Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μία βοήθεια.

Έχω ένα imac 4 χρόνια τώρα,όλα καλά και χωρίς πρόβλημα.

Ώσπου χτες έβαλα να γράψω ένα DVD και κόλλησε μέσα και δεν μπορώ να το βγάλω.

Κάποια ιδέα?εκτός λύσιμο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα dvd έχουν μια μικρή τρύπα δίπλα από το πλήκτρο που πατάς για να ανοίξει. Βάλε μέσα στην τρύπα την άκρη ενός συνδετήρα (αφού τον ισιώσεις πρώτα), σπρώξτον μέσα και θα ανοίξει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι τέτοιο.τον άνοιξα τελικά αφαίρεσα την οθόνη κι έβγαλα το DVD.ευχαριστώ πολύ.

Έβαλα ένα εξωτερικό πλέον να βρω την υγεία μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω ένα από τα "τρομερά" μηχανήματα της Apple, το Mac Mini Late 2009, 2.26 GHz Intel Core 2 Duo, με αναβαθμισμένη RAM στα 8 GB (1333 MHz DDR3), NVIDIA GeForce 9400 256 MB και SSD δίσκο στα 120GB με 20GB περίπου ελεύθερα (η θερμοκρασία σταθερά στους 30 βαθμούς) και φυσικά OS X 10.8. Το θέμα είναι ότι τώρα τελευταία μου παγώνει εντελώς το μηχάνημα και χρειάζεται να το κλείνω από το κουμπί από πίσω. Στις περισσότερες φορές η RAM είναι περίπου στα 2GB ελεύθερα και η χρήση της CPU χαμηλή με θερμοκρασία γύρω στους 60 βαθμούς. Έχω κάνει έλεγχο δίσκων κτλ. Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα από τα "τρομερά" μηχανήματα της Apple, το Mac Mini Late 2009, 2.26 GHz Intel Core 2 Duo, με αναβαθμισμένη RAM στα 8 GB (1333 MHz DDR3), NVIDIA GeForce 9400 256 MB και SSD δίσκο στα 120GB με 20GB περίπου ελεύθερα (η θερμοκρασία σταθερά στους 30 βαθμούς) και φυσικά OS X 10.8. Το θέμα είναι ότι τώρα τελευταία μου παγώνει εντελώς το μηχάνημα και χρειάζεται να το κλείνω από το κουμπί από πίσω. Στις περισσότερες φορές η RAM είναι περίπου στα 2GB ελεύθερα και η χρήση της CPU χαμηλή με θερμοκρασία γύρω στους 60 βαθμούς. Έχω κάνει έλεγχο δίσκων κτλ. Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

 

το παθαινα αυτο απο τοτε που εβαλα την τελευταια εκδοση του firefox! καθημερινα! Ξανα γυρισα σε safari και δεν παγωσε ποτε το μηχανημα! Σκεφτηκες μηπως ειναι θεμα software και οχι hardware? χρησιμοποιεις κι εσυ firefox?

Link to comment
Share on other sites

το παθαινα αυτο απο τοτε που εβαλα την τελευταια εκδοση του firefox! καθημερινα! Ξανα γυρισα σε safari και δεν παγωσε ποτε το μηχανημα! Σκεφτηκες μηπως ειναι θεμα software και οχι hardware? χρησιμοποιεις κι εσυ firefox?

 

Δεν πιστεύω να είναι θέμα λογισμικού. Συνέχεια τα ίδια προγράμματα χρησιμοποιώ και μία μέρα ξεκίνησε να το κάνει.

Όχι Chrome έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Reset smc

2. Reset pram

3. Recovery Hd - Disk utility - verify disk

Και ξανατσέκαρε το performance του.

 

Όλα τα παραπάνω steps βρίσκονται στο apple.com/support

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

1. Reset smc

2. Reset pram

3. Recovery Hd - Disk utility - verify disk

Και ξανατσέκαρε το performance του.

 

Όλα τα παραπάνω steps βρίσκονται στο apple.com/support

 

Τα έχω κάνει όλα εκτός από το Recovery. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα έχω κάνει όλα εκτός από το Recovery. :rocket:

 

Ισως φιλε μου να ειναι και το πιο σημαντικο βημα για το προβλημα. ;)

 

Παιδια κοιταζα το macbook pro retina την "χαμηλη" σε χαρακτηριστικα εκδοση και ειναι πραγματικα πολυ ακριβο το μηχανημα. Στην Αμερικη λανσαρετε στα 2200 δολαρια και εδω απ οτι εψαξα στα 2500 ευρω περιπου. :(

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

2500 πηρα τον imac 27" i7, πριν δυο χρονια.

 

Θεωρω οτι οι τιμες των macbook με τη retina παρα ειναι ακριβες...

:cool:
Link to comment
Share on other sites

2500 πηρα τον imac 27" i7, πριν δυο χρονια.

 

Θεωρω οτι οι τιμες των macbook με τη retina παρα ειναι ακριβες...

 

Ακριβως την ιδια αγορα ειχα κανει κι εγω Μαργαριτα.

Προφανως χτυπουν στο οτι ειναι ρετινα και λεπτο κλπ αλλα οχι τοσο. Ειδικα στην Ελλαδα. Η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη..

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω το iMac ενεργοποιημενο εδω και 4,5 ωρες περιπου συνεχομενα και τωρα το ακουμπαω απο πισω και ζεματαει με το ανεμιστηρακι να δουλευει στο φουλ.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Οσοι εχετε mac σας εχει ζεσταθει ποτε τοσο πολυ?Προς το παρον εχω παρατηρησει μονο υπερθερμανση,χωρις καμμια ανωμαλια στην λειτουργεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να το συζητησουμε λιγο ρε παιδια γιατι κοντευω να τρελαθω απο χθες...

Χθες ηθελα να καθαρισω το γραφειο μου λιγο και ειπα να καθαρισω το ασυρματο πληκτρολογιο του Μac με λιγο βαμβακι και οινοπνευμα.... Τι το ηθελα που μετα το καθαρισμα αρχισε να κολλαει και να παταει τα κουμπια απο μονο του.... Μα ποσο οινοπνευμα μπορει να ειχε σε λιγο βαμβακι και βραχυκυκλωσε...? Ποσο...? Το εβγαλα τα κουμπια ενα ενα το ξανα καθαρισα το αφησα αναποδα να στεγνωσει, το εκανα και λιγο με τον κρυο αερα με το πιστολακι αλλα τιποτα... αυτο εκει... εκανε τα δικα του....

Το αφησα ολη την νυχτα αναποδα τιποτα... Το εβαλα σημερα καμια ωρα να το χτυπησει ο ηλιος παλι τιποτα....

Εε τι αλλο να κανω...? Τοσα λεφτα εδωσα.... Εδω ο αλλος το ριχνει νερο....

 

Εσετε καμια λυση πριν τρελαθω...? Τοσα λεφτα ρε ****το.....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Για να το συζητησουμε λιγο ρε παιδια γιατι κοντευω να τρελαθω απο χθες...

Χθες ηθελα να καθαρισω το γραφειο μου λιγο και ειπα να καθαρισω το ασυρματο πληκτρολογιο του Μac με λιγο βαμβακι και οινοπνευμα.... Τι το ηθελα που μετα το καθαρισμα αρχισε να κολλαει και να παταει τα κουμπια απο μονο του.... Μα ποσο οινοπνευμα μπορει να ειχε σε λιγο βαμβακι και βραχυκυκλωσε...? Ποσο...? Το εβγαλα τα κουμπια ενα ενα το ξανα καθαρισα το αφησα αναποδα να στεγνωσει, το εκανα και λιγο με τον κρυο αερα με το πιστολακι αλλα τιποτα... αυτο εκει... εκανε τα δικα του....

Το αφησα ολη την νυχτα αναποδα τιποτα... Το εβαλα σημερα καμια ωρα να το χτυπησει ο ηλιος παλι τιποτα....

Εε τι αλλο να κανω...? Τοσα λεφτα εδωσα.... Εδω ο αλλος το ριχνει νερο....

 

Εσετε καμια λυση πριν τρελαθω...? Τοσα λεφτα ρε ****το.....

Τα ηλεκτρονικά δεν χαλάνε με τα υγρά λόγω βραχυκυκλώματος. Άλλωστε η αγωγιμότητα του νερού βρύσης είναι γύρω στα 50 εκατομυριοστά του Siemens ανά εκατοστό ενώ του οινοπνεύματος είναι πολύ πιο κάτω, γύρω στο ένα δισεκατομυριοστό του Siemens ανά εκατοστό. Περισσότερη ζημιά κάνει η οξείδωση των μετάλλων μετά από λίγη ώρα. Το οινόπνευμα από την πλευρά του μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στα πλαστικά μέρη από τα οποία συνήθως αποτελείται ένα πληκτρολόγιο. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο; Πόσο οινόπνευμα έβαλες;

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά δεν χαλάνε με τα υγρά λόγω βραχυκυκλώματος. Άλλωστε η αγωγιμότητα του νερού βρύσης είναι γύρω στα 50 εκατομυριοστά του Siemens ανά εκατοστό ενώ του οινοπνεύματος είναι πολύ πιο κάτω, γύρω στο ένα δισεκατομυριοστό του Siemens ανά εκατοστό. Περισσότερη ζημιά κάνει η οξείδωση των μετάλλων μετά από λίγη ώρα. Το οινόπνευμα από την πλευρά του μπορεί να προκαλέσει αλλοιώσεις στα πλαστικά μέρη από τα οποία συνήθως αποτελείται ένα πληκτρολόγιο. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο; Πόσο οινόπνευμα έβαλες;

 

Ποσο μπορει να βαλει καποιος σε ενα βαμβακι για να να το καθαρισει...? Θελω να πιστευω λιγο... αλλα αυτο περασε κατω απο τα κουμπια... Εγω λεω για βραχυκυκλωμα μηπως επειδη ηταν ανοιχτο με τις μπαταριες... Τωρα το εβαλα σε μια σακουλα με ρυζι μπας και............

Αν κ περασε μιαμιση μερα....

Edited by eLeKtriK EyE

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μπορει να βαλει καποιος σε ενα βαμβακι για να να το καθαρισει...? Θελω να πιστευω λιγο... αλλα αυτο περασε κατω απο τα κουμπια... Εγω λεω για βραχυκυκλωμα μηπως επειδη ηταν ανοιχτο με τις μπαταριες... Τωρα το εβαλα σε μια σακουλα με ρυζι μπας και............

Αν κ περασε μιαμιση μερα....

Αποκλείεται να βραχυκύκλωσε με το οινόπνευμα. Μόνο αν το οινόπνευμα "έκαψε" κάτι μέσα. Αλλά για να έγινε αυτό πρέπει ή να μπήκε πολύ ή να μπήκε λίγο αλλά στο λάθος σημείο. Το άνοιξες να δεις τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα και πατιεται οτι να ναι μονο του... μια ο ηχος μια η φωτεινοτητα..... Κανει οτι θελει με λιγα λογια...

Εγω θυμαμαι μικρος ειχα ανοιξει ενα 6510 και ειχα καθαρισει την πλακετα του με ασπρο οινοπνευμα και δεν επαθε τιποτα... Τα ιδια εκανα και με τα τηλεκντρολ της τηλεορασης.. Κ αυτο εκανε τοοοοοσο ζημια? Και δεν ξερω και τι λυση να βρω..

 

Ναι φυσικα και πατιεται οτι να ναι μονο του... μια ο ηχος μια η φωτεινοτητα..... Κανει οτι θελει με λιγα λογια...

Εγω θυμαμαι μικρος ειχα ανοιξει ενα 6510 και ειχα καθαρισει την πλακετα του με ασπρο οινοπνευμα και δεν επαθε τιποτα... Τα ιδια εκανα και με τα τηλεκντρολ της τηλεορασης.. Κ αυτο εκανε τοοοοοσο ζημια? Και δεν ξερω και τι λυση να βρω..

 

adit: Δεν μπορω να το ανοιξω... Δεν ξερω πως, δεν εχει βιδες... Αλλο νομιζα ειπες πριν..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

adit: Δεν μπορω να το ανοιξω... Δεν ξερω πως, δεν εχει βιδες... Αλλο νομιζα ειπες πριν..

Δυστυχώς δεν έχω ανοίξει παρόμοιο για να σε βοηθήσω. Μπορώ να σου προτείνω να δεις στο youtube κάποιο βιντεάκι. Αν όμως έχεις εγγύηση μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα να το στείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ανοίξει παρόμοιο για να σε βοηθήσω. Μπορώ να σου προτείνω να δεις στο youtube κάποιο βιντεάκι. Αν όμως έχεις εγγύηση μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα να το στείλεις.

 

Ναι θα παω αυριο... Τα βαριεμαι απειρα ολα αυτα και δεν βγαζεις και ακρη στο τελος... Τι να πω, ευχαριστω ρε μαγκες..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

Έχω πάρει μία τηλεόραση lg http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/featured-global/lg-42ls5600.php

και σκεφτομαι να αγορασω και εναν υπολογιστή, αλλά επειδή το κόστος για imac που θέλω είναι υψηλό και ο χωρος περιορισμένος, σκέφτηκα να αγοράσω έναν mac mini και να τον συνδέσω με την παραπάνω τηλεόραση.

Γίνεται κάτι τέτοιο? θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Mε το mac mini θα μπαινω σε καμμια σελιδα για σερφαρισμα, μουσικη ταινιες κλπ.

Επίσης θα μπορώ να παίξω και κανένα παιχνίδι??καποιο fifa ας πούμε?

Λογικά αν το συνδέσω, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι δεν θα εχουν καποιο προβλήμα στην ασυρματη λειτουργια τους επειδη ειναι τηλεόραση.

θα χάσω κάτι σε ποιότητα εικόνας και ήχου με αυτόν τον τρόπο? θα λειτουργεί σαν κανονικός υπολογιστής που είναι απλα συνδεδεμενος στην tv?

Επίσης τι καλώδια θα χρειαστώ για αυτό?

 

και τέλος υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός απο mac mini, να μπορω δηλαδη να το συνδεσω στην tv αλλα χωρίς να αγοράσω ολόκληρο πυργο υπολογιστή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γινεται με ενα απλο καλωδιο dvi to hdmi.Απωλεια ποιοτητας δεν θα εχεις εφοσον η τηλεοραση ειναι full hd.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα οταν λεει οτι η εφαρμογη προερχεται απο μη αναγνωρισμενο δημιουργο τι εννοει;που μπορω να βρω προγραμματα για μακ;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα. Θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Σημερα το πρωι ξαφνικα το macbook pro (i7 Oct 2010) που εχω αρχισε να μη λειτουργει κανονοικα. Εννοω οτι οτιδηποτε και να κανω απο το να πατησω να ανοιξει ενας browser, ή οτδηποτε αλλο απλα ο κερσορας γινεται busy και αργει πααααρα πολυ να κανει το οτιδηποτε. Ακομα και στο dock να κατεβασω το ποντικι η κινηση για να εμφανιστει αργει πολυ ή ακομα και κολλαει! Ταυτοχρονα νομιζω οτι ενας θορυβος που ακουγεται είναι ο δισκος και ακουγεται ανα μερικα δευτερολεπτα για πολυ λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι φυσιολογικο ή οχι, και αν πιο παλια το εκανε ή οχι! Μπορει βεβαια να μην και ο δισκος που ακουγεται και να ειναι κατι αλλο. Δυστηχως δεν εχω το δισκακι του snow που συνοδευε το λαπτοπ μου και δεν μπορω μαλλον να τρεξω τα diagnostics! Υποψιαζεται καποιος τι μπορει να φταιει? Αυτο που περιγραφω παραπεμπει οντως σε δισκο ή οχι? Το λαπτοπ μου ειναι ακομα σε εγγυηση applecare protection αλλα δεν ξερω στην ελλαδα τι παιζει με service και που μπορω να απευθυνθω (Θεσσαλονικη). Δεν ξερω τι αλλο να σας πω. Τρεχω mountain lion και σκεφτομαι να κανω ενα thumbdrive με το mountain και να κανω format και clean install γιατι απο τοτε που το εχω παρει δεν εχει φορμαριστει ποτε ο δισκος και ολα τα upgrades σε Lion και Mountain Lion δεν γιναν με clean install. Πιστευετε οτι αυτο εχει επηρεασει την αποδοση του δισκου και οτι ισως βελτιωσει την κατασταση? Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια χρειαστειτε ειμαι εδω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Σημερα το πρωι ξαφνικα το macbook pro (i7 Oct 2010) που εχω αρχισε να μη λειτουργει κανονοικα. Εννοω οτι οτιδηποτε και να κανω απο το να πατησω να ανοιξει ενας browser, ή οτδηποτε αλλο απλα ο κερσορας γινεται busy και αργει πααααρα πολυ να κανει το οτιδηποτε. Ακομα και στο dock να κατεβασω το ποντικι η κινηση για να εμφανιστει αργει πολυ ή ακομα και κολλαει! Ταυτοχρονα νομιζω οτι ενας θορυβος που ακουγεται είναι ο δισκος και ακουγεται ανα μερικα δευτερολεπτα για πολυ λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι φυσιολογικο ή οχι, και αν πιο παλια το εκανε ή οχι! Μπορει βεβαια να μην και ο δισκος που ακουγεται και να ειναι κατι αλλο. Δυστηχως δεν εχω το δισκακι του snow που συνοδευε το λαπτοπ μου και δεν μπορω μαλλον να τρεξω τα diagnostics! Υποψιαζεται καποιος τι μπορει να φταιει? Αυτο που περιγραφω παραπεμπει οντως σε δισκο ή οχι? Το λαπτοπ μου ειναι ακομα σε εγγυηση applecare protection αλλα δεν ξερω στην ελλαδα τι παιζει με service και που μπορω να απευθυνθω (Θεσσαλονικη). Δεν ξερω τι αλλο να σας πω. Τρεχω mountain lion και σκεφτομαι να κανω ενα thumbdrive με το mountain και να κανω format και clean install γιατι απο τοτε που το εχω παρει δεν εχει φορμαριστει ποτε ο δισκος και ολα τα upgrades σε Lion και Mountain Lion δεν γιναν με clean install. Πιστευετε οτι αυτο εχει επηρεασει την αποδοση του δισκου και οτι ισως βελτιωσει την κατασταση? Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια χρειαστειτε ειμαι εδω!

 

καλή ιδέα το format αν και ο θόρυβος μάλλον κάτι άλλο δείχνει. πάντως αφού έχεις applecare δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι, οι άνθρωποι είναι άψογοι.....σε εμένα το service έγινε γρήγορα, με ενημέρωση και ευγένεια.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...