Jump to content

54006 και χρεώσεις χωρίς εγγραφή


benzidirk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάνεις πάρα πολύ μεγάλο λάθος, τα μηνύματα από ενοχλητικούς συγγενείς δεν σε χρεώνουν με 2,5 euro το μήνυμα, θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο μια μεγάλη εταιρεία όπως είναι ηVodafone να συνεργάζεται με αυτούς τους απατεώνες.

Με πιο δικαίωμα μπορούν να με χρεώνουν για εισερχόμενα μηνύματα και μάλιστα σε πάγια βάση ,ένα αυθαίρετο χρηματικό ποσό που θα μπορούσε να είναι και 1000 euro ,χωρίς να έχουν έγγραφη τουλάχιστο επιβεβαίωση μου , οφείλω να σημειώσω ότι σε προηγούμενο αίτημα μου να ενεργοποιήσω απλά και μόνο τα mms στο κινητό μου ζήτησαν τον αριθμό ταυτότητας, και μπράβο τους, , πως είναι δυνατόν τόσο απλά να με φορτώνουν με μια υπηρεσία ,η οποία μάλιστα δεν ανήκει σε αυτούς τους, η έτσι τουλάχιστον λένε, χωρίς κάποια επιπλέον εξασφάλιση

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κόψω το double play plus και τα 3 από τα 4 κινητά της οικογένειας που είχαμε σε σύνδεση, στην Vodafone , μεταφέροντας σε μια από τις άλλες 2, τονίζοντας στο csc το λόγο για τον οποίο προχώρησα σε αυτήν την πράξη ,μήπως φιλοτιμηθούν και σταματήσουν την συνεργασία με αυτούς του απατεώνες

 

το οτι εσυ ησουνα απροσεκτος η αδαης η αφηρημενος η οτι αλλο θελεις εσυ και εδωσες τον αριθμο σου σε μια τετοια εταιρια φυσικα και δεν φταιει η vodafone η οποια αλλη εταιρια κινητης. πως μπορει να απαγορεψει να δεχεσε μηνυματα απο αυτην την εταιρια?εσυ το επελεξες, εστω και απο λαθος η ασχετοσυνη. στην τελικη αλλοι ενεργοποιουν αυτην την υπηρεσια επειδη το θελουν θα το απαγορεψει η vodafone σε ολλους τους συνδρομητες της απλα και μονο επειδη εσυ δεν ξερεις τι σου γινεται και δινεις τον αριθμο σου οπου να ναι?

 

και αφου εχεις εντοπισει οτι η απατη εστιαζεται στα πολυ ψιλα ψιλα γραμματακια, γιατι δεν τα διαβαζεις πιο προσεκτικα για να μην σε πιανουν κοροιδο και πληρωνεις ενα καρο λεφτα?

και μιας και ανφερθηκες σε iq, εαν το δικο σου ειναι τοσο χαμηλο και καταφερνει ο καθενας να σε εξαπατησει και να σου φαει λεφτα ε τοτε δεν φταιει ουτε η vodafone ουτε εμεις οι κακοι που υπερασπιζομαστε τις πολυεθνικες εταιριες που εκμεταλευονται τους αμοιρους και απροστατευτους συνδρομητες. φταιει απλα η μητερα φυση που σε εκανε αγαθο(για να μην πω τιποτα αλλο) και ευκολοπιστο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ μου φίλε προτού κάνεις αυτές τις βαρύγδουπες δηλώσεις υπέρ τω πολυεθνικών θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στην αναλυτική των λογαριασμών κυρίως των γυναικείων μελών της οικογένειας σου, έτσι για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις ,και το ίδιο συνιστώ για σε όλους που τυγχάνει να διαβάζουν αυτές τις σελίδες,

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι πρόκειται ,για κάποια banerakia σε παρα πολλά site τα οποια προσκαλούν όλους τους αφελείς ,και έχεις δίκιο σε αυτό , αλλά τι να κάνουμε όλοι δεν γεννηθήκαμε γάτες , να μάθουν το IQ τους να κερδίσουν κάποια επιταγή από τα ZARA και αλλά πολλά τεχνάσματα, και με κάποια παρα πολύ μικρά γράμματα σε κάποιο απίθανο μέρος της σελίδας να σε ενημερώνουν , για την ,άντε να μην πω , που πας να κάνεις. Τέλος εγώ την πάτησα , τη να κάνουμε όλες οι γυναίκες στην οικογένεια μου ήθελαν μάθουν το IQ τους. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι αντί να φροντίσετε μερικοί από εδώ να ενημερώσετε των κόσμο, για το πώς μπορεί να αποφύγει τις κακοτοπιές του internet , και τις παγίδες , γιατί πίστεψε αν δεις τον τρόπο με το οποίο λειτουργεί η κομπίνα θα καταλάβεις ότι , δεν θέλει και πολύ για να την πατήσεις , ιδιαίτερα αν είσαι και λίγο άσχετος ,με τον κόσμο του internet , κάθεστε και υπερασπίζεστε τα δικαιώματα αυτών των εταιρειών ,και όλων αυτών που κρύβονται από πίσω τους , μπραβο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το ότι οι γυναίκες της οικογένειάς σου ήθελαν να μάθουν το IQ τους με τα διάφορα τεστάκια δεν τις απαλλάσει απ'το γεγονός ότι δε διάβασαν τους όρους.Συμφωνώ ότι κάποιος πρέπει να είναι πιο ψαγμένος/υποψιασμένος και ότι δεν ειναι δυνατόν όλοι να τα ξέρουν όλα.Όμως,όπως σου εξήγησα,δεν ευθύνεται η εκάστοτε Vodafone/Cosmote/Wind για τις χρεώσεις αυτές.Άλλες εταιρίες παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις ή τσάμπα το έχω γραψει 4 φορές μέχρι τώρα;Δεν υπερασπίζομαι την πολυεθνική,υπερασπίζομαι αυτόν που έχει δίκιο.

 

Σίγουρα έχεις όλα τα δίκια που διαμαρτύρεσαι έναντι αυτών των εταιριών της απατεωνιάς,αλλά δεν ευθύνεται ο πάροχός σου για τις χρεώσεις αυτές.Συνεπώς,η κίνησή σου να διακόψεις τα συμβόλαια απ'την Vodafone δεν ήταν κάτι σοβαρό ως κίνηση,διότι με την ίδια λογική,αν κάποιο μέλος της οικογένειάς σου ξαναστείλει μήνυμα σε 4ψήφια υπηρεσία τι θα κάνεις;Θα ξαναλλάξεις εταιρία;Και άντε,πες ότι ξαναλλάζεις εταιρία.Αν και στην καινούρια εταιρία ξαναγίνει το ίδιο,τι θα κάνεις;Θα καταλήξεις ξανά στην 1η και τούμπαλιν;Κοινώς,θα κόβεις βόλτα τις συνδέσεις απ'όλα τα δίκτυα,κατηγορώντας τον εκάστοτε παροχο κάθε φορά;Αυτό είναι που θέλω να σου εξηγήσω.

 

Καλώς ή κακώς,οι εταιρίες(Vodafone/Cosmote/Wind)συνεργάζονται με τρίτες εταιρίες για την παροχή τέτοιων υπηρεσιων,όμως δεν είναι σε θέση να επέμβουν στον τρόπο τιμολόγησης ή τους όρους χρήσης και ό,τι άλλο αφορά τις τρίτες εταιρίες.

 

Κοινώς,αποδέχεσαι τους όρους της τρίτης εταιρίας όταν συναινείς να εγγραφείς σε τέτοιες υπηρεσίες.Η συμφωνία σου δε γίνεται με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας στο οποίο ανήκεις.

Link to comment
Share on other sites

Με φορητότητα δεν γλυτώνεις κάτι εαν κάποιος χρησιμοποιεί το τηλέφωνό σου χωρίς τη συγκατάθεσή σου. Η κάθε υπηρεσία των 5ψήφιων είναι η ίδια για όλα τα δίκτυα, οι εντολές επιβεβαίωσης-ενεργοποίησης κτλ.

Και εγώ συμφωνώ οτι τέτοιου είδους υπηρεσίες είναι εντελώς ηλίθιες και σίγουρο χάσιμο χρημάτων και χρόνου αλλά δεν είναι παράνομες. Είναι το ίδιο ανόητες όπως με τις γραμμές υψηλής χρέωσης (901 και 909).

Επίσης, η βόνταφον και ο κάθε πάροχος μόνο ψίχουλα δεν παίρνουν από τα 5ψήφια, τα οικονομάνε χοντρά (τις περισσότερες φορές κρατάνε το 50% από το ποσό που χρεώνεται ο συνδρομητής) και όχι μόνο δεν προσπαθούν να μη συνάπτουν τέτοιες συμφωνίες-συνεργασίες με τρίτες εταιρείες παροχής περιεχομένου αλλά μεγάλο μέρος του τζίρου τους προέρχεται από αυτά τα έσοδα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

[quote=Panagioths;2925176

Επίσης, η βόνταφον και ο κάθε πάροχος μόνο ψίχουλα δεν παίρνουν από τα 5ψήφια, τα οικονομάνε χοντρά (τις περισσότερες φορές κρατάνε το 50% από το ποσό που χρεώνεται ο συνδρομητής) και όχι μόνο δεν προσπαθούν να μη συνάπτουν τέτοιες συμφωνίες-συνεργασίες με τρίτες εταιρείες παροχής περιεχομένου αλλά μεγάλο μέρος του τζίρου τους προέρχεται από αυτά τα έσοδα.

 

Το ότι μπορεί να βγάζουν μεγάλα κέρδη από τετοιες συνεργασίες,δεν τις καθιστά υπόλογες,καθώς δεν ευθύνονται οι ίδιες ούτε για το περιεχόμενο,ούτε για τις προυποθέσεις χρήσης,ούτε για τις χρεώσεις. ;) Εκεί θέλουμε να καταλήξουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να βγάζουν μεγάλα κέρδη από τετοιες συνεργασίες,δεν τις καθιστά υπόλογες,καθώς δεν ευθύνονται οι ίδιες ούτε για το περιεχόμενο,ούτε για τις προυποθέσεις χρήσης,ούτε για τις χρεώσεις. ;) Εκεί θέλουμε να καταλήξουμε όλοι.

Εννοείται πως δεν είναι υπόλογες από τη στιγμή που οι εταιρείες παροχής του περιεχομένου-υπηρεσίας δεν λειτουργεί με παράνομο τρόπο-παράνομες μεθόδους. :)

Από τη δικιά μου εμπειρία δεν πράττουν παράνομα οπότε δεν μπορούμε να τις κατηγορήσουμε!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωση αυτων των μηνυματων ειναι απαραδεκτη.κανεις δεν το αμφισβητει αυτο. Αν εκανε ομως ο οποιοσδηποτε τον κοπο, να διαβασει τα ψιλα γραμματα και τους ορους δεν θα εστελνε ποτε μηνυμα. Αλλα τι συζηταμε?εδω υπαρχει κοσμος που υπογραφει συμβολαιο για συνδεση σε εταιρια κινητης και δεν διαβαζει τους ορουσ, θα διαβασει τα ψιλα ψιλα γραμματακια απο μια ιστοσελιδα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπων και εμενα μου ερχωνται μυνηματα εδω και δυο μηνες (περιπου). μπηκα σημερα στο site http://www.celldorado.com/GR/ και πατησα "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ".

 

μου βγεικε ενα παραθυρο που ελεγε:

 

* Θέλω να διαγραφεί από την υπηρεσία.

(εδω πληκτρολογεις μονο των αριθμο και πατας αποστολη)

 

* Έχω μια άλλη έρευνα, η οποία είναι:

 

(εδω γραφεις Διεύθυνση email, Όνομα, Επώνυμο, Αριθμός κινητού τηλεφώνοθ, Message και αποστολη)

 

πατησα τη 1η εντολη και μου ηρθε το παρακατω μυνημα

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ WFACE. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΕΙΣΞΑΝΑ ΣΤΕΙΛΕ : WFACE ΣΤΟ 54006. ΠΛΗΡ.:GR.CELLDORADO.COM & 211 102 6810

περιμενω να δω μηπως μου ξαναστειλει μυνημα... αμα μου ξανα στειλει παω στο ποιο κοντινο καταστημα vodafone για να το λυσω το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 9 years later...

Παιδιά έλαβα σήμερα πριν από λίγο SMS από το 54303:

PIN: XXXX ΤΗΛ 2111881787

ΠΑΡ: PAYDASH. ΧΡΕΩΣΗ: 2.08ΕΥΡΩ X12 SMS Η 0.52 ΕΥΡΩ ΕΩΣ 48SMS/ΜΗΝΑ.ΜΕΓΙΣΤΗ: 24.96Ε/ΜΗΝΑ ΤΥΧΟΝ ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ. ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ GAMEON.

 

 

Τι στο καλό είναι πάλι αυτό; Αρκεί που το μπλόκαρα από την εφαρμογή SMS του Android;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ok πήρα τηλ τη Vodafone και έκανα φραγή στα 5ψήφια. Ευτυχώς δεν χρεώθηκα τίποτα από το παραπάνω SMS.

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα πάρει αντίστοιχο μήνυμα σε vodafone νούμερο. Επικοινώνησα με την εταιρία και το πρόσθεσαν σε λίστα με αλλά αντίστοιχα νούμερα και το μπλόκαραν.

 

Προσωπικά τον αριθμό τηλεφώνου θυμάμαι να τον έχω δωσει μόνο προκειμένου να αλλάξω πάροχο ρεύματος, ή για να δω αν υπήρχε κάλυψη VDSL στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει τη δυνατότητα στο χρήστη να τους μπλοκάρει μόνος του μέσα από το app της.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή είναι ένας εύκολος τρόπος, εναλλακτικά υπάρχει και η επιλογή με την εξυπηρέτηση. Η υλοποίηση της wind συμφωνώ τέλεια χρήσιμη εξαιρετική αλλά δεν είναι καθόλου παραμετροποιησιμη, ενώ οι άλλες 2 επιτρέπουν εξαιρέσεις σε συγκεκριμένους αριθμούς/ομάδες.
Link to comment
Share on other sites

H MONH που το έχει κάνει έυκολο και απλό με ενα σμσ στο 1213 στοπ είναι η wind ... όποιος μπορεί ας πιέσει να κάνουν και οι άλλοι 2 το ίδιο, με ίδιο αριθμό για να μπορέσει να διαδοθεί από κάθε μέσο ή στόμα με στόμα μπας και τελειώσει αυτή η απάτη.

 

Βέβαια δύσκολο το βλέπω γιατι έχουν ποσοστά, αλλά αξίζει η προσπάθεια και μπραβο στην wind.

Μα ποιο εύκολο είναι στην Cosmote και στη Vodafone με την εφαρμογή.

Η Wind έχει μείνει πίσω!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας νοιάζει αν έχει μείνει πίσω, το σμσ σώζει το 90% των θυμάτων , η εφαρμογή το 5% ... υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν ιντερνετ ή δεν ξέρουν από εφαρμογές, ποιός από όσους έχουν την εφαρμογή δεν ξέρει πως δουλευει το σμσ ?.

 

Τοσα χρόνια κερδίζουν χιλιάδες ευρω από την απατεωνιά, μονο οι wind εδωσε απλό τρόπο σε όλους να το πολεμήσουν, αλλά πρέπει να ακολουθήσουν και οι άλλοι για να τελειώνουμε με την κομπίνα

 

Τι να απαντήσεις σε κάποιον που έχει βγάλει τα ποσοστά 95-5 και προσπαθεί τόσο σκληρά για τη Wind.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μην απαντάς τίποτα, απλά μάθε ότι οι εταιρίες κονομάνε πολλά λεφτα απο την απατεωνιά , γιατι παίρνουν ΠΟΣΟΣΤΑ ... αν έβαζαν σμσ θα ΕΧΑΝΑΝ αυτά τα λεφτά , και δεν το θέλουν.

 

Για τα μάτια του κόσμου θα έχουν μια τηλεφωνική επιλογή , και την εφαρμογή ... οι λίγοι που έχουν εφαρμογή και την ενημέρωση πως να βρούνε την επιλογή είναι οι ψαγμένοι που δεν θα πέσουν κορόιδα και θα ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω , οπότε δεν τους θέλουν πελάτες , γουσταρουν τα έυκολα θύματα που δεν κοιτάνε καν ιντερνετ γιαυτό δεν βάζουν ΣΜΣ. το κόστος είναι μικρό για αυτούς να το κάνουν.

 

Πρέπει να πιέσουμε όλοι να μπει ΣΜΣ και μάλιστα το ίδιο με της wind ... μην μας παρασύρουν τίποτα φαν ή υπάλληλοι που θα μας λένε πόσο τέλεια και καλύτερη είναι η εφαρμογή , εγώ wind έχω μόνο σε παλιό αριθμό που ανανεώνω μια φορά το χρόνο , αν μπει σε όλους Σμσ θα διαδοθεί έυκολα και τελειωσε το πάρτι και για τις εταιρείες τηλεφωνίας και τους συνεργάτες τους

Το SMS φυσικά δεν το ξέρει κανένας. Ενώ την εφαρμογή την έχουν όλοι και βλέπουν ότι μπορούν να αποκλείσουν τα 5ψήφια με ένα κλικ.

Για σκέψου λίγο.;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφτασαν χθες το μεσημέρι δύο μηνύματα από 54578, τα οποία παραθέτω παρακάτω.

 

2XyXh.jpg

 

2XyXR.jpg

 

Αυτά όλα εντελώς άσχετα με τον πατέρα μου, δεν έχει γραφτεί σε καμιά υπηρεσία, εννοείται.

 

Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή πρέπει να δώσεις στην σελίδα τους τον τετραψήφιο κωδικό που έλαβες στο κινητό σου η να κάνεις διαγραφή από την υπηρεσία όπως λέει στο δεύτερο μήνυμα, έτσι;

 

Λοιπόν, εγώ μετά από 3-4 ώρες περίπου έστειλα ZONE STOP στο 54444 και αμέσως έκανα φραγή 5ψηφια στην εφαρμογή My Vodafone στο κινητό του.

Μέχρι στιγμής, χρεώθηκε μόνο 0,11 ευρώ για το μήνυμα προς 54444 και τελικά δεν έλαβε SMS από τη Vodafone CU ότι έχει εγγραφεί σε υπηρεσία που υπάρχουν χρεώσεις.

 

Ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο, δεν ξέρω ... εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν χθες το μεσημέρι δύο μηνύματα από 54578, τα οποία παραθέτω παρακάτω.

 

2XyXh.jpg

 

2XyXR.jpg

 

Αυτά όλα εντελώς άσχετα με τον πατέρα μου, δεν έχει γραφτεί σε καμιά υπηρεσία, εννοείται.

 

Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή πρέπει να δώσεις στην σελίδα τους τον τετραψήφιο κωδικό που έλαβες στο κινητό σου η να κάνεις διαγραφή από την υπηρεσία όπως λέει στο δεύτερο μήνυμα, έτσι;

 

Λοιπόν, εγώ μετά από 3-4 ώρες περίπου έστειλα ZONE STOP στο 54444 και αμέσως έκανα φραγή 5ψηφια στην εφαρμογή My Vodafone στο κινητό του.

Μέχρι στιγμής, χρεώθηκε μόνο 0,11 ευρώ για το μήνυμα προς 54444 και τελικά δεν έλαβε SMS από τη Vodafone CU ότι έχει εγγραφεί σε υπηρεσία που υπάρχουν χρεώσεις.

 

Ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο, δεν ξέρω ... εσείς τι λέτε;

 

Καλημέρα,

 

Η φραγή μέσω της εφαρμογής ήταν αυτό που χρειάζονταν.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πριν απο 3 ημέρες έλαβα και εγώ αυτά τα μηνύματα απο την dimoco. Διάβασα πως αρκετοί στέλνουν το μήνυμα που χρειάζεται για να διαγραφούν και μετά αμέσως κάνουν φραγή 5ψήφιων. Εγώ έκανα κατευθείαν φραγή 5ψήφιων χωρίς να στείλω κάποιο μήνυμα διαγραφής πρώτα. Θα έχω πρόβλημα λέτε; Λογικά δεν θα με χρεώσουν αν δεν λάβω το μήνυμα, έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πριν απο 3 ημέρες έλαβα και εγώ αυτά τα μηνύματα απο την dimoco. Διάβασα πως αρκετοί στέλνουν το μήνυμα που χρειάζεται για να διαγραφούν και μετά αμέσως κάνουν φραγή 5ψήφιων. Εγώ έκανα κατευθείαν φραγή 5ψήφιων χωρίς να στείλω κάποιο μήνυμα διαγραφής πρώτα. Θα έχω πρόβλημα λέτε; Λογικά δεν θα με χρεώσουν αν δεν λάβω το μήνυμα, έτσι δεν είναι;

 

Καλημέρα,

 

Η φραγή είναι υπεραρκετή. Έπραξες πολύ σωστά. Δεν θα έχεις πρόβλημα, μιας και πλέον δεν μπορούν να σου αποστείλουν χρεώσιμο γραπτό μήνυμα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η φραγή είναι υπεραρκετή. Έπραξες πολύ σωστά. Δεν θα έχεις πρόβλημα, μιας και πλέον δεν μπορούν να σου αποστείλουν χρεώσιμο γραπτό μήνυμα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή πίστευα πως ήμουν οκ αλλά την επόμενη μέρα το πρωί μου ήρθε μήνυμα απο την vodafone οτι "ενδέχεται να έχω γραφτεί σε χρεώσιμη υπηρεσία sms τρίτων" και μετά μου συνιστούσε να διαγραφτώ, οπότε αυτό μου δημιούργησε κάποιες σκέψεις για το αν θα έπρεπε να είχα κάνει πρώτα και διαγραφή.

Αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι αν αυτή η φραγή επηρεάσει και κάποιες υπηρεσίες όπως πχ το 1+1 που έχει η vodafone για τα εισιτήρια σε κινηματογράφους, εφόσον αυτό γίνεται με αποστολή sms σε 5ψήφιο αριθμό. Θέλω να πιστεύω πως επειδή αυτή η υπηρεσία είναι της ίδιας της vodafone, η φραγή δεν θα ισχύει στον συγκεκριμένο 5ψήφιο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή πίστευα πως ήμουν οκ αλλά την επόμενη μέρα το πρωί μου ήρθε μήνυμα απο την vodafone οτι "ενδέχεται να έχω γραφτεί σε χρεώσιμη υπηρεσία sms τρίτων" και μετά μου συνιστούσε να διαγραφτώ, οπότε αυτό μου δημιούργησε κάποιες σκέψεις για το αν θα έπρεπε να είχα κάνει πρώτα και διαγραφή.

Αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι αν αυτή η φραγή επηρεάσει και κάποιες υπηρεσίες όπως πχ το 1+1 που έχει η vodafone για τα εισιτήρια σε κινηματογράφους, εφόσον αυτό γίνεται με αποστολή sms σε 5ψήφιο αριθμό. Θέλω να πιστεύω πως επειδή αυτή η υπηρεσία είναι της ίδιας της vodafone, η φραγή δεν θα ισχύει στον συγκεκριμένο 5ψήφιο.

 

Αφού δεν χρεώθηκες, μην το δίνεις σημασία. Μην απαντήσεις γιατί θα αρθεί η φραγή. Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με τα 1+1.

 

Κάνε μια ερώτηση στη συνομιλία του vodafonecu.gr για σιγουριά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Η φραγή ισχύει για χρεώσιμα εισερχόμενα μηνύματα.

Για χρεώσιμα εξερχόμενα όπως το 54646 και για δωρεάν εισερχόμενα 5ψήφια δεν ισχύει φραγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...