Jump to content

Φήμες και μελλοντικά μοντέλα Maemo/Meego


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομα δεν τον ειδαμε τον βαφτισαμε.Πρωτη φορα ειναι;Γιατι το οτι δεν αναφερεται πουθενα οτι δεν θα μπορει να κανει καφε που το βαζεις;Σοβαρα τωρα,οι μερες της επισημης παρουσιασης πλησιαζουν και αν αληθευουν τα λεγομενα του eldar σε λιγες ωρες θα εχουμε μπολικα screenshots,φωτογραφιες καθως και μερικες σελιδες με review.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

First look at Nokia RX-51 also known as Nokia N900

 

http://www.mobile-review.com/review/image/nokia/rx51-n900/pic12.jpg

 

http://www.mobile-review.com/review/nokia-rx51-n900-en.shtml

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω από τα στιγμιότυπα ότι έχει Word-completion (T9) πράγμα που προσωπικά το βρίσκω πολύ εξυπηρετικό. Ελπίζω να επιτρέπει, εκτός από το hardware και το software QWERTY keyboard, και την χρήση του NumPad keyboard για σύνταξη κειμένου (είναι πολύ βολικό). Επίσης ο συντάκτης SMS υποστηρίζει την εισαγωγή Smiley στο κείμενο. Ευελπιστώ ότι η απεικόνιση τους θα γίνεται με γραφικό τρόπο όπως στο K800i μου καθώς το έχω συνηθίσει. Ευχάριστο ακόμα το γεγονός ότι στις διαθέσιμες εφαρμογές βλέπω το Mahjong καθώς πρόκειται για ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια! Για τα Web snapshots δεν έχω να σχολιάσω τίποτα, μου αρέσει η παρουσίαση των web pages (bookmarks) στα αριστερά. Όσον αφορά το Calculator snapshot, δεν διακρίνω κάποιο πλήκτρο για τον υπολογισμό %, αν δεν είναι κάπου κρυμμένο ως έξτρα επιλογή είναι κρίμα ως παράληψη. Το ίδιο ισχύει και για την ανυπαρξία κάποίου πλήκτρου αποθήκευσης του τελευταίου αριθμού στην μνήμη (χρησιμοποιώ αρκετά συχνά το calculator του K800i οπότε είναι ένα feature που για εμένα έχει σημασία). Καλή εντύπωση μου δημιουργεί και η αρχική οθόνη όπου μπορείς να «πετάξεις» επάνω της ελεύθερα από όσο καταλαβαίνω διάφορα widgets. Όσον αφορά τα “Activate Views” υποθέτω ότι αφορούν την εμφάνιση του home-screen, αν είναι έτσι τότε πρόκειται για ένα ενδιαφέρον feature. Η εισαγωγή νέας επαφής είναι «κάπως», θυμίζει Β.Δ. σε PC, θα ήθελα να την δω σε περισσότερα snapshots, φαίνεται λιτή – αφαιρετική (αλλά τα φαινόμενα απατούν). Το Week View του ημερολόγιου μου αρέσει αρκετά, standard υλοποίηση. Επίσης πολύ ενδιαφέρον και η παρουσίαση ως mini-windows 5 εκτελούμενων εφαρμογών.

 

Γενικά το OS του μου αφήνει όμορφες εντυπώσεις – στα video που είχα δει με το maemo ήταν πολύ μουντό, εδώ το theme κρατάει τις ισορροπίες, είναι τόσο «σκοτεινό» όσο χρειάζεται κατά την γνώμη μου.

 

Υ.Γ.

Το εισαγωγικό άρθρο του MR "είναι όλα τα λεφτά" ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

 

- Αναφέρει ότι έχει ήδη την συσκευή στα χέρια του και την δοκιμάζει μερικούς μήνες.

- Βρίσκεται σε πολύ καλό στάδιο εξέλιξης με μερικά κολληματα τα οποία χαρακτήρισε λογικα.

- Ετοιμάζει ένα άρθρο το οποία θα αποτελεί μια πρώτη μάτια της συσκευής. Θα περιέχει λίγες πληροφορίες για αυτην αλλά πολλές φωτογραφίες της και αρκετα screenshots.

- Επιβεβαίωσε ότι θα ανακοινωθεί στις 2 Σεπτεμβη στο Nokia Wοrld.

- Κατά την γνώμη του, είναι η πιο σημαντική και εντυπωσιακή συσκευή του 2009. Αυτό είναι, κατά την άποψη μου, το πιο ενδιαφέρον στοιχείο καθώς, έχουμε ήδη δει παρά πολύ ενδιαφέρουσες συσκευές μέσα στην χρόνια σου διανύουμε.

 

Ειναι το ατιμο ειναι :)

 

Τώρα έχει αρχίσει η γκρίνια βέβαια για την ένδειξη της μπαταρίας που δείχνει το στιγμιότυπο και την αναφορά "1 hour of active use" αφού κάποιοι θεωρούν ότι θα καταναλώνει γρήγορα μεγάλα ποσά ενέργειας :p

 

 

Cortex A-8 φοραει , σε καλο χρονισμο πρεπει να ειναι (υποθετω.....)

Μεγαλη οθονη , μνημη και λειτουργικο που μπορει να μην ειναι ενεργοβορο εκ φυσεως , αλλα σε προκαλει να χρησιμοποιησεις την συσκευη .

 

Απο την αλλη εμενα μου φαινεται εξυπνη ιδεα , χρησιμη προσθηκη αφου θα ειναι η πρωτη φορα που θυμαμαι εγω που μια συσκευη θα σου δειχνει σε πραγματικο χρονο πως προκειται να συμπεριφερθει αν συνεχισεις να την χρησιμοποιεις με εναν συγκεκριμενο ρυθμο

 

Ακομα δεν τον ειδαμε τον βαφτισαμε.Πρωτη φορα ειναι;Γιατι το οτι δεν αναφερεται πουθενα οτι δεν θα μπορει να κανει καφε που το βαζεις;Σοβαρα τωρα,οι μερες της επισημης παρουσιασης πλησιαζουν και αν αληθευουν τα λεγομενα του eldar σε λιγες ωρες θα εχουμε μπολικα screenshots,φωτογραφιες καθως και μερικες σελιδες με review.

 

 

Review δεν θελει να κανει :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, δεν κοιμάσαι; :p

 

Από τα στιγμιότυπα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ένας χρήστης S60 συσκευών, θα νιώσει απίστευτα άνετα και οικεία μετά την πρώτη επαφή με την συσκευή. Παρά πολλά έχουν αλλάξει αλλά είναι και τόσο όμοια.

 

Σαν εμφάνιση η συσκευή μου αρέσει πολύ. Το μέγεθος δε νομίζω να προβληματίσει ενώ, απ'ότι φαίνεται, έχει και καλή κατασκευή στα πρότυπα των Ε.

 

Αναφέρει ότι πέρα από μερικές επανεκκίνησεις, η συσκευή είναι παρά πολύ σταθερή και αυτό είναι ένα πολύ καλό σημάδι για το ότι δεν θα υπάρξουν καθυστερήσεις στην κυκλοφορία του.

 

Αναφέρεται πως ο Ιστός είναι πολύ σταθερός, η οθόνη έχει παρά πολύ καλή απόκριση και ότι τα βίντεο παίζουν χωρίς μετατροπή. Ίσως αυτό σημαίνει ότι επιτέλους θα υπάρξει υποστήριξη για αρχεία divΧ.

 

Σαν πρώτη μάτια, η συσκευή αφήνει τις καλύτερες υποσχέσεις. Αναμένουμε να μάθουμε ακόμα περισσότερες πληροφορίες τις επόμενες ημέρες. Αν την δοκίμαζα κιόλας, θα ήταν ακόμα καλύτερα. :) :p

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εβλεπα τις φωτο στο mobile-review και το UI δειχνει αρκετα ευχαριστο και ευχρηστο.

 

Να ρωτησω κατι? Γιατι ανοιξε θεμα και μετα κλειδωθηκε?

Δεν θα χει αυτη την ονομασια?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εβλεπα τις φωτο στο mobile-review και το UI δειχνει αρκετα ευχαριστο και ευχρηστο.

 

Να ρωτησω κατι? Γιατι ανοιξε θεμα και μετα κλειδωθηκε?

Δεν θα χει αυτη την ονομασια?

 

Ναι δειχνει αρκετα ευχρηστο.

 

-Οταν ανακοινωθει και επισημα ,θα ανοιχτει και το θεμα ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ναι δειχνει αρκετα ευχρηστο.

 

-Οταν ανακοινωθει και επισημα ,θα ανοιχτει και το θεμα ...

 

Δηλαδη γυρω στις αρχες Σεπτεμβριου (2 νομιζω).

Αρα αναμενουμε με ενδιαφερον τις εξεληξεις!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, δεν κοιμάσαι; :p

 

Από τα στιγμιότυπα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ένας χρήστης S60 συσκευών, θα νιώσει απίστευτα άνετα και οικεία μετά την πρώτη επαφή με την συσκευή. Παρά πολλά έχουν αλλάξει αλλά είναι και τόσο όμοια.

 

Αναφέρεται πως ο Ιστός είναι πολύ σταθερός, η οθόνη έχει παρά πολύ καλή απόκριση και ότι τα βίντεο παίζουν χωρίς μετατροπή. Ίσως αυτό σημαίνει ότι επιτέλους θα υπάρξει υποστήριξη για αρχεία divΧ.

 

Μπα , οχι τοσο το μονο που μοιαζει ειναι τα εικονιδια και οι "τιτλοι" του μενου , οποτε μπορεις ευκολα να πλοηγηθεις μεχρι αυτο που θελεις να βρεις , και στην συνεχεια μπορει το sub-menu να ειναι διαφορετικο , αλλα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις την λογικη του και να κανεις τελικα αυτο που θελεις .

 

Παιζει , DIVX , WMV , MP4/H264 τα παντα ολα :p

Link to comment
Share on other sites

:up::dance::clap:

Πολυ ευχαριστα και ενθαρρυντικα τα πρωτα νεα.Οι διαφορες φημες που κυκλοφορουσαν εδω και καιρο επιβεβαιωνονται με τον καλυτερο τροπο.Ελπιζω :worry: μαζι με το maemo και την πρωτη αυτη συσκευη να αφησει η <<μαμα>> πισω της τον κακο της εαυτο.Λιγες μερες μεινανε για την επισημη παρουσιαση :drool: .Ορματε Μακεδονομαχοι!!!! :yahoo:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν την δοκίμαζα κιόλας, θα ήταν ακόμα καλύτερα. :) :p

 

 

Eρχεται ερχεται :)

 

Btw , Μινι Ν97 , μεγαλη μαμακια ειναι.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

NOKIA 2009 πληρης απογοητευση

 

κινητα 3rd edition οπου το λειτουργικο δειχνει την ηλικια του (Ν96 - Ν86 - 6710 Navigator)

και που δεν μπορουν πια να "πεισουν" το κοινο ,,,ακομα και το W995 εχει καλυτερες πωλησεις

 

κινητα 5th edition ΟΛΑ τα μοντελα προβληματικα και σε software και σε hardware

λειτουργικο -υποτιθεται καινουριο- που μονο καθαρο (και ανταγωνιστικο) touch δεν ειναι

καλα που πουλησε το 5800 (λογω τιμης οχι ποιοτητας) και ενω περιμενουμε κατι αναμεσα

σε 5800 και Ν97 ....ερχεται το 5530 ..πετσοκομενο και ελλιπες...

 

περιμενουμε εναγωνιως το διαδοχο των αξιολογων Ν800-Ν810 και βρισκομαστε μπροστα

σε ενα ΑΓΝΩΣΤΟ λειτουργικο ...με μια συσκευη που (με βαση τη ταση της εποχης) περιμεναμε

πανω απο 4" ...στις 3,5" βλεπουμε μια προσπαθεια να χωρεσουν ολα....κινητο,Internet tablet,maemo κλπ. σε μια συσκευη...

 

εχουνε παρει χαμπαρι τον ανταγωνισμο (SAMSUNG,LG,PALM,APPLE ακομα και SE )

και που πανε ? γιατι βλεπω τα ποσοστα οχι να πεφτουνε...να κατρακυλανε...

 

1ον το s60 ανανεωθηκε ραγδαια σε σχεση με αλλες χρονιες πχ με την αλλαγη ολων των εικονιδιων του μενου καθως και με την εισοδο του στο ovi store

 

2ον απο που κι'ως που προβληματικα τα κινητα με s60 5th edition...???τεσσερα παιδια απο την παρεα μου εχουν το 5800 και τρια το ν97 και δεν εχουν αντιμετωπιση προβληματα ουτε με το softoware αλλα ουτε και με το hardware.

το αναμεσα απο το 5800 και ν97 λογικα θα ειναι το n97 mini που προσφατα περασε το fcc καθως επεισης ειναι πολυ πιθανο(απο τις φημες καθως και τις φωτογραφιες) να υπαρχει και ενα 5900 που θα παρουσιαστη μαλλον τον σεπτεμβριο στο nokia world 2009.οσο για το 5530 ειναι ενα πολυ αξιολογο κινητο που για τα λεφτα του(γυρο στα 150-200 ευρω) εχει και wi-fi και οθονη αφης καθως και s60 5th εκδοση

 

3ον συμφωνα με το preview του eldar το maemo 5 ειναι πολυ ευκολο στη χρηση,και ειδικα σε οσους χρησιμοποιουν s60...επεισης το λειτουργικο maemo κυκλοφορει εδω και πεντε περιπου χρονια , ετσι ωστε να ειναι αρκετα γνωστο σε gadgetακιδες αλλα και γενικα σε ανθρωπους που χρειαζοταν ενα internet tablet της νοκια...οσο για την οθονη εχει ενα πολυ ικανοποιητικο μεγεθος για ενα κινητο ωστε να μην ειναι 'τουβλο'

 

4ον ολες οι εταιριες παρουσιασαν σημαντικη πτωση φετος....αλλα ειναι ποιο ευκολο να πεσεις απο το 40% παρα απο το 14%(που ειναι τα ποσοστα της samsung που ειναι δευτερη σε πωλησεις(αν κανω λαθος βεβαια διορθωστεμαι))

 

αυτα ειχα να πω...!!!κατα την γνωμη μου το 'Ν900'+ maemo 5 ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει την φετινη χρονια και πιστευω πως ειναι η αρχη για μια ριζικη αλλαγη στη αγορα των κινητων τηλεφωνων!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

telika tha parousiastei to n900 sts 2 tou mhnos?ara den tha exoume kamia allh nea seira c kai seira x?

 

 

:!::!::!::!:

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Just for Info :

 

Nokia Booklet 3G - netbook with a Nokia twist

 

http://www.allaboutsymbian.com/images/news/devices/Booklet/booklet-2.jpg

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/10358_Nokia_Booklet_3G-netbook_with_.php

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ok, τυπικό -- φαίνεται ότι τρέχει Windows 7, ενδιαφέρον .. σου δίνω Office για Symbian μου δίνεις Windows 7 για το Netbook σου, καλό deal, Microsoft way :-D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Nokia Booklet 3G first video

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fIHWM4liM2g]YouTube - Nokia Booklet 3G first video[/ame]

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

first official photo of Nokia N900 ?

 

http://www.begeek.fr/wp-content/uploads/2009/08/Nokia-N900.jpg

 

 

http://www.engadget.com/2009/08/24/nokia-n900-puts-on-makeup-does-hair-for-leaked-press-shot/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobile-review.com/review/nokia-n97mini-en.shtml

 

 

Οχι που δεν θα το ανεβαζε :lol: :lol:

 

:lol::p:D

Εκτος απο το review του mini ,λεει και αλλα ενδιαφεροντα :ninja:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όχι εδώ. ;)

 

http://www.mobile-review.com/review/nokia-n97mini-en.shtml

 

 

Οχι που δεν θα το ανεβαζε :lol: :lol:

 

Και, απ' ότι λέγεται, αύριο θα ανεβάσει και άλλο ένα άρθρο το οποίο μάλλον θα αφορά το 5900. Πολύ υλικό τις τελευταίες ημέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Eldar παντως φερεται να εγραψε:

 

"Sorry guys, have a really controversial meeting with nokia, decide not to publish todays preview. Have to show that i,m not blackmail nokia"

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όχι εδώ. ;)

 

 

 

Και, απ' ότι λέγεται, αύριο θα ανεβάσει και άλλο ένα άρθρο το οποίο μάλλον θα αφορά το 5900. Πολύ υλικό τις τελευταίες ημέρες. :)

 

 

Και στα δυο η απαντηση ειναι η ιδια , ατιμη επιφυλακη :lol: :p

 

Ληγει ομως η "απαγορευση" και μπορουμε να μιλησουμε για οτι θελουμε :p

 

Ο Eldar παντως φερεται να εγραψε:

 

"Sorry guys, have a really controversial meeting with nokia, decide not to publish todays preview. Have to show that i,m not blackmail nokia"

 

 

 

Και καλα εκανε ,αλλωστε η τριτη και τελευταια συσκευη πιστευω οτι θα τους εκνευριζε ακομα περισσοτερο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περί NOKIA N900...

 

Ελπίζω, η ΝΟΚΙΑ να εντάξει το Ν900 στην ομάδα συσκευών που είναι συμβατές με την "business" εφαρμογή της, "Mail for Exchange". :shifty:

 

Δυστυχώς έχει αφήσει "απ΄έξω" το Ν97 :( ...προς το παρόν να υποθέσουμε;... :confused:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...