Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγματι αυτή είναι η λογική απάντηση. Απο δυνατότητες αξίζει ο φορητός όμως? Πχ επεξεργασία video και photos ή θα καθυστερεί (σαν win).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά οι επίσημοι resellers στην ελλάδα κανουν φοιτητικές εκπτώσεις στα macbook pro? ξερουμε ποσο ειναι αυτες αν υπαρχουν;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτή είναι η λογική απάντηση. Απο δυνατότητες αξίζει ο φορητός όμως? Πχ επεξεργασία video και photos ή θα καθυστερεί (σαν win).

 

Θα πάρεις το λάπτοπ και θα κάνεις την δουλειά σου τέλεια & γρήγορα! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Στη Fnac.

O 27άρης είναι πολύ καλός, εντάξει υπερέβαλα πριν δεν είναι και τεράστιος, απλά για αυτό που τον θέλω εγώ είναι πολύ μεγάλος, δεν το χρειάζομαι.

 

Σε ποια fnac; Γλυφαδα ή mall;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Αν πάρω mac mini θα μπορέσω να το συνδέσω με windows laptop, για να μην αγοράζω και οθόνη κυρίως λόγω χώρου, χωρίς να επιβαρύνεται κάποιο από τα 2 μηχανήματα; Δεν έχω ιδέα τι resources μπορεί να καταναλώνει το laptop πέρα από το ότι θα είναι ανοιχτό.

Είναι ένας φίλος για μεταπτυχιακό Αγγλία και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε την όποια φοιτητική έκπτωση έχει.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχει το Mac Book Air κανένα μήνα. Χθες σκόνταψε και της έπεσε κάτω και παρόλο που ήταν στη θήκη έχει χτυπήσει στη μία γωνία και φαίνεται. Το μηχάνημα λειτουργεί, απλά φαίνεται ότι έχει πέσει κάτω. Υπάρχει περίπτωση να διασώσει την εγγύηση με κάποιο τρόπο; Εννοώ αν πάθει κάτι μετά από 5 μήνες να πιστοποιεί ότι είναι άσχετο με το πέσιμο; Πολλά ζητάω μάλλον ε;
Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι να παρω iMac .ειναι πρωτη φορα που θα ασχολειθω με apple εκτος φυσικα απο το iphone.δωστε μου αν μπορειτε καμια συμβουλει (ερχομαι απο vista)λεω να παρω αυτο http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3182__10.html.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

σκευτομαι να παρω iMac .ειναι πρωτη φορα που θα ασχολειθω με apple εκτος φυσικα απο το iphone.δωστε μου αν μπορειτε καμια συμβουλει (ερχομαι απο vista)λεω να παρω αυτο http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3182__10.html.

 

Μια χαρα ειναι! Οταν θα αρχίσεις να ασχολησε με OS X, θα ξεχασεις τι παει να πει Windows OS...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι! Οταν θα αρχίσεις να ασχολησε με OS X, θα ξεχασεις τι παει να πει Windows OS...:lol::lol::lol:

 

ετσι ετσι θελω:)για το μηχανιμα το συγκεκριμενο τη λες?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

ετσι ετσι θελω:)για το μηχανιμα το συγκεκριμενο τη λες?

 

Μια χαρουλα ειναι! Θα το ευχαριστηθείς παρα πολυ!

Για μενα εχει μικρη οθονη, αλλα το επομενο μοντελο ειναι 27 ιντσες... too big ισως!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα ειναι! Θα το ευχαριστηθείς παρα πολυ!

Για μενα εχει μικρη οθονη, αλλα το επομενο μοντελο ειναι 27 ιντσες... too big ισως!

 

ερχομαι απο λαπτοπ με 15.4 και ειμουν οκ .η οθονη με καλυπτη σαν μηχανιμα δεν ξερω αν και νομιζω πως ειναι δυνατο.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα ειναι! Θα το ευχαριστηθείς παρα πολυ!

Για μενα εχει μικρη οθονη, αλλα το επομενο μοντελο ειναι 27 ιντσες... too big ισως!

Το too big εξαρτάται από τι δουλειά κάνεις ή πως έχει συνηθίσει να την κάνεις. Για παράδειγμα, έχω πάντα 1 παράθυρο word και 1 excel και με την 27άρα μπορώ να τα έχω σε παράθεση και να δουλεύω.(+2 παράθυρα ακόμα).

Ο γραφίστας και 60' να είχε λίγη θα του φαινόταν.

Πάντως η έλλειψη μιας ενδιάμεσης γκάμας π.χ. 24 ιντσών όπως το παλιό είναι φανερή.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε απο ποτε θα διαθετουν το ασυρματο ποντικι και πληκτρολογιο standar με τα imac στην ελλινικη αγορα?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε απο ποτε θα διαθετουν το ασυρματο ποντικι και πληκτρολογιο standar με τα imac στην ελλινικη αγορα?

Σημερα παρελαβα τον iMac 21,5' με κανονικο Ελληνικο ασυρματο πληκτρολογιο.

 

Το βραδυ θα τον ανοιξω και θα πω περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα τον iMac 21,5' με κανονικο Ελληνικο ασυρματο πληκτρολογιο.

 

Το βραδυ θα τον ανοιξω και θα πω περισσοτερες πληροφοριες

 

Kαλοριζικο....εχει και το magic ποντικι ε?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα τον iMac 21,5' με κανονικο Ελληνικο ασυρματο πληκτρολογιο.

 

Το βραδυ θα τον ανοιξω και θα πω περισσοτερες πληροφοριες

 

τυχερούληηηηηηηηη!!!! :):):):):):)

 

αναμένουμε πληροφορίες το βράδυ, το αποκλείω να κοιμηθείς με έναν νέο imac στο σπίτι!!!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

 

Λογικα θα ξενυχτησω μιας και ειναι και ο πρωτος μου Mac. Με βλεπω το σ/κ να χτυπαω γερμανικη σκοπια για να μαθω τι παιζει!

 

Ελπιζω τελικα να δικαιωθω για την αλλαγη απο Windows σε Mac.

 

Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Θα δικαιωθείς φίλε μου! Και εγώ το βλέπω από χθες που πήρα τον ΜακΠρο 15.. :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

 

Λογικα θα ξενυχτησω μιας και ειναι και ο πρωτος μου Mac. Με βλεπω το σ/κ να χτυπαω γερμανικη σκοπια για να μαθω τι παιζει!

 

Ελπιζω τελικα να δικαιωθω για την αλλαγη απο Windows σε Mac.

 

Ιδωμεν...

 

Φιλε μου απο πιο καταστημα το πηρες ? Γιατι εδω Θεσσαλονικη συνεχιζουν να διαθετουν τα καινοιυρια iMac με ενσυρματο πληκτρολογιο :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο πιο καταστημα το πηρες ? Γιατι εδω Θεσσαλονικη συνεχιζουν να διαθετουν τα καινοιυρια iMac με ενσυρματο πληκτρολογιο :worry:

Αν είναι σίγουρα οι νέοι (γιατί μοιάζουν με τους παλιούς) δικαιουσε ένα ασύρματο πληκτρολόγιο. Αποκλείεται πάντως να είναι οι νέοι γιατί το πληκτρολόγιο το βάζει η Apple στην συσκευασία. ;) ( αν δεις κάποιο unboxing video θα καταλάβεις:))

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σίγουρα οι νέοι (γιατί μοιάζουν με τους παλιούς) δικαιουσε ένα ασύρματο πληκτρολόγιο. Αποκλείεται πάντως να είναι οι νέοι γιατί το πληκτρολόγιο το βάζει η Apple στην συσκευασία. ;) ( αν δεις κάποιο unboxing video θα καταλάβεις:))

 

Κι όμως Ισίδωρε ο Κώστας έχει δίκιο. Έχει γίνει ολόκληρη ιστορία με αυτό το θέμα. Η εταιρία διανομής ενημέρωσε ότι δεν έχει λάβει τα πληκτρολόγια με τους ελληνικούς χαρακτήρες πάνω γι' αυτό βάζει το ενσύρματο παλιό που έχει. Προφανώς και η αντίδραση όλων είναι ότι θέλει να διώξει το στοκ αλλά αυτοί επιμένουν ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και απλά δεν έχουν παραλάβει τα νέα πληκτρολόγια.

 

Η αμέσως επόμενη απορία βέβαια είναι γιατί δε δίνουν ασύρματα qwerty πληκτρολόγια χωρίς ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτούς που θέλουν. Ούτε τέτοια ζήτησαν να πάρουν;;;

Link to comment
Share on other sites

και εγω σημερα παρελαβα τον καινουριο μου imac 21.5 και ειναι με ελληνικο ενσυρματο και το magic φυσικα:)ειναι και εμενα το πρωτο μου mac και το παιδευω για να το μαθω αν και το βλεπω βατο :p
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το καινούριο μου iMac το Σάββατο 7 Νοεμβρίου. Πέντε μέρες μετά η οθόνη μου έκανε 2 flicker τα οποία μετά από restart δεν ξαναείδα μέχρι σήμερα (με 10.6.1). Το πρόβλημα μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω βίντεο:

 

 

Το video δεν είναι δικό μου ούτε έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά το flickering που κάνει στα πρώτα δευτερόλεπτα είναι αυτό που είδα και γω στο δικό μου.

 

Στην αρχή το ρπόβλημα το αγνόησα γιατί μετά την επανεκκίνηση δεν το ξαναείδα. Σήμερα το πρωί (με 10.6.2 πλέον) μου το ξαναέκανε. Αυτή τη φορά έκανε 3-4 φορές αυτό το flicker με τη λευκή γραμμή και μια φορά έκανε ένα blackout για 1 δευτερόλεπτο και μόλις επανήλθε η top bar ήταν κάτω, το dock είχε εξαφανιστεί κλπ. Με ένα restart επανήλθε και δεν το ξαναέκανε σήμερα.

 

Μετά την πρώτη φορά που το έκανε, έκανα αμέσως έναν έλέγχο online να δω αν έχει παρουσιαστεί και σε άλλους το πρόβλημα και έπεσα πάνω σε αυτό το thread στο apple forum:

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2212682&start=0&tstart=0

 

Οι σχεδόν 20 σελίδες του αποτελούνται από αναφορές στο ίδιο πρόβλημα πάντα από χρήστες 27άρηδων iMac. Δεν έχω προσέξει αν έχουν όλοι το ίδιο μοντέλο με εμένα με την ATI Radeon HD 4670.

 

Στο συγκεκριμένο νήμα προτείνονται διάφορες λύσεις: PRAM reset, software update, clean install, drivers update, κλπ αλλά τίποτα δε λύνει το πρόβλημα οδηγώντας μας να πιστέψουμε ότι πρόκειται για hardware πρόβλημα.

 

Έπρεπε να έχω πάει πίσω το iMac την πρώτη μέρα που το έπαθα (γιατί ήταν εντός 7 ημερών και θα έβγαινε DOA) και βρήκα και το συγκεκριμένο thread αλλά λόγω δουλειάς δε γινόταν να μείνω χωρίς μηχάνημα εκείνες τις μέρες. Είχα ησυχάσει κιόλας που δεν το είχε ξανακάνει. Σήμερα με το που το έκανε ξανά, πήρα τηλέφωνο το κατάστημα από όπου έκανα την αγορά και μου είπαν να το πάω πίσω, να το στείλουν για επισκευή και ότι θα το παραλάβω σε λιγότερο από βδομάδα σίγουρα.

 

Όταν τους περιέγραψα το πρόβλημα μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ότι θα στείλουν το μηχάνημα για αλλαγή κάρτας γραφικών.

 

Ενημερώνω λοιπόν να ξέρετε ότι άν αποκτήσετε iMac 27άρη και σας εμφανίσει flickering η οθόνη το πάτε πίσω αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...