Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτυχε να έχει Service book με προφίλ WAP που έχουν τα καρτοκινητά Voda.

Αλλά λογικά browsing δεν μπορεί να κάνει ούτε να σετάρει mail.

Σωστά;

 

Μόνο αν ανοίξει τον WAP browser παίζει μπάλα;

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλο το forum ,

 

να με συμπαθά η διαχείριση αλλά δεν βρήκα θέμα τώρα στα πρόσφατα.

Αν υπάρχει , παρακαλώ να συγχωνευτεί :)

 

Η βοήθεια που ζητώ είναι για ένα 8900 Curve χωρίς αναβαθμίσεις.

Έχω πάρει ήδη ένα πρώτο IPD αρχείο αλλά όλα είναι στα Ελληνικά

οπότε όταν προσπαθώ να το διαβάσω και οι 2500+ επαφές βγαίνουν ακαταλαβίστικες.

 

Έχω παίξει με το ABC Blackberry Converter και δοκίμασα και του jimmys αλλά δεν καταλαβαίνει

Ελληνικά.

 

ANY THOUGHTS PLEASE?

Link to comment
Share on other sites

To ipd γιατί δεν το φορτώνεις στο κινητό να ξεμπερδέψεις; Θα τα πάρεις μετά με κάποιον συγχρονισμό μέσω outlook. Εγώ δεν είχα βγάλει άκρη παλαιότερα που ασχολήθηκα με αυτό το ζήτημα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακούστε κουφό.

Έχω ένα BlackBerry 9780 το οποίο και χρησιμοποιώ κανονικά με Vodafone BIS, οπότε υπάρχουν μέσα Service Books κλπ.

Έχω επίσης μια άλλη συσκευή με What's Up και στο οποίο What's Up έχω ενεργοποιημένα MB.

Χθες το βράδυ λοιπόν έβαλα την What's Up στο BlackBerry γιατί δεν είχα μπαταρία και από περιέργεια και μόνο έκλεισα το WiFi και ενεργοποίησα το APN internet. Το τηλέφωνο συνδέθηκε κανονικότατα! Με εξαίρεση το BBM και email, όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά! Μέχρι και το AppWorld! Να πω επίσης πως στην αρχική οθόνη έχει με κεφαλαία γράμματα το 3G (χωρίς το βατόμουρο από δίπλα φυσικά), ενώ στης αδερφής μου έχει 3g με μικρά και φυσικά δε συνδέεται.

Πραγματικά δε καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Και της αδερφής μου έχει τα service books, αλλά δε συνδέεται. Η μόνη εικασία που έχω κάνει είναι ότι το δικό μου είναι με λειτουργικό 6, ενώ το 9000 είναι 5. Και πάλι όμως, δε θεωρώ ότι φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Thief ,

 

μάλλον δεν εξήγησα σωστά το πρόβλημα που αντιμετώπιζα :

 

Ήθελα να λάβω τις επαφές του κινητού, να τις επεξεργαστώ σε ένα αρχείο .csv για να μπορέσω

να αποστείλω μηνύματα στις ημέρες των γιορτών μέσω server.

 

Το πρόβλημα είναι οτι έπαιρνα ipd αρχείο και όταν πήγαινα να το διαβάσω με ένα

πρόγραμμα, το παραγόμενο αρχείο csv ήταν σε ακαταλαβίστικη μορφή.

 

Τελικά, βρήκα τα εξής και ενημερώνω όποιον άλλον επιθυμεί :

 

α) κάνουμε συγχρονισμό του αρχείου με το Blackbery Desktop Manager αλλά επιλέγουμε τα εξής :

--είτε με Windows 7 Contacts, όπου δίνει όλες τις επαφές σε αυτοτελή αρχεία και μετά επιλέγουμε

Εξαγωγή σε αρχείο .csv, που υπάρχει σαν επιλογή στο φάκελο των Contacts.

-- η επιλογή Συγχρονισμό με Yahoo , είναι επίσης θαυμάσια, καθώς αν κάποιος έχει λογαριασμό

στο Yahoo, τότε μπορεί να κάνει upload των επαφών του εκεί και μετά να επιλέξει σε τι αρχείο

θέλει να τις εξάγει (έχει Outlook, Excel , vcf card κλπα).

 

αυτό που έκανα εν τέλει εγώ είναι εξαγωγή αρχείου απο το Desktop Manager με διαμόρφωση ASCII ,

όπου έλυσε το πρόβλημα. Επίσης, το αρχείο που θα διαβαστεί, εαν ερωτηθείτε απο πρόγραμμα με τι κωδικοποίηση

Ελληνικών, επιλέξτε UTF-8.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ανταπόκριση και σόρυ που δεν ήμουν πιο σαφής απο την αρχή.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους...

θα ηθελα βοηθεια για το πως θα δω βιντεακια απο youtube μιας και συνεχεια μου ζηταει flash player....

απο την wind μου ειπαν οτι μεσω της συνδεσης δνε μπορω να δω βιντακια ενω αν μπω μεσω wifi θα δω...βεβαια παλι εχω θεμα με το flash player

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γενικά, τι ακριβώς είναι η έξυπνη κάρτα, στην κατηγορία "ασφάλεια" των συσκευών μας?

Μπήκα στο site της blackberry, διάβασα σχετικά με αυτό, αλλά δεν κατάλαβα πως λειτουργεί, τι ακριβώς πετυχαίνει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γενικά, τι ακριβώς είναι η έξυπνη κάρτα, στην κατηγορία "ασφάλεια" των συσκευών μας?

Μπήκα στο site της blackberry, διάβασα σχετικά με αυτό, αλλά δεν κατάλαβα πως λειτουργεί, τι ακριβώς πετυχαίνει κτλ.

 

Λοιπον ο smart card reader ειναι μια μικρη συσκευη που κρεμαει ο χρηστης στο λαιμο του. Αυτη η συσκευη επικοινωνει με bluetooth με το blackberry. Οσο αυτα τα 2 ειναι κοντα το ενα με το αλλο το blackberry δουλευει κανονικα. Αν καποιος σου κλεψει το blackberry αυτο κλειδωνει αυτοματα επειδη χανει την επικοινωνια με το smart card που ειναι ακομα στο λαιμο σου (εκτος αν κλεψουν και εσενα μαζι :) )

 

Αυτο το κανουν σε μεγαλες εταιριες για να γλυτωνουν oi admins απο το δυσκολη δουλεια να επιβαλλουν μεσω BES πολυπλοκα κλειδωματα στις συσκευες.

 

Φυσικα στο εξηγω σε γενικες γραμμες. Ειναι πιο advanced διοτι κανει import certificates κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Δεν έχει σχέση με πρόβλημα, απλά δεν είχα που αλλού να το ταιριάξω.

Καταρχήν πότε αναμένονται νέες συσκευές blackberry? Στο συνέδριο στο las vegas τον φεβρουάριο?

Η δεύτερη απορία μου έχει να κάνει πάλι με τις επερχόμενες συσκευές της rim, αν θα έχουν διπύρηνους επεγεργαστές, αν θα ανεβάσουν την καταγραφή video σε 1080p, από 720p που είναι τώρα κτλ.

Εννοώ ότι η rim καλώς, ή κακώς έχει κάπως διαφορετικό αγοραστικό κοινό από τα υπόλοιπα smartphones (κατά την γνώμη μου), αλλά διαβάζω ότι οι πωλήσεις δεν πάνε καθόλου καλά και πως θα πρέπει να εκσυγχρονίσει τις συσκευές της.

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει άμεσα να αναβαθμίσει τις νέες τις συσκευές με 2 πυρήνες κτλ, κτλ?

 

* Το bb 9900 και το blackberry torch 9860 πάντως με 1.2 μονοπύρηνο πάνε σφαίρα πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζουμε πως η RIM αξιοποιεί την τεχνολογία NFC στα Blackberry για να σας προσφέρει μια νέα εμπειρία.

 

Το Blackberry Tag ξεκλειδώνει πραγματικά τη δύναμη του NFC στο Blackberry σας.

 

Μπορείτε πραγματικά απλώς με το άγγιγμα δυο nfc enabled blackberry's να διαμοιραστείτε πλέον σχεδόν οποιαδήποτε πληροφορία (εικόνες, βίντεο, έγγραφα) χωρίς να κάνετε καμία άλλη κίνηση.

 

Το Blackberry Tag θα είναι ένα ξεχωριστό application που θα περιέχεται στο Blackberry OS 7.1.

 

Με το Blackberry Tag θα μπορείτε απλά με ένα tap να κάνετε τα παρακάτω

 

Invite your friend to BBM™ (BBM 6.1, which is now available on BlackBerry® App World™)

Share contact information

Share content from the media applications

Share voice notes

Share documents from within Documents To Go®

Share a URL from the browser

Create Bluetooth® pairing with ease

Transfer files

 

Παρακολουθήστε το βίντεο για να το δείτε στη πράξη, ένα hands on video review από την Ελληνική κοινότητα για Blackberry.

Link to comment
Share on other sites

Νεες συσκευες blackberry μετα το καλοκαιρι και βλεπουμε. Δεν εχoυν ανακοινωσει ακομα specs αλλα οι σιγουρα θα εχουν διπλους επεξεργαστες (καποιοι μιλουν και τετραπλους αλλα με πιο λιγες πιθανοτητες) και 1080p καταγραφη video
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να αφαιρεθεί το σήμα της vodafone κατά την έναρξη του bold 9900; Μήπως σημαίνει κάτι για το κινητό αυτό το οτι δηλαδή βγάζει τέτοιο λόγκο στην έναρξη του;
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω προσπαθησει αλλα δεν αφαιρειται , αλλα δεν εχει καμια σημασια και ουτε σου δημιουργει καποιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

και το 7.1 ειναι πολλα υποσχομενο και η μπαταρια του 9900 με το leaked πολλα πεσμενη. :cry:
it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να πάρω το Blackberry 9780 με σύνδεση στη vodafone, και συγκεκριμένα στο unlimited 50 που δίνει και 500 MB internet.

 

Διαβάζω, όμως, ότι αν δεν έχεις μια έξτρα υπηρεσία (10 με 15 ευρώ παραπάνω το μήνα, τα οποία δεν προτίθεμαι να δώσω) δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό για internet. Ή, τέλος πάντων, δεν σου φτάνουν αυτα τα 500 MB. Ισχύει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, υπάρχουν λύσεις, ώστε να μπορώ να σερφάρω στο ίντερνετ; Εγώ το χρειάζομαι για τσεκάρισμα στα mails μου από 3 διαφορετικά mail accounts κάθε μία ώρα, κάποιες επισκέψεις σε ενημερωτικά, αθλητικά sites και για facebook, twitter, και τα τελευταία χωρίς υπερβολές.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι άσχετος από Blackberry, αλλά είμαι διατεθειμένος να το μάθω. Όχι όμως και να δώσω παραπάνω χρήματα για το internet. Αν δηλαδή δεν υπάρχει άλλη λύση, ίσως στράφω σε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

στην vodafone ειδικα στα unlimited με ιντερνετ δεν πληρωνεις τιποτα εξτρα( το ξερω σιγουρα γιατι ειμαι vodafone και δεν πληρωνω τιποτα εξτρα) σε αντιθεση με της αλλες εταιριες που σου χρεωνουν την ενεργοποιηση bis.τα 500mb σου φτανουν και θα σου περισσεψουν για το bb.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
στην vodafone ειδικα στα unlimited με ιντερνετ δεν πληρωνεις τιποτα εξτρα( το ξερω σιγουρα γιατι ειμαι vodafone και δεν πληρωνω τιποτα εξτρα) σε αντιθεση με της αλλες εταιριες που σου χρεωνουν την ενεργοποιηση bis.τα 500mb σου φτανουν και θα σου περισσεψουν για το bb.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να ενεργοποιήσω το bis;

Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω την υπηρεσία wap (ή κάτι τέτοιο) για τυχόν κατα λάθος χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για το wap δεν ξερω να σου πω , θα σου απαντηση καποιος αλλος ελπιζω ποιο ειδικος στα wap , για το BIS περνεις απλα ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και λες να σου το ενεργοποιησουν και μετα απο λιγα λεπτα θα εισαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Για το wap το είπα επειδή είχα ακούσει για κάτι άκυρες χρεώσεις (εκατοντάδων ευρώ) επειδή -δήθεν ή κατα λάθος- έμπαιναν στο ίντερνετ για συνεχόμενες ώρες ή και μέρες (κάπου το είχα διαβάσει εδώ μέσα, δεν θυμάμαμι ακριβώς που). Θέλω να είμαι πολύ προσεκτικός με τους λογαριασμούς μου και φοβάμαι μήν τυχόν την πατήσω έτσι και πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου.
Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone και στη Wind απο οσο γνωριζω με το που ενεργοποιεις το BIS <<σταματανε>> το WAP αυτοματα. Δεν βλαπτει μια ερωτηση παντως

Στη Cosmote καλο θα ειναι με το που ενεργοποιησεις το BIS να τους ζητησεις επιτακτικα να σου κοψουν το WAP απο τη συνδεση, ετσι ωστε ολη η κινηση σου να δρομολογειται μεσω BIS

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone και στη Wind απο οσο γνωριζω με το που ενεργοποιεις το BIS <<σταματανε>> το WAP αυτοματα. Δεν βλαπτει μια ερωτηση παντως

Στη Cosmote καλο θα ειναι με το που ενεργοποιησεις το BIS να τους ζητησεις επιτακτικα να σου κοψουν το WAP απο τη συνδεση, ετσι ωστε ολη η κινηση σου να δρομολογειται μεσω BIS

Καλή φάση αυτό, αν και όταν είχα πάρει τη βόνταφον (πριν ξεκινήσω τη σύνδεση) και ρώτησα για το wap σε σχέση με το bis, κάτι μου είχαν πει ότι δεν θα λειτουργούσε το internet αν δεν είχε wap - κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν και δεν αποκλείεται να μην γνώριζε καλά ο υπαλληλος.

 

Γνωρίζει κάποιος με σιγουριά αν αυτό που λέει ο ringo ισχύει για τη vodafone;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...