Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OS X 10.7.3 build 11D42 seeded to developers

The release notes contained in build 11D42 indicate that the build will add Catalan, Croatian, Greek, Hebrew, Romanian, Slovak, Thai, and Ukrainian language support.

 

Δηλαδη θα εχει το λειτουργικο default υποστηριξη Ελληνικων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψαχνομαι για Ram απο εδω http://www.crucial.com/uk/store/listparts.aspx?model=MacBook%20Pro%202.4GHz%20Intel%20Core%20i5%20(13-inch%20DDR3)%20Late-2011&Cat=RAM

Ειναι καλυτερα να παρω αυτη που ειναι 1,5V η 1,35????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αλλαξει τις μνημες του macbook pro μου με 2 απο εδω και εχω συνολο 8gb αλλα δεν αναφερουν καπου τα V τους...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά από κανένα πρόγραμμα δεν λέει πόσα βολτ είναι εε?

 

Send from my HTC with Sense 3.0

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

αν πας στο site tis crucial και βαλεις το μοντε

λο θα σου βγαλει τις μνημες

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

αν πας στο site tis crucial και βαλεις το μοντε

λο θα σου βγαλει τις μνημες

 

Ναι αλλα βγαζει και τα δυο... παντως θεωρητικά πιστευω οτι δεν εχει διαφορα...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Apple κυκλοφόρησε χθες την έκδοση 10.7.3 του Lion με υποστήριξη Ελληνικών.

 

Add Catalan, Croatian, Greek, Hebrew, Romanian, Slovak,*Thai, and*Ukrainian language support.

 

http://support.apple.com/kb/HT5048

Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

σε εμένα παιδες, ενα ματσο χάλια !

 

έβαλα την 10.7.3. και το wifi μου μια δουλευει μια δεν δουλευει !

 

και δεν ξερω αν μπορω να κανω fallback.

 

τις επομενες ανανεωσεις, θα ειμαι απο τους τελευταιους που θα τις βαζουν.

παει για κατηφορο αν συνεχισει ετσι η apple.

 

γιατι μηλαρακι ε? γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

 

Προσπαθώ να περάσω μέσω της εφαρμογής : Phoneagent τα sms μου από ένα παλιό K850 Sony Ericsson σε excel/numbers αρχείο (δεν έχει σημασία το format). Αν και περνάνε κανονικά, μου βγαίνουν σε UTF-8, με αποτέλεσμα τα μηνύματα να είναι στα ακαταλαβίστικα με ελληνικούς χαρακτήρες. Έχει κανείς ιδέα πως μπορεί να διορθωθεί κάτι τέτοιο; Έχω κάνει μια έρευνα για converters κτλ. Αλλά δεν βρήκα άκρη δυστυχώς.

Κάθε γνώση και βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μια κι εχουμε καιρο να ασχοληθουμε, να ρωτησω ποιες ειναι οι καλυτερες συλλογες σε freeware για snow leopard/lion?.. Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια κι εχουμε καιρο να ασχοληθουμε, να ρωτησω ποιες ειναι οι καλυτερες συλλογες σε freeware για snow leopard/lion?..

 

Ριξε μια ματια σε αυτην την σελιδα εχει πολλες freeware εφαρμογες αλλα και καποιες επι πληρωμη και ειναι νομιζω ενα καλο ξεκινημα για mac..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα τον iMac μου σε Lion.

 

Περα του οτι εχασα το compatibility με το WD Live TV μηχανακι (γινεται χαμος στα φορουμ καθως η Apple απενεργοποιησε το πρωτοκολλο που υποστηριζει το WD Live TV και μειναμε ολοι μαλ****) εχει γινει mirror η λειτουργια του scroll wheel :blink:

 

Για να κατεβω σε μια σελιδα πρεπει να το σπρωξω προς τα πανω και για να ανεβω προς τα κατω!!!

Τι εχει συμβει ρε παιδια;; Μηπως ειναι γνωστο bug;; Χρησιμοποιω ενα mouse της Microsoft αλλα επαιζε κανονικα πριν το Lion update

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα τον iMac μου σε Lion.

 

Περα του οτι εχασα το compatibility με το WD Live TV μηχανακι (γινεται χαμος στα φορουμ καθως η Apple απενεργοποιησε το πρωτοκολλο που υποστηριζει το WD Live TV και μειναμε ολοι μαλ****) εχει γινει mirror η λειτουργια του scroll wheel :blink:

 

Για να κατεβω σε μια σελιδα πρεπει να το σπρωξω προς τα πανω και για να ανεβω προς τα κατω!!!

Τι εχει συμβει ρε παιδια;; Μηπως ειναι γνωστο bug;; Χρησιμοποιω ενα mouse της Microsoft αλλα επαιζε κανονικα πριν το Lion update

Οχι δεν ειναι bug αυτο! Λυνεται μεσα απο τις ρυθμισεις τους trackpad-mouse.. Ειναι και καλα η φυσικη αισθηση, οπως οταν σπρωχνεις κατι..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

παδια ειδα οτι κυκλοφορει σε λιγο το mountain lion,εγω ειμαι ακομα σε snow leopard..αν δεν ανανεωσω θα εχω τπτ εξτρα χρεωση ?(για το mountain lion)
Link to comment
Share on other sites

τι χρεωση παιδια;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω παντως να μπορεις να πας απο s.leopard σε mountain lion κατευθειαν.. Ετσι εγινε και οταν βγηκε το lion, αυτοι που ειχαν leopard δεν μπορουσαν να αναβαθμιστουν..
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι αυτη οτι συνηθως στην apple για να κανεις καποιο upgrade πρεπει να εισαι στην προηγουμενη εκδοση του λειτουργικου! Παρ' ολα αυτα μεχρι να γινουν οι επισημες ανακοινωσεις (requirements) απο την apple κανεις δεν γνωριζει πραγματικα! Δυσκολο παντως να αλλαξει την μεχρι τωρα κερδοφορα πολιτικη της!

 

σε εμένα παιδες, ενα ματσο χάλια !

 

έβαλα την 10.7.3. και το wifi μου μια δουλευει μια δεν δουλευει !

 

και δεν ξερω αν μπορω να κανω fallback.

 

τις επομενες ανανεωσεις, θα ειμαι απο τους τελευταιους που θα τις βαζουν.

παει για κατηφορο αν συνεχισει ετσι η apple.

 

γιατι μηλαρακι ε? γιατι?

 

Εχεις ακομα προβλημα με το wifi σου? Νομιζω πως βγηκε ενα hotfix το οποιο προοριζοταν για τα iMac του 2009 που ειχαν καποιο προβλημα με το wifi και το 10.7.3 εγω παντως σε Macbook Pro Οκτωβριο 2010 δεν εχω κανενα προβλημα!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακομα προβλημα με το wifi σου? Νομιζω πως βγηκε ενα hotfix το οποιο προοριζοταν για τα iMac του 2009 που ειχαν καποιο προβλημα με το wifi και το 10.7.3 εγω παντως σε Macbook Pro Οκτωβριο 2010 δεν εχω κανενα προβλημα!

 

Εγω παντως ακομα το εχω το θεμα με το wifi σε MacBook Pro 2011

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από Snow Leopard σε Lion ήταν γύρω στα 20 ευρώ.

 

Δεν νομιζω παντως να μπορεις να πας απο s.leopard σε mountain lion κατευθειαν.. Ετσι εγινε και οταν βγηκε το lion, αυτοι που ειχαν leopard δεν μπορουσαν να αναβαθμιστουν..

 

Με λιγα λογια συστινετε να παω σε Lion η οχι? (εχω snow leopard και εχω το mcb pro 15αρι early 2011 με i7 & 4gb ram)

Η αληθεια ειναι αυτη οτι συνηθως στην apple για να κανεις καποιο upgrade πρεπει να εισαι στην προηγουμενη εκδοση του λειτουργικου! Παρ' ολα αυτα μεχρι να γινουν οι επισημες ανακοινωσεις (requirements) απο την apple κανεις δεν γνωριζει πραγματικα! Δυσκολο παντως να αλλαξει την μεχρι τωρα κερδοφορα πολιτικη της!

 

 

 

Εχεις ακομα προβλημα με το wifi σου? Νομιζω πως βγηκε ενα hotfix το οποιο προοριζοταν για τα iMac του 2009 που ειχαν καποιο προβλημα με το wifi και το 10.7.3 εγω παντως σε Macbook Pro Οκτωβριο 2010 δεν εχω κανενα προβλημα!

 

Εγω παντως ακομα το εχω το θεμα με το wifi σε MacBook Pro 2011

 

κι εγω εχω προβλημα με το δικο μου και συγκεκριμενα σε ρουτερ της cyta(που εχω σπιτι) ..εκανες τπτ εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια συστινετε να παω σε Lion η οχι? (εχω snow leopard και εχω το mcb pro 15αρι early 2011 με i7 & 4gb ram)

 

 

 

 

κι εγω εχω προβλημα με το δικο μου και συγκεκριμενα σε ρουτερ της cyta(που εχω σπιτι) ..εκανες τπτ εσυ?

 

Αποψη μου να πας... Αφου και μετα για το mountain lion πρεπει να αγορασεις το lion.. Βαζεις και μια 8αρα ram και εισαι αρχοντας αφου εχεις το i7..! Ζηλευω γιατι εχω το i5 :p

Το μονο που εκανα ηταν να βαζω dns χειροκινητα.... Δουλευει αψογα μεσα στο δωματιο με το ρουτερ αλλα αν απομακρυνθω στα 8 μετρα ενω εχει σημα δεν εχω δίκτυο...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια συστινετε να παω σε Lion η οχι? (εχω snow leopard και εχω το mcb pro 15αρι early 2011 με i7 & 4gb ram)

 

Εγω παντως στο συνιστω ανεπιφυλακτα..εχω το ιδιο macbook pro εχω το lion και τα πηγαινει περιφημα..και με 4gb ram.. Αν και επειδη ασχολουμαι με τη μουσικη θελω να βαλω 8gb ram οχι ομως επειδη ζοριζεται με το lion!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα όπως το Multisim για κάποιες εργασίες στη σχολή μου. Βρήκα LabVIEW

 

Αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς αντίστοιχο πρόγραμμα ή έχει να προτείνει κανα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες για καταγραφή και επεξεργασία μετρήσεων είναι πάρα πολύ καλό το labview στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Το έχω δουλέψει σε windows αλλά είναι το ίδιο και στο μακ
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...