Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να περάσεις την τελευταία έκδοση. Αν ακόμα έχει θέμα, πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο του εξωτερικού να σου δώσει unlock code.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

η συσκευη πρεπει να ειναι sim locked απο την vodafone UK , μηπως ξερεις κανεναν τροπο μεσω internet δωρεαν ? αν παω στην δικη μας vodafone νομιζεις οτι θα μου δωσουν κωδικο ?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευχαριστημενος με την leaked .411 οποτε δεν το διακυνδινευω:lol:
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο http://www.ipmart-forum.com, εκεί έχουν κάποια προγράμματα για ξεκλειδωμα. Αν δεν σου δουλέψει υπάρχει το http://www.gsm-unlock.com που στέλνεις το pin σου και κάποια αλλα στοιχεία και στο ξεκλειδωνουν με κάποιο αντίτιμο βέβαια!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις έβαλα σε λειτουργία ένα blackberry storm9530 το οποίο μου έφεραν από Αμερική και είναι της εταιρίας Verizon, ήταν δηλ. κλειδωμένο για τα ελληνικά δίκτυα. Το ξεκλείδωσα στο 9volto και είναι οκ με την καρτα SIM της Wind που χρησιμοποιώ (έχω συμβόλαιο).

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ενω καλεί κανονικά όλα τα ελλήνικά σταθερά νούμερα και τα κινητά Wind, όταν καλώ vod ή cosm, εμφανίζει στην οθόνη "number unobtainable" και κάνει έναν ήχο και κλείνει. Αν όμως βάλω μπροστά σε αυτά τα νούμερα 0030 τα καλεί κανονικά.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δεν έχω πρόβλημα να βάζω 0030 πριν τον αριθμό, αλλά μήπως έτσι χρεώνομαι διεθνή κλήση?

Κάλεσα στην εξυπ. πελατών της Wind μου είπαν να κάνω reset στη συσκευή μέσω καταστήματος της εταιρίας, γεγονός που δε μου φαίνεται λογικό.

Περιμένω τη βοήθεια όποιου ξέρει, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! εχω ενα blackberry 8310 από Καναδά...βάζω τη κάρτα SIM (Cosmote) και ενώ αναγνωρίζει και δέχεται το PIN της κάρτας SIM, δεν έχω σήμα... δηλαδή δεν λειτουργεί το τηλέφωνο, δεν εμφανίζονται οι επαφές της κάρτας SIM κ.λ.π.

τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

ναι η συσκευη ειναι απ την αγγλια , αν ειναι sim locked τι πρεπει να κανω ?

 

Θες κωδικο για ξεκλειδωμα.

Εχω δοκιμασει με αυτους http://www.unlockdata.co.uk/ 2 φορες και ειχα κωδικο μεσα σε λιγα λεπτα.

 

Υπαρχουν κι ενα σωρο αλλοι, αλλα αυτοι ηταν πιο φθηνοι (την πρωτη φορα... τη δευτερη με χρεωσαν τα ιδια γιατι λεει το κινητο ειχε νεο κλειδωμα)

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω γιατι δεν μπορω να κατεβασω τα τραγουδια απο τον υπολογιστη στο 8900?

 

εχω βαλει το software και μου βγαζει εικονιδιο να αλλαξω τησ ρυθμισεις της οθονης οι οποιες ειναι στο μεγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου λέει για την οθόνη είπες?

 

Για τα τραγούδα άνοιξε το φάκελο της κάρτας του κινητού και 'σύρε΄' εκεί ότι θες (Drag'n'Drop)

Link to comment
Share on other sites

στην συνδεση για μεταφορα μουσικης μου βγαζει please change the screen resolution 1024 768 pixels or higher and....

υπαρχει καπου προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ka1te2rini

 

Για ακόμα μία φορά θα σου τονίσω οτι δεν χρειάζεται να ανοίγεις νέα θέματα όταν αυτά υπάρχουν και επίσης να μην θέτεις την ίδια ερώτηση δυο / τρεις φορές. Θα σε παρακαλέσω να μην επαναληφθεί.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, έστω και ετεροχρονισμένα...

Έχω ένα 8900 που πήρα από φίλο, φανατικό των BB's. Το έκανα βέβαια wipe και είναι good as new! Το χρησιμοποιώ σαν 2ο κινητό για επαγγελματικούς σκοπούς και (δυστυχώς) όχι για αποστολή-λήψη e-mails αφού για αυτό έχω data plan στο iPhone. Μετά την εισαγωγή να θέσω το εξής ερώτημα: είναι απαραίτητο να έχω ενεργό data plan στο συμβόλαιο του ΒΒ ώστε να μπορώ να κάνω browsing μέσω WiFi? Το 8900 βλέπει κανονικά τα secured wifi, τόσο του σπιτιού, όσο και του μαγαζιού μου, αλλά παρότι συνδέεται δεν μπορεί να δει σελίδες ο browser. Να τονίσω ότι έχω απενεργοποιήσει το data στα Network Settings, αφού ΔΕΝ έχω ούτως ή άλλως plan στο εν λόγω συμβόλαιο (μόνο voice με free χρόνο μεταξύ 4 συσκευών/συναιτέρων). Σημειωτέον, οι ενδείξεις δικτύου είναι με μικρά ("gprs"). Αν ενεργοποιήσω στo network το data, και παράλληλα ΚΑΙ το wifi, μπορώ να σερφάρω...! Αλλά αυτό είναι άραγε χρεώσιμο σαν OTA data transfer?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

φιλε alfista το data πρεπει να το εχεις στο ON γιατι αλλιως δεν γινεται να λαβεις δεδομενα.

 

Αν επιλεξεις στις επιλογες του browser login from hotspot λογικα θα μπαινει απο το wifi και δεν θα χρεωνεσαι. θα καταλαβαινεις οτι εισαι συνδεδεμενος οταν το σηματακι του wifi απο γκρι σκουρο γινει πιο ανοιχτοχρωμο.

 

αν εχω κανει καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα:X

Link to comment
Share on other sites

Φίλε civilen...

Έπραξα ακριβώς όπως μου είπες. Σερφάρω κανονικά, αλλά στις ενδείξεις επάνω δεξιά έχω ένα "ξεκλείδωτο λουκετάκι" και το WiFi (πάλι αχνό γκρι όμως). Επάνω από το ρολόι στην home screen αναφέρει το όνομα του carrier (WIND) και το SSID του WiFi δικτύου μου. Συνεχίζω να μην είμαι σίγουρος αν χρεώνεται το data traffic στην γραμμή μου, αλλά και πάλι... δεν θα πεθάνουμε κιόλας!

Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι άλλο, έχει να προτείνει κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά!

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Edit: λίγο ακόμα ψάξιμο και επιιβεβαιώθηκαν [τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω] τα λεγόμενά σου. Βρήκα παρόμοιες οδηγίες εδώ Thnx again ;-)

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

Όταν στέλνω invite για multiplayer στο Wordmole η πρόσκληση αργεί να παραδωθεί περίπου 20 λεπτά, ενώ όταν μου στείλει κάποιος άλλος πρόσκληση την λαμβάνω αμέσως.

 

Καμιά ιδεα;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε civilen...

Έπραξα ακριβώς όπως μου είπες. Σερφάρω κανονικά, αλλά στις ενδείξεις επάνω δεξιά έχω ένα "ξεκλείδωτο λουκετάκι" και το WiFi (πάλι αχνό γκρι όμως). Επάνω από το ρολόι στην home screen αναφέρει το όνομα του carrier (WIND) και το SSID του WiFi δικτύου μου. Συνεχίζω να μην είμαι σίγουρος αν χρεώνεται το data traffic στην γραμμή μου, αλλά και πάλι... δεν θα πεθάνουμε κιόλας!

Όποιος φίλος γνωρίζει κάτι άλλο, έχει να προτείνει κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά!

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Edit: λίγο ακόμα ψάξιμο και επιιβεβαιώθηκαν [τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω] τα λεγόμενά σου. Βρήκα παρόμοιες οδηγίες εδώ Thnx again ;-)

 

Φίλε δεν είμαι ειδικός αλλα αυτό μπορεί να σε βοηθήσει:

Όταν σερφάρω μέσω Vodafone πανω δεξιά μου εμφανίζεται το GPRS οπότε ξέρω οτι χρεώνομαι απο Vodafone.

Όταν μπαινω απο το WI-FI στο σπίτι τότε μου εμφανίζει το σύμβολο του WI-FI ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΧΝΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΣΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το bb 8900 και παω να κανω το official update 5.0 (ολα τα προεπιλεγμενα) μέσω desktop manager και αφου ολοκληρώνεται μου λεει οτι έγινε καποιο σφαλμα και ακυρώνεται. Μηπως καποιος που συναντησε παρομοιο προβλημα μπορει να με βοηθησει? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις το update μέσω loader??

Δες εδώ πιο αναλυτικά

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εγκατέστησα την εφαρμογή polygloz (μεταφράσεις) αλλά για να λειτουργήσει θέλει ενεργοποίηση APN, σε διαφορετική περίπτωση βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση κ.λ.π.

Έτσι από το μενού – ρυθμίσεις - για προχωρημένους – TCP/IP , ενεργοποίησα το APN. Η εφαρμογή από τότε λειτουργεί κανονικά.

Η ερώτηση είναι αν το κατέβασμα των data της εφαρμογής γίνεται μέσω BIS.

Αν έχει εμπειρία κάποιος από αντίστοιχη περίπτωση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στην COSMOTE και περιμένω να με πάρουν πίσω έτσι ώστε να διευκρινιστεί το θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι αυτή! Ο κάθε πάροχος δρομολογεί τα δεδομένα με διαφορετικό τρόπο. Η vodafone πχ, ότι και να κάνεις δρομολογεί τα δεδομένα μέσα από την BIS.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο από Αμερική (bold) και ζήτησα τον pin & imei από τον πωλητή για να δω αν είναι δεσμευμένο.

 

Πάω στην σελίδα της Cosmote και πατάω create new account και βάζω το pin & imei της συσκευής. Μόλις πατάω next μου πετάει ένα παράθυρο που λέει :"This BlackBerry® device is not registered with your wireless service provider.

Please register this device and verify that the URL of the current web site matches

the one provided by your wireless service provider. "

 

Αυτό τώρα σημαίνει ότι είναι αποδεσμευμένο αλλά επειδή δεν έχω βάλει την κάρτα sim cosmote χτυπάει ή ότι είναι δεσμευμένο ακόμη στον προηγούμενο provider?

Η περνάει πρώτα το test εάν είναι register στον provider και μετά αν είναι δεσμευμένο κάπου άλλου...

 

Ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Επίσης αν κάποιος θέλει με pm να μου δώσει το pin & imei ώστε να δοκιμάσω να δω τι θα μου πει... Λογικά θα μου πει ότι είναι δεσμευμένη η συσκευή...

 

 

Ευχαριστώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...