Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα καινουρια λαπτοπ της απλ που οι μπαταριες ειναι ενσωματωμενες....αν ειναι συνεχεια ο φορτιστης,δεν θα "χαλασει" η μπαταρια?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα καινουρια λαπτοπ της απλ που οι μπαταριες ειναι ενσωματωμενες....αν ειναι συνεχεια ο φορτιστης,δεν θα "χαλασει" η μπαταρια?

Εγώ μετά από 3 χρόνια συμβίωσης έχω να πω ότι καλύτερα να μην είναι στην μπρίζα συνέχεια...καλύτερα φόρτιση αποφόρτιση...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς αν θα έχω πρόβλημα να αλλάξω τον 160GB HDD του MacBook Black μου (πρέπει να είναι μοντέλο Late 2006) με έναν 250GB Toshiba SATA;;;

 

Υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς το μέγιστο δυνατό capacity;

 

'Οχι δεν υπάρχει...εγώ έχω βάλει έναν 500άρι από ένα passport WD...

 

Μέχρι 500 μπορείς άνετα. Πάρε ένα εξωτερικό 500αρη δίσκο, hitachi ή samsung κατά προτίμηση, ξήλωσε τον και βάλτον στο μακ

ntinouli WD βρήκες να βάλεις και συ;; Ότι χειρότερο.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500 μπορείς άνετα. Πάρε ένα εξωτερικό 500αρη δίσκο, hitachi ή samsung κατά προτίμηση, ξήλωσε τον και βάλτον στο μακ

ntinouli WD βρήκες να βάλεις και συ;; Ότι χειρότερο.

Δεν ξέρω αν είναι χειρότερος...είχα παλιότερα βάλει 350 και ήταν καλά...τώρα και αυτός καλά φαίνεται μόνο που γυρίζει συχνά...δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα δικό του όμως...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες που έχει στο ebay είναι αυθεντικές?

 

πχ...

 

http://cgi.ebay.co.uk/New-Genuine-Battery-for-Apple-13-inch-MacBook-A1185_W0QQitemZ280402284106QQcmdZViewItemQQptZLaptop_Batteries?hash=item4149474e4a&_trksid=p3286.c0.m14#ht_1844wt_941

 

Ενώ στην document για παράδειγμα...

 

http://www.document.gr/store/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=431&category_id=101&option=com_virtuemart&Itemid=56

 

Έχουν τεράστια διαφορά στην τιμή...και έχω μπλεχτεί...

 

Τι να κάνω?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εγώ μέχρι τα Χριστούγεννα να καταφέρω να πάρω ένα imac !!!

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εγώ μέχρι τα Χριστούγεννα να καταφέρω να πάρω ένα imac !!!

 

έχε υπόψιν σου ότι έρχονται καινούριες σειρές mac...

 

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5438

 

http://www.macrumors.com/2009/10/03/online-ad-evidence-of-imminent-imac-mac-mini-and-macbook-updates/

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα.Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Θα έρθουν κατευθείαν και στην Ελλάδα ή θα περιμένουμε κανένα μήνα;

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

νεα mini, imac, macbook (λευκα).

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

BTW, τo γνωρίζετε ελπίζω πως το amazon.co.uk πλέον στέλνει ΚΑΙ ηλεκτρονικά προϊόντα στην Ελλάδα ε; Με ιδιαίτερα καλές τιμές (πχ το 13άρι το MBP 2.53 βγαίνει 1300 E).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό.

Θα βρεθούν οι γονείς μου στην Η.Π.Α. τις προσεχείς οι ημέρες.

Εγώ, αναμένω το iPhone3GS.

Σκεφτόμουν να πάρω και ένα MacBook Pro 13.3".

Το θέμα μου είναι, αξίζει να το πάρω από τις ΗΠΑ? Σίγουρα θα μου έρθει πιο φθηνά. Γιατί στην Ελλάδα έχει €1219 ενώ στις ΗΠΑ ξεκινάει από $1199.

Αυτή την στιγμή, 1,199.00 USD = 813.492 EUR ειναι δηλαδή πολύ δελεαστική...

Εγγύηση θα έχω? Υπάρχουν άλλα αρνητικά ή άλλοι λόγοι για τους οποίους να μην το κάνω???

 

Θα ήθελα την γνώμη σας και τυχόν εμπειρίες που έχετε.

 

Θα παρακαλούσα να μην υπάρξουν απαντήσεις μονολεκτικές, του στυλ «Φίλε όρμα» και «μην το σκέφτεσαι» και τέτοια. Επειδή οι αγορές αυτές, αφενός δεν είναι λίγα λεφτά, αφετέρου μπορεί να κρύβονται κίνδυνοι και παγίδες που αγνοώ, θα ήθελα περισσότερα από τα προφανή οικονομικά οφέλη... Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έγινα κατανοητός για την παραπάνω παράκληση.:O

 

 

 

Ξέχασα να προσθέσω, αν δεν είναι σωστό σημείο για το ποστ αυτό, ας μεταφερθεί ή ας μου πείτε να το ξαναδημοσιεύσω στο σωστό σημείο....:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό.

Θα βρεθούν οι γονείς μου στην Η.Π.Α. τις προσεχείς οι ημέρες.

Εγώ, αναμένω το iPhone3GS.

Σκεφτόμουν να πάρω και ένα MacBook Pro 13.3".

Το θέμα μου είναι, αξίζει να το πάρω από τις ΗΠΑ? Σίγουρα θα μου έρθει πιο φθηνά. Γιατί στην Ελλάδα έχει €1219 ενώ στις ΗΠΑ ξεκινάει από $1199.

Αυτή την στιγμή, 1,199.00 USD = 813.492 EUR ειναι δηλαδή πολύ δελεαστική...

Εγγύηση θα έχω? Υπάρχουν άλλα αρνητικά ή άλλοι λόγοι για τους οποίους να μην το κάνω???

 

Θα ήθελα την γνώμη σας και τυχόν εμπειρίες που έχετε.

 

Θα παρακαλούσα να μην υπάρξουν απαντήσεις μονολεκτικές, του στυλ «Φίλε όρμα» και «μην το σκέφτεσαι» και τέτοια. Επειδή οι αγορές αυτές, αφενός δεν είναι λίγα λεφτά, αφετέρου μπορεί να κρύβονται κίνδυνοι και παγίδες που αγνοώ, θα ήθελα περισσότερα από τα προφανή οικονομικά οφέλη... Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έγινα κατανοητός για την παραπάνω παράκληση.:O

 

 

 

Ξέχασα να προσθέσω, αν δεν είναι σωστό σημείο για το ποστ αυτό, ας μεταφερθεί ή ας μου πείτε να το ξαναδημοσιεύσω στο σωστό σημείο....:O

 

Εγγυηση θα εχεις κανονικα, αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι κατα την εισοδο στην Ελλαδα το τελωνειο. Επισης αγοραζεις και απο ebay applecare pack για να το πας στα 3 χρονια εγγυηση.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση θα εχεις κανονικα, αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι κατα την εισοδο στην Ελλαδα το τελωνειο. Επισης αγοραζεις και απο ebay applecare pack για να το πας στα 3 χρονια εγγυηση.

 

Μπα... Δεν νομίζω να έχω τέτοια θέματα...

Θα το κοιτάξω και αυτό βέβαια..

 

Οπότε δεν υπάρχει κάτι ακόμα που θα έπρεπε να προσέξω ή να αποφύγω..? Σωστά:confused:?

 

 

Να ευχαριστήσω τον mod που το μετέφερε και να ζητήσω και συγγνώμη για την όποια αναστάτωση...:O:O

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Δεν νομίζω να έχω τέτοια θέματα...

Θα το κοιτάξω και αυτό βέβαια..

Οπότε δεν υπάρχει κάτι ακόμα που θα έπρεπε να προσέξω ή να αποφύγω..? Σωστά:confused:?

Να ευχαριστήσω τον mod που το μετέφερε και να ζητήσω και συγγνώμη για την όποια αναστάτωση...:O:O

 

θειο, θειο, θα πεις στο μπαμπα σου να παρει και μενα ενα iMac ? :O

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

θειο, θειο, θα πεις στο μπαμπα σου να παρει και μενα ενα iMac ? :O

 

Κώστα, με μεγάλη μου χαρά!!!:D

 

Από την στιγμή που διασταυρώσω και από άλλους συμφορουμίτες μας ότι δεν θα έχουμε προβλήματα...

 

 

 

Και μιας και το θυμήθηκα, διαβάζοντας το thread, μέσα στο «πακέτο», το λειτουργικό περιλαμβάνεται, έτσι? Δεν με ενδιαφέρουν τίποτα από τα Windows. Ίσως μόνο το Office, αλλά το βρίσκουμε αυτό και από εδώ. Δεν με νοιάζει. Τα των Mac με ενδιαφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, με μεγάλη μου χαρά!!!:D

 

Από την στιγμή που διασταυρώσω και από άλλους συμφορουμίτες μας ότι δεν θα έχουμε προβλήματα...

 

 

 

Και μιας και το θυμήθηκα, διαβάζοντας το thread, μέσα στο «πακέτο», το λειτουργικό περιλαμβάνεται, έτσι? Δεν με ενδιαφέρουν τίποτα από τα Windows. Ίσως μόνο το Office, αλλά το βρίσκουμε αυτό και από εδώ. Δεν με νοιάζει. Τα των Mac με ενδιαφέρουν!

 

Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εμένο ο θείος το έφερε από Καναδά, το'χε μέσα στη βαλίτσα, σφραγισμένο και προστατευμένο εννοείται..!! εγώ το έβγαλα από τις ζελατίνες και δεν πλήρωσε τίποτα έξτρα!

Μπορούν να σου αγοράσουν applecare εκείνοι, μπορείς να αγοράσεις κι ο ίδιος, όπως σου είπανε και τα παιδιά, αργότερα ..

Φυσικά θα είναι μέσα εγκατεστημένα και στο κουτάκι, κάτω από το "μήλο" θα σου δίνουν και το OS σε DVD. Τίποτα Παραθυρικό δεν θα υπάρχει μέσα ..

Οσο για το office, μπορείς να ρωτήσεις και στο αντίστοιχο θέμα του Apple Mac OS X- software που έχουμε στο myphone.gr. Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι, υπάρχει υποστήριξη για office, σε trial μορφή, μετά πληρώνεις .. υπάρχουν το αντίστοιχο iLife 09 (επίσης πληρώνεις, αν δεν θέλεις trial edition) και φυσικά η πολύ καλή και δωρεάν επιλογή των οpenoffice, που σε τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν τα γνωστά παραθυρικά windows..!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εμένο ο θείος το έφερε από Καναδά, το'χε μέσα στη βαλίτσα, σφραγισμένο και προστατευμένο εννοείται..!! εγώ το έβγαλα από τις ζελατίνες και δεν πλήρωσε τίποτα έξτρα!

Μπορούν να σου αγοράσουν applecare εκείνοι, μπορείς να αγοράσεις κι ο ίδιος, όπως σου είπανε και τα παιδιά, αργότερα ..

Φυσικά θα είναι μέσα εγκατεστημένα και στο κουτάκι, κάτω από το "μήλο" θα σου δίνουν και το OS σε DVD. Τίποτα Παραθυρικό δεν θα υπάρχει μέσα ..

Οσο για το office, μπορείς να ρωτήσεις και στο αντίστοιχο θέμα του Apple Mac OS X- software που έχουμε στο myphone.gr. Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι, υπάρχει υποστήριξη για office, σε trial μορφή, μετά πληρώνεις .. υπάρχουν το αντίστοιχο iLife 09 (επίσης πληρώνεις, αν δεν θέλεις trial edition) και φυσικά η πολύ καλή και δωρεάν επιλογή των οpenoffice, που σε τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν τα γνωστά παραθυρικά windows..!!

Σε Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

 

 

Θα το κοιτάξω και το AppleCare.

 

Επίσης, το Mac OS X 10.6 Snow Leopard θα το έχει μέσα ή θα το αγοράσω και θα το κατεβάσω από το site???

 

Δεν μου έρχονται και άλλες απορίες, αλλά θα τις θυμηθώ και θα σας τις πω...! Το διάβασα το thread, απλά μου μένουν ορισμένες, μιας και από ένα σημείο και μετά οι ημερομηνίες είναι κοντά στο σημερινό....

 

 

Και δεν μου λέτε ρε παιδιά... Με το ρεύμα τι παίζει????? Θα δουλέψουν όλα κανονικά???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εμένο ο θείος το έφερε από Καναδά, το'χε μέσα στη βαλίτσα, σφραγισμένο και προστατευμένο εννοείται..!! εγώ το έβγαλα από τις ζελατίνες και δεν πλήρωσε τίποτα έξτρα!

Μπορούν να σου αγοράσουν applecare εκείνοι, μπορείς να αγοράσεις κι ο ίδιος, όπως σου είπανε και τα παιδιά, αργότερα ..

Φυσικά θα είναι μέσα εγκατεστημένα και στο κουτάκι, κάτω από το "μήλο" θα σου δίνουν και το OS σε DVD. Τίποτα Παραθυρικό δεν θα υπάρχει μέσα ..

Οσο για το office, μπορείς να ρωτήσεις και στο αντίστοιχο θέμα του Apple Mac OS X- software που έχουμε στο myphone.gr. Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι, υπάρχει υποστήριξη για office, σε trial μορφή, μετά πληρώνεις .. υπάρχουν το αντίστοιχο iLife 09 (επίσης πληρώνεις, αν δεν θέλεις trial edition) και φυσικά η πολύ καλή και δωρεάν επιλογή των οpenoffice, που σε τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν τα γνωστά παραθυρικά windows..!!

 

Nα διορθωσω την Μariel που σιγουρα εννοει το iWork(trial) και οχι το iLife(free)

 

ps

''soom'' ολα θα ειναι μεσα στο κουτι και για το ρευμα αγοραζεις ενα ανταπτορακι και εισαι ok

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

To iLife δεν είναι free. Η εκάστοτη τελευταία έκδοση δίνεται βέβαια με κάθε mac, αλλά free δεν είναι.
Link to comment
Share on other sites

To iLife δεν είναι free. Η εκάστοτη τελευταία έκδοση δίνεται βέβαια με κάθε mac, αλλά free δεν είναι.

Δηλαδή το CD που δίνει δώρο δεν έχει την κανονική έκδοση;;)

Link to comment
Share on other sites

Δε σου δίνει δώρο CD. Περιλαμβάνεται (μόνο) στο DVD με το λειτουργικό που έρχεται μαζί με το μηχάνημα. Και είναι η κανονική έκδοση. Αλλά είναι δωρεάν επειδή αγόρασες νέο μηχάνημα, όχι γενικά. Αν του χρόνου βγάλουν iLife 2010, θα πρέπει να πληρώσεις για να το αγοράσεις.
Link to comment
Share on other sites

To iLife δεν είναι free. Η εκάστοτη τελευταία έκδοση δίνεται βέβαια με κάθε mac, αλλά free δεν είναι.

ο soom ρωτησε για αγορα MacBook Pro 13.3" οποτε to iLife ειναι free

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ρώτησα σε όλα τα γνωστά καταστήματα της Αθήνας για να αγοράσω ένα macbook pro 13.3' (2.53 GHz), και όλοι μου είπαν ότι από τις 25 Οκτωβρίου και μετά θα φέρουν...απ' ότι κατάλαβα έχει γίνει μπάχαλο μετά την εξαγορά της rainbow από την infoquest! Θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κανείς από εσάς υπόψιν του κάποιο μαγαζί που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο ή έστω κάποια πληροφορία για αυτήν την καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για το λόγο που φαντάστηκες...

Έμειναν πολύ πίσω οι παραδόσεις λόγω της εξαγοράς (και της μεταφοράς των αποθηκών της Rainbow).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για το λόγο που φαντάστηκες...

Έμειναν πολύ πίσω οι παραδόσεις λόγω της εξαγοράς (και της μεταφοράς των αποθηκών της Rainbow).

 

Ωχ κατάλαβα....από Νοέμβρη δηλαδή....περαστικά μου :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...