Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, σκοπεύω να αγοράσω MacBook White και κατέληξα σε 2 απ'το eBay:

[και τα 2 είναι Μεταχειρισμένα, SuperDrive (DVD+/-RW=δεν είναι SuperDrive? δηλαδή να γράφει και να διαβάζει DVD και CD?)και έχουν τα Leopard εγκατεστήμενα, με κάλο Feedback και οι 2 sellers!]

>ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ UNIBODY ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ

 

το 1ο:

-2,16GHz

-1GB RAM

-120GB HD

>με: -φορτιστή -μπαταρία

>δεν έχει: -Restore DVDs -Manuals -Operating System CDs -Other Software -iLife

>>στα: 430EUR με το Shipping

 

το 2ο:

-2,4GHz

-2GB RAM

-160GB HD

>με: -όλο το πακέτο όπως το αγόρασε

>>στα: 610EUR με το Shipping

 

Θέλω να προσθέσω ότι είμαι χρήστης Windows 3 χρόνια και βάλε, αλλά έχω βάλει στο μάτι τα MacBooks εδώ και ένα χρόνο!

Θα ήθελα ένα MacBook White και ό,τι να'ναι.

Αλλά, αν δεν έχω τα Restore Disks και Manuals, θα πάθει τίποτα; Και αν πάθει, πως θα μπορέσω να το επιδιορθώσω;

Ποιο μου προτείνετε;

 

Thanks in advance!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και τα 2 αξιζουν τα λεφτα τους.

το θεμα ειναι ποσο μετραει για σενα η διαφορα.

για λεπτομερη αναλυση, δες το

μακ2σελλ επιλεγεις ελλας.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 αξιζουν τα λεφτα τους.

το θεμα ειναι ποσο μετραει για σενα η διαφορα.

Για παράδειγμα, αν αγόρασω το 1ο και πάθει κατί, θα μπορέσω να το επιδιορθώσω χωρίς τα Restore Disks, Manuals και το O.S.?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι θεμα λογισμικου.

βρισκεις το ντιβιντι του λεοπαρντ και το επαναφερεις.

συνδεεσαι και κανεις ολες τις αναβαθμσεις. :)

 

αν ομως ειναι θεμα υλικου :(

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

βασικά προβληματίζομαι..έχω ενα λαπτοπ,μετριο προς καλό..και βλέπω ενα προσιτό ΣΧΕΤΙΚΑ μακ,με πολυ μετρια χαρακτηριστηκά..

έχω τωρα εναν υπολογιστή,με 4GB ram,15,4οθόνη,intel core 2 duo 2.20GHZ,και κάρτα γραφικών μια GeForece 8600 GT (512MB)...

 

φυσικά,το double layer dvd κλπ ειναι δεδομένα

 

ΑΞΙΖΕΙ,αντικειμενικά δηλαδή να πάρω κάτι τέτοιο;

 

http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/2kq4udCF3eAeEOIms7F69w/1.0.7.10.11.9.0.2.0.0.0.0.0.13

dEN φΑινεται το λινκ...

παντως να ξερεις οτι το λειτουργικο Χ χρειαζεται ακομα λιγοτερους πορους απο το υλισμικο σε σχεση με ενα μηχανημα με windows και ειναι πολυ πιο γρηγορο απο ενα windows.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω τότε τα χαρακτηριστηκά του

 

MacBook Pro 15.4'' 2.66GHz Ελληνική Έκδοση

15.4” LED Backlit Glossy Widescreen Display ανάλυσης 1440x900

Intel Core 2 Duo 2.66 GHz / 3MB on chip shared L2 cache / Δίαυλος συστήματος 1066MHz

4 GB DDR3 SDRAM (2x2GB) στα 1066MHz.

Υποστηρίζει μνήμη έως τα 8GB (το μηχάνημα διαθέτει συνολικά 2 SO-DIMM slots)

NVIDIA GeForce 9400M & 9600Μ GT (256 MB GDDR3)

Ενσωματωμένη camera iSight

Σκληρός δίσκος εσωτερικός 320GB Serial ATA (5400rpm)

1 SD Card Slot

Εσωτερικό SuperDrive DVD±R DL/DVD-R/CD-RW με δυνατότητες:

Εγγραφής: 8x DVD-R, DVD+R, DVD+RW; 6x DVD-RW; 4x DVD-R DL (double layer), DVD+R DL (double layer); 24x CD-R; 16x CD-RW

Ανάγνωσης: 8x DVD-R, DVD+R, DVD+RW, DVD-ROM; 6x DVD-ROM (double layer DVD-9), DVD-R DL (double layer), DVD+R DL (double layer), DVD-RW; 24x CD

MagSafe connector για την σύνδεση με power adapter

2 θύρες USB 2.0

1 θύρα 800Mbps FireWire

Ενσωματωμένο Bluetooth 2.1+EDR

Έξοδος Mini-Display Port με υποστήριξη για DVI, VGA, και Dual Link DVI (μέσω των κατάλληλων προσαρμογέων που πωλούνται ξεχωριστά)

Ενσωματωμένη Airport Extreme Card με υποστήριξη για το πρωτόκολλο 802.11n

Combined optical digital/headphone out, combined otical digital/audio line in

Ενσωματωμένα ηχεία και μικρόφωνο

Φωτιζόμενο Πληκτρολόγιo

Ενσωματωμένο 10/100/1000 (Gigabit) BASE-T Ethernet

Ενσωματωμένη μπαταρία πολυμερών λιθίου (μέχρι 7 ώρες εργασίας με ασύρματη δικτύωση)

Eλληνολατινικό πληκτρολόγιο και Eλληνικά εγχειρίδια

Apple Glass Multi- Touch TrackPad

 

Συνοδευτικό Λογισμικό:

•Mac OS X Leopard και GR-Update

•iLife (περιλαμβάνει iTunes, iPhoto, iMovie HD, iDVD, iWeb, GarageBand)

Yποδομή Γραμματοσειρών

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σκοπεύω να αγοράσω MacBook White και κατέληξα σε 2 απ'το eBay:

[και τα 2 είναι Μεταχειρισμένα, SuperDrive (DVD+/-RW=δεν είναι SuperDrive? δηλαδή να γράφει και να διαβάζει DVD και CD?)και έχουν τα Leopard εγκατεστήμενα, με κάλο Feedback και οι 2 sellers!]

>ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ UNIBODY ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ

 

το 1ο:

-2,16GHz

-1GB RAM

-120GB HD

>με: -φορτιστή -μπαταρία

>δεν έχει: -Restore DVDs -Manuals -Operating System CDs -Other Software -iLife

>>στα: 430EUR με το Shipping

 

το 2ο:

-2,4GHz

-2GB RAM

-160GB HD

>με: -όλο το πακέτο όπως το αγόρασε

>>στα: 610EUR με το Shipping

 

Θέλω να προσθέσω ότι είμαι χρήστης Windows 3 χρόνια και βάλε, αλλά έχω βάλει στο μάτι τα MacBooks εδώ και ένα χρόνο!

Θα ήθελα ένα MacBook White και ό,τι να'ναι.

Αλλά, αν δεν έχω τα Restore Disks και Manuals, θα πάθει τίποτα; Και αν πάθει, πως θα μπορέσω να το επιδιορθώσω;

Ποιο μου προτείνετε;

 

Thanks in advance!:)

 

Εννοείται το δεύτερο θα πάρεις. Δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή και αν είναι και σε καλή κατάσταση γιατί να μην πάρεις ένα μηχάνημα με καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερη σκληρό και κυρίως διπλάσια μνήμη;

 

SuperDrive είναι αυτό που γράφει και διαβάζει CD/DVD.

ComboDrive είναι αυτό που γράφει και διαβάζει CD και μόνο διαβάζει DVD

Αφού εσένα έχουν και τα δύο SuperDrive, δεν έχεις ούτε εκεί θέμα.

 

Το δεύτερο πάρε.

Μην το ψάχνεις. Αλλά ή δες φωτογραφίες, ή ζήτα του να σου στείλει πανοραμικές.

 

παραθέτω τότε τα χαρακτηριστηκά του

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις όσον αφορά τα Macintosh είναι πως ναι μεν τεχνολογικά μπορούν να συγκριθούν πλέον άνετα με οποιοδήποτε laptop (άλλωστε έχουν ίδιους επεξεργαστές, σκληρούς δίσκους κτλ) ΑΛΛΑ όσο καλό και να είναι το αμάξι, πρέπει να έχει και το σωστό οδηγό για να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του ;)

 

Τα Vista είναι ό,τι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ η M$. Με το Mac OS X, ξενοιάζεις. Η διαχείριση των πόρων του συστήματος είναι πολύ καλύτερη, τα πράγματα στα Mac είναι πολύ πιο απλά και η ποιότητα κατασκευής του μηχανήματος απλά δεν παίζεται. Το ακουμπάς και καταλαβαίνεις πως είναι laptop όχι τενεκές (βλ. Acer που τα ακουμπάς και τρίζουν).

 

Ένα άλλο σημαντικό θετικό στοιχείο είναι η μπαταρία. Βρες μου ένα συμβατικό laptop 15.4" που να κρατάει η μπαταρία του μέχρι και 7 ώρες με την ίδια χρήση και θα σου πω πήγαινε πάρε το τώρα!! Σε video playback το MacBook Prο άντεξε ένα εντυπωσιακότατο για laptop πενταμισάωρο!! Είναι λίγο αυτό;

 

Έπειτα ακόμα και σαν τεχνικά χαρακτηριστικά (καθαρά) είναι πιο δυνατό από το δικό σου μηχάνημα: Έχει δύο κάρτες γραφικών, έχει καλύτερο επεξεργαστή, έχει DDR3 μνήμη (πάω στοιχημα πως το δικό σου θα έχει DDR2).

 

Τελικά όλα είναι στο δικό σου κριτήριο: είσαι ικανοποιημένη από το χρόνο απόκρισης του μηχανήματός σου στις δουλειές που το χρειάζεσαι; Είσαι ικανοποιημένη από τη μπαταρία; Είσαι ικανοποιημένη από το λειτουργικό του (καλά, αυτό είναι ρητορικό ερώτημα :p) ; Σου δίνει μαζί όλες τις εφαρμογές που μπορεί να χρειαστείς για να κάνεις τις πιο βασικές σου χρήσεις (συλλογή και μικροεπεξεργασία φωτογραφιών, οργάνωση μουσικής, μοντάζ βίντεο, δημιουργία DVD, δημιουργία μουσικής κτλ.);

 

Αυτό που πληρώνεις, ουσιαστικά, σε ένα MacBook ή έναν iMac είναι το λειτουργικό. Δίνεις κάποια χρήματα (τα οποία ίσως και να είναι παραπάνω από ότι θα έπαιρνες ένα κοντινό τεχνολογικά PC) αλλά το Mac το κρατάς για χρόνια. Το PC και 2500€ να το πάρεις σήμερα, σε 3 χρόνια θα χρειάζεσαι απαραίτητα καινούργιο. Προσωπικά την έχω καταβρεί με το MacBook μου, που κάνει μόνο του update (χωρίς εγώ να μπαίνω στα site κάθε εταιρίας και να ψάχνω drivers μέχρι και για την κάρτα δικτύου), λειτουργεί όπως το θέλω, είναι 2,5 χρονών αλλά ακόμα η μπαταρία του κρατάει 3,5-4 ώρες σε μια νορμάλ χρήση και γενικά τα προτείνω ΑΝΕΤΑ στον καθένα!

 

Άλλωστε, virginia, έχουμε και εδώ μέσα ανθρώπους που συνεχώς "τη λένε" στην Apple, έχουν "κάτι κακό" να πούνε για τα μηχανήματα και τις επιλογες της, αλλά τελικά και εκείνοι Apple αγόρασαν και προτείνουν. Αυτό εσένα τι σου λέει; :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα ακόμα και σαν τεχνικά χαρακτηριστικά (καθαρά) είναι πιο δυνατό από το δικό σου μηχάνημα: Έχει δύο κάρτες γραφικών, έχει καλύτερο επεξεργαστή, έχει DDR3 μνήμη (πάω στοιχημα πως το δικό σου θα έχει DDR2).

μα λογικό ειναι αυτό..έχω το λάπτοπ σχεδόν 1.5 χρόνο,για αυτό και ψάχνομαι για κάτι καλύτερο,όχι χειρότερο ή ίσο :)

 

Τελικά όλα είναι στο δικό σου κριτήριο: είσαι ικανοποιημένη από το χρόνο απόκρισης του μηχανήματός σου στις δουλειές που το χρειάζεσαι; Είσαι ικανοποιημένη από τη μπαταρία; Είσαι ικανοποιημένη από το λειτουργικό του (καλά, αυτό είναι ρητορικό ερώτημα ) ; Σου δίνει μαζί όλες τις εφαρμογές που μπορεί να χρειαστείς για να κάνεις τις πιο βασικές σου χρήσεις (συλλογή και μικροεπεξεργασία φωτογραφιών, οργάνωση μουσικής, μοντάζ βίντεο, δημιουργία DVD, δημιουργία μουσικής κτλ.);

πραγματικά,αυτά δε βρίσκω τα παράθυρα κ θέλω να μεταπηδήσω στα μακ :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να συνδέσω το μακ μου με την τηλεόραση?

Έχω το macbook 13,3 το λευκό και θα ήθελα να βλέπω τις ταινίες που παίζει στην τηλεόραση.

 

Αυτή έχει το κλασικό σκαρτ και τα πολύχρωμα βύσματα, μία πανασονικ είναι...

 

Τι καλώδιο χρειάζομαι? ΘΑ ακούγεται και ο ήχος από την τηλεόραση?

 

Ευχαριστω!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικό είναι αλλά σου λέω πως δεν πρέπει να κάνεις μια καθαρά σύγκριση ανάμεσα σε ένα PC και ένα MAC του στύλ "αυτό έχει 4GB Ram, αυτό έχει 3GB", "αυτό έχει 2.6 επεξεργαστή, το άλλο έχει 2.2". Eίναι λάθος προσέγγιση.

 

ΑΛΛΑ ακόμα και έτσι να το δεις είναι και πάλι καλύτερο. Εκεί ήθελα να καταλήξω.

Πώς μπορώ να συνδέσω το μακ μου με την τηλεόραση?

Έχω το macbook 13,3 το λευκό και θα ήθελα να βλέπω τις ταινίες που παίζει στην τηλεόραση.

 

Αυτή έχει το κλασικό σκαρτ και τα πολύχρωμα βύσματα, μία πανασονικ είναι...

 

Τι καλώδιο χρειάζομαι? ΘΑ ακούγεται και ο ήχος από την τηλεόραση?

 

Ευχαριστω!

 

Με ΌΠΟΙΟΝ τρόπο και να περάσεις τελικά την εικόνα, ο ήχος δε θα περνάει.

Επίσης, η τηλεόρασή σου δεν έχει καμία άλλη θύρα; Ούτε S-Video ούτε VGA ούτε DVΙ ούτε HDMI; Τίποτα απολύτως; Γιατί το Scart και το Component δε βολεύουν (αν είναι όντως Component και δεν είναι Composite - πόσα είναι τα πολύχρωα βύσματα που βλέπεις; )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικό είναι αλλά σου λέω πως δεν πρέπει να κάνεις μια καθαρά σύγκριση ανάμεσα σε ένα PC και ένα MAC του στύλ "αυτό έχει 4GB Ram, αυτό έχει 3GB", "αυτό έχει 2.6 επεξεργαστή, το άλλο έχει 2.2". Eίναι λάθος προσέγγιση.

 

ΑΛΛΑ ακόμα και έτσι να το δεις είναι και πάλι καλύτερο. Εκεί ήθελα να καταλήξω.

 

 

Με ΌΠΟΙΟΝ τρόπο και να περάσεις τελικά την εικόνα, ο ήχος δε θα περνάει.

Επίσης, η τηλεόρασή σου δεν έχει καμία άλλη θύρα; Ούτε S-Video ούτε VGA ούτε DVΙ ούτε HDMI; Τίποτα απολύτως; Γιατί το Scart και το Component δε βολεύουν (αν είναι όντως Component και δεν είναι Composite - πόσα είναι τα πολύχρωα βύσματα που βλέπεις; )

Κατάλαβα θα ακούγεται από το μακ ή από ηχεία αν του βάλω...

 

Έχει 4 βύσματα...κιτρινο,άσπρο,κοκκινο,μαύρο...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Από τα ηχεία του Mac, από εξωτερικά ηχεία αν του βάλεις ή μπορείς να το συνδέσεις και με της τηλεόρασης μέσω RCA (δες εδω)

 

Τώρα, όσο για την εικόνα θα χρειαστείς:

 

-Έναν αντάπτορα MiniDVI σε VGΑ

-Ένα καλώδιο VGA to VGA

-Έναν αντάπτορα σαν αυτό εδώ

- Ένα καλώδιο Composite.

 

H συνδεσμολογία θα πρέπει να είναι της μορφής:

Macbook -> MiniDVI to VGA ->VGA to VGA -> VGA to Adapter -> Adapter to TV

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι διαδικασία και δεν ξέρω αν αξίζει ιδιαίτερα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Από τα ηχεία του Mac, από εξωτερικά ηχεία αν του βάλεις ή μπορείς να το συνδέσεις και με της τηλεόρασης μέσω RCA (δες εδω)

 

Τώρα, όσο για την εικόνα θα χρειαστείς:

 

-Έναν αντάπτορα MiniDVI σε VGΑ

-Ένα καλώδιο VGA to VGA

-Έναν αντάπτορα σαν αυτό εδώ

- Ένα καλώδιο Composite.

 

H συνδεσμολογία θα πρέπει να είναι της μορφής:

Macbook -> MiniDVI to VGA ->VGA to VGA -> VGA to Adapter -> Adapter to TV

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι διαδικασία και δεν ξέρω αν αξίζει ιδιαίτερα.

Tεράστια διαδικασία και όπως βλέπω θα μου στοιχίσει...και αν αλλάξω ή τηλεόραση ή μακ θα πρέπει να αλλάξω και αυτά...

 

Θα το σκεφτώ...ευχαριστώ για τον κόπο!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε και το μικρο 10αρακι, μαλλον...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά πήρα το 13άρι το Pro το πιο μικρό (2.26) γιατί τα άλλα θα αργήσουν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση :

Δίνει η "apple" διεθνή εγγύηση στα προϊόντα της ή όχι .. ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά πήρα το 13άρι το Pro το πιο μικρό ( 2.26) γιατί τα άλλα θα αργήσουν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

 

ρε φιλε επειδη εγω θελω το 13,3 στα 2,53 ghz μηπως ξερεις ποτε θα ερθουν;

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε επειδη εγω θελω το 13,3 στα 2,53 ghz μηπως ξερεις ποτε θα ερθουν;

Η Rainbow είχε δηλώσει "αρχές Αυγούστου" αλλά δεν το κόβω να έρχονται σύντομα.

Κανείς δεν ξέρει.

 

Μια ερώτηση :

Δίνει η "apple" διεθνή εγγύηση στα προϊόντα της ή όχι .. ;

 

Δίνει. Αλλά γιατί ρωτάς;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η Rainbow είχε δηλώσει "αρχές Αυγούστου" αλλά δεν το κόβω να έρχονται σύντομα.

Κανείς δεν ξέρει.

 

 

 

Δίνει. Αλλά γιατί ρωτάς;

 

Περιμένω το θείο απο Καναδά με πακέτο Mac Book Pro (από τα καινούργια) αξίας 2500$ με 3ετή εγγύηση (προφανώς διεθνή). Τα είπε στο τηλ αλλά όχι άμεσα σε μένα .. και κοντεύω να σκάσω μέχρι να έρθει .. και να το δω .. πφφφ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε επειδη εγω θελω το 13,3 στα 2,53 ghz μηπως ξερεις ποτε θα ερθουν;

 

Από τη Systemgraph ΚΑΙ από το AppleStore στην Ακαδημίας άκουσα πως ήρθαν, είχε πρόβλημα η παρτίδα και τα έστειλαν πίσω.

 

Και γω αυτό ήθελα και μετά σκέφτηκα: μνήμη και δίσκος αλλάζουν αν χρειαστεί/γεμίσει. Οπότε η διαφορά είναι μόνο ο επεξεργαστής. Είδα και τα benchmarks του MacWorld στο οποίο το προηγούμενο 2.4 έβγαζε το ίδιο σκορ με το τωρινό το 2.26 και είπα να το πάρω αντί να περιμένω. Γλύτωσα και 250 Ε έτσι, αμέ!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το θείο απο Καναδά με πακέτο Mac Book Pro (από τα καινούργια) αξίας 2500$ με 3ετή εγγύηση (προφανώς διεθνή). Τα είπε στο τηλ αλλά όχι άμεσα σε μένα .. και κοντεύω να σκάσω μέχρι να έρθει .. και να το δω .. πφφφ..

Τυχερή!!

Με γειες!

Προφανώς αναφέρεσαι στο AppleCare. Κοίτα βασικά οι επίσημοι resellers, οφείλουν να καλύψουν το προϊόν σου με την εγγύηση που δίνει η "μαμά"-εταρεία. Οπότε θεωρητικά (αλλά και πρακτικά) θα έχεις 3 χρόνια εγγύηση. Ωστόσο, όσον αφορά τη Rainbow τουλάχιστον που έχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις παλιότερα, να είσαι έτοιμη να πας και να κάνεις φασαρία αν π.χ. σου πάθει κάτι στα μισά του δεύτερου χρόνου της εγγύησης. Και επίσης να είσαι προετοιμασμένη να περιμένεις αρκετό καιρό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!

Το AppleCare (επέκταση εγγύησης) *ΔΕΝ* το αναγνωρίζει η Rainbow, ούτε και κανένας άλλος στην Ελλάδα. Επίσης, *ΔΕΝ* είναι υποχρεωμένοι να στο αναγνωρίσουν. Είναι εξτρά πακέτο το οποίο στους όρους αγοράς και χρήσης (στο apple.com) λέει μεταξύ άλλων ξεκάθαρα πως είναι συγκεκριμένες οι χώρες στις οποίες προσφέρεται και ισχύει.

Εγώ είχα ρωτήσει προσωπικά και την Rainbow αλλά και την Apple (μέσω mail στην Αμερική αλλά και δια ζώσης στο Λονδίνο) και η απάντηση ήταν η παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!

Το AppleCare (επέκταση εγγύησης) *ΔΕΝ* το αναγνωρίζει η Rainbow, ούτε και κανένας άλλος στην Ελλάδα. Επίσης, *ΔΕΝ* είναι υποχρεωμένοι να στο αναγνωρίσουν. Είναι εξτρά πακέτο το οποίο στους όρους αγοράς και χρήσης (στο apple.com) λέει μεταξύ άλλων ξεκάθαρα πως είναι συγκεκριμένες οι χώρες στις οποίες προσφέρεται και ισχύει.

Εγώ είχα ρωτήσει προσωπικά και την Rainbow αλλά και την Apple (μέσω mail στην Αμερική αλλά και δια ζώσης στο Λονδίνο) και η απάντηση ήταν η παραπάνω.

Εγώ πάντως ξέρω περιπτώσεις ανθρώπων που με φωνές και απειλές, έπεισαν τη Rainbow να το δεχτεί. Τώρα το αν είναι υποχρεωμένη ή όχι, μάλλον θα έχεις δίκιο, αφού το γράφει και η Apple στο site της.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Την επέκταση; Σε πιστεύω αν το λες αλλά εγώ δεν έχω ακούσει για κανέναν (πάντα για την επέκταση).

 

Αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ φωνές και απειλές χρειάζεσαι για να δεχθεί να σου επισκευάσει κάτι που είναι στη στάνταρ εγγύηση αλλά δεν έχει αγορασθεί από την ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω ιδέα ρε παιδιά για τι πρόκειται ... μάλλον θα'ναι το apple care. Γιατί π.χ. από τη μία μου λέει ο θείος το βρήκε 1900$ κι από την άλλη λέει σε συγγενικό πρόσωπο ότι έδωσε 2500$ για όλο το πακέτο κ 3 χρόνια εγγύηση.. Τι συμπεριλαμβάνουν τα +600$ δολλάρια θα ξέρουμε σε λίγες μέρες. (Του είχα ζητήσει κ το πακέτο με τον international charger, διότι εγώ θα είμαι κανά μήνα ακόμα Ελλάδα και μετά Αγγλία για πάνω από 12μηνο το σίγουρο, οπότε τι να το κάνω το αμερικάνικο το βυσματάκι;; θέλω ελληνικό και αγγλικό)

Το σίγουρο είναι ότι εγώ ούτως η άλλως βρίσκομαι Αγγλία οπότε φαντάζομαι - φτου φτου μην το ματιάσω- αν πάθει κάτι να'χω κάλυψη εκεί .. Αλλιώς θα φύγει πακετάκι στο θείο - δόξα το θεώ λεφτά έχει- ώστε να πάει για service. Ελλάδα ... κ να έμενα, στη Rainbow δεν θα το πήγαινα! H Document - με το παλιό - μου φέρθηκε άψογα και ήταν άμεση κ εξυπηρετικότατη ..

 

Βέβαια φτου φτου μην το ματιάσουμε .. δεν θέλουμε να πάθει κάτι ποτέ.. :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...