Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που έκανα ήτανε shift+restore firmware απο i-tunes και το τηλέφωνο σε DFU mode ...Μάλλον θα του βάλω 3.1.3 απο mac μπας και στρώσει :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να κάνω jailbreak σε iPhone 3G με 4.1 soft χωρίς την χρήση του home button , υπάρχει κάποιο software για αυτό ; (το home button δεν λειτουργεί ) .
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. οταν προσπαθω να κανω jailbroke unlock σε 2G (ηταν μπλοκαρισμενο και επανελαβα την διαδικασια απο την αρχη)

μου εμφανιζει τα εξης δυο προβληματα:

1. οταn παω να κανω restore στο itunes μου εμφανιζει an error has occured και δεν ολοκληρωνει τι διαδικασια

2.οταν κανω η διαδικασια τοθ redsn0w ενω κανω ολα τα βηματα κανονικα και μετα τουσ συνδυασμους πληκτρων μου εμφανιζει στη συσκευη ενα δισκο με ενα πρασινο βελακι προς τα κατω.....με το μυνημα downloading jailbreak ....και περιμενοντας δεν γινεται τιποτα

 

αν ξερει καποιος ασ βοηθησει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις οσον αφορα τα SHSH blobs του ios.Εχω κανει save με tinyumbrella στον υπολογιστη μου το shsh 4.1 του τηλεφωνου οταν το πρωτοπηρα.Και μετα εκανα jialbrake με limera κανονικα.Ολα καλα.Τωρα που θα βγει το 4.2 τι πρεπει να κανω? Να γυρισω σε 4.1 ,να κανω update σε 4.2 και μετα jailbrake σε 4.2 ? Εχω μπερδευτει λιγο....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις οσον αφορα τα SHSH blobs του ios.Εχω κανει save με tinyumbrella στον υπολογιστη μου το shsh 4.1 του τηλεφωνου οταν το πρωτοπηρα.Και μετα εκανα jialbrake με limera κανονικα.Ολα καλα.Τωρα που θα βγει το 4.2 τι πρεπει να κανω? Να γυρισω σε 4.1 ,να κανω update σε 4.2 και μετα jailbrake σε 4.2 ? Εχω μπερδευτει λιγο....

 

Και εσύ μας μπέρδεψες λίγο..:p

 

 

Αν είσαι στην 4.1 δεν χρειάζεται να γυρίσεις στην 4.1..:happy:

 

Αν λοιπόν είσαι στην 4.1 απλά θα κάνεις update στην 4.2 και μετά jb.

 

Αν τώρα για κάποιο λόγο δεν σου αρέσει η 4.2 τότε αφού έχεις σώσει αυτά τα αρχεία σου επιτρέπει να κάνεις υποβάθμιση σε 4.1

 

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα...:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ μας μπέρδεψες λίγο..:p

 

 

Αν είσαι στην 4.1 δεν χρειάζεται να γυρίσεις στην 4.1..:happy:

 

Αν λοιπόν είσαι στην 4.1 απλά θα κάνεις update στην 4.2 και μετά jb.

 

Αν τώρα για κάποιο λόγο δεν σου αρέσει η 4.2 τότε αφού έχεις σώσει αυτά τα αρχεία σου επιτρέπει να κάνεις υποβάθμιση σε 4.1

 

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα...:)

 

Ευχαριστώ. Κατάλαβα. Απλά νόμιζα Ότι αφού είμαι jailbreak δεν μπορώ να πάω στην 4.2 έτσι απλα με update. Μια χαρά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κατάλαβα. Απλά νόμιζα Ότι αφού είμαι jailbreak δεν μπορώ να πάω στην 4.2 έτσι απλα με update. Μια χαρά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κοίτα, καλό θα ήταν να του κάνεις restore αλλά αν δεν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το update δεν χρειάζεται..

 

Αν κάνεις update θα χαθεί το jb..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, εχω ενα iphone 3gs με εκδοση 3.1.2 J/B με blackra1n. Εχω το εξης προβλημα: εκανα format στο pc μου και οποτε τρεχω το blackra1n και αφου κανω κλικ στο "make it rain" καποιο προβλημα παρουσιαζεται και κλεινει η εφαρμογη. Εχω δοκιμασει και σε άλλα pc αλλα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη που θα χρειαστει να κανω επανεκινηση στο iphone αυτο δε θα ειναι εφικτο. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; Μηπως να αναβαθμισω στην 4.1; Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια ομως... Αν αναβαθμισω θα μπορεσω να γυρισω σε καποια προηγουμενη εκδοση; Οταν ανοιγω το CYDIA μου γραφει: SHSH: iOS 3.1.3, 4.0, 4.01, 4.02, 4.1
Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι βγάζω σπυριά όταν με πλησιάζουν μήλα, αλλά επειδή η θεία της κοπέλας μου έφερε 2 παλιά 3g από US, θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να τα ξεκλειδώσω ώστε να παίξουν με Ελληνική SIM για να τα χρησιμοποιήσει το σόι τους εδώ. Δε ξέρω αν είναι εντός συμβολαίου, ούτε τι SIM έχουν.

 

Μπορούν να ξεκλειδωθούν, και να πάρουν άλλη SIM? Θέλει άνοιγμα όλη η συσκευή για να αλλάξει η SIM η αλλάζει εύκολα; Παίρνει κανονικό μέγεθος SIM?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι βγάζω σπυριά όταν με πλησιάζουν μήλα, αλλά επειδή η θεία της κοπέλας μου έφερε 2 παλιά 3g από US, θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να τα ξεκλειδώσω ώστε να παίξουν με Ελληνική SIM για να τα χρησιμοποιήσει το σόι τους εδώ. Δε ξέρω αν είναι εντός συμβολαίου, ούτε τι SIM έχουν.

 

Μπορούν να ξεκλειδωθούν, και να πάρουν άλλη SIM? Θέλει άνοιγμα όλη η συσκευή για να αλλάξει η SIM η αλλάζει εύκολα; Παίρνει κανονικό μέγεθος SIM?

Άμα έχουν ενεργοποιηθεί για ρώτη φορά, τότε ναι, μπορείς να το κάνεις να λειτουργήσει με ελληνική SIM αρκεί να του κάνεις jailbreak και unlock.

Η αλλαγή της SIM γίνεται με το ειδικό εξάρτημα που υπάρχει στη συσκευασία και η υποδοχή της SIM βρίσκεται δίπλα από το On/Off button πάνω δεξιά στη συσκευή.

 

Τσέκαρε αυτά για αρχή, postαρε μας τα αποτελέσματα και έπεται η συνέχεια. :p

 

PS. Η θεία; Απ' το Σικάγο; :lol: :p (πλάκα κάνω!)

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, εχω ενα iphone 3gs με εκδοση 3.1.2 J/B με blackra1n. Εχω το εξης προβλημα: εκανα format στο pc μου και οποτε τρεχω το blackra1n και αφου κανω κλικ στο "make it rain" καποιο προβλημα παρουσιαζεται και κλεινει η εφαρμογη. Εχω δοκιμασει και σε άλλα pc αλλα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη που θα χρειαστει να κανω επανεκινηση στο iphone αυτο δε θα ειναι εφικτο. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; Μηπως να αναβαθμισω στην 4.1; Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια ομως... Αν αναβαθμισω θα μπορεσω να γυρισω σε καποια προηγουμενη εκδοση; Οταν ανοιγω το CYDIA μου γραφει: SHSH: iOS 3.1.3, 4.0, 4.01, 4.02, 4.1

Από τη στιγμή που είναι κρατημένα τα αρχεία SHSH, μπορείς να αναβαθμίσεις και να υποβαθμίσεις σε όποια έκδοση iOS γράφεις.

Διάβασε τα αντίστοιχα θέματα.:)

PS. Απευθύνω το λόγο στους αρμόδιους moderators, να "ξεθάψουν" το post με το downgrade και να το αναβαθμίσουν με τη λειτουργία του TinyUmbrella.

Ευχαριστώ! :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Δεν βλέπω κάπου να γίνετε αναφορα σχετικά με το "limera1n". Αν κάποιος ξέρει κάτι και εχει ορεξη ας γράψει. Εγω απο το 2G ξαφνικα βρεθηκα με 3Gs. Το βλέπω οτι έχει 4.1 (8Β117) & Modem Firmware 05.14.02. Τελείως διαφορετικος τροπος ξεκλειδωματος, αρκετα ευκολοτερος, αλλα θελει παλι διαβασμα... Ευχαριστω. ;)
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία ξεκλειδώνει την συσκευή όχι το παροχέα...:)

 

Πως να το λέμε δλδ αποφυλάκιση η σπάσιμο φυλακών??:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν γνωριίζω πολλά , σε περίπτωση αγοράς iphone 4 απο αμερική υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στα ελληνικά δικτυα κανονικά,να βάλω ελληνικά και να είναι σάν να είναι αγορασμένο απο ελλάδα;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι νέος στο forum και πραγματικά βοηθάτε πολύ κόσμο εδώ…

Μια ερώτηση μόνο γιατί δεν έχω καταλάβει μάλλον καλά.

Έχω ένα 3gs με os 3.1.3 spirit, μπορώ να πάω σε 4.1 και jailbreak?

To έχω αγοράσει από wind πέρσι…s/n: 859449f33nr, model: MC133T

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν γνωριίζω πολλά , σε περίπτωση αγοράς iphone 4 απο αμερική υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στα ελληνικά δικτυα κανονικά,να βάλω ελληνικά και να είναι σάν να είναι αγορασμένο απο ελλάδα;

 

Δεν έχει να κάνει με τα ελληνικά, όλα τα iPhone παγκοσμίως έχουν ελληνικά..

 

Αν το αγοράσεις από αμερική να ξέρεις ότι θα είναι κλειδωμένο και θα χρειάζεσαι να το έχεις πάντα "σπασμένο" για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με ελληνικό πάροχο.

 

Αν το πάρεις τώρα και έχει την 4.1 δεν θα μπορείς να το ξεκλειδώσεις, παρά μόνο όταν βγει η 4.2 και κυκλοφορήσει το νέο εργαλείο για το ξεκλέιδωμα. Το κακό με τα κλειδωμένα είναι ότι θα είσαι πάντα δέσμιος σε αυτή την διαδικασία, και αν σου πάθει κάτι και χρειάζεται restore θα πρέπει πάντα να ακολουθείς αυτή την διαδικασία, και πιθανός να πρέπει να κάνεις υποβάθμιση λειτουργικού γιατί στο τότε τρέχων λειτουργικό όπως και τώρα στην 4.1 να μην υπάρχει το εργαλείο ξεκλειδώματος .

 

Δεν στο συνιστώ προσωπικά το κλειδωμένο iPhone..

 

 

Παιδιά καλησπέρα είμαι νέος στο forum και πραγματικά βοηθάτε πολύ κόσμο εδώ…

Μια ερώτηση μόνο γιατί δεν έχω καταλάβει μάλλον καλά.

Έχω ένα 3gs με os 3.1.3 spirit, μπορώ να πάω σε 4.1 και jailbreak?

To έχω αγοράσει από wind πέρσι…s/n: 859449f33nr, model: MC133T

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

 

Ναι μπορείς άφοβα να κάνει update στην 4.1 και το ¨σπας¨ με τα:

 

Greenpois0n

 

limera1n

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνε ένα Restore για να πας στην 4.1, συνέχισε με jb και unlock με το ultrasn0w.

Σου παραθέτω παρακάτω και το αντίστοιχο μήνυμα που σ' ενδιαφέρει:

 

ξεκινάμε απο τα βασικά. πώς κάνω restore? όταν ανοίγω το itunes μου δείχνει ότι η κάρτα σιμ δεν υποστηρίζεται

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάμε απο τα βασικά. πώς κάνω restore? όταν ανοίγω το itunes μου δείχνει ότι η κάρτα σιμ δεν υποστηρίζεται

Οσες φορες συνδεθηκες με iTunes δεν σου εβγαζε προβλημα; :wacko: Τώρα σου παρουσιάστηκε;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος αγόρασε iPhone 3Gs από ebay. To τηλέφωνο έλεγε πως είναι unlocked... Κάθε φορά που βάζει όμως μια sim κάρτα βγάζει αυτό το μήνυμα: "Waiting for activation - This may take some time.." και δε συνδέεται με κανένα δίκτυο... Τι φταίει? Μήπως είναι τλκ κλειδωμένο? Να του κάνω jailbrake? Και μετά θα θέλει unlock? (είναι στην 4.1)
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος αγόρασε iPhone 3Gs από ebay. To τηλέφωνο έλεγε πως είναι unlocked... Κάθε φορά που βάζει όμως μια sim κάρτα βγάζει αυτό το μήνυμα: "Waiting for activation - This may take some time.." και δε συνδέεται με κανένα δίκτυο... Τι φταίει? Μήπως είναι τλκ κλειδωμένο? Να του κάνω jailbrake? Και μετά θα θέλει unlock? (είναι στην 4.1)

 

Activate μέσω itunes , θέλει .

(ούτε τα βασικά δεν διαβάζουμε ..:O)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Activate από που? To τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά.. και κάνει sync με itunes... Δε βρίσκει όμως σήμα... Edited by JustMichalis
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με το που το συνδέσεις στο iTunes και ανοίξει το πρόγραμμα θα πας στην καρτέλα Summary κι εκεί έχει την επιλογή για Restore. Με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρεις να κάνεις Restore κι ας λέει το iTunes ότι δεν υποστηρίζεται η κάρτα SIM.

 

Μετά το Restore, θα πρέπει να κάνεις jailbreak είτε με το Limera1n είτε με το Greenpois0n ώστε στη συνέχεια να κάνεις Unlock τη συσκευή σου για να μπορεί να υποστηρίζει κι άλλες κάρτες SIM.

 

Όμως επειδή unlock για την baseband που συνοδεύεται από την έκδοση 4.1 που θα περαστεί μέσω Restore, όπως προανέφερα παραπάνω, δεν υποστηρίζεται ακόμη, θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να λανσαριστεί η έκδοση 4.2 οπότε και θα βγει και το Unlock tool που χρειάζεσαι για να ολοκληρώσεις τις διαδικασίες που χρειάζονται για να γίνει το iPhone σου λειτουργικό.

 

Βέβαια υπάρχει και η πατέντα του να κρατήσεις την παλιά baseband ώστε όταν κάνεις Restore στην 4.1, η baseband να μην αναβαθμιστεί μαζί με την έκδοση(λέγε με 4.1). Τότε θα μπορείς να κάνεις jailbreak με τα παραπάνω προγράμματα αλλά και unlock με το ultrasn0w 1.0-1. Περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού μπορεί να σου δώσει κάποιο άλλο μέλος ή moderator που γνωρίζει διότι εγώ προσωπικά δεν έτυχε να ασχοληθώ παραπάνω με το εν λόγω.

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...