Jump to content

[Δημοσκόπηση] Ποια εφαρμογή για turn by turn navigation;


pperiklis
 Κοινοποίηση

Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;  

274 members have voted

  1. 1. Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;



Recommended Posts

http://images.appshopper.com/icons/320/279293.png MobileNavigator Europe

 

Features and range of functions:

- Simple, intuitive user interface

- Can be used in portrait and landscape format

- Precise voice announcements

- Intelligent address entry

- Reality View Pro (realistic display of motorway interchanges and exits)

- Lane Assistant Pro

Real signpost display

- Speed Assistant with adjustable audio-visual warning

- Day and night mode for map display

- Direct access and navigation to contacts saved in the iPhone’s address book

- The latest NAVTEQ map material

- Navigation is automatically resumed after an incoming phone call

- 2D and 3D map displays (bird’s-eye view)

- Quick access to user-defined POIs in the area and along the route

- Take Me Home function with a single click

- Automatic language selection to match the iPhone’s user language

 

http://img99.imageshack.us/img99/168/picture1jsm.png iDA

 

Easy Navigation

iDA offers full range of automatic navigation: address search, turn-by-turn guidance, voice and visual assistance on route. These features, combined with a simple to use interface provide maximum ease of use to the user, even when driving.

Maps

iDA includes a set of navigation maps made by one of the leading cartography companies — Tele Atlas, updated in Feb 2009. A significant feature of the supplied maps is full support of local addressing system (building-subbuilding) as well as real house contours on select maps.

Easy to Use Interface

The product features an easy to use interface that gets familiar even to novice users very fast, which is essential for a program you use daily on your trips.

Coverage

More expensive iDA Europe edition includes maps for all European countries, including Ukraine, Belarus, as well as other Eastern and Western Europe countries, plus Russian Federation (39 countries total).

Less expensive iДА Россия only includes the maps of Russia (more than 100 cities and 28 regions of Russia are supported, including 48 towns of Moscow Region and 43 of Leningrad Region).

Detours and Retours

Certain map contain inner routes for the buildings located far from main roads to assist you getting exactly where you need to get.

 

http://images.appshopper.com/icons/319/359565.png Sygic Mobile Maps Europe for iPhone

 

ALL MAPS INCLUDED

The package includes the latest maps from Tele Atlas, the leading map provider.There are no monthly fees or hidden charges.

 

SMOOTH REAL-TIME GUIDANCE

Since all maps are on your device, there is no need to download data from a cellular network. The navigation is smooth and free of any interruptions.

 

LANDSCAPE OR PORTRAIT VIEW, DAY AND NIGHT VIEW

The application adapts to landscape or portrait view in real time. Colors change when it gets dark.

 

CHOOSE YOUR DESTINATION EASILY

Choose the address from history or search quickly, even with typos.

 

AVOID SURPRISES

Review the list of turn instructions. They provide you with detailed overview about maneuvers on the route.

 

PICK YOUR LANGUAGE

Software and voice instructions are localized in more than 30 languages. Latin, Cyrillic, Arabic, Greek and Thai text input methods are included.

 

MAKE A CALL

Click on the POI and call directly from the application. Reserving a table at your favorite restaurant is now just a click away.

 

RECEIVE A CALL

No need for you to interact with the phone while driving. The navigation resumes automatically after the call.

 

SAVE YOUR FAVORITE PLACES

Discovered new place you like? Save it to your custom points of interest andnavigate to it easily.

 

DRIVE, RIDE OR WALK

Either in your car or on your bicycle, Sygic navigation system will adapt route calculation to fit your needs the best way.

 

NEVER GET LOST

Missed the turn? No worries, new route will be calculated in an instant.

 

STAY TUNED TO YOUR PROGRESS

Define what you want to see on the main information bar – 4 spaces are free for you to choose from 10 info options, including journey time, length from or to destination, distances, speed or signal.

 

FIND PARKING

Sygic Mobile Maps 2009 for iPhone will provide you with a list of nearby parking areas. Select your favorite one and you’ll be guided to it.

 

BE SAFE ALL THE TIME

The navigation system cares for your safety and provides you with information about railway crossings and lane assistance.

 

http://images.appshopper.com/icons/328/200389.png - TomTom Greece

 

Map coverage statistics:

 

Detailed map seamlessly covering Greece.

 

Countries covered: Greece (81%)

 

Roads covered (km): more than 201,000

 

Additional information: now includes around 150 ferry connections.

 

http://images.appshopper.com/screenshots/328/200389.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν έτοιμος σήμερα να αγοράσω το navigon αλλά έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο iTunes διάβασα αλλά review και αποφάσισα να περιμένω να βγει και το tom-tom.

Η τιμή του είναι καλή αλλά για μας του λείπουν τα έλληνα ενώ στα εδώ gps αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν, κι εγώ είμαι λίγο κολλημένος με την γλωσσά μας.

Ας ελπίσουμε ότι όταν βγει και το tom-tom να υπάρξει ανταγωνισμός να πέσουν οι τιμές και να έχει και ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος σήμερα να αγοράσω το navigon αλλά έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο iTunes διάβασα αλλά review και αποφάσισα να περιμένω να βγει και το tom-tom.

Η τιμή του είναι καλή αλλά για μας του λείπουν τα έλληνα ενώ στα εδώ gps αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν, κι εγώ είμαι λίγο κολλημένος με την γλωσσά μας.

Ας ελπίσουμε ότι όταν βγει και το tom-tom να υπάρξει ανταγωνισμός να πέσουν οι τιμές και να έχει και ελληνικά.

 

Η Tom-Tom ποτέ δεν υποστήριξε "θερμά" την Ελλάδα, μάλιστα σε παλιότερες εκδόσεις (επί ηρωικών εποχών palm) δεν κάλυπτε κάν τη χώρα με χάρτες, πολύ περισσότερο να εξελληνίσει το interface. Αν δεν υπήρχε η δουλειά που έκανε κυρίως η NGI για να ανοίξει η αγορά των PNA / PDA για πλοήγηση, θα δουλεύαμε ακόμη με σκαναρισμένους χάρτες όπως θα θυμούνται οι παλιότεροι.

 

Τούτου δοθέντος, δεν θα κράταγα μεγάλο καλάθι για την ελληνική υποστήριξη από το Tom-Tom οπότε θα πρέπει να αξιολογηθούν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (ταχύτητα, ευχρηστία, πληρότητα χαρτών, κλπ).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

παντως πρεπει να βαλετε στη συγκριση και το ida απο το cydia το οποια το εχω δοκιμασει μια εβδομαδα και δουλευει μια χαρα.με ελληνικα μενου ομιλια και οδους.

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

παντως πρεπει να βαλετε στη συγκριση και το ida απο το cydia το οποια το εχω δοκιμασει μια εβδομαδα και δουλευει μια χαρα.με ελληνικα μενου ομιλια και οδους.

 

Έχει βγει επίσημα στο appstore για Ασία και Αυστραλία.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζει. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει ελληνικα σαν γλωσσα πλοηγησης αλλα απ'οτι φαινεται σε μελλοντικες εκδοσεις θα μπουν και τα ελληνικα!

 

Βεβαια το iDA που το χρησιμοποιησα για μια βδομαδα μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερες επιλογες!

Θελω ακομα βεβαια να δω τους χαρτες και σε πραγματικες συνθηκες γιατι χτες εκανα μια μικρη βολτα μονο και επαιξε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το IDA τι λέει απο χάρτες σε σχέση με το Navigon? Ποιάς εταιρείας χάρτες χρησιμοποιεί?

 

[Εφαρμογές] iDA - Real Turn By Turn

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια, το iphone έχει GPS ; Δηλαδή αν απενεργοποιήσω την επιλογή 3G θα βρίσκει το στίγμα μου ; Πάντως στον χαρτη του iPhone όταν ζητάω να με βρω με βγάζει 500 μέτρα διαφορά από την πραγματική μου θέση. Και αν δουλεύει μόνο με 3G τότε θα με χρεώνει η Vodafone ;
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα το ναβιγκον και τα σχολια μου τα εξης: ελλειπεστατοι χαρτες, οχι ελληνικα, αργη ανταποκριση. εχω δει και καλυτερα. θα μπορουσε και καλυτερα για 75 ευρω. οχι δα!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια, το iphone έχει GPS ; Δηλαδή αν απενεργοποιήσω την επιλογή 3G θα βρίσκει το στίγμα μου ; Πάντως στον χαρτη του iPhone όταν ζητάω να με βρω με βγάζει 500 μέτρα διαφορά από την πραγματική μου θέση. Και αν δουλεύει μόνο με 3G τότε θα με χρεώνει η Vodafone ;

 

GPS έχουν τα iPhone 3G και 3GS. Σε αυτά τα δυο δε χρειάζεσαι ούτε 3G ούτε wifi ανοιχτό.

Μόνο ανοιχτό ουρανό και αν τον βρεις τα 500 μέτρα που λες θα γίνουν 5m.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα το ναβιγκον και τα σχολια μου τα εξης: ελλειπεστατοι χαρτες, οχι ελληνικα, αργη ανταποκριση. εχω δει και καλυτερα. θα μπορουσε και καλυτερα για 75 ευρω. οχι δα!!

 

Δηλαδή απογοήτευση?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που μου τη σπαει στο Navigon ειναι οτι δεν φαινονται οι διευθυνσεις στους χαρτες. Κατα τα αλλα σε Αθηνα και Πατρα που το εχω δουλεψει λιγο ειναι καλες οι κατευθυνσεις. Το iDA παντως μου φανηκε πολυ καλυτερο και με περισσοτερες επιλογες.

 

Τωρα μαλλον θα δοκιμασω και την "free" εκδοση του Sygic το οποιο μαλλον θα ειναι το καλυτερο που εχει βγει ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα πάλι μου αρέσει το navigon εύκολο απλό με ελληνικά και ξένα τις οδούς , αρκετά ενημερωμένους χάρτες και δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμα και αν παίζει μουσική ταυτόχρονα ή δέχεται κλήσεις μετά επανέρχεται άψογα, σχετικά με άλλα δυσχρηστα και πολύπλοκα είναι πιο απλό και λειτουργικό. Θα ήθελα όμως και φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά αν γινόταν.....

 

Υ.Γ. μην ξεχνάμε πάντα ότι ζητάμε εφαρμογή GPS σε κινητό με 80 ευρώ ακόμα και αγορασμένη με όλους τους χάρτες της Ευρώπης συμφέρει .......ασε που σε λίγο θα κυκλοφορεί και αλλιώς.

Αν πάλι κανείς θέλει κανονικό πρόγραμμα GPS που να κάνει παπάδες τότε τα σκάει και παίρνει κανένα garmin , destinator κλπ .........

peterv
Link to comment
Share on other sites

εμενα πάλι μου αρέσει το navigon εύκολο απλό με ελληνικά και ξένα τις οδούς , αρκετά ενημερωμένους χάρτες και δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμα και αν παίζει μουσική ταυτόχρονα ή δέχεται κλήσεις μετά επανέρχεται άψογα, σχετικά με άλλα δυσχρηστα και πολύπλοκα είναι πιο απλό και λειτουργικό. Θα ήθελα όμως και φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά αν γινόταν.....

 

Υ.Γ. μην ξεχνάμε πάντα ότι ζητάμε εφαρμογή GPS σε κινητό με 80 ευρώ ακόμα και αγορασμένη με όλους τους χάρτες της Ευρώπης συμφέρει .......ασε που σε λίγο θα κυκλοφορεί και αλλιώς.

Αν πάλι κανείς θέλει κανονικό πρόγραμμα GPS που να κάνει παπάδες τότε τα σκάει και παίρνει κανένα garmin , destinator κλπ .........

 

Από τη στιγμή όμως που το iPhone μπορεί από πλευρά δυνατοτήτων, γιατί να μην περιμένουμε κάτι πολύ καλό?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή όμως που το iPhone μπορεί από πλευρά δυνατοτήτων, γιατί να μην περιμένουμε κάτι πολύ καλό?

 

Για τον ίδιο λόγο που όσο καλή και να είναι μία Ferrari, τα παιδιά τα πάμε στην παραλία με το Jeep :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο που όσο καλή και να είναι μία Ferrari, τα παιδιά τα πάμε στην παραλία με το Jeep :)

 

Αν εχεις και Ferrari και τζιπ ρε μεγαλε,στο GPS στο τζαμι σκαλωσες? :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις και Ferrari και τζιπ ρε μεγαλε,στο GPS στο τζαμι σκαλωσες? :p

 

Α ... να μην ξεχάσουμε και το smart για ψώνια στο Κολωνάκι :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

*Προς το παρόν ούτε φεράρι ούτε τζιπ έχω.... αλλά ο kkalog έχει πιάσει το νόημα :)

 

Εχω ένα Garmin 276 για την μηχανή καθότι επαγγελματικό και αδιάβροχο με μεγάλη αυτονομία και καλό φωτισμό οθόνης , έτοιμο για πειράγματα χαρτών στα ταξίδια. :D

 

ΚΑΙ

 

το μικρό iphone με το navigon το κουβαλάω πάντα μαζί αφού είναι και τηλέφωνο . Είναι ότι πρέπει για το αυτοκίνητο για τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν θα ξέρω κάποια διεύθυνση, να με πάει........ :rolleyes:

 

έχω και ένα pda με destinator από παλιά που αρχικά το χρησιμοποιούσα και στην μηχανή και στο αυτοκίνητο αλλά θα το δώσω αφού πια δεν μου χρειάζεται.........

γιατί να κουβαλάω δύο συσκευές στο αυτοκίνητο με βάσεις φορτιστές αναβαθμίσεις κλπ αφού την δουλειά μου την κάνω και με μία και δεν έχω σοβαρές απαιτήσεις για GPS !!!!!! :D

 

Οσο για το tom tom δεν με βλέπω να ασχολούμαι καθότι θυμάμαι και από παλιά με άλλου είδους συσκευές ότι ο χάρτης της Ελλάδας δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικός.

 

Ελπίζω να βοήθησα στο θέμα αξιολόγησης που τίθεται ..........

(με λίγα λόγια πιστεύω ότι δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα δυνατοτήτων της εφαρμογής GPS που θα τρέξουμε στο iphone αλλά ΚΥΡΙΩΣ της χρήσης για την οποία προορίζεται η ίδια η συσκευή . Για παράδειγμα δεν μπορώ να κάνω υποβρύχιο navigation με το iphone γιατί απλά δεν προορίζεται για αυτό η συσκευή. Είναι σχεδιασμένη σαν συσκευή καθημερινού πολυεργαλείου που εύκολα και γρήγορα μπορείς να κάνεις πολλές δουλειές μαζί της και η εφαρμογές της πρέπει να εξυπηρετούν τον στόχο της.....)

peterv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...