Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως να σου προτείνω κάτι;;

Μια και θέλεις το "ακριβό" 13.3 που είναι γύρω στο 1480€, για τι χρήση το θέλεις;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα διορθωσω την Μariel που σιγουρα εννοει το iWork(trial) και οχι το iLife(free)

 

ps

''soom'' ολα θα ειναι μεσα στο κουτι και για το ρευμα αγοραζεις ενα ανταπτορακι και εισαι ok

 

Ευχαριστώ για τη διόρθωση .. τα μπερδεύω λίγο είναι η αλήθεια .. ήμουν και ζαλισμένη από μια ίωση, οπότε δικαιολογούμαι νομίζω..!!

 

Μια έξτρα ερώτηση : επειδή κι εγώ πήρα το MB Pro πρόσφατα (Αύγουστος 09) το iLife δεν ήταν προεγκατεστημένο .. υπάρχει ως "έξτρα" στα DVD με το OS?

Γνωρίζει κανείς;;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σου προτείνω κάτι;;

Μια και θέλεις το "ακριβό" 13.3 που είναι γύρω στο 1480€, για τι χρήση το θέλεις;

 

Βασικά τον χρειάζομαι και για την δουλειά μου...που έχει να κάνει με δορυφορικές εικόνες που όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλα αρχεία. Σκέφτηκα να πάω στο προηγούμενο μοντέλο (το 2.26 δηλαδή) αλλά απλά θα είναι λίγο καλύτερο από αυτό που έχω τώρα...το οποίο ζορίζεται με τα προγράμματα που έχω για την δουλειά μου! Γι' αυτό κατέληξα στο πιο ακριβό και στο πιο "δυνατό"...νομίζεις ότι δεν αξίζει να πάω σε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...θα έπρεπε να είναι προ-εγκατεστημένο. Δοκίμασε να δεις αν θα το βρεις στο CD του Leopard. Λογικά θα πρέπει να σου δίνει επιλογή για να κάνεις "Install Bundled Software"

 

Βασικά τον χρειάζομαι και για την δουλειά μου...που έχει να κάνει με δορυφορικές εικόνες που όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλα αρχεία. Σκέφτηκα να πάω στο προηγούμενο μοντέλο (το 2.26 δηλαδή) αλλά απλά θα είναι λίγο καλύτερο από αυτό που έχω τώρα...το οποίο ζορίζεται με τα προγράμματα που έχω για την δουλειά μου! Γι' αυτό κατέληξα στο πιο ακριβό και στο πιο "δυνατό"...νομίζεις ότι δεν αξίζει να πάω σε αυτό ?

 

 

Χμμμ...

Σκοπεύεις να το συνδέεις με εξωτερική οθόνη.

Αν είσαι ανάμεσα στα δύο MacBook Pro 13.3, και δεν υπάρχει περίπτωση να πας παραπάνω, τότε ναι το 2.53Ghz είναι καλύτερη επιλογή (τα 4GB μνήμης ίσως και να σου χρειαστούν).

 

Ωστόσο, αν δε είναι τα 1480€ το...ταβάνι σου, ή αν το βάλεις σε δόσεις και νομίζεις πως μπορείς να τα βγάλεις πέρα...εγώ θα σου πρότεινα το πιο φτηνό 15.4 που είναι στα 1680€ (περίπου). Παίρνεις μεγαλύτερη οθόνη, και αν μιλάμε για εικόνα, η μεγαλύτερη οθόνη πίστεψέ με, κάποια στιγμή θα σου φανεί πολύ χρήσιμη.

 

Εγώ μια χαρά τη βγάζω με το 13.3 MacBook Black μου αλλά μετά από ώρες κειμένου είναι ΠΟΛΥ κουραστικό να δουλεύεις σε μια μικρή οθόνη - γιατί, let's face it, 13.3" δεν είναι για πολλές ώρες δουλειάς.

 

Aν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω αυτά χρήματα (σχεδόν 200€), θα σου έλεγα go for it.

 

Πάντως, και το μηχάνημα που κοιτάς με εξαίρεση την οθόνη, δεν έχει διαφορές με τον 15.4"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Χμμμ...

Σκοπεύεις να το συνδέεις με εξωτερική οθόνη.

Αν είσαι ανάμεσα στα δύο MacBook Pro 13.3, και δεν υπάρχει περίπτωση να πας παραπάνω, τότε ναι το 2.53Ghz είναι καλύτερη επιλογή (τα 4GB μνήμης ίσως και να σου χρειαστούν).

 

Ωστόσο, αν δε είναι τα 1480€ το...ταβάνι σου, ή αν το βάλεις σε δόσεις και νομίζεις πως μπορείς να τα βγάλεις πέρα...εγώ θα σου πρότεινα το πιο φτηνό 15.4 που είναι στα 1680€ (περίπου). Παίρνεις μεγαλύτερη οθόνη, και αν μιλάμε για εικόνα, η μεγαλύτερη οθόνη πίστεψέ με, κάποια στιγμή θα σου φανεί πολύ χρήσιμη.

 

Εγώ μια χαρά τη βγάζω με το 13.3 MacBook Black μου αλλά μετά από ώρες κειμένου είναι ΠΟΛΥ κουραστικό να δουλεύεις σε μια μικρή οθόνη - γιατί, let's face it, 13.3" δεν είναι για πολλές ώρες δουλειάς.

 

Aν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω αυτά χρήματα (σχεδόν 200€), θα σου έλεγα go for it.

 

Πάντως, και το μηχάνημα που κοιτάς με εξαίρεση την οθόνη, δεν έχει διαφορές με τον 15.4"

 

μηπως αν ψαχνει κατι που να αποδιδει εικονες δορυφορικες και ειναι για την δουλεια της να αγοραζε εναν Μακ με dedicated καρτα γραφικων και οχι την απλη..;

αν μπορει βεβαια.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά έτσι την φτάνουμε σιγά σιγά στα 1900€ και θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια :p

Πάντως και η 9400 δεν είναι για πέταμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια δεν ειναι για πεταμα!

καθε αλλο!

οσον αφορα την 15αρα να συμφωνησω οτι αποτελει χρυση τομη!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά έτσι την φτάνουμε σιγά σιγά στα 1900€ και θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια :p

Πάντως και η 9400 δεν είναι για πέταμα.

 

Η αλήθεια είναι ότι μετά ξεφεύγει πολύ :)...το θέμα είναι τώρα αν προχωρήσω στην 15' ή στην 13'. Μου φαίνεται too much να δώσω και 200E επιπλέον για + 2 ίντσες...

Έχει ακούσει κανείς για φοιτητικές εκπτώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας στις ερωτήσεις μου!:D

 

Συνάντησα και έναν συμφοιτητή μου που πήρε και αυτός από τις ΗΠΑ έναν Mac και μου έλυσε κάθε απορία!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...θα έπρεπε να είναι προ-εγκατεστημένο. Δοκίμασε να δεις αν θα το βρεις στο CD του Leopard. Λογικά θα πρέπει να σου δίνει επιλογή για να κάνεις "Install Bundled Software"

 

 

Ακριβώς γι'αυτό και ρώτησα, γιατί μου'κανε εντύπωση αρχικά.. μετά θεώρησα ότι αφού δεν υπάρχει, δεν υπάρχει .. δεν έκατσα να το ψάξω ... και μετά την τελευταία συζήτηση εδώ .. είπα να το ξαναψάξω το θεματάκι...!!

Θα δοκιμάσω σε λιγάκι το CD του Leopard και θα ενημερώσω..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ξερω,οταν καποιος εχει φοιτητικο email κανουν στο apple store εκπτωση...το θεμα ειναι οτι ο γνωστος μου εχει email αγγλικου πανεπιστημιου..θα του κανουν εκπτωση μονο στο αγγλικο app store ή και απο το αμερικανικο πχ??ξερει κανεις?

 

Eχει μεγαλη διαφορα στο mac pro 15" 2.53GHz απτο 2.66GHz???αξιζουν τα παραπανω λεφτα ή οχι?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον επεξεργαστή ή τον σκληρό όχι - άλλωστε δεν έχει τεράστια διαφορά ο 2.53 από τον 2.66, και ετσι κι αλλιώς καποια στιγμή θα χρειαστείς έναν - και λίγο λέω - εξωτερικό σκληρό.

 

Αλλά ο 2.66GHz έχει δύο κάρτες γραφικών, εκ των οποίων η μία είναι shared (όπως και ο 2.53GHz) και η άλλη (9600) έχει dedicated μνήμη.

 

Με λίγα λόγια, αν το θες για απαιτητικά γραφικά, ναι. Αξίζει τη διαφορά.

Αλλιώς, όχι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά, ναι. Χωρίς το πολύ. :p

Αλλά αυτό είναι πολύ γενικό. Άλλωστε και η dedicated κάρτα γραφικών του 2.66GHz είναι 256ΜΒ, όχι 512 όπως το 2.8GHz.

 

Για να σου το πω αλλιώς, αν βάλεις να παίξεις το Call of Duty, στο 2.53Ghz θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στα γραφικά. Αν το βάλεις στο 2.66GHz θα τρέχει πιο smoothly, αλλά αν το βάλεις στο 2.8GHz θα πηγαίνει πολύ καλύτερα (χωρίς βέβαια και πάλι να πηγαίνει σφαίρα στο High γιατί η κάρτα γραφικών είναι μεν η πιο καλή των MacBook αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και ό,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά - αλλά τουλάχιστον θα είναι ΠΟΛΥ κοντά στο τέλειο).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και τα benchmarks στο macworld.com, στην κατηγορία reviews.

 

Για τα πανεπιστημιακά Apple Stores, μόνο στη χώρα στην οποία φοιτά θα έχει ιδιαίτερες τιμές (και δεν αρκεί μόνο πανεπιστημιακό email).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ρώτησα σε όλα τα γνωστά καταστήματα της Αθήνας για να αγοράσω ένα macbook pro 13.3' (2.53 GHz), και όλοι μου είπαν ότι από τις 25 Οκτωβρίου και μετά θα φέρουν...απ' ότι κατάλαβα έχει γίνει μπάχαλο μετά την εξαγορά της rainbow από την infoquest! Θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κανείς από εσάς υπόψιν του κάποιο μαγαζί που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο ή έστω κάποια πληροφορία για αυτήν την καθυστέρηση...

 

FYI, βρήκα σήμερα διαθέσιμο MacBook Pro 13.3, νέας παραλαβής (λογικά θα έχει και Snow Leopard pre-installed).

 

Επίσης, μια πληροφορία που έμαθα σήμερα όσον αφορά τα Mac (από δω και πέρα), τα οποία έρχονται πια μέσω "iSquare" (δηλαδή, infoquest):

 

Όσοι έχετε ήδη Mac και το έχετε πάρει από reseller της Rainbow, θα έχετε δει μέσα το CD εξελληνισμού του λειτουργικού (ναι ναι, αυτό που είναι μια αηδία και μισή) και άλλο ένα CD με τα ελληνικά fonts.

 

Πλέον δε θα υπάρχουν μέσα στις συσκευασίες. Ο καταναλωτής θα μπορεί να τα "κατεβάζει" από το rainbow.gr - και όταν ξεκινήσει τη λειτουργία του από το isquare.gr.

 

Το λέω για όσους πάρουν Mac με προεγκατεστημένο το Snow Leopard (δηλαδή, καινούργιας παραλαβής).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Aπο που προτεινεται αγορα 13.3 προ με καλη σχετικα τιμη;

Δε με ενδιαφερει το ελληνικο μενου καθολου. Ποια εκδοση προτεινεται γενικα, δεν τρελαινομαι για κορυφαια σιπιγιου κτλ.

Επισης θα μπορει να αναβαθμιστει σε σνοου δωρεαν με καποιο τροπο ή θα εχει ηδη περασμενα;

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις αποριες.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Aπο που προτεινεται αγορα 13.3 προ με καλη σχετικα τιμη;

Δε με ενδιαφερει το ελληνικο μενου καθολου. Ποια εκδοση προτεινεται γενικα, δεν τρελαινομαι για κορυφαια σιπιγιου κτλ.

Επισης θα μπορει να αναβαθμιστει σε σνοου δωρεαν με καποιο τροπο ή θα εχει ηδη περασμενα;

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις αποριες.

Μα γιατί ζητάς συγνώμη αφού δεν ξέρεις;;):rolleyes: Έτσι και αλλιώς για αυτό είναι τα forum.;) Τέλος πάντων.

Το Snow Leopard είναι προεγκατεστημένο. Οι εκδόσεις που υπάρχουν είναι ανάλογα τί θες. Ένας μέτριος χρήστης μπορεί να πάρει ένα MacBook 13.3. Αν όμως θέλει φορητό με μεγαλύτερη οθόνη πάει στην 15 και 17 ιντσών οθόνη. Το ίδιο και με το iMac. Αν θες να αγοράσεις τώρα ένα Mac σου προτείνω να περιμένεις λίγο γιατί τώρα θα βγούν νέα και λένε πως θα έχουν bluray γιατί το iTunes 9 έχει υποστήριξη για bluray. :)

Link to comment
Share on other sites

13ρη θελω, το br δε με ενδιαφερει δυστυχως. Αυτο που θελω να μαθω ειναι πιο εκδοση και απο που συμφερει να το παρω, μιλοντας για Ελλαδα.

Σιντι με λειτουργικο δινει μεσα; Αξιζει να αναβαθμισω την εκδοση με 2gb μονος μου σε 4 ή να παω απ ευθειας;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

13ρη θελω, το br δε με ενδιαφερει δυστυχως. Αυτο που θελω να μαθω ειναι πιο εκδοση και απο που συμφερει να το παρω, μιλοντας για Ελλαδα.

Σιντι με λειτουργικο δινει μεσα; Αξιζει να αναβαθμισω την εκδοση με 2gb μονος μου σε 4 ή να παω απ ευθειας;

Μέσα στην συσκευασία δίνουν Mac OS X Snow Leopard και το iLife 9.

Την RAM εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω καταλάβει, μην τα σκέφτεσαι τα Hardware όπως στα Windows. Δηλαδή όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο. Είναι εντελώς διαφορετικό λειτουργικό.

 

Ο απλός ο 13.3" με τα 2Gb είναι πολύ αρκετός για καθημερινές λειτουργίες.;)

 

Εξάλλου, Gaming Experience μην περιμένεις από τα Mac...

 

Όσο για αγορά, γενικά στην Ευρώπη, η καλύτερη τιμή που θα το βρεις ειναι €1199. Όσο δηλαδή και στην Αμερική, απλά αλλάζεις το $ με το €. Η φθηνότερη λύση που έχω εντοπίσει εγώ είναι εξ' ΗΠΑ. Αν έχεις κάποιον να πάει εκεί και να στο φέρει ως προσωπικό του αντικείμενο και να γλιτώσεις τελωνεία και τέτοια ή αν ξέρει κάποιος άλλος ή εσύ να τα αποφύγεις έχει καλώς. Αλλά από διάφορες γνώμες που έχω πάρει, τόσο τα έχουν...;)

 

Ελληνικά μπορείς να βάλεις σε όλα, ανεξάρτητα από που θα το πάρεις. Και εγγύηση θα έχεις επίσης κανονικά.;)

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα βγουν τα νεα μοντελa??και imac και macbook pro??

 

Αυτό θα ήθελα και εγώ να το μάθω.. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο θα ήταν πολύ θετικό να μας πει.

 

Θα ρίξω και εγώ μια ματιά στο Internet να δω αν βρω τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...