεν μας τα λεει καλα η οθονη.

 

εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο το προβλημα???? γιατι δεν το βλεπει ο υπολογιστης μου το 1 και βλεπει κανονικα το 2???

 

( μην μου πει κανενας για προβλημα μυωπιας του η/υ μου..........)

 

υγ. Ουτε οτι βλεπει , οτι τον συμφερει....

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν μου το εκανε στα στορμ1:) μου αυτό απεγκαθιστολυσα κ ξαναεγκαθιστούσα το τελευταίο device manager k desktop software κ όλα καλά..

 

βάλε κ την .841 εκδοση os στο στορμ 1 κ ξαφνικά θα σου μοιαζει ίδιο με το 2!!:p

(επισης βελτιωνεται απίστευτα η ποιοτητα της οθόνης,το memory leak,to σήμα,κ λίγο η μπαταρια..)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια. Από τη στιγμή που έχεις βρει κάποιο συμβατό (πάντα γράφουν για ποιες συσκευές είναι και θα βρεις πάρα πολλά με ένα απλό search στο google), τότε συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και από το Desktop Manager επιλέγεις Applications -> Import files, όπου και βρίσκεις το αρχείο που έχεις κατεβάσει (πρέπει να το έχεις ξεζιπάρει, αν είναι συμπιεσμένο).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

 

έχω εδω και 1 χρονο το blackberry Storm 1 . Δεν είχα ποτε καποιο προβλημα , οσπου ενα βραδυ και αφου το είχα αφηση στο παραθυρο του δωματιου επιασαν βροχες και ψυλοβραχηκε. Το στεγνωσα, εβγαλα την μπαταρια , αλλα τιποτα. Δεν αναβει . Εχω διευασει καπου οτι ισως βοηθηση το ρυζι . Δεν ξερω τι να κανω !!!! Πραγματικα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι ευγνομων.

 

Ευχαριστω:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες! Σε επόμενες ερωτήσεις που ίσως έχεις, θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα θέματα και να μην ανοίγεις νέο, εκτός εάν δε βρίσκεις κάποιο κατάλληλο.

 

Αριστερά στον χώρο της μπαταρίας έχει ένα μικρό αυτοκολλητάκι που θα πρέπει να είναι άσπρο - μήπως έχει γίνει ροζ; Κοίτα και αυτό που είναι δίπλα στις επαφές της μπαταρίας, είτε θα είναι άσπρο είτε θα έχει απλά μια κόκκινη ρίγα στη μέση. Αυτά είναι κάποιες ενδείξεις υγρασίας. Γενικά φαίνεται πως η βροχή ήταν αρκετή για να κάνει ζημιά. Όταν συνδέεις φορτιστή τι κάνει, λειτουργεί; Το ρύζι βοηθάει εάν το χρησιμοποιήσεις σαν λύση άμεσα και όχι μετά από μέρες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα σε ολους. αν και λατρης του open source και του maemo σημερα βρεθηκε στα χερια μου ενα storm 9500 μιας και χρειαζομαι μια δευτερη συσκευη. μου αρεσε παρα πολυ το περιβαλλον και ολο το λειτουργικο του αλλα απο οτι διαβασα σε παλιοτερα ποστ, εχω και εγω το ιδιο προβλημα στην οθονη. δοκιμασα να κανω μερικες στροφες αλλα το προβλημα μεταβαλεται σε αλλα σημεια της οθονης. πχ ανοιγω την δεξια οσο κ την αριστερη παει στη μεση το νεκρο κομματι και τουμπαλιν. παραλληλα και τα 2 κουμπακια αθορυβο και κλειδωμα αρνουνται εξισου να ανταποκριθουν στο πατημα μερικες φορες. μεχρι στιγμης δοκιμασα μοναχα τις 2 βιδες. διαβασα οτι υπαρχουν αλλες 4 να συνεχισω προσεκτικα το λασκαρισμα ή με συμβουλευετε για κατι διαφορετικο??
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το καπάκι της μπαταρίας και βάλε ένα χαρτάκι διπλωμένο στα 3 ακριβώς στο κέντρο τις μπαταρίας και μετά κλείσε το καπάκι ( λογικά θα πρέπει να πιέσεις έξτρα) και θα δεις μία οθόνη αγνώριστη!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθει να κανει τα δικα του!! θα δοκιμασω διαφορους συνδυασμους μπας και καταφερω τπτ! κριμα παντως γιατι ειναι πολυ ωραια στημενο τηλεφωνο. σε ευχαριστω για την αμεσοτητα! αν εχεις καποια αλλη συμβουλη, θα σου ημουν υποχρεος! :)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις εγκατάσταση από την αρχή κάποιο καινούριο λειτουργικό?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι ακομη δεν μου φεραν το καλωδιο. ασχετο? γινεται και μεσω bluetooth καποιο υpdate? μπορει να ειναι και θεμα λογισμικου? γιατι αν ειναι ετσι το κινητο απο οσο ξερω δεν εχει αναβαθμιστει απο την μερα της αγορας του!!!
Link to comment
Share on other sites

Aν χρειαστεί τλεικά να αλλάξεις την οθόνη, είναι πολύ απλό και φθηνο: http://cgi.ebay.com/LCD-Display-Touch-Screen-for-Blackberry-9500-9530-Storm_W0QQitemZ140413784987QQcategoryZ42425QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BIEW%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D400193530773%26ps%3D63%26clkid%3D8321880141296030803#ht_1337wt_905

Ψάξε λίγο περισσότερο και θα τη βρεις ακόμη φθηνότερη στο e-bay από άλλους προμηθευτες. Την είχα βρει 18 Ε με δωρεάν μεταφορικά...! Προσοχή μόνο στο ότι είναι δύο διαφορετικές εκδόσεις, να παραγγείλεις την σωστή, αφού πρώτα ανοίξεις το τηλέφωνο βέβαια και δεις κωδικό . Οδηγίες για άνοιγμα και αντικατάσταση εδώ:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και μπορεί να είναι θέμα λογισμικού ειδικά εάν έχει να γίνει αναβάθμιση από τότε που λες. Μόνο με καλώδιο και καλό είναι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση...

Ποιο storm έχεις? Το Ευρωπαϊκό (9500) ή το Αμερικάνικο (9530)?

 

Ανάλογα ποιο μοντέλο έχεις θα κατεβάσεις και την ανάλογη τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί:

9500 & 9530

 

Έπειτα θα ακολουθήσεις την διαδικασία που θα βρεις εδώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. εχω κανει 6 φορες αντικατασταση συσκευης μεχρι που το 6ο ηταν καλο.

κανε ενα update γτ καμια φορα μου εστρωνε με update αλλα παλι για λιγο καιρο μετα ξανα τα ιδια.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Θα το στείλουν στο service. Αν είναι εντός εγγύησης και όντως υπάρχει πρόβλημα, τότε θα στο αντικαταστήσουν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ξανα διαβασα τα ποστ σας και θελω να διευκρινησω. οταν παταω σε οποιοδηποτε μερος της οθονης το κλικ γινεται.. στην οθονη στο κεντρο για την ακριβεια ειναι σαν να μην επιλεγεται τιποτα. η οθονη ειναι αγρατζουνιστη αλλα ειναι σαν να ειναι νεκρο το touch σε καποια σημεια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...