Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη εχω 2 κινητα και το ενα ειναι 3GS 4.3.3 jb αμερικανικο να μου πειτε τωρα πως θα το αναβαθμισω; Περναω την 5.0.1 αλλα θα κλειδωσει οποτε κανω unlock με καρτα gevey και μετα τι; Υπαρχει αλλος τροπος να περασω update?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκλειδωνει αλλα αυτο εξαρταται απο την εκδοση firmware και baseband που εχει.Στο appstore μπορεις να μπεις και χωρις να κανεις unlock/jailbreak.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, θελω να κανω downgrade σ ενα Iphone 3g (4.2.1) σε (3.1.3) και υστερα jb. Δεν βρηκα καποιο συντομο οδηγο. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και μερικες μερες δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο το instalus

και μου ζηταει να κανω αναβαθμηση το "Hackulous Resources" απο το Cydia πηγα στο

Cydia μου εβγαλε την αναβαθμηση το εκανα ηταν 1.0.3 και με την αναβαθμηση εγινε 1.3.1

και παλι τα ιδια δεν αλαξε κατι τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω downgrade σ ενα Iphone 3g (4.2.1) σε (3.1.3) και υστερα jb. Δεν βρηκα καποιο συντομο οδηγο. Ευχαριστω.

Έχει γραφτεί στο επίσημο thread του iPhone 3G ότι μπορείς απευθείας να κάνεις downgrade σε όποια έκδοση θέλεις πατώντας Shift+Restore και επιλέγοντας την αντίστοιχη έκδοση που έχεις κατεβάσει προηγουμένως.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3960949#post3960949

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

απο ποιο repo εχεις κανει εγκατασταση το in stal lous?

το πιο ευκολο που θα μπορουσες να κανεις ειναι

να το απεγκαταστησεις και να το εγκαταστησεις ξανα

απο το ρεπο χακουλο τελεια uS

Edited by jojo

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά.

 

Πρώτη φορά με IPhone στα χέρια μου (Andorid fan), θέλω να κάνω JB σε κινητό 3GS (16GB) ενός φίλου που το έφερε μεταχειρισμένο από Αμερική για να διαβάζει ελληνικές SIM. Φοράει IOS 4.2.1 και baseband 05.15.04 (μου τα έστειλε με μήνυμα, ελπίζω να μην έγραψε κάτι λάθος). Ποια μέθοδος είναι η καλύτερη(να μην χρειάζεται επανεκκινήσεις από Η/Υ).

 

Επίσης, προτείνεται να το κάνει πρώτα αναβάθμιση σε 5.0.1 και μετά JB, ή να το κάνει επί τόπου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και συγνώμη αν έχετε βαρεθεί να απαντάτε σε παρόμοιες ερωτήσεις).

 

EDIT

Ψάχτηκα λίγο μόνος μου και είδα πως αυτό το baseband γίνεται μόνο tethered JB, εκτός αν το αναβαθμίσεις στην "custom" 06.15.00, που σημαίνει πως χάνεται το GPS. Mπορεί κάποιος να μου τα επιβεβαιώσει?

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ.

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δεν μπορεσα να λυσω καποια προβληματα που προεκυψαν κατα τη διαδικασια ξεκληδωματος ενος iphone 2g, με 3.1.3.

Χθες με παρακαλεσε ενας φιλος αν μπορω να τον βοηθησω να το ξεκληδωσουμε. Το τηλεφωνο ειναι απο Αμερικη με αμερικανικη καρτα sim AT&T, η οποια δεν υπαρχει πια. Δυστυχως ο φιλος προσπαθησε να του κανει αναβαθμηση στο λογισμικο και το τηλεφωνο κληδωσε ξανα. Τωρα ζητα μια καρτα που να υποστηριζεται και επιτρεπει μονο κλησεις sos. Προσπαθησα να κανω τη διαδικασια του jailbroke, αλλα οταν συνδεεται με τα itunes δε μου δινει την επιλογη του restore παρα μονο μου εμφανιζει το ιδιο μηνυμα με του τηλεφωνου, οτι χρειαζεται δηλαδη να εισαχθει μια καρτα sim που να υποστηριζεται.

Παρακαλω πολυ οποιαδιποτε ιδεα δεκτη...:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Εχω ενα iphone 3gs απο αμερικη το οποιο ειναι unlocked αλλα οχι jb.Αμα το κανω jb θα κλειδωσει?

Δε γίνεται αυτό που λες. Για να είναι unlocked, έχει προηγηθεί jb.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Έκανα επιτυχώς jailbreak το iphone (4.2.1 ios kai firmiwire modem 05.15.04 και εγκατέστησα το ultrasn0w για unlock! Όλα εντάξει μέχρι εδω. Όταν το ανόιγω κάνει συνέχεια αναζήτηση γιοα σήμα αλλά δεν βρίσκει τίποτα! Μέσα στα Γενικά (πληροφορίες) δείχνει το COSMOTE (9.0)! Καμία άποψη?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Έκανα επιτυχώς jailbreak το iphone (4.2.1 ios kai firmiwire modem 05.15.04 και εγκατέστησα το ultrasn0w για unlock! Όλα εντάξει μέχρι εδω. Όταν το ανόιγω κάνει συνέχεια αναζήτηση γιοα σήμα αλλά δεν βρίσκει τίποτα! Μέσα στα Γενικά (πληροφορίες) δείχνει το COSMOTE (9.0)! Καμία άποψη?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

δεν ξεκλειδωνει το συγκεκριμενο modem firmware

/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την ενεργοποίηση της επιλογής HDR στο 3GS με iOS 5.1 jailbroken

 

(HDR High Dynamic Range είναι ο συνδυασμός πολλαπλών εκθέσεων της ίδιας εικόνας για την ενισχύση όλων των επίπεδων φωτισμού σε μια φωτογραφία)

 

Πιθανότατα δουλεύει και σε 3G απλώς πειράζετε το αρχείο N82AP.plist αντί του N88AP.plist

 

Μόνο ένα bug βρήκα στην αποθήκευση της φωτογραφίας κολλάει, και για να ξεκολλήσει απλώς σέρνω αριστερά και τότε την αποθηκεύει.

 

 


  • Χρειαζόμαστε jailbroken iphone 3GS και to iFILE
  • Πηγαίνουμε με το iFILE στο /System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/N88AP.plist
  • Κάνουμε ένα αντίγραφο το N88AP.plist για να το έχουμε αν κάτι πάει στραβά
     
    (Για να κάνουμε αντίγραφο το N88AP.plist πατάμε πάνω του μέχρι να εμφανιστεί η επιλογή, έπειτα πατάμε το εικονίδιο κάτω δεξιά και επιλέγουμε Αντιγραφη/Συντόμευση, πάτάμε πάνω δεξιά τέλος, μετά πατάμε ένα αρχείο μέχρι να εμφανιστούν οι επιλογές, δίπλα από το επιλογή όλων έχει ένα βελάκι το πατάμε και μετά πατάμε το επικόληση, για να μετονομάσουμε το νέο αρχείο πατάμε το βελάκι που έχει δεξιά π.χ ως N88AP.bak)
     
     
  • Επιλέγουμε το N88AP.plist και πατάμε Προβολέας Property List
  • Επιλέγουμε capabilities και προσθέτουμε (από το + κάτω δεξιά) το hdr-image-capture ως ονομασία και ως πληκτρολόγηση Βoolean και πατάμε δημιουργία.
  • Βρίσκουμε απο την λίστα capabilities το hdr-image-capture και το ενεργοποιούμε.
    Έξοδος από το iFILE ένα respring και στις επιλογές της καμερας μας έχουμε το HDR κάτω από το πλέγμα!!!!

Edited by thanasis987
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την ενεργοποίηση της επιλογής HDR στο 3GS με iOS 5.1 jailbroken

 

(HDR High Dynamic Range είναι ο συνδυασμός πολλαπλών εκθέσεων της ίδιας εικόνας για την ενισχύση όλων των επίπεδων φωτισμού σε μια φωτογραφία)

 

Μόνο ένα bug βρήκα στην αποθήκευση της φωτογραφίας κολλάει, και για να ξεκολλήσει απλώς σέρνω αριστερά και τότε την αποθηκεύει.

 

 


  • Χρειαζόμαστε jailbroken iphone 3GS και to iFILE
  • Πηγαίνουμε με το iFILE στο /System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/N88AP.plist
  • Κάνουμε ένα αντίγραφο το N88AP.plist για να το έχουμε αν κάτι πάει στραβά
     
    (Για να κάνουμε αντίγραφο το N88AP.plist πατάμε πάνω του μέχρι να εμφανιστεί η επιλογή, έπειτα πατάμε το εικονίδιο κάτω δεξιά και επιλέγουμε Αντιγραφη/Συντόμευση, πάτάμε πάνω δεξιά τέλος, μετά πατάμε ένα αρχείο μέχρι να εμφανιστούν οι επιλογές, δίπλα από το επιλογή όλων έχει ένα βελάκι το πατάμε και μετά πατάμε το επικόληση, για να μετονομάσουμε το νέο αρχείο πατάμε το βελάκι που έχει δεξιά π.χ ως N88AP.bak)
     
     
  • Επιλέγουμε το N88AP.plist και πατάμε Προβολέας Property List
  • Επιλέγουμε capabilities και προσθέτουμε (από το + κάτω δεξιά) το hdr-image-capture ως ονομασία και ως πληκτρολόγηση Βoolean και πατάμε δημιουργία.
  • Βρίσκουμε απο την λίστα capabilities το hdr-image-capture και το ενεργοποιούμε.
    Έξοδος από το iFILE ένα respring και στις επιλογές της καμερας μας έχουμε το HDR κάτω από το πλέγμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχς εναα iphone 3g αμερικανικο στο συρταρι και καθεται μηπως μπορει να μου πει καποιος παρακαλω ενα οδηγο για ξεκλειδωμα με ipad firmware?
/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εδώ μπορεί κάποιος να βοηθήσει!!!

 

Καλημέρα!

Έχοντας ένα iphone 3G παροπλισμένο εδώ και μήνες-χρόνο, σήμερα προσπάθησα να το θέσω σε λειτουργία.

Το κακό είναι ότι δεν ανοίγει και παραμένει στο μηλαράκι.

Μετά από αρκετές προσπάθειες το έβαλα σε recovery mode και έκανα επαναφορά της συσκευής.

Έλα μου όμως που πάλι δεν ανοίγει, παρα μόνο μένει στο μήλο. Το βάζω και πάλι σε recovery mode αλλα μου βγάζει error 23 ή "This device is not eligible for the requested build".

Ναι έχω το itunes την τελευταία έκδοση κτλ κτλ.

Καμιά βοήθεια;

Υπάρχει ελπίδα να το λειτουργήσω και πάλι;

 

Μετά από πολύ κόπο και με μία απλή αλλαγή καλωδίου φόρτισης-usb και δοκιμή για επανεγκατάσταση του ios μέσα από άλλο υπολογιστή όλα πήγαν καλώς και το παλιό iphone 3G-8G δουλεύει μια χαρά.

Edited by mois
λύση του προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο τοπικ, ελπιζω πως το κανω! Εχω ενα ipod touch 3g και απο τοτε που εχω βαλει την την τελευταια εκδοση (5.1.1). Δυστυχως για μενα εχει γινει πλεον τοσο δυσχρηστο οσο δεν μπορουσα να φανταστω. Μεχρι τωρα δεν ειχα μπει ποτε στη διαδικασια να το κανω jailbreak, για την ακριβεια δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το θεμα. Οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας! :) Προφανως δεν ζηταω να μου εξηγησει καποιος τι να κανω, μονο να ποσσταρει το καταλληλο λινκ!!! Επισης να τονισω πως δεν εχω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ για την διαδικασια, οποτε αν χρειαζεται κατι να σωσω στο pc μου, να προσεξω κατι ή τελοσπαντων οτιδηποτε feel free to tell me! 1-2 ερωτησεις μονο που τεχω εντονη την απορια, πρωτον αν χανονται ολα τα αρχεια μου με την διαδιακασια (κυριως τα δεδομενα απο ενα παιχνιδι με νοιαζει και οι σημειωσεις)-τι χανεται τελοσπαντων γενικοτερα-, ποια εκδοση να βαλω(κατι σε 4.x.x σκεφτομουν αλλα δεν ξερω συγκεκριμενα) και τελος αν μπορω να γυρισω σε καποια παλαιοτερη εκδοση χωρις να κανω jailbreak. Αυτα!:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Έχω ένα Iphone 3Gs Αμερικάνικο και προσπαθώ να το κάνω unlock ωστέ να μπορέσω να βάλω Ελληνική κάρτα SIM. Να πω πως δεν με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές και άλλα, με ενδιαφέρει να το ξεκλειδώσω και να λειτουργήσει η SIM.

 

Η έκδοση που φοράει είναι η 5.1.1. Το έκανα restore, jailbreak, πέρασα τα 2 προγράμματα από το Cydia που προτείνουν, το Ultrasn0w και το Ultrasnow fixer 5.1.1. Δεν λειτούργησε τελικώς. Συνεχίζει να αναζητεί σήμα.

 

Προσπάθησα να κάνω downgrade αλλά δεν έβγαλα άκρη αλλα πέρα από αυτό, μου είπαν πως επειδή έχει περαστεί η 5.1.1, και downgrade να κάνεις, θα κρατήσει το Baseband της 5.1.1 και δεν θα ξεκλειδωθεί εν τέλει. Στην 5.0.1 ήθελα να κάνω downgrade αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Edited by ScArY_
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ.

Μου προκειπτει ενα προβλημα με το iphone 3gs που χρησιμοποιω. Οταν βρεθω σε περιοχη που δεν εχει σημα, κρασαρει και θελει soft reset.

Η συσκευη ειναι με ios 5.0 εχει γινει tethered jailbroke.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ.

Μου προκειπτει ενα προβλημα με το iphone 3gs που χρησιμοποιω. Οταν βρεθω σε περιοχη που δεν εχει σημα, κρασαρει και θελει soft reset.

Η συσκευη ειναι με ios 5.0 εχει γινει tethered jailbroke.

Ευχαριστω πολυ.

Θα προτεινα restore και set up as new στην 5.0 ξανά και εκ νέου jailbreak αλλά αυτή τη φορά να είναι untethered.

Για step-by-step οδηγιες, με μια αναζητηση στο forum εδω και στο google;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω το ipod touch 3rd 32gb με την 3.1 την επίσημη ακόμη.....Θέλω να ρωτήσω σε τι firmware θα ήταν καλύτερο να το αναβαθμίσω επίσημο???Επίσης, υπάρχει τρόπος να μετα την αναβάθμιση να γυρίσω στο παλιό μου firmware???Παρακαλώ πείτε μου τα θετικά και τα αρνητικα της αναβάθμισης...εχω ακοούσει για το θέμα της μπαταρίας..ευχαριστω!
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...