Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πιστευετε οτι θα γινει jb το iphone με την καινουργια bootrom?

 

Κοίτα φίλε μου το τι πιστεύει ο καθένας από εμάς λίγη σημασία έχει. Το ζήτημα είναι πως τα πράματα όσο περνάει ο καιρός γίνονται ολοένα και ποιο δύσκολα όσον αφορά το παιχνίδι που παίζεται ανάμεσα στους hackers (βλέπε dev-team,geohot και στην apple). Το σίγουρο είναι πως ακόμα και εάν οι ομάδες αυτές έχουν βρει κάποιο καινούριο exploit το οποίο θα επιτρέπει το untethered jailbreak ή και το unlock της 3.1.3 δεν πρόκειται να το χαραμίσουν για μία έκδοση λογισμικού ήσσονος σημασίας. Πιστεύω πως κρατάνε τα χαρτιά τους κλειστά και περιμένουν την κυκλοφορία του iPhone 4 OS όπου εκεί πλέον θα επικεντρωθούν και θα προσπαθήσουν να βρουν κάποιο κενό ασφαλείας για να παρακάμψουν τις δικλείδες ασφαλείας της Apple.

 

Κατά καιρούς έχουν ακουστεί πολλά σενάρια συνωμοσίας, ακόμα και της πιθανότητας η Apple να κρύβεται πίσω από την dev-team ή να την χρηματοδοτεί κτλ για να συντηρήσει το ενδιαφέρον της τεχνολογικής κοινότητας γύρω από την συγκεκριμένη πλατφόρμα. Επίσης είναι και το θέμα marketing στην μέση. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω κάτι τέτοιο αλλά ισχυρίζομαι ότι είναι πολύ δύσκολο να δούμε κάποια εξέλιξη πάνω στο jailbreak/unlock της 3.1.3 ή οποιασδήποτε νεώτερης έκδοσης πριν την 4.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ευχάριστα νέα...

Την Παρασκευή έκανα το 3gs μου restore στην 3.1.3

Σήμερα το ξαναγύρισα στην 3.1.2 και το έκανα jailbreak και λειτουργεί άψογα μέχρι τώρα.Και δεν χάνει και το jailbreak αν το κλείσεις.

Ευτυχώς!:):):)

 

 

ps: μάλλον σε λάθος μέρος το έγραψα...

Edited by p_bourinos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μετα απο το σφολι που φαγαμε με την εκδοση 3.1.3 και δεν μπορω να το κανω jailbreak μπορει να βοηθησει καποιος??

θελω να μπω στο τηλεφωνο μεσω winscp και δεν ξερω που μπορω να ανοιξω το ssh απο το τηλέφωνο.

υπαρχει καποιος τροπος???

thanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μετα απο το σφολι που φαγαμε με την εκδοση 3.1.3 και δεν μπορω να το κανω jailbreak μπορει να βοηθησει καποιος??

θελω να μπω στο τηλεφωνο μεσω winscp και δεν ξερω που μπορω να ανοιξω το ssh απο το τηλέφωνο.

υπαρχει καποιος τροπος???

thanks

 

Οτάν λες έφαγες σφόλι με την 3.1.3 και δεν μπορείς να κάνεις jailbreak τι ακριβώς εννοείς? Εάν έχεις κάνει jailbreak θα πρέπει για να μπορέσεις να συν δεθείς μέσω ssh να εγκαταστήσεις από το cydia το πακέτο openshh.

 

Εάν μπορείς γίνε λίγο ποιο περιγραφικός σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις για να μπορέσουμε να σου δώσουμε κάποια λύση. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερθηκα γιατι εχω γραψει το προβλημα λιγο πιο πισω.

μου εκλεισε και δεν μπορεσα να το επαναφερω στην 3.1.2 και δεν ειχα κανει απο το cydia to shsh με συνεπεια να το κανω restore στην 3.1.3 και να το εχω "μαμα" τωρα.

οπως ειναι τωρα υπαρχει τροπος να συνδεθω μεσω ssh?

thanks.

Link to comment
Share on other sites

εχω σημαντικο προβλημα βοηθεια!!!!!! μολιw αρχισα το j/b εσβησε η συσκευη και μου διχνει το usb με τo i-tunes, δεν μπορει να συνδεθει ουτε να κανει τιποτα μου βγαζει αγνωστη συσκευη! ουτε φορματ κανει με τα πατημενα πληκτρα!!!!!!!!!!!

αλλαξα usb και ολα οκ! απλα αν κλεισει θελει παλι τα ιαδια

Edited by chrisl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν λίγο καταφέραμε να κάνουμε JB ένα iPhone 3G φίλου με 3.1.3, μέσω Pwnage for Mac. Όλα πήγαν καλά, εκτός από κάτι πολύ βασικό: αρνείται να δει δίκτυο!!! Σημειωτέον, η κάρτα είναι Wind... Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Είναι κάποια ρύθμιση που έπρεπε να είχαμε σετάρει στη διαδικασία του JB με το Pwnage???

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

εχω σημαντικο προβλημα βοηθεια!!!!!! μολιw αρχισα το j/b εσβησε η συσκευη και μου διχνει το usb με τo i-tunes, δεν μπορει να συνδεθει ουτε να κανει τιποτα μου βγαζει αγνωστη συσκευη! ουτε φορματ κανει με τα πατημενα πληκτρα!!!!!!!!!!!

αλλαξα usb και ολα οκ! απλα αν κλεισει θελει παλι τα ιαδια

Δεν μπορείς να κάνεις tethered jailbreak. Κάθε φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση θα το παθαίνεις αυτό. Σύνδεσε τη συσκευή σου με τον υπολογιστή και τρέξε το blackra1n και θα σου ανοίξει. Αυτή τη διαδικασία πρέπει να την κάνεις μετά από κάθε reboot της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερθηκα γιατι εχω γραψει το προβλημα λιγο πιο πισω.

μου εκλεισε και δεν μπορεσα να το επαναφερω στην 3.1.2 και δεν ειχα κανει απο το cydia to shsh με συνεπεια να το κανω restore στην 3.1.3 και να το εχω "μαμα" τωρα.

οπως ειναι τωρα υπαρχει τροπος να συνδεθω μεσω ssh?

thanks.

 

Υπάρχει, απλά θα πρέπει να κάνεις jailbreak στην 3.1.3 και μετά να περάσεις το πακέτο openssh από Cydia. ;)

 

Καλησπέρα

Πριν λίγο καταφέραμε να κάνουμε JB ένα iPhone 3G φίλου με 3.1.3, μέσω Pwnage for Mac. Όλα πήγαν καλά, εκτός από κάτι πολύ βασικό: αρνείται να δει δίκτυο!!! Σημειωτέον, η κάρτα είναι Wind... Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Είναι κάποια ρύθμιση που έπρεπε να είχαμε σετάρει στη διαδικασία του JB με το Pwnage???

 

Μήπως κατά την δημιουργία custom ipsw με το pwnage είχες επιλέξει την επιλογή στην καρτέλα general "activate the phone" ? Αυτή η επιλογή δεν θα πρέπει να τικάρεται στην περίπτωση που το κινητό δεν χρειάζεται να γίνει hactivate. Με απλά λόγια εάν το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα δεν τικάρεις την συγκεκριμένη επιλογή.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Έχω ευχάριστα νέα...

Την Παρασκευή έκανα το 3gs μου restore στην 3.1.3

Σήμερα το ξαναγύρισα στην 3.1.2 και το έκανα jailbreak και λειτουργεί άψογα μέχρι τώρα.Και δεν χάνει και το jailbreak αν το κλείσεις.

Ευτυχώς!:):):)

 

 

ps: μάλλον σε λάθος μέρος το έγραψα...

τι λεει το παλικαρι;

εχει κανει jb το 3GS και δε χανεις το jb οταν κλεινει?:blink::blink::blink::blink::X

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

τι λεει το παλικαρι;

εχει κανει jb το 3GS και δε χανεις το jb οταν κλεινει?:blink::blink::blink::blink::X

 

Το PS το είδες;;)

 

Και το jailbreak χάνεται μόνο στις νέες 3GS συσκευές. Στις παλαιότερες δεν χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το PS το είδες;;)

 

Και το jailbreak χάνεται μόνο στις νέες 3GS συσκευές. Στις παλαιότερες δεν χάνεται.

ηταν φαρδοκ*λο το παλικαρι αφου ειχε παλιοτερη συσκευη 3GS... :(

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ηταν φαρδοκ*λο το παλικαρι αφου ειχε παλιοτερη συσκευη 3GS... :(

 

Πιθανώς. Όπως και να έχει, δεν είναι και τόσο φοβερό σαν θέμα. Απλά προσέχεις μην μείνεις από μπαταρία. Αν είσαι όλη μέρα μακρυά από κάποιον υπολογιστή ή πρίζα για ρεύμα, τότε θέλει προσοχή και σύνεση τόσο η χρήση του όσο και το τι βάζεις από το Cydia. Εξάλλου, δεν είναι και τόσα πολλά αυτά που είναι πραγματικά αναγκαία και προσφέρονται με το Jailbreak. Αλλά δεν χρειάζεται περαιτέρω επέκταση στο παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως καπου διαβασα το εξης:

 

Σε 3GS με Jailbroken 3.1.2 και νεα bootrom, εαν χρειαστει restore μπορεις να κανεις restore ξανα στην 3.1.2 χωρις να εχεις αποθηκευμενα τα SHSH της 3.1.2 στο cydia, καθως λογω του jailbreak "παρακαμπτεται" η διαδικασια του verification απο τον server της apple.

 

Ισχυει αυτο η ο μονος τροπος να μεινεις σε 3.1.2 αν χρειαστει restore το 3GS, ειναι αν εχεις απο παλιοτερα το SHSH στο Cydia?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά την δημιουργία custom ipsw με το pwnage είχες επιλέξει την επιλογή στην καρτέλα general "activate the phone" ? Αυτή η επιλογή δεν θα πρέπει να τικάρεται στην περίπτωση που το κινητό δεν χρειάζεται να γίνει hactivate. Με απλά λόγια εάν το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα δεν τικάρεις την συγκεκριμένη επιλογή.

 

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στο τηλ ενος φιλου.θα περασεις κανονικα την 3.1.3 θα το ενεργοποιησεις και μετα θα κανεις εγκατασταση το custom λογισμικο χωρις να επιλεξεις το activation και αφου εχεις αφαιρεσει την καρτα σιμ. μαλλον η υπαρξη αυτης μεσα στο τηλ την ωρα που το κανεις το κολλαει.μετα ολα λειτουργουν οκ

Link to comment
Share on other sites

εχω την 3.1.2 μετα την 40η εβδομαδα και οταν κλεινει κανω την γνωστη διαδηκασια με το blackra1n, αν καποια στιγμη θελω να κανω hard format με τα δυο πληκτρα, θα μπορεσω να περασω παλι το j/b? η θα πρεπει να μου κανει υποχρεωτικα αναβαθμιση σε 3.1.3 για να το ξανα λειτουργεισω εστω σαν κανονικο! οταν κατευαζω και εγκαθιστω εφαρμογες πολλες φορες δεν βλεπω τα οικονιδια τους στην επιφανεια εστω να τα απεκαταστησω, αφηνουν <σκουπιδια> στο συστημα?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια ,κατεβαζω το αρχειο για να κανω jail to iphone και κατεβαινει σε zip και το αποσυμπιεζω αλλα δεν το γινετε σε ipsw και δεν το βλεπει το redswon ,μια βοηθεια κανεις? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια ,κατεβαζω το αρχειο για να κανω jail to iphone και κατεβαινει σε zip και το αποσυμπιεζω αλλα δεν το γινετε σε ipsw και δεν το βλεπει το redswon ,μια βοηθεια κανεις? ευχαριστω

 

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που περιγράφεις, το ipsw είναι στην πραγματικότητα zip οπότε δεν χρειάζεται να το αποσυμπιέσεις, απλώς να το μετονομάσεις από *.zip σε *.ipsw

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που περιγράφεις, το ipsw είναι στην πραγματικότητα zip οπότε δεν χρειάζεται να το αποσυμπιέσεις, απλώς να το μετονομάσεις από *.zip σε *.ipsw

 

αυτο κανω φιλε μου αλλα δεν γινετε με μετονομασια ,εχο χπ μηπως μπορεις να μου πεις πως να το μετατρεψω?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια ,κατεβαζω το αρχειο για να κανω jail to iphone και κατεβαινει σε zip και το αποσυμπιεζω αλλα δεν το γινετε σε ipsw και δεν το βλεπει το redswon ,μια βοηθεια κανεις? ευχαριστω

 

Όταν το αποσυμπιεζεις τη επέκταση έχει το αρχείο;

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αποσυμπιεζεις τη επέκταση έχει το αρχείο;
ipsw αλλα ειναι φακελος και με παει μεσα και ψαχνει ipsw ,αν μετονομασω το ζιπ θα ειναι ειναι ενταξει αλλα δεν ξερω να το κανω
Link to comment
Share on other sites

ipsw αλλα ειναι φακελος και με παει μεσα και ψαχνει ipsw ,αν μετονομασω το ζιπ θα ειναι ειναι ενταξει αλλα δεν ξερω να το κανω

 

right click και save download link as ώστε να σου επιτρέψει να το σώσεις με το όνομα που θέλεις εσύ;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 3gs με εκδοση 3.1.2 και δουλευε κανονικα .

επειδη διμηουργηθικε καποιο προβλημμα με το δυκτιο πηγα να το κανω επαναφορα μεσα απο τισ ρυθμισεις ,το αποτελεσμα να κολιση στο μηλαρακι και να μην μπορω να το κανω ρεστορε .

προσπαθω εδω και 2 ημερες μεσο του itunes να περασω την ιδια εκδοση και η το αποτελασμα ειναι αυτο

 

I tunes has detected an iphone in recovery mode

You must restore this iphone before it can be used with I tunes

 

παταω σουιφτ και ρεστορε και το αποτελεσμα ειναι αυτο

 

The iphone ‘’iphone’’could not be restored

This device isn’t eligible for the recuested build

 

εδω θελω να σημειωσω οτι η εκδοση του itynes ειναι 9.0.2.25

αλλα το εχω κανει και με την τελαυταια και παλι τα ιδια

καποια βοηθεια .......... ευχαριστω

 

αν βαλω την ωεα εκδοση την τελευταια θα μπωρω να επανελθω παλι πησω ???????

εχω κρατηση τα αρχεια μεσω του sauric

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δοκίμασε να κάνεις restore σε 3.1.2 κανονική και μετά σε jaibreaked. Αν βάλεις 3.1.3 θα παιδευτείς πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...