Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλή ιδέα το format αν και ο θόρυβος μάλλον κάτι άλλο δείχνει. πάντως αφού έχεις applecare δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι, οι άνθρωποι είναι άψογοι.....σε εμένα το service έγινε γρήγορα, με ενημέρωση και ευγένεια.

 

Παρατηρησα κατι ακομα.. το spotlight ειναι μονιμα σε κατασταση indexing! εχει καποια σχεση? φανταζομαι πως ναι γιατι προσπαθωντας να κανει indexing διαθετει πολυ cpu για αυτη την διαδικασια και ο δισκος ειναι busy!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα μετα απο αρκετες μερες διαβασματος και ενασχολησης με το θεμα βρηκα αρκετα πραγματα που μπορουν να βοηθησουν οποιον εχει το ιδιο προβλημα. Αρχικα θελω να πω οτι νομιζα οτι ειχα θεμα με τον δισκο μου και για αυτο το ποστ εγινε στο τοπικ με το hardware (αν χρειαστει να μεταφερθει οκ, απλα γραφω εδω τη λυση επειδη το προβλημα περιγραφεται στα παραπανω posts). Θελω να σας πω οτι πολλοι χρηστες με το update σε 10.8.2 εχουν προβληματα με το indexing! Αυτο συνηθως ειναι ενα απλο bug το οποιο για να διορθωθει δεν θελει και πολυ κοπο. Απλα ανοιγουμε μια κονσολα (terminal) και γραφουμε "sudo mdutil -i off /" με αυτο κλεινουμε την λειτουργια indexing του υπολογιστη! Στη συνεχεια συνεχιζουμε στην κονσολα και γραφουμε "sudo mdutil -E /" με αυτο διαγραφουμε ολα τα δεδομενα του ιndexing που εχουν bugάρει, και στη συνεχεια ανμοιγουμε το indexing ξανα "sudo mdutil -i on /" για να αρχισει η διαδικασια χωρις προβληματα. Τωρα αν παρατηρησουμε οτι το προβλημα μας συνεχιζεται και ο υπολγοστης παρ'ολα αυτα κολλαει, σημαινει οτι απο το bug εχουν δημιουργηθει bad sectors στον σκληρο μας δισκο. Μην πανικοβαλεστε απλα κατεβαστε το diskwarrior καψτε το σε ενα dvd και καντε boot απο το DVD. Η διαδικασια θα παρει περιπου 10-15 λεπτα και ο δισκος θα ειναι σαν καινουργιος! Εγω προσωπικα δεν εχασα κανενα αρχειο με το diskwarrior ομως αυτο δεν σημαινει οτι οποιος και να το κανει θα ειναι τοσο τυχερος, ευτυχως που το diskwarrior δινει τη δυνατοτητα πριν κανουμε apply στις αλλαγες που θα κανει στον δισκο να κανουμε preview, και να συγκρινουμε το πως ειναι ο δισκος μας με το πως θα γινει αφου γινουν οι αλλαγες! Το προβλημα λυνεται ετσι σιγουρα ομως εγω εκανα κι ενα φορματ περνωντας κατευθειαν το mountain lion απο την αρχη και τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα! Ενα tip αν κολαει πολυ ο υπολογιστης σας για να κανετε ολα αυτα επειδη προσπαθει απεγνωσμενα να κανει indexing ειναι να πατε στα System Preferences>Spotlight>Privacy και να κανουμε exclude ολοκληρο τον σκληρο μας δισκο! Αυτο θα σταμτησει τα system spikes και θα μας αφησει ν ακανουμε ησυχοι τη δουλεια μας!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια,

ηθελα να ρωτησω αν ισχυει 15% εκπτωση για φοιτητες για αγορα mac στην ελλαδα. Αν ναι σε ποια καταστηματα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση (αν δεν ειναι το σωστο τοπικ, σορρυ).

 

θα περνατε το τελευταιο mac mini αντι για windows desktop? κανονικη χρηση, οχι παιχνιδια κτλ.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά ματιά!! Βέβαια προϋποθέτει να έχεις οθόνη πληκτρολόγιο και ποντίκι, έτσι;

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

εχω εννοειται, εχω ηδη ενα decent tower για τα πολυ βασικα, και κυριως για να τον χρησιμοποιει ο πατερας μου στο σπιτι, απλα εχει βγαλει αρκετα προβληματα και κανει παρα πολυ θορυβο, που πραγματικα με κουραζει. :lol:

 

το σκεφτομαι σαν εναλλακτικη, ισως και για να δω το osx που ακουω τοσο καλα λογια. κι εννοειται οτι παιζει να μου το φερουν απο αμερικη, οποτε σ' αυτες τις τιμες, δεν εχει αντιπαλο (νομιζω).

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση (αν δεν ειναι το σωστο τοπικ, σορρυ).

 

θα περνατε το τελευταιο mac mini αντι για windows desktop? κανονικη χρηση, οχι παιχνιδια κτλ.

 

Ακόμη το σκέφτεσαι ?

Φυσικα αρκεί να έχεις όπως είπε ενα παιδί ασύρματα πληκτρολόγιο / track pad.

Πάρε ενα με 16 ram i7 και θα παθεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν δεις το Mac mini θα θες να πάρεις κ το αυθεντικό πληκτρολόγιο κ ποντίκι ή trackpad της apple αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα!! Ειδικά αν το φέρεις απο Αμερική μην το συζητας καθόλου!! Δεν θα το μετανοιωσεις, κ απο θόρυβο δεν θα μπορείς να καταλάβεις αν ειναι ανοιχτό η κλειστό!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη το σκέφτεσαι ?

Φυσικα αρκεί να έχεις όπως είπε ενα παιδί ασύρματα πληκτρολόγιο / track pad.

Πάρε ενα με 16 ram i7 και θα παθεις.

 

οπως ανεφερα θελω κατι entry-level. οποτε το αρχικο μοντελο (που σε καποια μαγαζια της αμερικης το βλεπω και στα 549 δολλαρια!!) ειναι συγκλονιστικο vfm νομιζω, οποτε και μαλλον θα το τιμησω.

 

16 ram, i7 κ ssd θα τα σκεφτω για το λαπτοπ (αν και οποτε το αλλαξω :p).

 

θενκς για τις απαντησεις. :)

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ένσταση που έχω στο entry-level μοντέλο είναι η RAM.

Καλό θα ήταν να βάλεις 8GB RAM και να μην το αφήσεις με τα 4GB.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παίδες θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πανω στο macbook pro 13'', στην έκδοση με τον 256 gb σκληρό και τον i5 στα 2.6.

 

Η κάρτα γραφικών intel hd 4000 δεν είναι λίγο κατώτερη των περιστάσεων? δεν μπορώ να καταλάβω πως το πισι υποστηρίζει για παράδειγμα fhd αναλύσεις ενώ ασ πούμε το pro δεν παίζει να το σηκώνει. μια ταινία 1080p θα την παίξει χαλαρά?

 

Επίσης ο σκληρός ειναι ssd έτσι? γιατί δεν δικαιολογείται τέτοιο μέγεθος διαφορετικά.

 

Και κάτι τελευταίο, λόγω ταξιδιού στην Αμερική πόσο θα είναι περίπου το πραγματικό κέρδος αγοράς του εν λόγο pc από ελλάδα?

 

 

 

thanks in advance.

 

 

 

 

 

p.s το pc θέλει να το πάρει ένας φίλος και εγώ επιμένω πως δεν είναι και η καλύτερη αγορά, αλλά αφου θέλει να ξεφραγκιαστεί του λέω να πάρει το 15άρι.

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πανω στο macbook pro 13'', στην έκδοση με τον 256 gb σκληρό και τον i5 στα 2.6.

 

Η κάρτα γραφικών intel hd 4000 δεν είναι λίγο κατώτερη των περιστάσεων? δεν μπορώ να καταλάβω πως το πισι υποστηρίζει για παράδειγμα fhd αναλύσεις ενώ ασ πούμε το pro δεν παίζει να το σηκώνει. μια ταινία 1080p θα την παίξει χαλαρά?

 

Επίσης ο σκληρός ειναι ssd έτσι? γιατί δεν δικαιολογείται τέτοιο μέγεθος διαφορετικά.

 

Και κάτι τελευταίο, λόγω ταξιδιού στην Αμερική πόσο θα είναι περίπου το πραγματικό κέρδος αγοράς του εν λόγο pc από ελλάδα?

thanks in advance.

p.s το pc θέλει να το πάρει ένας φίλος και εγώ επιμένω πως δεν είναι και η καλύτερη αγορά, αλλά αφου θέλει να ξεφραγκιαστεί του λέω να πάρει το 15άρι.

 

- Ο σκληρός λογικά είναι Flash, ουσιαστικά ένας γυμνός SSD. Αλλά δώσε κι εσύ ένα link να το τσεκάρουμε σίγουρα. ;)

- Άνετα παίζει 1080p, το δικό μου έχει την Intel HD3000 και παίζει μια χαρά τα πάντα. Αν θέλει να παίζει παιχνίδια βέβαια μην το πάρει, αλλά να πάρει 15"άρι που έχει κανονική κάρτα γραφικών AMD και την ενσωματωμένη Intel.

- Για την διαφορά χρημάτων τσέκαρε τις τιμές του αμερικάνικου Apple Store κι ενός αντιπροσώπου στην χώρα μας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βοηθεια παιδια!!! Πριν απο λιγο εγινε διακοπη ρευματος την ωρα που ειχα τον iMac ενεργοποιημενο και ημουν στο internet.Μολις επανηρθε το ρευμα παταω τον διακοπτη για να τον ενεργοποιησω και τιποτα!:cry::cry::cry:Νεκρα, σαν να μην ειναι στο ρευμα.Υπαρχει περιπτωση να εχει καει το τροφοδοτικο?Σε τετοια περιπτωση με καλυπτει η εγγυηση? Τον εχω αγορασει τον Δεκεμβριο του 2011,εχει περιπου 1.5 χρονο.Τι να κανω??? Εχω απελπιστει και κοντευω να τρελαθω.
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το καλώδιο της τροφοδοσίας από την οθόνη του iMac, άστο 3 λεπτά εκτός, ξαναβάλτο και ξαναδοκίμασε. Λογικά θα είσαι ΟΚ. Αν όχι, ψάχνεσαι για βλάβη στο τροφοδοτικό ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα παλι τιποτα :( Μια βλαβη τροφοδοτικου ειναι ευκολο να επισκευαστει?Γινεται εδω ή θα πρεπει να το στειλουν στο εξωτερικο?Αμα ισχυει το 2ο την πουλεψα! Ελπιζω να μην επαθε τιποτα ο σκληρος γιατι εχω τα παντα εκει μεσα. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τωρα που ξαναδοκιμασα μετα απο 20-30 λεπτα δουλεψε κανονικα:):):).Διαβασα σε ενα ξενο forum οτι σε περιπτωση αποτομης αυξησης τασης(κατι που γινεται συχνα μετα απο διακοπη ρευματος) υπερφορτωνεται ενας πυκνωτης, ή κατι τετοιο για να προστατεψει το τροφοδοτικο,και μπορει να παρει 15-60 λεπτα μεχρι να εκφορτιστει ο πυκνωτης και να μπορεσει να ξαναδουλεψει ο υπολογιστης.Θα κοιταξω συντομα να παρω κανενα UPS γιατι με την ΔΕΗ ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το UPS, καλό είναι να κάνεις και κανένα BackUp ... ;-)

 

Και ο εξωτερικος σκληρος ειναι στα αμεσα σχεδια μου.Ειχα παλια εναν αλλα χαλασε.Εδω και καιρο θελω να παρω καινουριο αλλα ολο προεκυπταν αλλα εξοδα και δεν βολεψε να παρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει κανεις ασχοληθεί να βάλει ssd hd σε MacBook air 2008.?

 

Έβαλα έναν kingspec pata zif 64gb σε ενα air. Τον δίσκο τον είδε κανονικα και εγινε εγκατάσταση leopard χωρις πρόβλημα.

Αν κανω κάποιο πρόγραμμα εγκατάσταση η αναβάθμιση μετα στο reboot κολλάει και κλείνει.

Μπαινω με terminal και κανω

fsck_hfs -r /dev/disk0s2

Και αρχίζει τα rebuilding tree κτλ, σαν να εχει χάσει την μπάλα ο δίσκος.

Μολις κάνει οτι κάνει , ξεκινάει πάλι και μπαίνει κανονικα στο σύστημα.

Αυτο το προβλημα το κάνει σποραδικά.

 

Υπάρχει κανεις που να ξέρει τι παίζει με αυτο το,περίεργο?

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης.

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επαναφέρω το θέμα για να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάποιο tv tuner για mac. Αν δε χρειάζεται να δώσω και μια περιουσία ακόμη καλύτερα. Είχα το gigabyte L8000 usb Tv στα windows αλλά δε βλέπω να είναι συμβατό με mac εκτός κι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε λύση και να μην το χάσω τζάμπα :/

 

ξέρει κανείς τίποτα; ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα για να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάποιο tv tuner για mac. Αν δε χρειάζεται να δώσω και μια περιουσία ακόμη καλύτερα. Είχα το gigabyte L8000 usb Tv στα windows αλλά δε βλέπω να είναι συμβατό με mac εκτός κι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε λύση και να μην το χάσω τζάμπα :/

 

ξέρει κανείς τίποτα; ευχαριστώ πολύ :)

 

Parallels---->Windows install----->Use your TV tuner!! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ΣΟΣ!

Σε mac mini συνδεδεμενο με οθονη HP κι ενω για πανω απο ενα χρονο δουλευαν ολα ρολοι ξαφνικα με πατημενο το κουμπι space για scroll down στην σελιδα του facebook, αρχισε να τρελαινεται η οθονη και να βγαζει σαν παζλ κακοφτιαγμενο αυτα που θα επρεπε να δειχνει! κουνας το mouse και αφηνει πραγματακια και κουτακια σαν ουρα κτλ κτλ.

Τα φτυσε η οθονη? Το μακ? Σωτηρια υπαρχει????????????????

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα reset σε NVRAM και PRAM:

http://support.apple.com/kb/ht1379

 

Σ'ευχαριστω! Το δοκιμασα αλλα μπα...

Αλλη λυση εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...