Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, η τελευτία έκδοση δεν έιναι η .113??

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής: Έχω απενεργοποιήσει το 3G, κάνει κάπια διαφορά για τη λήψη των emails;

Επίσης όταν ανοίγω ένα email το οποίο έχει attachment 5mb. Εαν δεν ανοίξω το attachment τότε δεν υπάρχει μεταφορά δεδομένων σωστά;

Τα email "κατεβαίνουν" στο κινητό? δηλ. μπορώ να τα βλέπω και offline;

 

Υπάρχει κάποιος από εδώ που έχει και το HTC HD για να μας πει καμιά γνώμη.

Δηλ. το Push email και η ποιότητα λήψης είναι πολύ αργή/ κακή σε WM?

Απλά ψάχνω τις διαφορές...

ακριβώς. ουσιστικά κατεβάζει header + 7KB μηνύματος πάνω κάτω.

 

δλδ μπορεί να είναι κείμενο 500KB αλλά απλά να θες να διαβάσεις την αρχή οπότε κατεβάζει μόνο τόσο.

 

στα attachment αν δεν το κατεβάσεις δεν σε χρεώνει ;) φυσικά και μπορείς να το κάνεις save και να το βλέπεις και offline.

 

push email είναι κεφάλαιο που έχει κάνει τα bb τόσο ξεχωριστά. περισσότερα στο wiki ή στο σάιτ της RIM :)

 

δεν έχει καμία σχέση με το HD. άλλη φιλοσοφία.

 

η τελευταία έκδοση είναι η Σλοβένικη .113 (Multilanguage)

 

μην σε απασχολεί το data. είναι άπειρα τα 150MB. εδώ εγώ που κάνω τρελή χρήση και έχω 1GB στον αναλυτικό φαίνεται ότι κατεβάζω 80-90MB και αυτό με πολύ goog maps.

 

δεν πρόκειται ποτέ να χρεωθείς παραπάνω εκτός και αν δουλεύεις tethering.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαιρετω ολους τους 'Στορμαδες'. Πηρα και εγω το 9500 (ειχα 8310 πριν με surg email 150 mb) και ekan neoσυμβολαιο με ΝΕΑ προσφορα . Τωρα εχω νεο αριθμο κινητου και νεα υπηρεσια BIS με προσφορα 6 χ 250 mb = 1.5 GB surf & talk (100 minutes & 150 sms) απο την Vodafone...

AΛΛΑ.... !!!απο την Δευτερα 23/03 δεν εχει ενεργοπιηθει η υπηρεσια BIS Στο STORM.... Του ςεχω παρει 4-5 τηλεφωνα και ολο απο ωρα σε ωρα ή απο μερα σε μερα με πανε. Οταν ειχα παρει το 8310 σε 24 ωρες ειχε ενεργοποιηθει. Τι κανω ? ΑΠΛΑ περιμενω ????

 

Ευχαριστω πολυ

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους τους 'Στορμαδες'. Πηρα και εγω το 9500 (ειχα 8310 πριν με surg email 150 mb) και ekan neoσυμβολαιο με ΝΕΑ προσφορα . Τωρα εχω νεο αριθμο κινητου και νεα υπηρεσια BIS με προσφορα 6 χ 250 mb = 1.5 GB surf & talk (100 minutes & 150 sms) απο την Vodafone...

AΛΛΑ.... !!!απο την Δευτερα 23/03 δεν εχει ενεργοπιηθει η υπηρεσια BIS Στο STORM.... Του ςεχω παρει 4-5 τηλεφωνα και ολο απο ωρα σε ωρα ή απο μερα σε μερα με πανε. Οταν ειχα παρει το 8310 σε 24 ωρες ειχε ενεργοποιηθει. Τι κανω ? ΑΠΛΑ περιμενω ????

 

Ευχαριστω πολυ

κεγω περιμένω εδώ και μια εβδομαδα να μου ενεργοποιησουν το BIS και τους πηρα σημερα τηλ.Η απαντηση ήταν οτι το ειχαν "μπλοκαρει" απο την blackberry και οτι η vodafone το εχει ενεργοποιησει.Μου ειπαν οτι θα προωθησουν το αιτημα μου και θα χρειαστει ενα 24ωρο να ολοκληρωθει.Αν δεν του καλουσα δεν θα το ενεργοποιουσαν ποτε προφανως.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

έχουν θέμα. ποτέ ξανά δεν είχαν τόσες ενεργοποιήσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όταν το πήρα πριν από καμιά εβδομάδα περίμενα 1 μέρα κι αφού είδα ότι το πήγαιναν χαλαρά πήρα τηλέφωνο την επομένη κατά τις 10 και μου το ενεργοποίησαν σε 1 ωρίτσα.

PIN: 20D9CF1C STORM

 

There are no frontiers

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διαφορά με το 2g/3g ποιά είναι για να λαμβάνω τα email; Στο browsing είναι η ταχυτήτα.

 

Διόρθωση. Τελικά η έκδοση 1.005 των Documents tou Go δεν σου επιτρέπει scrolling Με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

τι ποια είναι η διαφορά?

 

με το ένα κατεβάζεις με 44kbps και με το άλλο με 3.6Mbps.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

[offtopic]

Τέρμα το Storm για μένα. Όλο bugs, κολλήματα. Πίσω στο iPhone.

[/offtopic]

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

oso afora to browsing 8a sumfwnhsw mazi sou to iphone dn paizete edw sto bb olo Requesting script grafei k aiwnes meta na k h selida....

alla uperbaleis ligo .. se 8emata email dn paizete

pisw sta dika mas twra leitourgei to bb san modem g laptoP/??? kai nai pws?? thanks

PIN:20DDA587

BB STORM

Link to comment
Share on other sites

oso afora to browsing 8a sumfwnhsw mazi sou to iphone dn paizete edw sto bb olo Requesting script grafei k aiwnes meta na k h selida....

alla uperbaleis ligo .. se 8emata email dn paizete

pisw sta dika mas twra leitourgei to bb san modem g laptoP/??? kai nai pws?? thanks

http://www.blackberry.com/btsc/microsites/microsite.do?cmd=displayKC&docType=kc&externalId=KB05196&sliceId=2&docTypeID=DT_SUPPORTISSUE_1_1

 

Το προσπάθησα κατά τις οδηγίες αλλά χωρίς επιτυχία, ίσως φταίει το ότι ακόμη (εδώ και μία βδομάδα περιμένω) δεν έχει ενεργοποιηθεί στη σύνδεσή μου το BIS... :what:

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά pda υπάρχει εξωτερική κάρτα που συνδέεται με τη συσκευή και έτσι μπορεί να συνδεεται μέσω wifi.Μιας και το storm δεν έχει wifi υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποια τέτοια κάρτα?:worry:
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που λες είναι SD με SDIO.

Το storm δεν υποστηρίζει ούτε SD ούτε SDIO.

Οπότε, no wifi ;)

Κρίμα...:(

Ευχαριστώ πάντως!:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

το wifi είναι άχρηστο για ένα bb.

 

πόσες φορές θα το πούμε.

 

δεν ξέρω κανέναν επαγγελματία που να μη δίνει 10-17ε για να έχει ουσιαστικά άπειρο data.

 

ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το wifi είναι άχρηστο για ένα bb.

 

πόσες φορές θα το πούμε.

 

δεν ξέρω κανέναν επαγγελματία που να μη δίνει 10-17ε για να έχει ουσιαστικά άπειρο data.

 

ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες.

 

Ναι όμως αυτό που είπες δν μπορεί να αποτελέσει απαγορευτικό για κάποιον που θέλει να μπει στον κόσμο των berry γιατί πολύ απλά τα berry έχουν σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να είναι only for enterprize users, δεν αποτελεί επαγγελματικό -αποκλειστικά- εργαλείο. Και δν πιστεύω οτι το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για την δουλειά σου.

Υπάρχουν και διάφοροι λαϊκοί άνθρωποι που θέλουν να έχουν ένα συνεχές connection με τον υπόλοιπο κόσμο.

Όντως το wifi δν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα ΒΒ(το έχουμε εξηγήσει) αλλά όταν δν έχεις -καλή- κάλυψη τότε θα σε υπέρ καλύψει το πιο κοντινό hotspot.

Μπορεί πλέον το data plan που δίνει ο κάθε carrier να υπερκαλύπτει ακόμη και τους πιο απαιτιτικούς χρήστες(150ΜΒ+) αλλά σε περιπτώσεις Roaming απλά σώνει πολλά φράγκα...

 

Με λίγα λόγια πάρτο σαν back-up network connection...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως αυτό που είπες δν μπορεί να αποτελέσει απαγορευτικό για κάποιον που θέλει να μπει στον κόσμο των berry γιατί πολύ απλά τα berry έχουν σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να είναι only for enterprize users, δεν αποτελεί επαγγελματικό -αποκλειστικά- εργαλείο. Και δν πιστεύω οτι το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για την δουλειά σου.

Υπάρχουν και διάφοροι λαϊκοί άνθρωποι που θέλουν να έχουν ένα συνεχές connection με τον υπόλοιπο κόσμο.

Όντως το wifi δν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα ΒΒ(το έχουμε εξηγήσει) αλλά όταν δν έχεις -καλή- κάλυψη τότε θα σε υπέρ καλύψει το πιο κοντινό hotspot.

Μπορεί πλέον το data plan που δίνει ο κάθε carrier να υπερκαλύπτει ακόμη και τους πιο απαιτιτικούς χρήστες(150ΜΒ+) αλλά σε περιπτώσεις Roaming απλά σώνει πολλά φράγκα...

 

Με λίγα λόγια πάρτο σαν back-up network connection...

 

Εχεις δει τις ταριφες για roaming?

5,95 για 5 Mb την ημέρα.

Νομιζω ότι ειναι πλεον πολυ οικονομικες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τις ταριφες για roaming?

5,95 για 5 Mb την ημέρα.

Νομιζω ότι ειναι πλεον πολυ οικονομικες.

 

Μπορεί να είμαι ιδιώτης αλλα θέλω -για κάποιους λόγους- να βλέπω τα e-mails. Δεν είμαι επαγγελματιάς (τουλάχιστον με την έννοια της βαριάς χρήσης) που θα είμαι on the go όλη την ώρα. Οι τιμές είναι ΠΟΛΥ καλύτερς από ότι ήταν 1 χρόνο πριν. Δεν αντιλέγω. Παρ'ολα αυτά θα συμφωνήσω για το wifi. Και κατά την (ταπεινή) άποψή μου το BB Storm δεν ανταποκρίνεται σε επαγγελματικό εργαλείο (ίσως αυτό να είναι και σε άλλα BB??). Όπως ήδη έχετε αναφέρει -και σωστά- το ΒΒ διαπρέπει στα emails. Ερχόμενος από WM5/6 όπως έχω ξαναπεί, βρίσκω τελειώς αντιπαραγωγικά ορσιμένα στοιχεία, τα οποία για τη δουλεία μου (αλλά και φίλων τα θεωρούν σημαντικά).

- Snooze.απαράδεκτο να μπορείς να κάνεις snooze μόνο τον προεπιλεγμένο χρόνο. Εαν είμαι συνάντηση που θα τελειώσει (τελικά) σε μία ώρα έγω θα κάνω snooze πχ ανά 10μιν?

- Office Tools. Επίσης απαράδεκτο να πρέπει να κάνεις registration (ναι γνωρίζω ότι μπορείς να δουλέψεις και χωρίς registration) αλλά μιλάμε για επαγγελματικό εργαλείο

-PDF. Είμαστε στο 2009. Είναι δυνατότον να πρέπει να στείλω email στον εαυτό μου με attachment το PDF για να το διαβάσω΄?

-Today screen. Τι να λέμε... εαν δε βάλεις themes για βα βλέπεις τα ραντεβού κλπ. άχρηστο.

-Insτall στην εξωτερική κάρτα. Ναι έχει αναφερθεί πάλι. Παρόλα αυτά... Θέλω να βάλω κανά πρόγραμμα παραπάνω τι γίνεται. Εδώ ψάχνουμε κόλπα του στυλ, καθαρίζω λογ κλπ.

-GPS. όχι δεν είναι τραγικό μειονέκτημα. Αλλά έχοντας δουλέψει με destinator... τα λόγια είναι περίττα.

- Τασκς: Είναι δυνατόν να μην μπορούν να εμφανιστούν στην αρχίκή οθόνη... και να πρέπει να πληρώσω 30$ για θέμα.... Είμαστε στην εποχή του GTD!!!!

 

Ναί, ας πρόσεχα. Και πραγματικά, προσπαθώ για να μου αρέσει το "Μάυρο Βατόμουρο" και μόνο

η σταθερότητα (σε σχέσει με το "άλλο" λειτουργικό) είναι μια ευχάριστη αλλαγή καθώς, τ

ο μικρό Σαρ που έχει και η

πολύ καλή ακουστική (επιτέλους δε χρειάζεται να βουλώνω το ένα αυτή για να ακούσω καλύτερα - και όχι δεν έχω πρόβλημα με την ακοή μου :) )

 

Παρόλαυτα μιλάμε για επαγγελματική συσκευή.... η οποία με τα απαραίτητα επιπλέον παει τουλάχιστον +100 ευρώ.

 

Εν ολίγοις. Επείδη δεν είχα τη στερνή μου γνώση πρώτα. Σε μελλοντικούς αγοραστές (τουλάχιστον για το STORM) θα σκεφτόμουν πολύ το iPhone ή το HT HD!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τις ταριφες για roaming?

5,95 για 5 Mb την ημέρα.

Νομιζω ότι ειναι πλεον πολυ οικονομικες.

με ενδιαφέρει. εγώ βρήκα μόνο το 3MB με 14e το μήνα...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω μεταφορά επαφών από ένα Ν70 στο Storm κι επέλεξα το system για να αποθηκευτούν αλλά τώρα δεν μπορώ να εντοπίσω πουθενά τα αρχεί απου μετέφερα. Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει; Δεν δέχεται τέτοιου είδους αρχεία η συσκευή;

PIN: 20D9CF1C STORM

 

There are no frontiers

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη των e-mail γιατί δεν μου γυρνάει σε landscape για να έχω το πλήρες πληκτρολόγιο ? Σε όλα τα υπόλοιπα δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά η εναλλαγή στην οθόνη. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το κλειδώσεις ώστε να είναι μόνιμα σε land ή portrait αλλά και πάλι θα ίσχυε για όλες τις λειτουργίες.

PIN: 20D9CF1C STORM

 

There are no frontiers

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι ιδιώτης αλλά θέλω -για κάποιους λόγους- να βλέπω τα e-mails. Δεν είμαι επαγγελματίας (τουλάχιστον με την έννοια της βαριάς χρήσης) που θα είμαι on the go όλη την ώρα. Οι τιμές είναι ΠΟΛΥ καλύτερς από ότι ήταν 1 χρόνο πριν. Δεν αντιλέγω. Παρ'ολα αυτά θα συμφωνήσω για το wifi. Και κατά την (ταπεινή) άποψή μου το BB Storm δεν ανταποκρίνεται σε επαγγελματικό εργαλείο (ίσως αυτό να είναι και σε άλλα BB??). Όπως ήδη έχετε αναφέρει -και σωστά- το ΒΒ διαπρέπει στα emails. Ερχόμενος από WM5/6 όπως έχω ξαναπεί, βρίσκω τελείως αντιπαραγωγικά ορισμένα στοιχεία, τα οποία για τη δουλεία μου (αλλά και φίλων τα θεωρούν σημαντικά).

- Snooze.απαράδεκτο να μπορείς να κάνεις snooze μόνο τον προεπιλεγμένο χρόνο. Εαν είμαι συνάντηση που θα τελειώσει (τελικά) σε μία ώρα έγω θα κάνω snooze πχ ανά 10μιν?

- Office Tools. Επίσης απαράδεκτο να πρέπει να κάνεις registration (ναι γνωρίζω ότι μπορείς να δουλέψεις και χωρίς registration) αλλά μιλάμε για επαγγελματικό εργαλείο

-PDF. Είμαστε στο 2009. Είναι δυνατότον να πρέπει να στείλω email στον εαυτό μου με attachment το PDF για να το διαβάσω΄?

-Today screen. Τι να λέμε... εαν δε βάλεις themes για βα βλέπεις τα ραντεβού κλπ. άχρηστο.

-Insτall στην εξωτερική κάρτα. Ναι έχει αναφερθεί πάλι. Παρόλα αυτά... Θέλω να βάλω κανά πρόγραμμα παραπάνω τι γίνεται. Εδώ ψάχνουμε κόλπα του στυλ, καθαρίζω λογ κλπ.

-GPS. όχι δεν είναι τραγικό μειονέκτημα. Αλλά έχοντας δουλέψει με destinator... τα λόγια είναι περίττα.

- Τασκς: Είναι δυνατόν να μην μπορούν να εμφανιστούν στην αρχίκή οθόνη... και να πρέπει να πληρώσω 30$ για θέμα.... Είμαστε στην εποχή του GTD!!!!

 

Ναί, ας πρόσεχα. Και πραγματικά, προσπαθώ για να μου αρέσει το "Μάυρο Βατόμουρο" και μόνο

η σταθερότητα (σε σχέσει με το "άλλο" λειτουργικό) είναι μια ευχάριστη αλλαγή καθώς, τ

ο μικρό Σαρ που έχει και η

πολύ καλή ακουστική (επιτέλους δε χρειάζεται να βουλώνω το ένα αυτή για να ακούσω καλύτερα - και όχι δεν έχω πρόβλημα με την ακοή μου :) )

 

Παρόλαυτα μιλάμε για επαγγελματική συσκευή.... η οποία με τα απαραίτητα επιπλέον παει τουλάχιστον +100 ευρώ.

 

Εν ολίγοις. Επείδη δεν είχα τη στερνή μου γνώση πρώτα. Σε μελλοντικούς αγοραστές (τουλάχιστον για το STORM) θα σκεφτόμουν πολύ το iPhone ή το HT HD!!

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αν και κάτοχος Bold... Κι εγώ ερχόμενος από WM μου 'κακοφάνηκε' το θέμα με την Today Screen.. Απαράδεκτο σε Business συσκευή να μην μπορείς να έχεις τις εκκρεμότητες σου στην πρώτη οθόνη.. Λύθηκε βάζοντας ένα θέμα αλλά και πάλι δεν με καλύπτει όπως είχα βολευτεί στα WM. Το ίδιο και με το snooze παρόλο που δεν είναι καίριο..

 

Στο θέμα των εγκαταστάσεων στην εξωτερική κάρτα (παρόλο που γίνεται με 3rd party εφαρμογή = 17 γιούρο) και του GPS θα συμφωνήσω απόλυτα..

 

Αλλά ας κάνουμε υπομονή γιατί τα ΒΒ δεν είχαν τα πελατολόγια της Νόκια και SE και προφανώς feedback & απαιτήσεις δεν είναι τα ίδια.. Όσο περνάει πάντως ο καιρός βλέπω μεγάλες βελτιώσεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αν και κάτοχος Bold... Κι εγώ ερχόμενος από WM μου 'κακοφάνηκε' το θέμα με την Today Screen.. Απαράδεκτο σε Business συσκευή να μην μπορείς να έχεις τις εκκρεμότητες σου στην πρώτη οθόνη.. Λύθηκε βάζοντας ένα θέμα αλλά και πάλι δεν με καλύπτει όπως είχα βολευτεί στα WM. Το ίδιο και με το snooze παρόλο που δεν είναι καίριο..

 

Στο θέμα των εγκαταστάσεων στην εξωτερική κάρτα (παρόλο που γίνεται με 3rd party εφαρμογή = 17 γιούρο) και του GPS θα συμφωνήσω απόλυτα..

 

Αλλά ας κάνουμε υπομονή γιατί τα ΒΒ δεν είχαν τα πελατολόγια της Νόκια και SE και προφανώς feedback & απαιτήσεις δεν είναι τα ίδια.. Όσο περνάει πάντως ο καιρός βλέπω μεγάλες βελτιώσεις.. :)

 

Υπομονή κάνουμε... Η διαφορά είναι ότι μαζί με την ΒΒ βελτιώνεται και ο ανταγωνσιμός. Ξέρεις εαν υπάρχει κάποια σελίδα όπου μπορείς να στείλεις προτάσεις για βελτίωση; (πχ όπως είπαμε για την Πρώτη Οθόνη, θα μπορούσαν τα ραντεβού να αναδιπλώνονται ώστε να βλέπεις πληρως το/ τα ραντεβού);

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...