Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους εχουν Lion και τυχον δεν το ξερουν,βγηκε το Os X Lion 10.7.1(update)!Και μεσα απο το software update:cool:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω το εκανα το update αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα στην ταχυτητα... παλι το συστημα ανοιγει πιο αργα απο το s.leopard!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο clean install αλλα εχω αλλαξει και σκληρο στις 7200 στροφες! Και παλι ομως το s.leopard ανοιγε πιο γρηγορα στις 5400 στροφες..
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο clean install αλλα εχω αλλαξει και σκληρο στις 7200 στροφες! Και παλι ομως το s.leopard ανοιγε πιο γρηγορα στις 5400 στροφες..

 

Σε τι σύστημα το τρεχεις (μοντέλο, επεξεργαστης, μνήμη RAM)?

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=38.305584,23.816017

- Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σε τι σύστημα το τρεχεις (μοντέλο, επεξεργαστης, μνήμη RAM)?

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=38.305584,23.816017

- Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ι5 8gb ram 750 black scorpio hdd στις 7200 στροφες...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ι5 8gb ram 750 black scorpio hdd στις 7200 στροφες...

 

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα με διαφορά ταχύτητας ανοίγματος. Θα πρέπει να το ψάξεις.

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=38.305464,23.815575

- Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα με διαφορά ταχύτητας ανοίγματος. Θα πρέπει να το ψάξεις.

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=38.305464,23.815575

- Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Παει καπου το μυαλο σου?

Κοιτα λιγο που ειδα στο νετ πχ (youtube κτλ..) υπαρχουν πολλα τεστ που δειχνουν οτι το s.leopard ηταν πιο γρηγορο... Ελπιζω σε μια επομενη αναβαθμιση..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Παει καπου το μυαλο σου?

Κοιτα λιγο που ειδα στο νετ πχ (youtube κτλ..) υπαρχουν πολλα τεστ που δειχνουν οτι το s.leopard ηταν πιο γρηγορο... Ελπιζω σε μια επομενη αναβαθμιση..

 

Το αποδίδω ίσως σε κάποιο πρόγραμμα που φορτώνει κατά τη διάρκεια του ανοίγματος. Στη δική μου περίπτωση σε 2 Air (2ης και 3ης γενιάς), 1 iMac και 1 MacPro δεν παρατηρώ κάποια διαφορά (σε όλες τις περιπτώσεις έγινε εγκατάσταση πάνω από το Snow Leopard).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Εδω και καιρο σκεφτομαι να κανω την αλλαγη απο windows σε mac αλλα η αληθεια ειναι πως με ψιλοφοβιζει η μεταβαση...

Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι εως τωρα δουλευα μονο windows οποτε δεν εχω ιδεα ποσο χρονο θα μου παρει η εξοικιωση με το νεο λειτουργικο.

Επειτα ειναι κ τα διαφορα που ακουω απο τριτους οτι για παραδειγμα στα windows εχεις προγραμματα που για να τα βαλεις στα mac πρεπει να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου κλπ...

 

Για να πω την αμαρτια μου... Ασχετα με το τι μου λενε εγω ειμαι ετοιμος για την αλλαγη... Σχεδον το εχω αποφασισει δηλαδη γιατι βαρεθηκα τα κολληματα των ''παραθυρων'' που οσο τουμπανο υπολογιστη κ αν επαιρνα μεσα σε 1,5 χρονο θα σερνοταν κ θα ηθελε φορματ για να στρωσει...

 

Ρωταω, λοιπον, και εδω για να παρω μια γνωμη απο ατομα που τα δουλευουν στην καθημερινοτητα τους... Γιατι οι περισσοτεροι που μιλησα τα εχουν δει μονο στον παγκο του public :p.

 

Πιο συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για τον εξης:

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Apple-Macbook-Pro-MC725ZA-A-and-Printer.htm

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Apple-Macbook-Pro-MC725GR-and-Printer.htm

 

(ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχουν τα δυο μοντελα...:wacko:)

 

Εχω ακουσει για δυο προβληματα... Οτι κανει κατι σαν ''λεκεδες'' η οθονη, και οτι το αλουμινιο απ το οποιο ειναι φτιαγμενος/οι μπορει σε καποια σημεια να κανει ''λακουβες''. Ισχυουν?

 

Σορρυ για το μεγαλο ποστ... Βοηθηστε να απαλλαγω απ την κολαση που λεγεται windows!:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από ότι βλέπω το δεύτερο μοντέλο έχει ´Ελληνικά´ Leopard επάνω, ενώ το άλλο Αγγλικά. Καμία άλλη διαφορα
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα macbook και δεν μπορω να ακούσω ραδιοφονο (eradio αλλα και το live24) σε κανένα browser, μολονοτι έχω flip4mac κλπ, καμια βοhθεια;;; thanks :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα macbook και δεν μπορω να ακούσω ραδιοφονο (eradio αλλα και το live24) σε κανένα browser, μολονοτι έχω flip4mac κλπ, καμια βοhθεια;;; thanks :(:(:(

 

Δοκίμασε το http://www.e-radio.gr και άνοιξε τα αρχεία με vlc.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω ένα Macbook pro την προηγούμενη γενιά, με περασμένο Lion πάνω από Snow. Καταρχήν και εμένα μου φαίνεται πως πάει πιο αργά στην εκκίνηση.

Το πρόβλημά μου όμως είναι άλλο. Το laptop ζεσταίνεται πολύ όποτε μπαίνω σε σελίδες με flash περιεχόμενο, όπως youtube και παιχνίδια στο facebook. Σε σημείο να ακούς τον ανεμιστήρα. Όταν τις κλείνω ησυχάζει. Χρησημοποιό firefox την τελευταία έκδοση και τελευταία έκδοση flash. Το έκανε αυτό από πριν την αναβάθμιση σε Lion αλλά τώρα νομίζω είναι πιο έντονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πριν λιγες μερες πηρα τα lion(πιστευοντας οτι θα ειναι σε μορφη dvd) και τελικα το ελαβα σε φλασακι..24ευρω...

ειναι απο madstore..

επικοινωνησα με isquare,και μου ειπανε οτι δεν το πουλανε σε καμια μορφη, παρα μονο απο το appstore..

υπαρχει περιπτωση να μην ειναι το γνησιο?

το στικακι δεν αναφερει πανω τιποτα για το λογισμικο,σαν να αγορασα ενα φλασακι 8γιγα

υπαρχει (το lion) κανονικα μεσα σε μορφη .dmg

εννοειται δεν προχωρησα στην αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλει μόνο λίγο ψάξιμο μετα την αναβάθμιση. Του λείπουν πολλά όπως πχ flash player και εμένα δεν έπαιζε ούτε ένα βίντεο... Λίγο απαράδεκτο θα έλεγα.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΜΙΑ πολύ σημαντική ερώτηση,δεν έχει ελληνικό μενού το mac εε?

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ πολύ σημαντική ερώτηση,δεν έχει ελληνικό μενού το mac εε?

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Πρώτα απ'όλα μια ερωτηση γιατί το έχω απορία:

Ποιος ο λόγος να πάρεις το lion απο κατάστημα σε φλασακι απο τη στιγμή που μπορείς να το κατεβασεις μόνος σου στο app store;

Δε θα εχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση, δεν είναι εκει το θέμα. Δε νομίζω όμως πως αυτο που έκαναν στο κατάστημα που το πήρες είναι νόμιμο. Το Lion πωλείται μονο μέσω Internet και όπως όλα τα λειτουργικά της Αpple, δεν έχει serial, κωδικούς κτλ. Αυτο που έκαναν οι κύριοι που το πήρες νομίζω είναι ότι το αγόρασαν μια φορά και το πουλάνε όσες θέλουν σε πελάτες τους σε φλασακι. Ασε που το φλασακι είναι καλη ιδέα γιατί μπορούν να σου κόψουν και απόδειξη, δε στο δίνουν δηλαδή παράνομα το προϊόν.

 

Εκτός και αν το αγορασες εσυ με την πιστωτική σου απο το app store και μετα πηγές και το κατεβασες στον υπολογιστη τους - που δ νοομιζω.

 

Anyway, απ´οσο ξερω το lion δεν έχει ακόμα εξελληνιστει. Για τα προηγούμενα (μέχρι snow leopard) κατεβαζες κάτι απο το site του έλληνα αντιπροσώπου και το έκανες στα ελληνικα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι πολύ πρόσφατος στα mac..Μόλις πριν 1 βδομάδα πήρα ένα macbook pro 15 2.2 .. Θα ήθελα να μου προτείνετε must-have εφαρμογές... Από home users μέχρι και σε ένα βαθμό επαγγελματικές... ο,τι θεωρείτε χρήσιμο...
Link to comment
Share on other sites

Roxio Titanium Toast-

Skype-

uTorrent-

greek Radio-

Flip4Mac wmw-

Flash Player-

Perian-

Paragon NTFS for MAC-

MPEG STREAMCLIP-

Adobe Acrobat PRO-

VLC-

Zipeg-

Jdownloader-

Link to comment
Share on other sites

Roxio Titanium Toast-

Skype-

uTorrent-

greek Radio-

Flip4Mac wmw-

Flash Player-

Perian-

Paragon NTFS for MAC-

MPEG STREAMCLIP-

Adobe Acrobat PRO-

VLC-

Zipeg-

Jdownloader-

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.. Θα τα κοιτάξω ένα ένα.. Για το utorrent πάντως επειδή ασχολήθηκα λίγο με torrents βρήκα ότι δεν είναι καθόλου καλό στα mac... καμία σχέση με τα windows (και από προσωπική χρήση και από reviews κτλ.. ) συνέχεια κόλλαγε.. μου βγαζε error όταν πάταγα για update και άλλα πολλά.. Το καλύτερο για torrent για mac και μόνο πιστεύω είναι το transmission.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...