Jump to content

Device OS 4.7/5.0.0.xx (95xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 423
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Official 5.0.0.451 9500 Storm OS - Vodafone Australia

Υποστηρίζει ελληνικά??? (όχι απαραιτήτως στο μενού, νομίζω αυτό είναι δευτερεύον)

 

Η συμβίωση με την .425 στο storm εδώ και 10 μέρες δεν με έχει ικανοποιήσει. Σε σχέση με την παλιά .173 που είχα ως τώρα, νομίζω ότι είναι και πιό αργή, κολάει πολύ περισσότερο από πριν, ιστοσελίδες που δεν είχαν πρόβλημα πριν τώρα κουνιούντε σαν τρελές κι αλού πας να πατήσεις αλού σε βγάζουν, το βελάκι της κίνησης data επάνω δεξιά γωνία μένει εκεί απτόητο ακόμη κι όταν δεν υπάρχει καμία κίνηση data. Υπάρχουν βέβαια κάποιες ευκολίες -με βασικότερη το ελληνικό μενού - αλλά έχω την αίσθηση ότι τα ¨κατά" είναι περισσότερα από τα "υπέρ", πάντοτε σε σχέση με το πολύ παλαιότερο OS που είχα ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε το νέο 5.0 os για το 9500.

 

http://bit.ly/4NHRQY

 

 

Ας μας γράψει κάποιος εντυπώσεις και προσθήκες βρε παιδιά!!! :D

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Official 5.0.0.451 9500 Storm OS - Vodafone Australia

Υποστηρίζει ελληνικά??? (όχι απαραιτήτως στο μενού, νομίζω αυτό είναι δευτερεύον)

 

Έχει κανονικά ελληνικά! Το os είναι multilanguage.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν βρίσκω λόγω να μήν δουλεύει! Το os είναι επίσημο.
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα και καλως σας βρηκα...

μολις αγορασα μεταχειρισμενο απο ενα φιλαρακι το bb storm 9500.

θα ήθελα να του κανω μια αναβαθμιση αλλα δν ξερω ποια 'version' εχει αυτη την στιγμη περασμενη το κινητο.

πως θα το μαθω????

 

(επισης αν σας ειναι παντα ευκολο να μου πειτε kapoia 'must' που πρεπει να κανω για το bb οντας καινουριος στον μαγικο κοσμο των blackberry)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε options -> about και στην τρίτη γραμμή σου λέει την έκδοση (v.4.7..... ή v.5.0...). Η τελευταία και καλύτερη μέχρι τώρα είναι η 5.0.0.451 .

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 4.7.0.100. να υποθεσω ειναι η παλιοτερη...

 

μπορω να παω κατευθειαν στην πιο καινουρια?? γενικα ποια μου προτεινετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν στην πιο καινούρια θα πας. Θα χρειαστεί να κάνεις wipe με το BBSAK αρχικά, και στη συνέχεια να περάσεις την 5.0.0.451 που όπως είπα είναι η τελευταία και η καλύτερη έως τώρα. Κοίτα στο FAQ για οδηγίες, είναι πολύ απλή διαδικασία :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος καλύτερα το πρώτο Link.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Οι καθαρές εγκαταστάσεις είναι καλύτερες γιατί δεν "σέρνεις" μαζί σου errors παλαιότερων λειτουργικών. Συνίσταται ειδικά όταν περνάς σε διαφορετική πλατφόρμα (από την 4.7 σε 5.0) Βέβαια είναι ο πιο δύσκολος και χρονοβόρος τρόπος.

 

Ακολούθησε την πρώτη διαδικασία (μιας και η διαδικασία είναι νέα για σένα) και άν σε περίπτωση που δεν λειτουργεί το os όπως πρέπει ξαναπέρασε το κάνοντας καθαρή εγκατάσταση.

Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πας κατευθείαν στον δύσκολο τρόπο, για τον λόγο που λέει και ο hellsangel (μετάβαση από 4.7 σε 5.0). Ο οδηγός είναι πολύ αναλυτικός και στην ουσία μόνο μερικά κλικ κάνεις. Ούτε καν να αποσυνδέσεις το κινητό δε χρειάζεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους. μια ερωτησούλα. Για να κάνεις os upgrade παιζει ρόλο το Platform? Δηλαδή, θέλω να κάνω upgrade στο storm 9500 και βλέπω , "v4.7.0.173, platform 4.0.0.212", ενω για το OS 5.0.0.451, "v5.0.0.451, platform 4.2.0.198". Οπότε, αναβάθμιση γινεται ή θα έχω πρόβλημα???

thnx

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα ανβαθμηση στο κινητο μου στην version 5.0.0.742...

 

εχω ενα προβληματακι ομως..ενω ολα λειτουργουν κανονικα δεν εχω καθολου σημα (off). εχω καρτοκινητο cosmote.. ξερετε τι μπορει να φταιει??? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.

Μολις σήμερα γραφτηκα στο Myphone και απο οτι βλέπω υπάρχουν λυσεις για όλα.

Εγω απλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα οπου οτι κι αν διάβασα στα φορουμ δεν μπορεσα τελικα να το λυσω.

Ζητω την βοηθεια σας.

Ξεκιναμε:

Καταρχην μενω στο Παρισι,

εχω ενα Storm 2 (9520)

Η υπερεσια που εχω ειναι η Sfr δηλαδη η Vodafone.

Αν παμε στα options του κινητου μου γραφει στην 3 γραμμη v5.0.0.306 ( platform 4.2.0.113)

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν Ελληνικα.

Εχω κανει μεσα σε μια βδομαδα τα παντα για να τα εγκαταστησω αλλα...τσαμπα κοπος.

Η κατι κανω λαθος (μαλλον) η κατι γινετε με το κινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περάσεις στην συσκευή σου κάποιο multilanguage OS. Θα το βρεις κάνοντας μια αναζήτηση στο google.

 

Ακολουθείς τα βήματα που σου λέει και στο παράθυρο που επιλέγεις τις εφαρμογές που θα περάσουν στη συσκευή σου επιλέγεις και τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Gtalk ότι και να έκανα συνεχίζει να μη δουλεύει.

Μόνιμα παίρνω: "service not enabled for this handheld"

 

Το έχει δουλέψει κανείς από εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Κανε reset την συσκευη...μονο αυτο δεν σου δουλευει? Το MSN? Οι αλλες εφαρμογες δουλευουν?Αν ειναι καντο unistall και ξαναπερασε το.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά απὀ upgrade ενδέχεται μερικές εφαρμογές να θέλουν επανεγκατάσταση. Σε μερικά os αλλάζουν κάποιοες βασικές λειτουργίες και επομένως οι third-party εφαρμογές κολλάνε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, εδω και καιρο προσπαθω να κανω αναβαθμιση στην νεα official εκδοση 5. και τις δυο φορες παω βημα βημα αυτα που διαβαζω....δλδ να σβησω το vendor.xml, να κανω απεγκατασταση το προηγουμενο os...να κατεβασω και να τρεξω το νεο OS...να κανω wipe με το JL_cmder....και με το DM/uploader να κανω install το νεο OS....και στο τελος να μην κανω δουλεια γιατι ουτε το ενα αλλα ουτε το αλλο να βρισκει το νεο OS......τι λαθος κανω?????HELP....βαρεθηκα την .173 (το ιδιο το postara και σε αλλο thread, sorry αλλα καιγομαι)
Link to comment
Share on other sites

και με της Cosmote την αναβάθμιση...πάλι κολλάει το κινητό στο δίκτυο της WIND. Στο 3g στο κινητό τα παίζει,δε κάνει handover σε 2g,ενώ πολλές φορές δεν ακούω το συνομιλητή μου!

RIM,πραγματικά έλεος! Στις τελευταίες εκδόσεις της 4.χ είχε διορθωθεί το πρόβλημα και στην 5.χ αναπαράγεται! Ντροπή...:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, εδω και καιρο προσπαθω να κανω αναβαθμιση στην νεα official εκδοση 5. και τις δυο φορες παω βημα βημα αυτα που διαβαζω....δλδ να σβησω το vendor.xml, να κανω απεγκατασταση το προηγουμενο os...να κατεβασω και να τρεξω το νεο OS...να κανω wipe με το JL_cmder....και με το DM/uploader να κανω install το νεο OS....και στο τελος να μην κανω δουλεια γιατι ουτε το ενα αλλα ουτε το αλλο να βρισκει το νεο OS......τι λαθος κανω?????HELP....βαρεθηκα την .173 (το ιδιο το postara και σε αλλο thread, sorry αλλα καιγομαι)

 

Να κάνεις load OS από το BBSAK αφού κάνεις το wipe.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...