Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχτές αγόρασα ένα Iphone 3GS, έκδωση 3.1.2 (7D11), SN 85948, και Firmware modem 05.11.07

Μπορώ να κάνω jb με RedSn0w (Windows) από ( http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=7449 )

Η apple έχει κλειδώσει την 3.1.2 ? ή την δέχετε ?

Έκανα αναβάθμηση το itunes, αν πρέπει να κάνω το jb με blackra1n θα πρέπει να βάλω παλιότερη έκδωση του itunes ?

 

Πάντως σε ένα 3GS που έχω εδώ και καιρό jb στην 3.1.2 του φόρτωσα από cydia ένα προγραμματάκι 3.1.3 os το οποίο κάνει το itunes να βλέπει εικονικά ότι έχω την 3.1.3

Από τη στιγμή που είναι 3.1.2 μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα-οδηγό jailbreak.

Όμως, επειδή έχεις την τελευταία έκδοση του iTunes, θα έχεις πρόβλημα με το blackra1n κι αν θέλεις να το κάνεις jailbreak με το blackra1n, πράγμα το οποίο και σου προτείνω, τότε θα πρέπει να βάλεις παλιότερη έκδοση του iTunes.;)

 

Απλά να ξέρεις, ότι αν το κάνεις jailbreak και κολλήσει για κάποιο λόγο, τότε το restore που θα χρειαστεί να κάνεις θα σε αναβαθμίσει αναγκαστικά στην 3.1.3 χωρίς επιστροφή. Συνεπώς, επειδή και ο Ιούνιος είναι κοντά οπότε και θα βγει η έκδοση 4 OS και το αντίστοιχο jailbreak του, προτείνω αναμονή.;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όμως, επειδή έχεις την τελευταία έκδοση του iTunes, θα έχεις πρόβλημα με το blackra1n κι αν θέλεις να το κάνεις jailbreak με το blackra1n, πράγμα το οποίο και σου προτείνω, τότε θα πρέπει να βάλεις παλιότερη έκδοση του iTunes.;)

 

 

Eχουν βγει και "fixed" εκδοσεις του blackra1n που παιζουν κανονικα, ακομη και αν εχεις το τελευταιο itunes(σε pc παντα, γιατι τα mac δεν ειχαν ποτε προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το iphone μου (3GS) ειναι jailbroken 3.1.2 και σήμερα είναι η πρώτη φόρα που μου έκλεισε μετά το jailbreak. Οπότε έτρεξα το blackra1n και μου άνοιξε κανονικά, αλλά από τότε δεν μου βρίσκει κανένα ασύρματο δίκτυο.

 

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Είναι untethered. Όσοι έχετε τώρα με tethered όπως γράφω και στον οδηγό κάντε πρώτα restore και μετά JB με το Spirit. Ας σας πάει και στην 3.1.3. To Spirit κάνει JB και σε αυτή την έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.

Εγω έχω το 3GS με την καινουρια bootrom και περιμενα το Spirit αρκετο καιρο.

Το είχα χωρις jb αυτο τον καιρο και τωρα που είδα την ανακοινωση και ψηνομαι να το κανω.

Τι πρεπει να κανω για να έχω μετα τις ιδιες ρυθμίσεις που είχα και πριν το jb?

Δηλαδή τους λογαριασμούς μου με τα mail, contacts δεν με πολυ πειράζουν γιατι είναι google contacts, και γενικα τα ίδια με πριν χαρακτηριστικα.

Αν βρείτε κανα guide please post it για να παρουμε μια ιδέα πως γινεται fully restored αρχικα και μετά τι άλλα χρειάζεται να κανουμε

Thanks

 

Αν γινεται καποιος να μου πει και τι παιζει με τα back up και την χρηση του itunes μετα το jb. Θα κανω ενα back up πριν το κανω jb και μετα οποτε δω τα σκουρα θα μπορώ να κανω από εκει restore?

Και αφου το κάνω restore θα μπορω να χρησιμοποιήσω το itunes για να βαζω κανονικα τραγουδια κτλ?

Edited by spagi
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.

Εγω έχω το 3GS με την καινουρια bootrom και περιμενα το Spirit αρκετο καιρο.

Το είχα χωρις jb αυτο τον καιρο και τωρα που είδα την ανακοινωση και ψηνομαι να το κανω.

Τι πρεπει να κανω για να έχω μετα τις ιδιες ρυθμίσεις που είχα και πριν το jb?

Δηλαδή τους λογαριασμούς μου με τα mail, contacts δεν με πολυ πειράζουν γιατι είναι google contacts, και γενικα τα ίδια με πριν χαρακτηριστικα.

Αν βρείτε κανα guide please post it για να παρουμε μια ιδέα πως γινεται fully restored αρχικα και μετά τι άλλα χρειάζεται να κανουμε

Thanks

 

Από τη στιγμή που δεν είχες πριν JB μπορείς να κάνεις JB όπως είσαι τώρα χωρίς να κάνεις κάποιο restore ή οτιδήποτε άλλο. Πάρε ένα backup πριν το κάνεις μόνο για καλό και για κακό και είσαι κομπλέ.

 

Το JB δε θα σου σβήσει τίποτα ούτε θα σου κάνει restore. Το restore συστήνεται σε όσους έχουν ήδη JB στη συσκευή τους για να μη μένουν μέσα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο restore χάνουμε δεδομένα/ρυθμίσεις;

 

Αν μετά κάνεις set up as new ναι. Αν επαναφέρεις backup όχι. Αλλά αν είχες JB πριν και τώρα θες να κάνεις με το Spirit πρέπει να κάνεις set up as new για να μην αφήσεις σκουπίδια πίσω. Υπάρχουν τρόποι να πάρεις κάποια πράγματα από μέσα όπως saves παιχνιδιών αν είσαι ήδη με JB. Επαφές, ημερολόγια, tasks, κλπ πρέπει να συγχρονίζονται με κάτι άλλο πέραν του iTunes (δηλαδή με outlook, ical, google, mobileme) ώστε να επαναφερθούν αν κάνεις set up as new.

 

Αν δεν έχεις JB τώρα δεν χρειάζεσαι restore. Αν έχεις JB πες μου πώς έχεις στημένη τη συσκευή (τι συγχρονίζεις με τι) για να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο πως τρέχουν τα πράγματα

Μερικά ποστ πιο πριν ρώταγα άλλα πράγματα

Αντε ξανα λοιπόν

Εχω ένα 3GS που ήταν JB με 3.1.2 και έκανα upgrade σε 3.1.3

Στο Cydia δεν έχει σωθεί ID, και τώρα που το έκανα γραφει ότι έχει σωθεί μονο για 3.1.3

Μπορώ να κάνω Spirit με την ποιο πάνω μεθοδολογία?

θα πρέπει να προσέξω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

@vassilis3

 

Δεν κατάλαβα κάτι. Έχεις JB αυτή τη στιγμή; Ή είσαι στην 3.1.3 χωρίς JB; Από την 3.1.2 στην 3.1.3 πήγες με restore ή όχι; Έκανες set up as new μετά από εκείνο το restore ή επανέφερες backup;

Link to comment
Share on other sites

@vassilis3

 

Δεν κατάλαβα κάτι. Έχεις JB αυτή τη στιγμή; Ή είσαι στην 3.1.3 χωρίς JB; Από την 3.1.2 στην 3.1.3 πήγες με restore ή όχι; Έκανες set up as new μετά από εκείνο το restore ή επανέφερες backup;

 

Ρωτάω για λογαριασμό μιας φίλης, (το δικό μου είναι ακόμα σε 3.1.2 JB)

Της έιχα κάνει JB στην 3.1.2. όταν το έβαλε το itune τη ρωτησε αν ήθελε να κάνει Upgrade και έκανε και έτσι βρέθεκε στην 3.1.3

 

Όσο αφορά το δικό μο 3.1.2 JB θα πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεται restore και μετά set up as new πριν κάνετε το JB με το Spirit αφού είχατε/έχετε JB και δεν έχει μεσολαβήσει restore και set up as new στο ενδιάμεσο για να καθαρίσει η συσκευή. Έχε υπόψη σου ότι το set up as new σβήνει από μέσα τα πάντα και πρέπει να ξαναπεραστούν.

 

Αυτά βέβαια είναι συμβουλές για αποφυγή πιθανών προβλημάτων. Το restore είναι απαραίτητο μόνο αν το JB σου στην 3.1.2 είναι tethered.

 

Για να γίνει το set up as new πρέπει ο χρήστης να ξέρει τι κάνει γιατί χάνονται τα πάντα. Αν οι επαφές ή τα ημερολόγια για παράδειγμα όπως έγραφα παραπάνω δεν συγχρονίζουν με outlook, google, ical ή κάτι παρόμοιο αλλά μόνο παίρνεις backup με το iTunes, θα πάνε περίπατο μετά το set up as new. Χάνονται επίσης όλες οι ρυθμίσεις της συσκευής, τα saves των εφαρμογών κλπ. Προφανώς χάνονται και οι εφαρμογές αλλά αυτές επανέρχονται μετά το πρώτο sync με το iTunes γιατί υπάρχουν εκεί. Απλά θα έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις τους.

 

Πολλή προσοχή λοιπόν και φροντίζουμε να ξέρουμε τι επιπτώσεις έχουν κάθε φορά οι επιλογές μας.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με αυτο

Το restore είναι απαραίτητο μόνο αν το JB σου στην 3.1.2 είναι tethered. ?!

Εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα άμα σου τελειώσει η μπαταρία? (δηλ ξανά JB)

Link to comment
Share on other sites

tethered είναι το jb που γινόταν με το blackra1n σε συσκευές με καινούρια bootrom. Αυτό σήμαινε ότι όταν έκλεινε η συσκευή χρειαζόταν να τρέξει το blackra1n για να ξεκινήσει.

 

Με το Spirit πλέον το Jailbreak είναι untethered. Δεν υπάρχει δηλαδή πλέον αυτό το θέμα. Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις tethered jailbreak, δηλαδή πρέπει να τρέχεις το blackra1n για να ξεκινήσει η συσκευή σου αν σβήσει.

 

Για σένα λοιπόν το restore και μετά set up as new είναι μονόδρομος.

 

Ξαναλέω όμως. Προσοχή!! Θα σου σβήσει τα πάντα. Φρόντισε να συγχρονίσεις ημερολόγιο και επαφές με το outlook πρώτα. Θα χάσεις και ιστορικά κλήσεων και μηνυμάτων. Μπορείς βέβαια να τα πάρεις και αυτά backup αφού έχεις ήδη JB. Η καλύτερη λύση είναι το παρακάτω:

 

iPhone Backup Utility

 

Αυτό εφόσον έχεις Jailbreak μπορεί να σου πάρει backup επαφές, ημερολόγιο, ιστορικά κλήσεων και μηνυμάτων, και διάφορα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Έχω outlook και το έχω ήδη συγχρονισμένο με το τηλέφωνό μου

Το πρόβλημα είναι τα μηνύματα και κάποιες άλλες ρυθμίσεις ευχομαι με το iPhone Backup Utility να μπορεσω να φυλάξω και αυτά.

Για το 3.1.3 μπορούμε να πάρουμε back up ?

Τέλος στο howto αναφέρει ότι καλό θα ήταν να αποθηκευσουμε το ECID Στο 3.1.2 (δηλαδή το δίκό μου) το έχω κάνει για την 3.1.3 έκδοση μόνο προφανώς άργησα άλλα μάλλον θα πρέπει να το΄κάνω για της φίλης μου

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις δε μπορείς να πάρεις backup με αυτό δυστυχώς. Μόνο αυτά που αναφέρει.

 

Της 3.1.2 δε μπορείς να τα πάρεις πλέον. Της 3.1.3 χρειάζεσαι έτσι ώστε αν χρειαστεί στο μέλλον να μπορείς να επιστρέψεις σε αυτή.

 

Τι backup στην 3.1.3 εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο και την βοήθεια σου

1. εγκατεστησα το utility κατεβασα το openssh και ενώ συνδεεται το τηλέφωνο μόλις παει να κανει transfering μου βγαζει error 300

2. ρωτησα αν μπορω να κάνω backup me to backup utility και το 3.1.3 (της φιλης μου) μιας και μαλλον δεν εχει ssh klp.

Link to comment
Share on other sites

1. βάλε το afc2add από το cydia και ξαναδοκίμασε. Επίσης μήπως έχεις αλλάξει τον κωδικό του root;

2. όχι δε γίνεται γιατί αυτό το utility θέλει jailbreak για να δουλέψει και η φίλη σου δεν έχει. Αλλά σε αυτή το restore και set up as new δεν είναι και απαραίτητο αν και συστήνεται.

Link to comment
Share on other sites

1. βάλε το afc2add από το cydia και ξαναδοκίμασε. Επίσης μήπως έχεις αλλάξει τον κωδικό του root;

2. όχι δε γίνεται γιατί αυτό το utility θέλει jailbreak για να δουλέψει και η φίλη σου δεν έχει. Αλλά σε αυτή το restore και set up as new δεν είναι και απαραίτητο αν και συστήνεται.

 

τιποτα μια απο τα ίδια

ελεγξα το pass : alpine

εκανα εγκατάσταση το afc2add κ εκανα reboot

τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει αν κανω jailbreak με το spirit σε tethered κινητο χωρις να κανω restore? :O

 

Δεν ξέρω. Για να λένε μην το κάνεις κάτι θα ξέρουν.

 

τιποτα μια απο τα ίδια

ελεγξα το pass : alpine

εκανα εγκατάσταση το afc2add κ εκανα reboot

τα ίδια

 

Περίεργο. Θα χάσεις το ιστορικό έτσι αφού με το outlook κρατάς επαφές και ημερολόγιο τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας πως μπορω να κρατησω, εκτος απο τα μηνυματα/κλησεις/επαφες, τις applications με τις ρυθμισεις που εχουν αυτη τη στιγμη? Εχω πολλες υπενθυμισεις σε μερικες εφαρμογες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...