Jump to content

[Δημοσκόπηση] Ποια εφαρμογή για turn by turn navigation;


pperiklis
 Κοινοποίηση

Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;  

274 members have voted

  1. 1. Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;



Recommended Posts

+ 1000

γιατί το θέμα δεν είναι αν μπορεί η συσκευή αλλά αν πρέπει.

 

Και για τη χρήση που ταιριάζει στο iPhone δηλαδή περιστασιακή πλοήγηση σε μια ώρα η κατάσταση που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα dedicated pna, το google maps είναι υπέρ αρκετό και δωρεάν ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχόλια για το Navigon μετά απο δοκιμή σε Αθήνα.

 

Χάρτες πολύ μέτριοι(ελλειπεστατοι, όχι ενημερωμένοι σωστά) σήμα GPS καλό, ανταπόκριση μέτρια, φωνητικές εντολές απλά δεν έχει Ελληνικά αλλά για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τα ελληνικά αλλά το ότι το μεγάφωνο και στο τέρμα να έχω την ένταση δεν ακούγεται αν έχεις ανοιχτά και μή θα έλεγα τα παράθυρα. Επίσης απο επιλογές λίγες και επίσης αυτό που αναφέρθηκε και παραπάνω ότι οι γύρω οδοί δεν φαίνονται καλά. Πολύ μέτριο πρόγραμμα κατά εμέ. Ελπίζω στην πορεία να βγούνε πργράμματα καλά και να μην χρειάζομαι να κουβαλάω 2 συσκευές. Το Navigon πιστεώ ότι στην πορεία θα βελτιωθεί. Θα δοκιμάσω και τα άλλα προγράμματα που υπάρχουν. Αυτά απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

αλλά για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τα ελληνικά αλλά το ότι το μεγάφωνο και στο τέρμα να έχω την ένταση δεν ακούγεται αν έχεις ανοιχτά και μή θα έλεγα τα παράθυρα.

 

Γι' αυτό δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά το μεγάφωνο του iPhone.

 

Πιθανολογώ πως αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η TomTom θα πουλάει και τη βάση για το αυτοκίνητο με δικό της ενσωματωμένο μεγάφωνο. ;)

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά το μεγάφωνο του iPhone.

 

Πιθανολογώ πως αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η TomTom θα πουλάει και τη βάση για το αυτοκίνητο με δικό της ενσωματωμένο μεγάφωνο. ;)

 

Εϊναι και πρόβλημα Navigon πιστεύω γιατί αν βάλεις ένα τραγούδι να παίζει στο τέρμα η ένταση τότε ακούς πολυ πιο δυνατά. Πάντως σίγουρα το iPhone δεν έχει δυαντό ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

iDA -TeleAtlas

Navigon - Navteq

TomTom - TeleAtlas

 

Επειδή πιστεύω ότι για την επιλόγη προγράμματος πλοήγησης με χάρτες βασικό κριτήριο παραμένουν... οι χάρτες και όντας καινούργιος στα Navigation, παρακαλώ θα ήθελα τα 'φώτα' σας σχετικά με τα παρακάτω:

 

Όπως αναφέρει (πολύ σωστά, απο το λίγο ψάξιμο που έκανα) ο φίλος johner, η αντιστοιχία Navigation prog. - Map provider είναι αυτή που παρουσιάζεται παραπάνω. Σύμφωνα λοιπόν με τα site των αντίστοιχων παρόχων έχουμε τα παρακάτω.

 

1. TeleAtlas (iDa, TomTom): Greece coverage 78%, House No. 60% (Latest update)

2. NAVTEQ (Navigon): Greece coverage 83% ("Latest NAVTEQ maps for iPhone" - 1Q/2009)

Links

1. http://navigation.teleatlas.com/en/shop/HTC/sygic-mcguider-europe-2009-sd-card-pr6648.html

2. http://www.navigon.com/site/int/en/popup/oemmap_coverage/18

 

Με δεδομένο λοιπόν τα παραπάνω (και αν αφήσουμε απ'εξω τά προγράμματα - θέμα γούστου/προτιμήσεων) γιατί κάποιοι επιμένουν ότι οι χάρτες της teleatlas (iDa και σε λίγο TomTom) είναι πληρέστεροι; Μήπως υπάρχει κανένα τελευταίο update που μου διαφεύγει; Μήπως η NAVTEQ έχει καλύτερη κάλυψη πανελλαδικά αλλά υστερεί στο αστικό δίκτυο;

Παρακαλώ όσοι έχουν εμπειρία (και θέλουν) ας μας διαφωτίσουν και εμάς λίγο.

(Μπας και καταφέρουμε να κάνουμε και εμείς την επιλογή μας γιατί τα... 'νόμιμα' 74€ είναι πολλά για πειραματισμούς :))

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

Η πληρέστερη λύση αυτή τη στιγμή για την Ελλάδα είναι οι χάρτες της NGI (διευκρινίζω ότι δεν έχω απολύτως κανενα συμφέρον, απλώς εκτιμώ την τεράστια προσπάθεια που έχει γίνει από το 2004 και μετά).

 

Όλες οι υπόλοιπες λύσεις κατά την ταπεινή μου άποψη υπολείπονται ακόμη σε πληρότητα ή ακρίβεια στοιχείων και επομένως και τα προγράμματα που τις χρησιμοποιούν δεν μπορούν να αποδώσουν όπως σε άλλες χώρες που έχουν εκτενέστερη ψηφιακή χαρτογράφηση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

Αν η πλοήγηση είναι πραγματική ανάγκη και όχι άλλο ένα show-off feature της συσκευής μας για φίλους, τότε η επιλογή ενός dedicated PNA με πλήρεις και ακριβείς χάρτες είναι μονόδρομος (ακόμη) και η χρήση του google maps στο iphone (που είναι και δωρεάν) μια χαρά.

 

Απλώς αυτή τη στιγμή, πιστεύω ότι γίνεται εκμετάλλευση της επιθυμίας (φυσικής και κατανοητής) να αναδείξουμε όσο πιο πολλές χρήσεις γίνεται για το αγαπημένο μας κινητό με αποτέλεσμα κάποιοι να κερδοσκοπούν ή να μας ταλαιπωρούν (αναφέρομαι σε όλη αυτή την ταλαιπωρία που καταλαβαίνω ότι υφίστανται όσοι παιδεύονται με c****ed λύσεις).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πιο κατατοπιστικός δεν γίνεται...

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υ.Γ. Αν και θα διαφωνήσω λίγο ώς προς την χρηστικότητα του εγχειρήματος. Όπως λέει και ο petrev (και συμφωνώ) οι ανάγκες έχουν επίπεδα. Και αυτά τα apps καλύπτουν σίγουρα ένα πρώτο κατα την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Η πληρέστερη λύση αυτή τη στιγμή για την Ελλάδα είναι οι χάρτες της NGI (διευκρινίζω ότι δεν έχω απολύτως κανενα συμφέρον, απλώς εκτιμώ την τεράστια προσπάθεια που έχει γίνει από το 2004 και μετά).

 

Όλες οι υπόλοιπες λύσεις κατά την ταπεινή μου άποψη υπολείπονται ακόμη σε πληρότητα ή ακρίβεια στοιχείων και επομένως και τα προγράμματα που τις χρησιμοποιούν δεν μπορούν να αποδώσουν όπως σε άλλες χώρες που έχουν εκτενέστερη ψηφιακή χαρτογράφηση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

Αν η πλοήγηση είναι πραγματική ανάγκη και όχι άλλο ένα show-off feature της συσκευής μας για φίλους, τότε η επιλογή ενός dedicated PNA με πλήρεις και ακριβείς χάρτες είναι μονόδρομος (ακόμη) και η χρήση του google maps στο iphone (που είναι και δωρεάν) μια χαρά.

 

Απλώς αυτή τη στιγμή, πιστεύω ότι γίνεται εκμετάλλευση της επιθυμίας (φυσικής και κατανοητής) να αναδείξουμε όσο πιο πολλές χρήσεις γίνεται για το αγαπημένο μας κινητό με αποτέλεσμα κάποιοι να κερδοσκοπούν ή να μας ταλαιπωρούν (αναφέρομαι σε όλη αυτή την ταλαιπωρία που καταλαβαίνω ότι υφίστανται όσοι παιδεύονται με c****ed λύσεις).

 

έψαξα λιγο την εταιρεία και πράγματι έχουν κανει μεγαλη προσπάθεια!

αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν το λογισμικο που έχουν προς "κατέβασμα" μπορει να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε PDA ή PNA της αγοράς(ή και στο iPhone π.χ)

ΥΓ. Συμφωνώ ότι πρεπει να δει ο καθένας αν έχει ανάγκη και ΤΙ έχει αναγκη ακριβώς και μετά να αποφασίσει τι προϊόν πρεπει να προμηθευτεί

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λιγο την εταιρεία και πράγματι έχουν κανει μεγαλη προσπάθεια!

αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν το λογισμικο που έχουν προς "κατέβασμα" μπορει να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε PDA ή PNA της αγοράς(ή και στο iPhone π.χ)

ΥΓ. Συμφωνώ ότι πρεπει να δει ο καθένας αν έχει ανάγκη και ΤΙ έχει αναγκη ακριβώς και μετά να αποφασίσει τι προϊόν πρεπει να προμηθευτεί

 

Aν δεν κάνω λάθος οι χάρτες αυτοί παίζουν με το Destinator το οποίο δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή (π.χ. το TomTom σαν πρόγραμμα είναι πολύ καλύτερο) το οποίο κυκλοφορεί σε Windows Mobile πλατφόρμες. Βέβαια όσο δημιουργείται αγορά (η οποία σε ότι αφορά το iPhone τώρα αρχίζει να υπάρχει λόγω του "μαγνητόμετρου" του 3GS) θα βγουν και άλλες εφαρμογές.

 

Απλώς δεν είμαι πολύ πεισμένος ότι μπορεί ποτέ το iPhone (όπως και οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο από τη φύση του) να αποτελέσει για μεγάλο κομμάτι της αγοράς σοβαρή πλατφόρμα πλοήγησης που να δικαιολογεί σοβαρή επένδυση από την πλευρά εταιριών ανάπτυξης λογισμικού.

 

Δεν μιλάω για μερικούς χομπίστες να βάλουμε μια εφαρμογή επάνω να δούμε από περιέργεια πως παίζει (οπότε τα 75άρια και τα 90άρια λειτουργούν απαγορευτικά) αλλά να κάνουμε ουσιαστική χρήση με αυτό.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Το iPhone δυνητικά, αν σκεφτείς πόσα εκατομύρια συσκευές υπάρχουν παγκοσμίως, μπορεί να αποτελέσει πολύ μεγάλο κομμάτι της αγοράς.

 

Αρκεί οι εταιρίες που φτιάχνουν τις εφαρμογές να καταλάβουν πως η επιτυχία στο AppStore στηρίζεται κυρίως στην οικονομία των αριθμών και πως μπορούν να πουλήσουν ΠΟΛΥ περισσότερες εφαρμογές σε μια λογικότερη τιμή.

Namasté,

 

george

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Το iPhone δυνητικά, αν σκεφτείς πόσα εκατομύρια συσκευές υπάρχουν παγκοσμίως, μπορεί να αποτελέσει πολύ μεγάλο κομμάτι της αγοράς.

 

Αρκεί οι εταιρίες που φτιάχνουν τις εφαρμογές να καταλάβουν πως η επιτυχία στο AppStore στηρίζεται κυρίως στην οικονομία των αριθμών και πως μπορούν να πουλήσουν ΠΟΛΥ περισσότερες εφαρμογές σε μια λογικότερη τιμή.

 

Το θέμα είναι αφενός γιατί να το κάνουν ... αν η αγορά έχει ισορροπήσει στο να αγοράζει ένα PNA με 200-400 Ευρώ (για να μην πούμε για πιο ακραίες τιμές) γιατί να "καννιβαλίσουν" τα κέρδη τους πουλώντας σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Ύστερα το κόστος συντήρησης των ψηφιακών χαρτών δεν είναι ευκαταφρόνητο οπότε κάπως πρέπει να χρηματοδοτηθεί.

 

Από την άλλη πλευρά, υπάρχει σοβαρή ασυμβατότητα μεταξύ της χρήσης μιας συσκευής ως τηλεφώνου και ως PNA ταυτόχρονα. Αν κανείς χρησιμοποιεί ουσιαστικά το τηλέφωνο στο αυτοκίνητο (πολλά τηλεφωνήματα / μεγάλη διάρκεια) τότε δεν είναι λειτουργικό από την ίδια οθόνη να πρέπει να έχεις και πλοήγηση η οποία πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμη άμεσα ή σε κλάσματα δευτερολέπτου για να μην υπάρχει θέμα ασφάλειας (δεν μιλάω για την περίπτωση οδήγησης σε κλειστό αυτοκινητόδρομο ευρωπαϊκού τύπου με 4-5 λωρίδες όπου η μία έξοδος από την άλλη απέχει πολλά χιλιόμετρα, γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε τέτοιες περιπτώσεις).

 

Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι ούτε η τιμή θα μπορέσει να πέσει πολύ χαμηλά για να είναι πιο "εύκολη" η απόφαση αγοράς, ούτε η χρήση είναι τελικά τόσο λειτουργική που να δικαιολογεί την δαπάνη.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@kkalog εσύ καλά τα λες αλλά πλέον έχουμε βολευτεί όλοι με την λύση των all in one συσκευών. Και αυτό φαίνεται από την προτίμηση που έχουν τα smartphones γενικότερα. Για wifi και GPS τα θέλουμε οι περισσότεροι.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

@kkalog εσύ καλά τα λες αλλά πλέον έχουμε βολευτεί όλοι με την λύση των all in one συσκευών. Και αυτό φαίνεται από την προτίμηση που έχουν τα smartphones γενικότερα. Για wifi και GPS τα θέλουμε οι περισσότεροι.

 

Το καταλαβαίνω αυτό, εξ άλλου με αυτό τον τρόπο βλέπει και καθένας τι τον εξυπηρετεί και αποφασίζει χωρίς να πάει από την αρχή να αγοράσει μια συσκευή από κάθε είδος. Αλλά θα πρέπει να είναι κατανοητό ότι αυτή η επιλογή έχει αναγκαστικά και κάποιους περιορισμούς!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σχολια για NAVIGON (χρηση Αθηνα) και σε αντιπαραθεση με Mio Moov 560 (flashαρισμενο να "παιζει" igo και navigon).

 

+ Aμεσο "κλειδωμα" δορυφορου/ων

+ Αρκετα γρηγορο σε επανακαθορισμο διαδρομης. (οταν δεν ημουν αναμεσα σε ψηλα κτιρια)

+ Στις περιοχες που το δοκιμασα (Γλυφαδα, Δαφνη, Νεα Σμυρνη) ειχε ολες τις οδους, σχολεια, βενζιναδικα, αντιπροσωπειες αυτοκινητων, τραπεζες, αστυνομικα τμηματα κλπ (τουλαχιστον οσα προλαβα να τσεκαρω :):))

+ Σε διαδρομη απο Γλυφαδα (κεντρο) μεχρι το σπιτι μου, μου εδωσε σαν διαδρομη αυτη που χρησιμοποιω και εγω και μαλιστα σε αυτο το "τσεκ" διαπιστωσα οτι πραγματι οι οδοι που γραφει αλλα και οι κατευθυνσεις που δινει ειναι ΑΨΟΓΕΣ.

+ Ευρεση οδου μεσω των επιλογων αναζητησης πολυ καλη και γρηγορη.

Μειον του, οτι σε περιπτωσεις που μεσα στα στενα ξεπροβαλαν ψηλα κτιρια (πραγμα σπανιο στην Αθηνα :):)) τοτε το iphone σε σχεση με το Mio ειχε ελαφρο εως αρκετο delay (αναλογως την πυκνοτητα των κτιριων) στη καταδειξη θεσης (βεβαια το Mio ηταν σε βαση στο παρμπριζ σε αντιθεση με το iphone Που ηταν στο χερι μου) γεγονος ομως ηταν οτι σε καθε STOP τοτε εβρισκε σχεδον αμεσως τη θεση μου.

Μειον του ο ηχος. Απλα απογοητευτικα χαμηλα.

 

Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο...εαν θυμηθω θα το γραψω Παντως...:):)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

... (βεβαια το Mio ηταν σε βαση στο παρμπριζ σε αντιθεση με το iphone Που ηταν στο χερι μου) ...

 

Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο...εαν θυμηθω θα το γραψω Παντως...:):)

 

Για να μην ξεχνάμε και την οδική ασφάλεια, καλό είναι τώρα να πάρεις μια βάση για να μη χρειάζεται να το κρατάς στο χέρι ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μειον του ο ηχος. Απλα απογοητευτικα χαμηλα.

 

Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο...εαν θυμηθω θα το γραψω Παντως...:):)

 

πολύ ενθαρυντικά τα όσα μας είπες spinemm!

όσο για τον ήχο είναι θέμα προγράμματος πιστεύεις ή συσκευής?(π.χ αν είναι προγράμματος βγάζει ενα update και μασ κάλυψε)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε και την οδική ασφάλεια, καλό είναι τώρα να πάρεις μια βάση για να μη χρειάζεται να το κρατάς στο χέρι ...

 

Σιγουρα, αλλα σκεψου οτι δεν οδηγουσα εγω, και....μην φανταστεις οτι θα το χρησιμοποιω σαν "κανονικο" gps (αλλωστε "τρωει" την μπαταρια σαν καραμελα :)) απλα....πως ειναι καποια laptops...desktop replacement εεεεε ετσι θα εχω τωρα και εγω το iphonακι.....gps replacement (σε περιπτωση που δεν εχω μαζι μου το Mio) αν και πιστευω και αρκετος κοσμος καπως ετσι θα το εχει.

 

πολύ ενθαρυντικά τα όσα μας είπες spinemm!

όσο για τον ήχο είναι θέμα προγράμματος πιστεύεις ή συσκευής?(π.χ αν είναι προγράμματος βγάζει ενα update και μασ κάλυψε)

 

Εκτιμω προγραμματος....(βεβαια με κλειστα παραθυρα και ΧΩΡΙΣ μουσικη ακους, αλλα σιγουρα οχι οπως ενα "κανονικο" gps που εχει σαφως δυνατοτερο ηχο).....οχι βεβαια οτι και ο ηχος στο iphone ειναι και οτι δυνατοτερο εχω ακουσει.....

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα.

Πολύ ευχαριστημένος, στην Θεσσαλονίκη άψογο και γρήγορο κλείδωμα στους δορυφόρους.

Το phone και με αυτό το software καταφέρνει να γίνει η μοναδική φορητή συσκευή που χρειάζεται να έχουμε μαζί μας.

Καταργεί το Google earth, τους χάρτες και γενικά παρεμφερείς εφαρμογές, προσφέροντας of line πλοήγηση, ιδανικό γι αυτούς που δεν θέλουν να πληρώσουν πακέτο δεδομένων.

Μοναδικό μείον και πολύ μεγάλο μάλιστα είναι ότι είναι ενεργοβορο. Η μπαταρία χαμηλώνει πολύ γρήγορα. Η βάση που έβγαλαν για το tom-tom με τροφοδοσία ρεύματος από τον αναπτήρα του αυτοκίνητου είναι η επομένη άμεση αγορά.

Να προσθέσω ότι στο μειονέκτημα του μεγάφωνου του iphone, το Bluetooth γίνετε πλεονέκτημα. Για όσους από μας έχουμε ad2p λειτούργει στο ηχοσύστημα του αυτοκίνητου, οι φωνητικές οδηγείς μεταφέρονται στα μεγάφωνα του.

Ποιότητα ήχου εξαιρετική.

Δοκιμάστε το.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο στα διαφορα fora για το ναβιγκον και το αναμενομενο τομτομ, ειδα οτι στο συνολο κερδιζει τους χρηστες το ναβιγκον και ολοι συμφωνουν οτι το τομτομ δεν ειναι για ελλαδα (το τομτομ δεν εχει κυκλοφορησει αλλα οι πιο εμπειροι απο μενα λενε οτι ειναι για ευρωπη αυτο το πργοραμμα).

 

λεω κ γω να δωσω λοιπον τα 75 γιουρια αμμεσα και να μη περιμενω τομτομ...

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

το syng το είδε κανείς ?

 

έχω διαβάσει ότι έχει δυνατότερο ήχο και ελληνικά αλλά δεν έχει την κάλυψη στην Ελλάδα που έχει το navigon (70% αντί 80%) .

 

Καμιά άλλη πληροφορία ?

peterv
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Οτι σχετικο με sygic ,εδω παιδια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=246818

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε παλιοτερο post λετε οτι το 3g εχει gps..

ειστε σιγουροι? δηλαδη αν κλεισω το σημα εντελως οπως κανω με το nokia n82 που εχει ενσωματωμένος δέκτη A-GPS θα βρει σημα απο δορυφορο? δεν νομιζω

 

εγω ξερω και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι χρησιμοποιει το 3g για να βρει το στιγμα σου..

χρησιμοποιει δηλαδη τις κεραιες τις κινητητς τηλεφωνιας για να σε εντοπισει και καμια σχεση με δορυφορους.

το ειχα ρωτησει αυτο γι'υτο το λεω με τοση σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερει πουθενα και ξεκαθαρα (ουτε καν στο site τους) οτι εχει ελληνικη εκφωνηση, (αρα διαβαζουμε προσεκτικα πριν ποσταρουμε. εχει εισαγωγη και ελληνικων χαρακτηρων.

μενει μονο να μας ξεκαθαρισουν ποιες ειναι αυτες οι 30 γλωσσες που εκφωνει.

καλο ομως πρεπει να ειναι.

το iphone τελικα θα ειναι και το μοναδικο τηλεφωνο που θα δεχετε περισσοτερα navi.

 

παιδια σε παλιοτερο post λετε οτι το 3g εχει gps..

ειστε σιγουροι? δηλαδη αν κλεισω το σημα εντελως οπως κανω με το nokia n82 που εχει ενσωματωμένος δέκτη A-GPS θα βρει σημα απο δορυφορο? δεν νομιζω

 

εγω ξερω και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι χρησιμοποιει το 3g για να βρει το στιγμα σου..

χρησιμοποιει δηλαδη τις κεραιες τις κινητητς τηλεφωνιας για να σε εντοπισει και καμια σχεση με δορυφορους.

το ειχα ρωτησει αυτο γι'υτο το λεω με τοση σιγουρια

 

εχει gps. αν αγορασεις καποιο συστημα navi θα δεισ οτι δουλευει OF LINE.

thats all.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε παλιοτερο post λετε οτι το 3g εχει gps..

ειστε σιγουροι? δηλαδη αν κλεισω το σημα εντελως οπως κανω με το nokia n82 που εχει ενσωματωμένος δέκτη A-GPS θα βρει σημα απο δορυφορο? δεν νομιζω

 

εγω ξερω και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι χρησιμοποιει το 3g για να βρει το στιγμα σου..

χρησιμοποιει δηλαδη τις κεραιες τις κινητητς τηλεφωνιας για να σε εντοπισει και καμια σχεση με δορυφορους.

το ειχα ρωτησει αυτο γι'υτο το λεω με τοση σιγουρια

 

έχει σίγουρα δεκτή, με το a-gps απλά κλειδώνει πιο γρήγορα την θέση αν το κλείσεις μπορεί να κάνει και μερικά λεπτά να κλειδώσει το στίγμα

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...