Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 months later...

Γεια σας,

 

Μια πολύ γρήγορη ερώτηση και ελπίζωνα πάρω μία γρήγορη απάντηση :lol: . Όταν δέχομαι email(GMAIL) έρχονται κανονικά άμεσα. Ήθελα να ρωτήσω έαν γίνεται συχρονισμός (Τουλάχιστον άμεσα όπως στο gmail app στο Android) ώστε ta email που διαβάζω απο τη συσκευή να γίνονται read και στο web και να μην εμφανίζονται σαν μη αναγνωσμένα στο web gmail. Αυτό που με ενδιαφέρει εαν έστω γίνοται σε 15 λεπτά μισή ώρα για παραδειγμα. Να επισημάνω ότι έχω και συσκευή android τον ίδιο email λογαριασμό. Μήπως δίνεται προτεραιότητα στο android gmail app ώστε να αναγνωσθούν πρώτα απο κει για να γίνουν read και στο web? O λογαριασμός είναι imap στο Blackberry.

 

Ευχαριστώ πολυ!

 

Edit: Λόγω push email πίστευα ότι θα έιναι και άμεσος και ο άντιστροφος συχρονισμός. Τελικά συχρονίζει μετά απο μιση ώρα με το web gmail όπως επίσης to εικονίδιο email (gmail) απο το android Κινητό σβήνει αφού έγινε ο συγχρονισμός.

Edited by jopilot
edit
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εχεις βέβαια τη δυνατότητα να αλλάξεις τη περίοδο συγχρονισμού
BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχω διαβασει πολλα forums χωρις να βγαλω ακρη ισως δεν καταλαβαινω εγω, αλλα επειδη θα ηθελα να παρω το z10 η απορια μου ειναι η εξης το BIS ενεργοποιειται αποκλειστικα απο το φορεα; γιατι εγω ταξιδευω συχνα στο εξωτερικο και χρησιμοποιω τοπικες sim, αρα οταν βαλω αλλη sim απο του φορεα μου στη συσκευη το συστημα συμπιεσης δεδομενων παει περιπατο η δουλευει ακομα σα να ειναι ενεργοποιημενο στη συσκευη; Και ακομα θα ηθελα να γνωριζω με ποιες εφαρμογες λειτουργει το BIS φανταζομαι οτι θα λειτουργει με το hub του OS10 αν ειναι ετσι και λειτουργει και με το brower του ειναι ιδανικη συσκευη αλλα αν λειτουργει μονο στο δικτυο του φορεα του πολυ φοβαμαι οτι θα μου ειναι αχρηστο. Αν γινοταν καποιος να μαι διαφωτιση θα το εκτιμουσα, ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια ζητήματα. Τα ΒΒ10 δεν χρησιμοποιούν BIS, λειτουργούν όπως οποιαδήποτε συσκευή. Αν βάλεις sim εξωτερικού που υποστηρίζει data, θα λειτουργεί κανονικά. Σαν αποτέλεσμα όμως, στο BB10 δεν έχουμε τα υψηλά επίπεδα συμπίεσης που είχαμε παλαιότερα.

 

Το BIS ήταν απαραίτητο για τις προηγούμενες γενιές Blackberry, πλέον όχι. Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις τον πάροχο ούτε να κάνεις κάποια κίνηση/αλλαγή στο πακέτο σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια εφαρμογή, που την έχουμε εγκαταστήσει από το BBW, μπορούμε να την κάνουμε update από το 1Mobile;

 

Edit:

 

Στις ρυθμίσεις του Hub, συγκεκριμένα στη Διαχείριση, έχετε το θέμα του να επιλέγετε, για παράδειγμα την πρώτη επιλογή και να "επιλέγεται" η δεύτερη; Τι εννοώ:

 

Έστω ότι είμαστε στη Διαχείριση του Hub.

 

Gmail

 

Hotmail

 

Εκεί, επιλέγοντας το Gmail, ανοίγουν οι ρυθμίσεις του Hotmail, που είναι ακριβώς κάτω από το Gmail.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις όλες τις λειτουργίες του Blackberry πρέπει να έχεις συμβόλαιο και οχι καρτοκινητό?

Αν η συσκευή σου φοράει OS7 και κάτω τοτε ναι θες BIS

Αν η συσκευή σου φοράει OS10 τότε οχι, δεν χρειάαζεσαι BIS.

 

*H παραπάνω απάντηση (γνωστή για τους χρήστες blackberry) είναι αδύνατο να γίνει κατανοητή από τους πωλητές στα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας και συνήθως απαντάνε ακόμα λάθος στους πελάτες τους.*

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, γι'αυτό λίγη προσοχή με αυτά που θα ακούσετε στα τηλεφωνικά κέντρα ή/και στα καταστήματα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

το Q10 εχω εγω, φανταζομαι οτι μπορουν να με βοηθεισουν ολοι οσοι εχουν ΒΒ10..

 

1) εχει συγχρωνισει επαφες με facebook ενω οταν το πηρα και ενα login αρνηθηκα τον συγχρωνισμο. πες τε μου οτι υπαρχει κι αλλος πιο αμεσος τροπος απο το να πιασω 1-1 τις επαφες..

2) κατεβασα και το skype και μου πεταξε και του skype τις επαφες μεσα.

3) το facebook ενω υπαρχει στο hub δεν παιρνω ειδοποιησεις εκει. Επεισης, μπορω να το προσθεσω και να αφαιρεσω π.χ. το foursquare?

4) οταν το χω στην οθονη κλειδωματος και κανω swipe απο πανω-κατω τι ακριβως σημαινει αυτη η οθονη που κατεβαινει?

 

Ευχαριστωωωωωωωωω

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το Q10 εχω εγω, φανταζομαι οτι μπορουν να με βοηθεισουν ολοι οσοι εχουν ΒΒ10..

 

1) εχει συγχρωνισει επαφες με facebook ενω οταν το πηρα και ενα login αρνηθηκα τον συγχρωνισμο. πες τε μου οτι υπαρχει κι αλλος πιο αμεσος τροπος απο το να πιασω 1-1 τις επαφες..

 

Τις έχεις μόνο στο facebook? Αν ναι, κάνε log out από την εφαρμογή του facebook και πάλι log in μετά, αλλά αυτή τη φορά επέλεξε συγχρονισμό των επαφών σου.

 

Αν τις έχεις περασμένες σε κάποιο λογαριασμό mail, μπορείς - από τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου λογαριασμού στο Hub - να επιλέξεις το συγχρονισμό τους.

 

2) κατεβασα και το skype και μου πεταξε και του skype τις επαφες μεσα.

 

Πας Επαφές -> Ρυθμίσεις, κάνεις scroll προς τα πάνω και θα δεις τις επιλογές, για εμφάνιση των επαφών από τους λογαριασμούς σου. Εκεί διαλέγεις ό,τι σε βολεύει.

3) το facebook ενω υπαρχει στο hub δεν παιρνω ειδοποιησεις εκει. Επεισης, μπορω να το προσθεσω και να αφαιρεσω π.χ. το foursquare?

 

Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις log out απο την εφαρμογή του facebook και ξανά log in. Εννοείς να διαγράψεις το foursquare σαν εφαρμογή;

 

4) οταν το χω στην οθονη κλειδωματος και κανω swipe απο πανω-κατω τι ακριβως σημαινει αυτη η οθονη που κατεβαινει?

 

Ευχαριστωωωωωωωωω

 

Την οθόνη με το ρολόι εννοείς; Είναι το sleep mode του ρολογιού. Δηλαδή, εμφανίζεται το ρολόι, αλλά με πολλή χαμηλή φωτεινότητα, ώστε να έχει και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Δεν ξέρω αν έχουν ήδη απαντηθεί οι ερωτήσεις σου.

 

Και κάτι δικό μου. Μετά από το τελευταίο update του fasttube, είναι σαν να το "χάνει" μετά από λίγο η εφαρμογή και να θέλει επανεκκίνηση (ή εφαρμογή). Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα βοήθεια εάν έχει εγκαταστήσει κάποιος σε passport το spotify. Διαβάζω ότι κάποιοι από το snap store το έχουν βάλει αλλά δεν έχω το apk snap. Εάν κάποιος ξέρει κάτι ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα βοήθεια εάν έχει εγκαταστήσει κάποιος σε passport το spotify. Διαβάζω ότι κάποιοι από το snap store το έχουν βάλει αλλά δεν έχω το apk snap. Εάν κάποιος ξέρει κάτι ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα. Ο πιο εύκολος τρόπος να κατεβάσεις APK files είναι πηγαίνοντας σε ένα από τα παρακάτω site βάζοντας το link από το ανδροιδ appstore:

http://apkleecher.com

http://downloader-apk.com

 

Κατεβάζεις το APK είτε στο PC σου είτε στο ΒΒ σου (εγώ προτιμώ PC->Scan->BB) και το τρέχεις μετά από το ΒΒ.

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή μέσα από το λειτουργικό επιλογή, που να δίνει τη δυνατότητα να διαλέξουμε ποιες εφαρμογές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο internet;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή μέσα από το λειτουργικό επιλογή, που να δίνει τη δυνατότητα να διαλέξουμε ποιες εφαρμογές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο internet;

 

Καλησπέρα. Χμμ δεν έχω δει καμία εφαρμογή να ζητάει πρόσβαση στο Internet αλλά μπορείς να πας System Settings -> Security and Privacy -> Application Permissions και να δεις τι ζητάει η κάθε εφαρμογή και να μπλοκάρεις ότι δεν σου αρέσει.

 

Σε ανδροιδ εφαρμογές βέβαια δεν μπορείς να μπλοκάρεις τίποτα.. Από 10.3 και μετά βέβαια νομίζω ότι υπάρχει ένα μικρό trick και για αυτό.

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χμμ δεν έχω δει καμία εφαρμογή να ζητάει πρόσβαση στο Internet αλλά μπορείς να πας System Settings -> Security and Privacy -> Application Permissions και να δεις τι ζητάει η κάθε εφαρμογή και να μπλοκάρεις ότι δεν σου αρέσει.

 

Αυτό είναι και ένα από τα πολλά μου αρέσουν στο BBOS10. Άρα, μάλλον χρειάζεται εφαρμογή για το συγκεκριμένο.

 

Σε ανδροιδ εφαρμογές βέβαια δεν μπορείς να μπλοκάρεις τίποτα.. Από 10.3 και μετά βέβαια νομίζω ότι υπάρχει ένα μικρό trick και για αυτό.

 

Καλά, ας μη μιλήσω για τα permissions του Android καλύτερα...

 

Επομένως, εφαρμογή, μέχρι να πάρουμε τη 10.3 επίσημα. Μετά θα έχουμε την επιλογή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τις έχεις μόνο στο facebook? Αν ναι, κάνε log out από την εφαρμογή του facebook και πάλι log in μετά, αλλά αυτή τη φορά επέλεξε συγχρονισμό των επαφών σου.

 

Αν τις έχεις περασμένες σε κάποιο λογαριασμό mail, μπορείς - από τις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου λογαριασμού στο Hub - να επιλέξεις το συγχρονισμό τους.

 

Πας Επαφές -> Ρυθμίσεις, κάνεις scroll προς τα πάνω και θα δεις τις επιλογές, για εμφάνιση των επαφών από τους λογαριασμούς σου. Εκεί διαλέγεις ό,τι σε βολεύει.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις log out απο την εφαρμογή του facebook και ξανά log in. Εννοείς να διαγράψεις το foursquare σαν εφαρμογή;

 

Την οθόνη με το ρολόι εννοείς; Είναι το sleep mode του ρολογιού. Δηλαδή, εμφανίζεται το ρολόι, αλλά με πολλή χαμηλή φωτεινότητα, ώστε να έχει και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Δεν ξέρω αν έχουν ήδη απαντηθεί οι ερωτήσεις σου.

 

-Τα εχω δοκιμασει ολα με το facebook, αλλα δεν εγινε η δουλεια.

-Σχετικα με το foursquare, θελω να απενεργοποιησω τις ειδοποιησεις του, αλλα ουτε αυτο το καταφερα..οπως και δεν μπορω να ενεργοποιησω του facebook.

Αυτα, σε ευχαριστω για τις απαντησεις

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

-Τα εχω δοκιμασει ολα με το facebook, αλλα δεν εγινε η δουλεια.

-Σχετικα με το foursquare, θελω να απενεργοποιησω τις ειδοποιησεις του, αλλα ουτε αυτο το καταφερα..οπως και δεν μπορω να ενεργοποιησω του facebook.

Αυτα, σε ευχαριστω για τις απαντησεις

 

- Facebook: Όταν έφτιαχνες το λογαριασμό σου, έχεις βάλει κάποια προστασία στο λογαριασμό ή έχεις αποτρέψει από επιπλέον συσκευές να κάνουν log in στο λογαριασμό σου. Θα δω τις ρυθμίσεις μου και θα σου πω.

 

- Foursquare: Όταν περνάς το λογαριασμό σου στο Q10, ενσωματώνεται στο Hub; Από υπολογιστή πάντως, θα έβλεπες όλες τις ρυθμίσεις. Σε αυτό δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο. Δεν έχω λογαριασμό στο foursquare.

 

Edit 27/1: Μπήκα στο facebook, από υπολογιστή, αλλά δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Το μόνο σχετικό που. Ειδα είναι στις Ρυθμίσεις Ασφαλείας, το σημείο Από πού συνδέεστε και στη συνέχεια το Πρόγραμμα περιήγησης για κινητα. Και σκέφτηκα ότι ίσως να έχεις πατήσει Τερματισμό Δραστηριότητας, στη σύνδεση που αφορά το Q10.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μόλις πριν από λίγο είδα. Δεν υπάρχει επιλογή, να βάλουμε στα Quick Settings, διακόπτη για να ανοιγοκλείνουμε τα δεδομένα; :confused: Έστω και shortcut.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μόλις πριν από λίγο είδα. Δεν υπάρχει επιλογή, να βάλουμε στα Quick Settings, διακόπτη για να ανοιγοκλείνουμε τα δεδομένα; :confused: Έστω και shortcut.

 

Το πιο γρήγορο που μπορείς να κάνεις είναι Quick Settings -> Mobile Network -> Data Services.

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο γρήγορο που μπορείς να κάνεις είναι Quick Settings -> Mobile Network -> Data Services.

 

Thanks. Αυτό είδα κι εγώ. Και αφήνω το active frame, για πιο γρήγορο on/off.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κάποιος άλλος θέμα με την εφαρμογή facebook, από bbw; Το news feed δε λειτουργεί από σήμερα το πρωί. Έχω κάνει και uninstall/install.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος θέμα με την εφαρμογή facebook, από bbw; Το news feed δε λειτουργεί από σήμερα το πρωί. Έχω κάνει και uninstall/install.

 

Όλοι έχουν μην ανχώνεσαι :)

 

Απλώς use την web version για τώρα. Τρέχει τέλεια. (Για να μην ξανακάνεις Login κτλ, ανοίγεις εφαρμογή FB, menu στα αριστερά, πας Account Settings και είσαι μέσα)

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος θέμα με την εφαρμογή facebook, από bbw; Το news feed δε λειτουργεί από σήμερα το πρωί. Έχω κάνει και uninstall/install.

 

Λογικά σε μία μέρα θα στρώσει και εγώ 4 επανεγκαταστάσεις έκανα χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...