Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που το κατεβάζω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι έτοιμος να ξανά γυρίσω πίσω στο android

Link to comment
Share on other sites

Από που το κατεβάζω?

 

Να σου πω. Αν πας στο αντίστοιχο site, για το Οτε tv, φαντάζομαι στο σημείο που έπρεπε να παίζει το βίντεο, θα έχει ένα μικρό link, που θα σε πάει στο site της Adobe (δικό της πρόγραμμα είναι ο flash player). Ή μπορείς να πας απευθείας στο site της Adobe.

 

Όμως, αυτό δε σημαίνει ότι θα λειτουργήσει στο BBOS.

 

Αν έχω καταλάβει καλά πώς λειτουργεί ο player, αν δεν είναι προεγκατεστημένος, δεν υπάρχει περίπτωση να εγκατασταθεί μετά. Το ίδιο και στα WP. Δεν έχουν flash player και χρησιμοποιούν το πρότυπο html5.

 

Όσον αφορά το Android. Χρόνια χρησιμοποιώ συσκευές με WP ως κύριες και BlackBerry ως δεύτερες. Τώρα τελευταία πήρα συσκευή με Android και δε μπορώ να πω ότι έχανα και κάτι. Επίσης, χάνεις πάρα πολλή από την "ασφάλεια" (τα εισαγωγικά, γιατί κανείς δε μπορεί να είναι απόλυτα σίγουρος) που έχεις με το BBOS.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή για το Otetv go την κατεβάζω από το play store την ανοίγει κανονικά και βάζω τους κωδικούς όταν όμως σε πηγαίνει στο λινκ για να παίξει σε πετάει έξω (κλείνει) η εφαρμογή.μιλησα με το Ο.Τ.Ε και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζει το BlackBerry
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή για το Otetv go την κατεβάζω από το play store την ανοίγει κανονικά και βάζω τους κωδικούς όταν όμως σε πηγαίνει στο λινκ για να παίξει σε πετάει έξω (κλείνει) η εφαρμογή.μιλησα με το Ο.Τ.Ε και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζει το BlackBerry

 

Ε, ναι.. Γιατί δεν ήταν/είναι μεγάλη εταιρεία η BlackBerry.. :down:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη που γραφώ εδώ, Σας παρακαλώ πολύ χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχουμε ένα black berry , και θέλουμε να μεταφέρουμε τις επαφές σε συσκευή xiaomi redmi note 3 . σας παρακαλώ πείτε μου τι πρέπει να κάνω? Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ! Τόσο με black berry όσο και με προγράμματα. Εάν μπορείτε στείλετε μου ΠΜ για να μην ενοχλώ εδώ.

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by sakalis_manos
black berry 9300
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να μου προτείνεις κάτι σε android?

 

Σαν εταιρεία έχω κάποιες στο μυαλό μου.

 

Σαν "κυβικά" θα σου πω. Θες εσωτερικό χώρο αποθήκευσης αρχείων και εφαρμογών 16gb, ram 2gb, Μια οθόνη 5", ανάλυσης 720p είναι πολύ καλή για ό,τι θες να κάνεις με ένα smartphone, που δε ζορίζει και πολύ τη μπαταρία. Επίσης, μπαταρία, όσο μεγαλύτερης χωρητικότητας, τόσο το καλύτερο. Με επεξεργαστές δεν ασχολούμαι πολύ, αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε 4ων πυρήνων. Και εδώ αν μπορείς να έχεις παραπάνω, θα είναι ακόμα καλύτερα.

 

Τώρα, όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που μπορείς και είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

υπαρχει καπου web email ή virtual bb να μπαινεις με user+pass απο blackberry?

το εμαιλ ειναι της μορφης @mobileemail.vodafone.gr.. (bis)

αλλα δεν βρισκω σελιδα για user+pass

αν σεταρω σε 2η συσκευη το παραπανω email ,η 1η θα παρνει τα εμαιλ αραγε?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε παλαιότερα (mobileemail.vodafone.gr) και αν θυμάμαι καλά καταργήθηκε όταν πλέον ενσωμάτωσε η blackberry στα τηλέφωνά της τη δυνατότητα της ενεργοποίησης του bis - παλαιότερα γινόταν μόνο online.

 

Για το δεύτερο ερώτημα δυστυχώς δεν θυμάμαι για να σου απαντήσω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλημέρα σας..Μια ερώτηση..Πως μπορώ να ανοίξω αρχεία php...Ενώ είναι σε μορφή doc.. τα κατεβάζει σε μορφή php..Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας κάποια πληροφορία παραπάνω. Από πού τα κατεβάζεις, με τι browser; Έχω την εντύπωση ότι απλά κάνεις αποθήκευση κάποιας σελίδας και όχι λήψη αρχείου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Θα ηθελα να σας ρωτήσω αν ενα ενα κείμενο απο περιήγηση μπορώ με δεξί κλικ να το στείλω στο Facebook messenger 10 χωρίς πρώτα να το αποθηκευσω.

Αυτό που μπορώ,ειναι να στείλω μονο email αν και μου δίνει την δυνατότητα να το προωθήσω στο messenger.

Μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει ποτέ το messenger 10. Κάποιος χρήστης του προγράμματος ίσως έχει κάτι να μας πει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζεται κάποια εφαρμογή messenger που να λειτουργεί σωστα?

Κειμενο από τον browser δεν μπορεί να σταλεί σε messenger?

Έχω classic μήπως είναι θέμα συσκευής ή κάποιας ρύθμισης?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχετε καμία ιδέα γιατί στο Hub σε blackberry classic με email στο yahoo μου εμφανίζει τα email μόνο της φετινής χρονιάς του 2017?

Έχω μπει στις ρυθμίσεις και του emai και του Hub αλλά δεν έχω βρει κάτι που ν προσδιορίζει τον χρόνο?

Ξέρετε κάτι που θα με βοηθούσε?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα,

Γνωρίζεται κάποια εφαρμογή messenger που να λειτουργεί σωστα?

Κειμενο από τον browser δεν μπορεί να σταλεί σε messenger?

Έχω classic μήπως είναι θέμα συσκευής ή κάποιας ρύθμισης?

Ευχαριστώ..

 

Τι messenger θελεις δηλαδη? Το whatsapp σου κανει?

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, βλεπω για αγορά BLACKBERRY PASSPORT OR PRIV....

 

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για το passport θα συνεχίσει η υποστήριξη με το ΒΒOS ή καποια στιγμη θα υπάρξουν προβλήματα;

 

Εχω gmail θα μπορέσω να μεταφέρω επαφές , groups κλπ στην συσκευη ; θα τα βλεπει για να γινονται και κλησεις ;

 

FACEBOOK , ΙΝSTRAGRAM , VIBER, WHATSUP θα έχω ; ή θα πρέπει να παω στο PRIV ;

 

Μπορεί να καλύψει τις ανάγκες αυτες το passport;

 

Eυχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, βλεπω για αγορά BLACKBERRY PASSPORT OR PRIV....

 

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για το passport θα συνεχίσει η υποστήριξη με το ΒΒOS ή καποια στιγμη θα υπάρξουν προβλήματα;

 

Εχω gmail θα μπορέσω να μεταφέρω επαφές , groups κλπ στην συσκευη ; θα τα βλεπει για να γινονται και κλησεις ;

 

FACEBOOK , ΙΝSTRAGRAM , VIBER, WHATSUP θα έχω ; ή θα πρέπει να παω στο PRIV ;

 

Μπορεί να καλύψει τις ανάγκες αυτες το passport;

 

Eυχαριστω πολυ

 

Αυτό για τις επαφές, αν και δεν είμαι σίγουρος, νομίζω ότι γίνεται. Τώρα για τα άλλα στις τελευταίες εκδόσεις* νομίζω δεν δουλεύουν, αλλά δουλεύουν με παλαιότερες ή εναλλακτικά με ανεπίσημες εφαρμογές. Το priv πάλι, στα λεφτά που το πουλάνε δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

 

* εννοώ των εφαρμογών, όχι του bbos.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλυπτεις τις αναγκες αλλα αρκετα υποβαθμισμενα σε σχεση με το RRIV. Πηγαινε σε αυτο καλυτερα!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

και ευχαριστώ για την αποδοχή εδώ στο forum σας.

Ο τίτλος τα λέει όλα με λίγα λόγια, τώρα οι λεπτομέρειες:

Το "προφίλ" μου, να γνωριστούμε καλύτερα:

-τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική γλώσσα μου

-οι γνώσεις μου για όλα τα HiTec-θέματα/εκφράσεις είναι ελάχιστες μέχρι μηδέν

-μέγιστο επίπεδο κινητής τηλεφωνίας μέχρι σήμερα Nokia 6700s

- ...και έχω και μια σχετική ηλικία που δεν "χωνεύει" ολα τα HiTec με την μια...αλλά θέλω να προσπαθήσω.

 

Άρχισα να διαβάζω εδώ με μεγάλη δυσκολία, και φοβάμαι δεν θα βρω άκρη μέχρι τα Χριστούγεννα 2018 για την υπόθεση μου.

Ο ανιψιός μου (μανικός συλλέκτης BB) που σπουδάζει την Αγγλία μου έκανε δώρο ένα ολοκαίνουργιο BlackBerry 9810 Torch που είχε πεταμένο στην ντουλάπα του, επειδή δεν μπορούσε να με βλέπει πια με το Nokia 6700. "Καιρός να μάθεις τα σημερινά γράμματα θεία, όμως να τα βρείς μονη σου στην Ελλάδα, μην με..." ήταν το συνοδευτικό κείμενο. Και έτσι έφτασα σε σας εδώ, επειδή μένω και μαύρη επαρχεία, και με BB δεν ξέρω κανέναν εδώ.

Aυτα που έχω είναι:

-μια mini-SIM στο Nokia 6700 με καρτοπρόγραμα της Vodafone με το νούμερο που έχω μια ζωή

Αυτά που έμαθα μέχρι σήμερα είναι:

-το BB θέλει micro-SIM, και δεν θα μου δώσει η Vodafone και μια micro-SIM επιπλέον για το ιδιο νούμερο, επειδή είναι με καρτοπρόγραμα.

-δλδ. το τρέχον πακέτο με 500 λεπτά,100 SMS και τα 100MB internet με ακόμα δέσμευση μέχρι 1/2019, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω για το BB.

-Δλδ. θα χάσω και το νούμερο μου επειδή θέλει νέα micro-SIM.

-Και πρέπει να κάνω ένα νέο συμβόλαιο για ομιλία και SMS/MMS.

-Και επιπλέον με ένα πακέτο που έχει η Vodafone για τα BB για internet και e-mail. Δλδ. με π.χ. το BB150 με 150MB (που μου φτάνουν και περισσεύουν!!!)

>>> ισχύει ολο αυτό?

>>>Ποσα θα με κοστίζει όλο αυτο στο μηνα?

Να μην στέλνω το ακόμα σφραγισμένο BB άμεσος πίσω στην Αγγλία? :cry:

 

Έχω και μια micro-SIM της Vodafone σε ένα άλλο speaker-phone/καρτοτηλέφωνο που έχω μονο για "ρεζερβα". Μήπως με αυτήν γίνεται μια καλλίτερη λύση?

>>>Η τι και πως να το κανω?

Σας ρωτάω για την καλύτερη λύση για μένα με τα νέα δεδομένα για τα BB στην Ελλαδα επειδή αν παω εγώ έτσι αδιάβαστη στην Vodafone, η "θα με φάνε λάχανο", η "δεν ξέρουν" εδών στην επαρχεία. Και το site της Vodafone δεν τα λέει και σαφής...να καταλάβω και εγω.

Sorry για το "σεντόνι"...αλλα δεν ξέρω πως να σας το πω αλλιώς...δεν θα ξαναγίνει στο μέλλον.

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

Edit:

Δεν θέλω πολλά πράγματα από το BB, να μιλάω, να στέλνω και ένα SMS και μια φωτογραφία, να κάνω που και που ένα μικρό video και μερικές φωτογραφίες, σπανια θα βλέπω YT. Nα κοιτάξω στο facebook αν είναι κάτι επείγον, να ψάχνω που και που μια πληροφορία στο Google... για πόλη στο internet από το BB δεν είμαι, και αν μονο με WLAN, το WiFi δεν βλέπω πολύ για μένα. Να ασχολούμαι και με τα e-mails στο BB δεν νομίζω, το κάνω από τον PC μου στο σπίτι, εκτος να περιμένω ένα επείγον και είμαι έξω.

Δεν ξέρω και από τα δωρεάν Viber, Whatsup κλπ...sorry.

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/blackberry_torch_9810-3723.php

 

αν μιλαμε για αυτο το μοντελο θελει κανονικη sim (mini-sim) δηλαδή την ίδια που εχετε στο νοκια.

Το μονο "micro" που βλεπω στο συγκεκριμενο blackberry ειναι η κάρτα microSD,δηλ. η κάρτα μνήμης. Καμμία σχέση με την κάρτα sim της vodafone. Επομένως το πρόγραμμα που ήδη έχετε θα λειτουργεί κανονικά δεν εχει σημασία η αλλαγή συσκευής.

 

Ακομα κι αν (υποθετικα) επαιρνε micro-sim το μονο που θα χρειαζοταν ηταν μια αλλαγη καρτας sim (με το ιδιο νουμερο) απο την vodafone με κοστος 5€. Δεν θα χανοταν το προγραμμα της vodafone που ηδη εχετε.

 

Εν ολιγοις ολα τα παρακατω ΔΕΝ ισχυουν.

Αυτά που έμαθα μέχρι σήμερα είναι:

-το BB θέλει micro-SIM, και δεν θα μου δώσει η Vodafone και μια micro-SIM επιπλέον για το ιδιο νούμερο, επειδή είναι με καρτοπρόγραμα.

-δλδ. το τρέχον πακέτο με 500 λεπτά,100 SMS και τα 100MB internet με ακόμα δέσμευση μέχρι 1/2019, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω για το BB.

-Δλδ. θα χάσω και το νούμερο μου επειδή θέλει νέα micro-SIM.

-Και πρέπει να κάνω ένα νέο συμβόλαιο για ομιλία και SMS/MMS.

-Και επιπλέον με ένα πακέτο που έχει η Vodafone για τα BB για internet και e-mail. Δλδ. με π.χ. το BB150 με 150MB (που μου φτάνουν και περισσεύουν!!!)

>>> ισχύει ολο αυτό?

>>>Ποσα θα με κοστίζει όλο αυτο στο μηνα?

Να μην στέλνω το ακόμα σφραγισμένο BB άμεσος πίσω στην Αγγλία?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/blackberry_torch_9810-3723.php

 

αν μιλαμε για αυτο το μοντελο θελει κανονικη sim (mini-sim) δηλαδή την ίδια που εχετε στο νοκια.

Το μονο "micro" που βλεπω στο συγκεκριμενο blackberry ειναι η κάρτα microSD,δηλ. η κάρτα μνήμης. Καμμία σχέση με την κάρτα sim της vodafone. Επομένως το πρόγραμμα που ήδη έχετε θα λειτουργεί κανονικά δεν εχει σημασία η αλλαγή συσκευής.

 

Ακομα κι αν (υποθετικα) επαιρνε micro-sim το μονο που θα χρειαζοταν ηταν μια αλλαγη καρτας sim (με το ιδιο νουμερο) απο την vodafone με κοστος 5€. Δεν θα χανοταν το προγραμμα της vodafone που ηδη εχετε.

 

Εν ολιγοις ολα τα παρακατω ΔΕΝ ισχυουν.

 

Σας ευχαριστω 1000 φορες!!!

"Ψυλοκατάλαβα" και εγώ να μην ισχύει "ολο που μου έλεγαν" μέχρι τώρα. Σκεπτικά, μέχρι θα βρω κάποιον με πραγματική γνώση στην Ελλάδα, δεν θα ανοίξω καν το ΒΒ. Και έτσι δεν κατάλαβα και τίποτα που είναι μέσα. Όπως το λες, από την όψη αυτό είναι το μοντέλο.

Εγώ φοβόμουν αν αλλάξω την SIM που έχω σε μια micro, και δεν θα μπορέσω μετά να τα βάλω πέρα με το BB, δεν θα έχω SIM για το παλιό μου κινητό/νουμερο. Επειδη μια mini και μια micro ταυτόχρονα δεν επιτρέπει η Vodafone με το ιδιο νουμερο για καρτοπρόγραμα...μου ειπαν!?...και απελπίστικα.

OK, με έδωσες και πάλι ελπίδα να προχωρήσω με το BB...λοιπόν, την παλιά μου SIM μέσα και πάμε..τοσο απλό?

Δεν θα πλέξω και με internet και e-mail μέχρι θα μάθω το BB καλά στις απλές λειτουργίες.

Και μετά τα λέμε πάλι!...χαρούμενο ΣΑΒ/ΚΥΡ, και σε ευχαριστώ παλι που εκανες τον κοπο και διάβασες το κλάμα μου! :O

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...